Podróże po Europie

Jezioro Bodeńskie - atrakcje, miasta, zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2023

Jezioro Bodeńskie (niem. Bodensee) to trzecie pod względem powierzchni jezioro środkowej Europy, ustępujące wyłącznie węgierskiemu Balatonowi oraz szwajcarskiemu Jezioru Genewskiemu.

Jezioro Bodeńskie leży w granicach trzech państw: Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Należy do grona najbardziej malowniczo położonych akwenów wodnych naszego kontynentu - otaczają je wzgórza oraz alpejskie krajobrazy, a przy dobrej widoczności na horyzoncie można wypatrzeć całą masę różnych szczytów.

Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu
Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu

Jezioro Bodeńskie - co warto wiedzieć?

Jezioro Bodeńskie ma powierzchnię 534 km², przy długości linii brzegowej 273 kilometrów. Jest to akwen polodowcowy, osiągający w najgłębszym punkcie około 252 m. Przez jezioro przepływa rzeka Ren, mająca swoje źródło ma w Alpach Szwajcarskich, która płynie dalej ku granicy niemiecko-francuskiej.

Większość brzegu jeziora (północna i wschodnia część) znajduje się po stronie niemieckiej. Większość leży w granicach kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, ale najpopularniejszy odcinek, z miasteczkiem Lindau, znajduje się w Bawarii. Dosłownie fragment leży po stronie austriackiej (południowo-wschodni kraniec), a reszta położona jest po stronie szwajcarskiej.

Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau
Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau

Akwen ma dość ciekawy kształt i składa się z trzech części:

  • Obersee - Górne Jezioro, główna część wschodnia. Co ciekawe, ze względu na swoje rozmiary, przy odpowiednim wietrze tworzą się na nim fale, przypominające te na morzu.
  • Untersee - Dolne Jezioro, węższa część zachodnia.
  • Seerhein - Jezioro Ren, czterokilometrowy wąski obszar na zachód od Dolnego Jeziora, uważany za część rzeki Ren przepływającej przez Jezioro Bodeńskie.

Jezioro Bodeńskie czy Konstanckie?

Ciekawostką jest to, że nazwa Jezioro Bodeńskie pochodzi z języka niemieckiego (Bodensee), a pozostałe z krajów nazywają je Jeziorem Konstanckim, nawiązując tym do największego ze znajdujących się przy nim miast. Dotyczy to także nazwy w języku angielskim (Lake Constance).

Ciekawostka W materiałach niemieckim możemy się spotkać również z przydomkiem "szwabskie morze" (Schwäbisches Meer). Co ciekawe, wziął on się z błednej interpretacji rzymskich żródeł, ponieważ nazwa Mare Suebicum odnosiła się do Bałtyku.

Turystyka nad Jeziorem Bodeńskim

Jezioro Bodeńskie jest dziś popularnym miejscem wypoczynku wśród turystów z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Z powodu różnic w cenach wszystkie trzy nacje preferują brzeg po niemieckiej, najtańszej stronie, a ułatwia to fakt, że w północno-wschodniej części Szwajcarii większość osób posługuje się na co dzień językiem niemieckim. Inną niewątpliwą zaletą strony niemieckiej (i także austriackiej) jest to, że będąc tutaj na horyzoncie będziemy widzieć majestatyczne szczyty Alp Szwajcarskich. Sami Szwajcarzy zazdroszczą swoim niemieckim sąsiadom tylko jednej rzeczy - widoku na alpejski krajobraz po ich stronie!

Jezioro Bodeńskie jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Wokół jezioro prowadzi długa na około 260 km trasa rowerowa, utwardzona i niezależna od infrastruktury samochodowej. Trasa jest w większości płaska, więc idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki.

Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Największe atrakcje nad Jeziorem Bodeńskim

Zarówno przy brzegu, jak i na wyspach Jeziora Bodeńskiego czeka na nas kilka wartych uwagi miejsc, dlatego nawet przy nieco dłuższym pobycie aktywni turyści będą mieli co tu robić.

W miastach najważniejszymi zabytkami są kościoły, ale znajdziemy też miejsca słynące chociażby z winnic, ogrodów czy zamków.

Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Lindau

Najbardziej znanym wśród turystów miastem nad Jeziorem Bodeńskim jest niemieckie Lindau, założone na wyspie oddalonej dosłownie kawałek od brzegu. Dziś wyspa połączona jest z lądem groblą dla pociągów i pieszych oraz mostem dla aut, ale w czasach średniowiecznych dostęp na nią możliwy był jedynie drogą wodną.

Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim
Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim

W czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Lindau pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków na trasach handlowych prowadzących do dzisiejszych Włoch. Dowodem na to jest otrzymanie statusu Wolnego Miasta już w 1275 roku oraz majestatyczny ratusz, gdzie w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Dieta Imperii).

Dzisiejszym symbolem miasta jest port z połowy XIX wieku, dostępu do którego "bronią" bawarski lew oraz latarnia morska, ze szczytu której możemy obejrzeć całe jezioro.

Informacje praktyczne

Na zwiedzenie Lindau potrzeba przynajmniej kilka godzin. Miasto nie jest jednak zbyt rozległe, więc w ciągu jednego dnia możemy zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki.

Więcej informacji znajdziecie w naszym rozbudowanym przewodniku Lindau - atrakcje i zwiedzanie

Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau
Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau

Bregencja

Dosłownie kilka kilometrów na południe od Lindau leży austriacka Bregencja (Bregenz). Oba miasta oddalone są od siebie o około 10 minut podróży koleją. Sama Bregencja nie jest jednak tak urokliwa jak Lindau, chociaż spacerując po mieście możemy zobaczyć kilka historycznych zabytków.

Do najciekawszych atrakcji należą fragmenty dawnych fortyfikacji, budynek starego ratusza na obszarze Górnego Miasta (Oberstadt) oraz słynny amfiteatr, którego scena została zainstalowana w wodzie.

W mieście odbywa się renomowany Festiwal Bregencki, podczas którego cenieni reżyserzy prezentują na jeziorze wyjątkowe inscenizacje najlepszych oper w Bregencji. Wszystko to w akompaniamencie orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

Wskazówka praktyczna Odcinek austriackiej drogi przy Jeziorze Bodeńskim jest wyłączony z opłaty drogowej.
Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Góra Pfänder i wjazd kolejką linową

Wielu turystów udaje się do Bregencji wyłącznie po to, aby wjechać na górę Pfänder, wznoszącą się na ponad 1 kilometr wysokości. Z jej szczytu roztacza się imponujący widok na ponad 200 okolicznych szczytów, co czyni ją popularnym punktem obserwacyjnym.

Góra Pfänder - informacje praktyczne

Stacja kolejki Pfaenderbahn znajduje się dosłownie kawałek od bregenckiego dworca kolejowego. Aktualne ceny oraz godziny działania sprawdzimy na oficjalnej stronie

Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Friedrichshafen i muzeum Zeppelina

Miasto Friedrichshafen jest stosunkowo młode i powstało na samym początku XIX wieku przez połączenie miasteczka Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Dzisiejsze Friedrichshafen znane jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie Ferdynand von Zeppelin rozpoczął pracę nad słynnymi sterowcami.

Jeśli interesuje Was historia podniebnych podbojów, powinniście udać się do Muzeum Zeppelina (Zeppelin Museum), gdzie w głównej hali przygotowano wystawę poświęconą międzykontynentalnemu sterowcowi, LZ 129 Hindenburg.

Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić barokową świątynie Schlosskirche, która wyróżnia się bogato zdobionymi stiukami sufitowymi i innymi dekoracjami.

Fanom ogrodów piwnych, gorąco polecamy odnalezienie istniejącego od 1948 roku Stärrschorsch, gdzie można napić się złocistego trunku i zjeść lokalne dania. Położony nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, Stärrschorsch oferuje dodatkowo malownicze widoki na jezioro, dodając uroku każdej wizycie.

Widok na Friedrichshafen (zdjęcie Julita)
Widok na Friedrichshafen (zdjęcie Julita)

Konstancja

Konstancja (Konstanz) jest największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim i właśnie od niej pochodzi nazwa akwenu używana w językach innych niż niemiecki. Miasto położone jest przy granicy ze Szwajcarią i może pochwalić się urokliwym starym miastem.

Port w Konstancji (autor zdjęcia Regina)
Port w Konstancji (autor zdjęcia Regina)

Konstancja, podobnie jak Lindau, w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego posiadała status Wolnego Miasta. Spacerując po jej najstarszej części natrafimy na kilka historycznych budowli, w tym: XV-wieczny Stary Ratusz (Altes Rathaus), katedrę Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) czy pozostałości po miejskich fortyfikacjach. Choć chrześcijańska świątynia w miejscu katedry istniała już prawdopodobnie w VIII wieku, dzisiejszy kształt kościoła jest mieszanką różnych stylów i efektem wielu przebudów na przestrzeni wieków, zaczynając od XI stulecia.

Turyści pragnący dowiedzieć się więcej o historii miasta powinni zajrzeć do muzeum Rosgartenmuseum. Placówka mieści się w średniowiecznej siedzibie rzemieślników (m.in. rzeźników i aptekarzy). Aktualne dni i godziny otwarcia warto sprawdzić wcześniej na oficjalnej stronie placówki.

W przypadku podróży z dziećmi ciekawym wyborem wydaje się być akwarium SEA LIFE Konstanz. Jeśli zdecydowalibyście się na odwiedziny, warto sprawdzić ofertę zniżek na bilety zakupione online. Ofertę znajdziemy na oficjalnej stronie akwarium.

Wyspa Mainau - "kwitnąca wyspa nad Jeziorem Bodeńskim"

W granicach administracyjnych miasta Konstancja znalazła się niewielka wyspa Mainau, o powierzchni 45 hektarów, słynąca ze swoich ogrodów i motylowego sanktuarium. Odwiedzający mogą podziwiać tam m.in.: róże, tulipany, palmy czy nawet olbrzymie sekwoje.

Wyspa Mainau (zdjęcie Annett)
Wyspa Mainau (zdjęcie Annett)

Niewielka wyspa podzielona jest na obszary tematyczne połączone ze sobą trasami spacerowymi. Na wyspie znajdziemy też barokowy zamek Schloss Mainau, w środku którego działa dziś kawiarnia i odbywają się wystawy czasowe.

Informacje praktyczne

Wyspa Mainau jest atrakcją całoroczną, choć najbardziej kolorowo wygląda oczywiście od kwietnia do września. W zimę więcej czasu spędzimy w motylarni oraz w palmiarni, które mieszczą się w zamkniętych pawilonach.

Wstęp na wyspę jest płatny (11€ dla dorosłych, dzieci do 12. roku życia wchodzą bezpłatnie). Na wizytę warto zarezerwować sobie 120-180 minut.

Na wyspę dotrzemy autobusem miejskim z Konstancji.

Meersburg

Miasto Meersburg znajduje się naprzeciwko Konstancji, przy wschodnim brzegu głównej części jeziora. Miasto szczyci się przede wszystkim Starym Zamkiem (Alte Burg lub Burg Meersburg), istniejącym w tym miejscu od VII wieku (chociaż jego dzisiejszy kształt różni się od oryginalnej konstrukcji) oraz barokowym Nowym Zamkiem (Neues Schloss) z początku XVIII wieku.

Meersburg wyróżnia się również zabytkowymi fasadami budynków starego miasta.

Urokliwe fasady w Meersburg (autor zdjęcia RitaE)
Urokliwe fasady w Meersburg (autor zdjęcia RitaE)

Unteruhldingen

Miasto Unteruhldingen kojarzone jest dziś ze skansenem (otwartym muzeum), na terenie którego odwzorowano drewniane domy na palach z ery brązu i kamienia. Jest to unikalna atrakcja w skali nie tylko regionu, ale i Europy.

Nazwa muzeum to Pfahlbauten Unteruhldingen i znajduje się po północnej stronie miasta.

Informacje praktyczne

Wizytę w skansenie rozpoczynamy od prezentacji multimedialnej ARCHAEORAMA. Następnie będziemy mogli zajrzeć z pracownikiem do niektórych domostw, a resztę czasu będziemy mogli spędzić sami. W zależności od pory roku warunki zwiedzania mogą się różnic.

Skansen Unteruhldingen (autor zdjęcia Wolfgang Claussen)
Skansen Unteruhldingen (autor zdjęcia Wolfgang Claussen)

Reichenau - atrakcja z listy UNESCO

Reichenau to największa z trzech wysp na Jeziorze Bodeńskim. Znajduje się po zachodniej stronie w części Untersee. W 2000 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od początku VIII wieku aż do połowy XVIII wieku wyspa była wykorzystywana przez Benedyktynów, którzy mieli tu swoje opactwo z kilkoma kościołami i jedną z najważniejszych europejskich bibliotek.

Na wyspie możemy odwiedzić historyczne kościoły, muzeum (Reichenau Museum), skarbiec katedralny czy ogrody.

Wyspa połączona jest z lądem tamą od strony Konstancji. Od strony lądu wyspa graniczy z rezerwatem naturalnym Wollmatinger Ried - Untersee - Gnadensee.

Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze
Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze

Jezioro Bodeńskie - jak poruszać się pomiędzy miastami i atrakcjami?

W zależności od naszych preferencji, mamy kilka możliwości na poruszanie się pomiędzy ciekawymi miejscami leżącymi przy brzegu Jeziora Bodeńskiego.

Pociągi

Część miast połączona jest ze sobą koleją. W ciągu 12 minut dojedziemy pociągiem z Lindau do Bregencji, a w ciągu około 30 minut z Lindau do Friedrichshafen. Rozkłady znajdziemy na oficjalnej stronie niemieckich kolei (są one dostępne również w języku polskim).

Rejsy

Pomiędzy najważniejszymi miastami możemy poruszać się także statkami. Za komunikacje wodną na Jeziorze Bodeńskim odpowiada działającą od 1824 roku firma Bodensee-Schiffsbetriebe (BVB). Ich statki łączą ze sobą miasta leżące bezpośrednio nad wodą (ze wszystkich trzech państw).

Niestety, linie nie są aż tak elastyczne, żeby w ciągu jednego dnia swobodnie odwiedzić kilka miejsc. Po pierwsze - statki kursują dość rzadko. A po drugie, funkcjonuje kilka linii, z których jedna obsługuje brzeg niemiecki, inna szwajcarski, a kolejna wpływa wgłąb Seerhein. Niektóre z miast po obu stronach połączone są ze sobą dodatkowymi liniami, dzięki czemu korzystając z przesiadki możemy przepłynąć z części niemieckiej na szwajcarską. Przed zaplanowaniem wyjazdu powinniście jednak szczegółowo prześledzić schemat linii oraz rozkłady godzinowe.

Sami potraktowaliśmy rejs jako atrakcję samą w sobie i sposób na przemieszczenie się pomiędzy dwoma miastami.

Dokładne rozkłady i połączenia dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika w języku angielskim.

Rejs po Jeziorze Bodeńskim
Rejs po Jeziorze Bodeńskim

Rowery

Osoby preferujące wysiłek fizyczny mogą bez problemu poruszać się pomiędzy miastami rowerem. Tak jak wspomnieliśmy, wzdłuż jeziora wytyczono 260 km ścieżek rowerowych, niezależnych od infrastruktury samochodowej.

Znacznie gorzej, z racji odległości, wygląda sytuacja w przypadku pieszych wędrówek. Spacery są możliwe w przypadku odwiedzania niektórych pobliskich miast, np. z Lindau do Bregencji dojdziemy w około 2 godziny i 30 minut.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama