Podróże po Europie

Mývatn Nature Bath (Islandia) - praktyczny przewodnik po kompleksie geotermalnym

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2022

Położony na północy Islandii kompleks Mývatn Nature Baths jest jednym z dwóch najbardziej znanych komercyjnych kąpielisk geotermalnych zlokalizowanych pod gołym niebem, zaraz po położonej niedaleko Reykjavíku Blue Lagoon (isl. Bláa Lónið).

Oba miejsca nie należą do tanich i są w widoczny sposób nastawione na zagranicznych turystów, o czym świadczą chociażby ich angielskie nazwy. Islandzka nazwa Mývatn Nature Baths to Jarðböðin við Mývatn, gdzie słowo Jarðböðin jest ogólnym terminem określającym łaźnie.

Baseny geotermalne Mývatn Nature Baths położone są kawałek na wschód od jeziora Mývatn i mogą być świetnym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu okolicznych atrakcji.

Więcej o okolicznych atrakcjach przeczytacie w artykule Jezioro Mývatn - zwiedzanie, okolica oraz informacje praktyczne, a o ciekawych miejscach na całej w wyspie w naszym przewodniku Islandia atrakcje [TOP 30+]
Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)
Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)

Historia oraz charakterystyka wody

Kompleks Mývatn Nature Baths został oficjalnie otwarty w czerwcu 2004 roku i powstał na malowniczym terenie, otoczony przez wulkany oraz w bliskiej okolicy jeziora Mývatn. Podpływając (lub podchodząc) do krawędzi basenów zobaczymy połacie powulkanicznego terenu, stożek wulkaniczny Hverfjall czy samo jezioro Mývatn.

Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo stworzenia basenów oraz całej infrastruktury od zera, to wykorzystywana tu woda jest wydobywana bezpośrednio ze źródeł o głębokości nawet 2500 metrów.

Za wydobycie gorącej wody odpowiada okoliczna elektrownia Bjarnarflag (isl. Bjarnarflagsvirkjun), która rurami transportuje ją do zbiornika znajdującego się przy basenach. Dostarczona w ten sposób woda wciąż jest bardzo gorąca i ma temperaturę około 130°C. Woda przed dostarczeniem jej bezpośrednio do pływalni jest schładzana, dzięki czemu jej temperatura w basenie to maksymalnie 40°C.

Wydobywana głęboko spod powierzchni ziemi nieprzezroczysta woda ma niebieski kolor i zawiera dużą ilość minerałów, które mogą mieć zbawienny wpływ na osoby mające problemy skórne.

Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)
Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)

Mývatn Nature Baths czy Blue Lagoon?

Niestety, w tym momencie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Dotychczas mieliśmy okazję odwiedzić jedynie kompleks Mývatn Nature Baths i nie mamy praktycznych doświadczeń z Blue Lagoon.

Sami przed odwiedzeniem Islandii musieliśmy wybrać jedno z tych dwóch miejsc i ostatecznie padło na kompleks w północnej części kraju. Biorąc pod uwagę warunki oraz ilość osób (pod koniec czerwca nie było tłumów), byliśmy zadowoleni z wyboru.

Jak wygląda wizyta w gorących źródłach Mývatn Nature Baths?

Wejście i przygotowania

Podstawowy zestaw dla osób wybierających się do łaźni to: strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki. Jeśli nie zabraliśmy ich ze sobą, to możemy wypożyczyć je na miejscu.

Pamiętajmy też, że łaźnie znajdują się pod gołym niebem, a szatnie oddalone są o kilkanaście metrów od basenów. Jeśli jesteśmy zmarźlakami lub przyjeżdżamy w zimę, to dobrym rozwiązaniem może być zabranie ze sobą szlafroka (można też wypożyczyć na miejscu) oraz czapki (nasza głowa będzie prawdopodobnie jedyną częścią ciała przebywającą poza gorącą wodą).

Po opłaceniu wejściówki (lub pokazaniu biletu zakupionego online) otrzymamy specjalną monetę, z którą będziemy mogli wybrać się do szatni i która posłuży nam do zamknięcia szafki. Szatnie podzielone są na męskie i damskie. W szatniach dostępne są suszarki do włosów, mydło oraz szampon.

Przed wyjściem z szatni będziemy musieli wejść pod prysznic bez żadnych ubrań i dokładnie się umyć, także w miejscach intymnych. Nad wszystkim czuwają pracownicy, których zadaniem jest zapobieganie sytuacjom, kiedy odwiedzający wyszedłby z szatni bez wejścia pod prysznic.

Na miejscu dostępne są też nieliczne prywatne kabiny, więc osoby nieczujące się komfortowo w grupowych prysznicach będą mogły poczuć się bardziej intymnie.

Uwaga! Przed wyjściem z szatni nie zapomnijmy zdjąć z siebie całej biżuterii. Wyroby ze srebra w kontakcie z wodą mogą zmienić kolor.

Baseny geotermalne oraz kąpiel

Na terenie kompleksu znajdziemy dwa duże baseny, wannę z gorącą wodą oraz łaźnie parowe.

Dwa główne baseny oddzielone są murkiem, nad którym możemy przejść schodkami. Generalną zasadą jest to, że basen znajdujący się bliżej szatni jest cieplejszy, a drugi, z widokiem na okolicę, chłodniejszy. NIe jest to jednak normą, ponieważ w obu basenach znajdziemy obszary cieplejsze oraz chłodniejsze. W zależności od miejsca woda powinna mieć temperaturę od około 36 do 40°C. Pamiętajmy, że najcieplej jest tuż obok drewnianych skrzynek. Czasami prąd płynący z ich strony może być bardzo gorący. Najlepiej pokręcić się po obu basenach i odnaleźć najbardziej odpowiadające nam miejsce.

Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)
Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)

Mývatn Nature Baths - garść wskazówek

  • W cieplejszym basenie stworzono dwa strumienie/wodospady masujące. Oba działają troszkę inaczej i warto sprawdzić każdy z nich. Na pewno wspomogą rozluźnienie ramion zmęczonych wielogodzinną jazdą samochodem po kraju.

  • Głębokość basenów to maksymalnie 1,30 metra, więc nawet dzieci mogą swobodnie poruszać się w wodzie. Przy brzegach basenu stworzono podwodne ławeczki, na których możemy usiąść.

  • Największym problemem podczas kąpieli może być śliska nawierzchnia. Mimo że część dna to piasek i kamyki, to będąc w wodzie powinniśmy bardzo uważnie stawiać kroki, żeby się nie pośliznąć. Czasami powierzchnia jest płaska i śliska - zwłaszcza przy wejściu do basenu i na schodach.

  • Kawałek od wejścia do basenu umieszczono niewielką wannę, w której woda ma stałą temperaturę około 41-42°. Lepiej nie siedzieć w niej jednak zbyt długo, żeby nie poczuć się słabo.

Ostatnią częścią kompleksu są zamknięte łaźnie parowe, w których para wylatuje wprost z otworów w podłodze. Temperatura jest tam jednak wysoka (może dochodzić nawet do 50°C) i w środku można się nieźle wypocić. Przy samych łaźniach parowych zainstalowano prysznic, który pozwoli nam się przemyć przed ponownym wejściem do basenu.

Ile czasu można spędzić na miejscu?

Po wejściu na teren kompleksu ogranicza nas jedynie godzina zamknięcia i możemy w wodzie siedzieć ile chcemy. Nie ma co jednak zakładać, że będziemy w stanie odpoczywać w wodzie kilka godzin. Według oficjalnej strony średni czas wizyty to około 90 minut. My daliśmy radę spędzić w wodzie tylko odrobinkę dłużej.

Mývatn Nature Bath - informacje praktyczne

Zakup biletów i ceny

Oficjalna strona kompleksu sugeruje, żeby z powodu dużego zainteresowania atrakcją bilety kupować online. My przyjechaliśmy na miejsce pod koniec czerwca około 15:00 i nie było żadnych kolejek, a ilość osób w basenach nie przerażała i można było swobodnie znaleźć swoje miejsce.

Całkowicie inaczej może to jednak wyglądać w szczycie sezonu (lipiec-sierpień) i wtedy teoretycznie zakup online może być jedyną możliwością wejścia do środka z marszu.

Bilety rezerwuje się na konkretną godzinę i możemy przybyć do 30 minut po niej. Czyli kupując na 13:00, możemy wejść od 13:00 do 13:30

Ceny biletów mogą różnić się w zależności od okresu roku. Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu cena wynosiła pomiędzy 5900 kr (181,13 zł) a 6200 kr (190,34 zł). Dostępne są również o około połowę tańsze wejściówki dla dzieci i młodzieży w wieku 13-15 lat. Dzieci i młodzież do 12. roku życia wchodzi z opiekunem za darmo. Aktualne ceny dostępne są tutaj.

Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)
Kompleks geotermalny Mývatn Nature Bath (Islandia)

Jak dojechać do Mývatn Nature Baths?

Kompleks Mývatn Nature Baths zlokalizowany jest kawałek na wschód od jeziora Mývatn i kilometr od drogi numer 1. Wystarczy w odpowiednim momencie skręcić z popularnej jedynki i po minucie jesteśmy na miejscu.

Adres: Jarðbaðshólar, 660 Mývatn, Islandia

Godziny otwarcia

Łaźnie Mývatn Nature Bath otwarte są przez cały rok z wyjątkiem 1 stycznia.

Aktualny terminarz najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji.

Restauracja oraz alkohol w basenie

Na miejscu działa restauracja Café Kvika, w której ceny są typowo turystyczne. Odwiedzający, którzy chcieliby zrelaksować się w basenie ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina, mogą zamówić dostarczenie ich przez personel. Działa to na bazie opasek, za które płacimy przy wejściu. Mając taką opaskę możemy przekazać ją jednemu z pracowników, a ten przyniesie nam zamówiony trunek.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama