Krater Víti (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Malowniczo położony krater Víti (pol. Piekło) powstał podczas erupcji kompleksu wulkanicznego Krafla w pierwszej połowie XVIII wieku. W 1724 roku nastąpił pierwszy wybuch, w efekcie którego uformował się krater. Wydarzenie to nazywane jest przez miejscowych "Ogniami Mývatn", ponieważ po erupcji na pięć kolejnych lat otworzyły się szczeliny wulkaniczne, z których w górę strzelała lawa.

!Krater Viti (Islandia)
Krater Viti (Islandia)

Średnica krateru to około 300 metrów. W jego wnętrzu powstało jezioro, którego kolor tafli wody przy dobrym słońcu wygląda wręcz pastelowo. Krater położony jest na obszarze geotermalnym i pośród wysokich wzgórz. Rozglądając się wokoło zobaczymy więc w oddali najróżniejsze formacje skalne, a bliżej nas dym unoszący się z gorących źródeł oraz rury z pobliskiej elektrowni.

Krater zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Islandii, niedaleko jeziora Mývatn.

Uwaga! Szukając nazwy Víti możemy natrafić również na położone w centralnej części kraju jezioro Víti. Miejsce to znajduje się w kalderze wulkanu Askja i dostępne jest tylko dla samochodów z napędem na cztery koła.

!Okolice krateru Viti (Islandia)
Okolice krateru Viti (Islandia)

Dojazd [stan na czerwiec 2019]

Krater Víti znajduje się około 9 kilometrów na północ od drogi numer 1. Droga prowadząca do krateru jest utwardzona, ale za elektrownią Krafla (isl. Kröflustöð) do pokonania jest stromy podjazd pod górę.

Jeśli jedziemy ze wschodu (od strony jeziora Mývatn) to dłuższy podjazd w górę i później taki sam zjazd w dół czeka nas też na popularnej jedynce, dosłownie kawałek przed skrętem w lewo.

Okolice krateru Viti (Islandia)
Okolice krateru Viti (Islandia)


Parking i lokalizacja [stan na czerwiec 2019]

Współrzędne krateru Víti: 65.717552, -16.754536

Darmowy parking znajduje się na końcu drogi asfaltowej i przy samym kraterze (współrzędne: 65.717667, -16.757523).

!Okolice krateru Viti (Islandia)
Okolice krateru Viti (Islandia)

Zwiedzanie [stan na czerwiec 2019]

Zaraz przy parkingu rozpoczyna się trasa piesza, którą możemy obejść krater dookoła. Przejście całej trasy wokół krateru razem z powrotem na parking powinno zająć nam około 40 minut.

Trasa jest prosta i nie powinna sprawić zbyt wielu problemów, a największą niedogodnością mogą być unoszące się w powietrzu zapachy siarki. Ścieżka piesza prowadzi też kawałek za kraterem, wzdłuż niewielkiego pola geotermalnego oraz obok drugiego niewielkiego jeziorka.

Okolice krateru Viti (Islandia)
Okolice krateru Viti (Islandia)Reklama