Jezioro Mývatn (Islandia) - zwiedzanie, okolica oraz informacje praktyczne
Znajdujące się na północnym-wschodzie i położone na wysokości blisko 300 metrów n.p.m. jezioro Mývatn uważane jest za jeden z największych symboli Islandii, który mnogością okolicznych atrakcji przyciąga wielu turystów i miejscowych.
Mývatn z powierzchnią 37 km² jest czwartym największym jeziorem Islandii. Ten stosunkowo płytki zbiornik wodny (średnia głębokość to 2,5 metra, a maksymalna 4,5 metra) jest domem dla dziesiątek gatunków ptaków, w tym dla kilkunastu gatunków kaczek (m.in. czernic czy znanej z Polski kaczki krzyżówki). Oprócz kaczek nad jeziorem występuje wiele innych gatunków, w tym m.in. nur lodowiec, ogorzałka zwyczajna, mareca czy spotykany często na terenie całej Islandii krwawodziób.
Jezioro wyróżnia się swoim kolorem. W zależności od nasłonecznienia tafla wody może przybierać barwy głębokiego błękitu, żeby kawałek dalej wyglądać wręcz pastelowo. Na jeziorze znajduje się kilkadziesiąt wysp, które najłatwiej zobaczyć z góry.
Nazwę Mývatn możemy przetłumaczyć jako jezioro muszek, i nazwa ta powinna dać nam do myślenia. Małe muszki potrafią być tu prawdziwą plagą. Wychodząc z samochodu powinniśmy zawsze minimalizować czas otwarcia drzwi - inaczej do środka może wlecieć nam cała ich chmara!
- Historia jeziora Mývatn
- Atrakcje jeziora Mývatn
- Pseudokratery Skútustaðagígar
- Półwysep Höfði oraz formacje lawowe Kálfastrandavogar
- Góra Vindbelgur
- Sigurgeir's Bird Museum - muzeum ptaków
- Okolica jeziora Mývatn - atrakcje
- Wulkan Hverfjall
- Dimmuborgir - lawowe formacje skalne
- Mývatn Nature Bath - kąpiel w gorących źródłach i pod gołym niebem
- Obszar geotermalny Hverir
- Wulkan Leirhnjúkur
- Krater Víti
- Jezioro Mývatn i okolica - zwiedzanie - informacje praktyczne
- Ile czasu spędzić nad jeziorem Mývatn?
- Punkt informacji turystycznej
Historia jeziora Mývatn
Powstanie jeziora Mývatn, podobnie jak większości elementów okolicznego krajobrazu, jest efektem aktywności wulkanicznej. Jeszcze 10 000 lat temu, w czasie ostatniej epoki lodowcowej, obszar ten pokryty był lodowcem. W kolejnych tysiącleciach erupcje i wybuchy wulkanów wpłynęły zarówno na roztopienie się lodowca, jak i obecne ukształtowanie terenu.
Obecne jezioro Mývatn powstało podczas potężnej erupcji szczelinowej sprzed 2300 lat.
Atrakcje jeziora Mývatn
Objeżdżając jezioro dookoła znajdziemy przynajmniej kilka atrakcji wartych uwagi - od pseudokraterów i formacji lawowych, po muzeum oraz punkty widokowe.
Pseudokratery Skútustaðagígar
Na południu jeziora, po jednej z wulkanicznych erupcji, uformowały się imponujące pseudokratery. Te unikalne formacje powstać mogą jedynie w trakcie pokrycia przez lawę podmokłych lub wodnistych terenów. Znajdująca się pod warstwą lawy woda zaczyna się wtedy gotować, a powstała w tym procesie para wodna pod dużym ciśnieniem rozrywa lawę.
Pseudokratery są mniejsze od prawdziwych kraterów wulkanicznych, ale mają bardzo podobny kształt. Formacje te znajdują się tuż obok stawu Stakhólstjörn. Jest to także świetny obszar do obserwacji lokalnych ptaków, w tym kaczek.
Więcej: Pseudokratery Skútustaðagígar nad jeziorem Mývatn (Islandia)
Półwysep Höfði oraz formacje lawowe Kálfastrandavogar
Półwysep Höfði (Hofdi) znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora. Na jego obszarze od zera stworzono niewielki las oraz wytyczono ścieżki piesze. Jest to świetne miejsce dla turystów poszukujących natury oraz większej ilości zieleni.
Podczas wizyty na półwyspie będziemy mogli zobaczyć także różnorodne formacje skalne powstałe z zastygłej lawy, które wyrastają wprost z wody (Kálfastrandavogar). Dojdziemy do nich kierując się wyznaczoną od parkingu trasą pieszą.
Niedaleko parkingu znajdziemy również trasę prowadzącą na wzgórze. Po wdrapaniu się na górę możemy spojrzeć na jezioro z innej perspektywy.
Współrzędne parkingu: 65.579742, -16.951076
Góra Vindbelgur
Położona przy północno-zachodnim brzegu jeziora góra Vindbelgur (isl. Vindbelgjarfjall) jest świetnym punktem widokowym na jezioro i okolicę. Góra znajduje się na wysokości 529 metrów n.p.m., ale nie powinno nas to przerażać, ponieważ samo jezioro położone jest na wysokości około 300 metrów n.p.m.
Wejście na szczyt góry powinno zająć nam około godziny. Trasa rozpoczyna się przy parkingu, z którego pierwsza połowa trasy prowadzi wzdłuż pól lawy, po czym rozpoczyna się podejście pod górę. Wejście jest czasami strome i powinniśmy mieć na sobie odpowiednie obuwie. Warto też ubrać się ciepło, ponieważ na szczycie może mocno wiać.
Współrzędne parkingu: 65.612930, -17.081408, współrzędne góry 65.624024, -17.069560
Sigurgeir's Bird Museum - muzeum ptaków
W położonym bezpośrednio przy jeziorze muzeum Sigurgeir’s Bird Museum wystawiona jest kolekcja występujących na tym terenie wypchanych ptaków oraz ich jaj. Według samego muzeum nigdzie na świecie nie ma możliwości zobaczenia tylu gatunków kaczek w jednym miejscu.
Muzeum nazwano na cześć Sigurgeira Stefanssona, który był twórcą kolekcji. Przy budynku muzeum dostępne są punkty obserwacyjne, z których przy odrobinie szczęścia zobaczymy ptaki w ich naturalnym środowisku.
Aktualne ceny oraz godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.
Okolica jeziora Mývatn - atrakcje
Mimo że potocznie mówi się o atrakcjach (jeziora) Mývatn, to niektóre z nich znajduje się nawet 10 kilometrów dalej. Wszystkie leżą jednak na tyle blisko siebie, że możemy je odwiedzić w krótkim czasie jedna po drugiej. Obszar otaczający jezioro oficjalnie nazywany jest Mývatnssveit, ale turyści raczej nie spotykają się z tą nazwą. We wszystkich materiałach stosowane jest określenie atrakcje jeziora Mývatn, nawet jeśli znajdują się dalej od niego.
Poniżej opisaliśmy kilka okolicznych atrakcji wraz z krótką charakterystyką.
Wulkan Hverfjall
Kawałek na wschód od jeziora wznosi się majestatyczny wulkan Hverfjall, którego krater ma średnicę o rozmiarze ponad 1000 metrów, co czyni go jednym z największych kraterów tego typu na świecie.
Turyści mający więcej siły mogą wejść na szczyt wulkanu i obejść krater dookoła. Oprócz możliwości rzucenia okiem do wnętrza krateru miejsce to oferuje także panoramiczny widok na całą okolicę.
Uwaga! Wejście na górę oraz obejście krateru dookoła wymaga trochę wysiłku, zwłaszcza w bardzo wietrzny dzień.
Więcej: Wulkan Hverfjall (Islandia) - zwiedzanie, dojazd oraz informacje praktyczne
Dimmuborgir - lawowe formacje skalne
Dimmuborgir, co możemy przetłumaczyć jako Mroczne Miasta bądź Mroczne Fortece, to nazwa obszaru wypełnionego unikalnymi formacjami skalnymi o różnej wysokości, które powstały z lawy wulkanicznej około 2300 lat temu.
Na całym obszarze wyznaczono ścieżki spacerowe, które pozwalają zarówno na krótki (15-30 minutowy) spacer jak i na dwugodzinną wędrówkę.
Za najpopularniejszą formacje skalną uchodzi otwarta z dwóch stron jaskinia nazywana kościołem (isl. Kirkjan). Wycieczka do niej i z powrotem powinna zająć nam około godziny.
Dimmuborgir położone jest na południe od wulkanu Hverfjall. Współrzędne parkingu: 65.591577, -16.912384
Mývatn Nature Bath - kąpiel w gorących źródłach i pod gołym niebem
Dosłownie kawałek od jeziora powstał nowoczesny kompleks basenów geotermalnych Mývatn Nature Bath. Mimo że cała infrastruktura została stworzone od zera, to wykorzystywana tu woda jest wydobywana bezpośrednio ze źródeł o głębokości nawet 2500 metrów. Dzięki temu zawiera wiele minerałów i nie musi być w żaden sposób podgrzewana przed wlaniem do basenu. Jest zresztą całkowicie odwrotnie - woda po wydobyciu na powierzchnię ma temperaturę około 130°C i przed dostarczeniem jej do basenów musi zostać schłodzona do około 36-40°C.
Krawędź basenu wychodzi bezpośrednio w stronę jeziora, więc łaźnie oprócz przyjemnej kapieli zapewniają także ciekawy widok.
Więcej: Mývatn Nature Bath (Islandia) - praktyczny przewodnik po kompleksie geotermalnym
Obszar geotermalny Hverir
Przy wschodnim zboczu góry wulkanicznej Námafjall rozciąga się obszar o nazwie Hverir, który słynie z różnorodnych form geotermalnych. Spacerując wytyczonymi ścieżkami miniemy kilkanaście bulgoczących basenów błotnych oraz fumaroli, czyli wyziewów ziemnych o charakterystycznym zapachu siarki.
Więcej: Obszar geotermalny Hverir (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Wulkan Leirhnjúkur
Wulkan Leirhnjúkur znajduje się w granicach kompleksu wulkanicznego Krafla (a bardziej precyzyjnie w kalderze wulkanu Krafla), a jego ostatnia erupcja miała miejsce zaledwie kilkadziesiąt lat temu (w latach 1974-1984). Śladem po tych wydarzeniach jest dym wydobywający się spod powierzchni oraz formacje skalne powstałe z lawy wulkanicznej.
Podczas wycieczki na niepozorny szczyt wulkanu (wznosi się na wysokość zaledwie 50 metrów) miniemy malowniczy obszar geotermalny. Gotująca się pastelowa woda, bulgoczące się błoto, jaskrawo żółta gleba - wszystko to razem wygląda wręcz pocztówkowo.
Oprócz obszaru geotermalnego oraz możliwości wejścia na szczyt wulkanu będziemy mieć też szansę na spacer po polu lawy. Pamiętajmy tylko, żeby nie dotykać (ani nie stawać butem) niczego, z czego wydobywa się dym.
Więcej: Wulkan Leirhnjúkur (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Krater Víti
Drugą z atrakcji położonych wewnątrz kaldery wulkanu Krafla jest krater Víti (pol. Piekło), w środku którego powstało malownicze jeziorko. Krater możemy obejść dookoła, przy okazji mijając niewielki obszar geotermalny.
Krater Víti może pochwalić się także dość ciekawym położeniem. W jego oddali widoczne są różnorodne wzgórza i formacje skalne, a tuż obok przebiegają rury transportujące gorącą wodę, które należą do pobliskiej elektrowni.
Więcej: Krater Víti (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Jezioro Mývatn i okolica - zwiedzanie - informacje praktyczne
Jezioro Mývatn położone jest bezpośrednio przy drodze numer 1, która okrąża je od strony północnej i wschodniej. Turystów podróżujących jedynką może lekko zdziwić fakt, że kawałek trasy prowadzi po nawierzchni szutrowej [stan na czerwiec 2019]. Na odcinku tym w czerwcu 2019 roku trwały prace budowlane, więc może sytuacja ta ulegnie zmianie.
Od południa i zachodu jezioro otacza asfaltowa droga numer 848. W sezonie letnim nie powinniśmy mieć żadnych problemów z objechaniem jeziora i dojechaniem do najważniejszych atrakcji małym samochodem z napędem na dwa koła. Warto jednak mieć na uwadze, że wybierając się do atrakcji położonych na wschód od jeziora (m.in. na obszarze wulkanu Krafla) będzie nas czekać trochę podjazdów.
Jeśli planujemy odwiedzić jezioro w zimę, to powinniśmy zapoznać się z sytuacją na drodze na tej stronie oraz z ostrzeżeniami na stronie safetravel.is. W przypadku złych warunków atmosferycznych niektóre z dróg mogą być zamknięte.
Zwiedzanie jeziora możliwe jest na dwa sposoby - własnym pojazdem lub ze zorganizowaną wycieczką. Teoretycznie z Akureyri dojedziemy tu autobusem, ale odległości pomiędzy atrakcjami są na tyle duże, że nie uda nam się zobaczyć więcej niż jednej-dwóch rzeczy. Inną kwestią jest mało elastyczny rozkład jazdy.
Ile czasu spędzić nad jeziorem Mývatn?
Chcąc odwiedzić większość atrakcji powinniśmy zaplanować przynajmniej jeden cały dzień. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystko, to lepiej spędzić na miejscu około 2 dni.
Punkt informacji turystycznej
Punkt informacji turystycznej znajdziemy przy drodze numer 1 w mieście Reykjahlíð (adres: Hraunvegi 8, 660 Mývatni, Reykjahlíð, Islandia). Dokładne godziny otwarcia dostępne są na tej stronie, wystarczy rozwinąć zakładkę Visitor Center.
Warto zajrzeć do punktu informacji na początku naszej wizyty nad jeziorem. Oprócz otrzymania praktycznych informacji w języku angielskim możemy również dowiedzieć się, czy przy którejś z atrakcji nie są organizowane darmowe wycieczki ze strażnikiem parku. W czerwcu 2019 roku każdego odbywały się darmowe wycieczki ze strażnikiem po obszarze formacji skalnych Dimmuborgir.