Podróże po Europie

Jezioro Bodeńskie - atrakcje, miasta, komunikacja

Jezioro Bodeńskie to jedno z największych jezior środkowej Europy (ustępuje wyłącznie węgierskiemu Balatonowi oraz szwajcarskiemu Jezioru Genewskiemu).

Jezioro Bodeńskie leży w granicach trzech państw: Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Należy do grona najbardziej malowniczo położonych akwenów wodnych naszego kontynentu - otaczają je wzgórza oraz alpejskie krajobrazy (w przypadku dobrej widoczności na horyzoncie wypatrzymy całą masę różnych szczytów).

Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu
Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu

Jezioro Bodeńskie - co warto wiedzieć?

Jezioro Bodeńskie ma powierzchnię 534 km² przy długości linii brzegowej 273 kilometrów. Przez jezioro przepływa rzeka Ren, która swoje źródło ma w Alpach Szwajcarskich i płynie dalej na północ w kierunku granicy niemiecko-francuskiej.

Ponad połowa brzegu (północna i wschodnia część) znajduje się po stronie niemieckiej, dosłownie fragment leży po stronie austriackiej (południe), a reszta położona jest po stronie szwajcarskiej (wschód).

Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau
Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau

Akwen ma dość ciekawy kształt i składa się z trzech części:

  • Obersee - Górne Jezioro, główna część wschodnia,
  • Untersee - Dolne Jezioro, węższa część zachodnia,
  • Seerhein - Jezioro Ren, czterokilometrowy wąski obszar na zachód od Dolnego Jeziora, który uważany za część rzeki Ren przepływającej przez Jezioro Bodeńskie.

Jezioro Bodeńskie czy Konstanckie?

Ciekawostką jest to, że nazwa Jezioro Bodeńskie pochodzi z języka niemieckiego (Bodensee), a pozostałe z krajów nazywają je Jeziorem Konstanckim, nawiązując tym do największego ze znajdujących się przy nim miast. Dotyczy to także nazwy w języku angielskim (Lake Constance).

Turystyka nad Jeziorem Bodeńskim

Jezioro Bodeńskie jest dziś popularnym miejscem wypoczynku wśród turystów z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Z powodu różnic w cenach wszystkie trzy nacje preferują brzeg po niemieckiej (najtańszej) stronie, a ułatwia to fakt, że w północno-wschodniej części Szwajcarii większość osób posługuje się na co dzień językiem niemieckim. Inną niewątpliwą zaletą strony niemieckiej (i także austriackiej) jest to, że będąc tutaj na horyzoncie będziemy widzieć majestatyczne szczyty Alp Szwajcarskich.

Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Największe atrakcje nad Jeziorem Bodeńskim

Przy brzegu (i na wyspach) Jeziora Bodeńskiego czeka na nas przynajmniej kilka wartych uwagi miejsc, więc nawet przy nieco dłuższym pobycie aktywni turyści będą mieli co robić.

W miastach najważniejszymi zabytkami są kościoły, ale znajdziemy też miejsca słynące chociażby z winnic, ogrodów czy zamków.

Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Lindau

Najbardziej znanym wśród turystów miastem nad Jeziorem Bodeńskim jest niemieckie Lindau, które powstało na wyspie znajdującej się dosłownie kawałek od brzegu. Dziś wyspa połączona jest z lądem groblą dla pociągów i pieszych oraz mostem dla aut, ale w czasach średniowiecznych dostęp na nią możliwy był jedynie drogą wodną.

Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim
Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim

W czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Lindau pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków na trasach handlowych prowadzących do dzisiejszych Włoch, czego dowodem są m.in. otrzymanie statusu Wolnego Miasta w 1275 roku oraz majestatyczny ratusz, w którym w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Dieta Imperii).

Dzisiejszym symbolem miasta jest port z połowy XIX wieku do którego dostępu "bronią" bawarski lew oraz latarnia morska, ze szczytu której możemy obejrzeć całe jezioro.

Więcej: Lindau - zwiedzanie i informacje praktyczne

Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau
Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau

Bregencja

Dosłownie kilka kilometrów na południe od Lindau leży austriacka Bregencja (Bregenz). Oba miasta oddalone są od siebie o około 10 minut podróży koleją. Sama Bregencja nie jest jednak tak urokliwa jak Lindau, chociaż spacerując po mieście możemy zobaczyć kilka historycznych zabytków, jak np. fragmenty dawnych fortyfikacji i budynek starego ratusza na obszarze Górnego Miasta (Oberstadt).

Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Góra Pfänder i wjazd kolejką linową

Część turystów do Bregencji wybiera się tylko w celu wjechania na wysoką na ponad 1 kilometr górę Pfänder, skąd rozpościera się widok na ponad 200 okolicznych szczytów.

Góra Pfänder - informacje praktyczne

Stacja kolejki Pfaenderbahn znajduje się dosłownie kawałek od bregenckiego dworca kolejowego. Aktualne ceny oraz godziny działania sprawdzimy na oficjalnej stronie

Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Friedrichshafen

Miasto Friedrichshafen jest stosunkowo młode i powstało na samym początku XIX wieku przez połączenie miasteczka Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Dzisiejsze Friedrichshafen znane jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie Ferdynand von Zeppelin rozpoczął pracę nad słynnymi sterowcami.

Jeśli interesuje nas historia podboju nieba możemy udać się do Muzeum Zeppelina (Zeppelin Museum), gdzie w głównej hali zobaczymy wystawę poświęconą międzykontynentalnemu sterowcowi LZ 129 Hindenburg.

Turyści zainteresowani architekturą sakralną mogą odwiedzić barokową świątynie Schlosskirche, która wyróżnia się bogato zdobionymi stiukami sufitowymi i innymi dekoracjami.

Fani ogrodów piwnych powinni odnaleźć się w istniejącym od 1948 roku Stärrschorsch, gdzie napijemy się złocistego trunku i zjemy lokalne dania jednocześnie mając świetny widok na jezioro.

Konstancja

Konstancja (Konstanz) jest największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim i właśnie od niej pochodzi nazwa akwenu używana w językach innych niż niemiecki. Miasto położone jest przy granicy ze Szwajcarią.

Konstancja, podobnie jak Lindau, w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego posiadała status Wolnego Miasta. Spacerując po jej najstarszej części natrafimy na kilka historycznych budowli, w tym: XV-wieczny Stary Ratusz (Altes Rathaus), katedrę Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) czy pozostałości po miejskich fortyfikacjach. Choć chrześcijańska świątynia w miejscu katedry istniała już prawdopodobnie w VIII wieku, to dzisiejszy kształt kościoła jest mieszanką różnych stylów i efektem wielu przebudów na przestrzeni wieków zaczynając od wieku XI.

Turyści pragnący dowiedzieć się więcej o historii miasta mogą zajrzeć do muzeum Rosgartenmuseum. Placówka mieści się w średniowiecznej siedzibie rzemieślników (m.in. rzeźników i aptekarzy). Aktualne dni i godziny otwarcia warto sprawdzić wcześniej na oficjalnej stronie placówki.

W przypadku odwiedzin z dziećmi może zainteresować nas miejskie akwarium SEA LIFE Konstanz. Jeśli zdecydowalibyśmy się na odwiedziny w tym miejscu warto sprawdzić ofertę zniżek na bilety zakupione online. Ofertę znajdziemy na oficjalnej stronie akwarium.

Wyspa Mainau

W granicach administracyjnych miasta Konstancja znalazła się niewielka wyspa Mainau, która słynie ze swoich ogrodów i motylowego sanktuarium. W ogrodach zobaczymy m.in.: róże, tulipany, palmy czy nawet olbrzymie sekwoje.

Niewielka wyspa podzielona jest na obszary tematyczne połączone ze sobą trasami spacerowymi. Na wyspie znajdziemy też barokowy zamek Schloss Mainau, w środku którego działa dziś kawiarnia i odbywają się wystawy czasowe.

Meersburg

Miasto Meersburg znajduje się naprzeciwko Konstancji, przy wschodnim brzegu głównej części jeziora. Miasto szczyci się przede wszystkim Starym Zamkiem (Alte Burg lub Burg Meersburg) istniejącym w tym miejscu od VII wieku (chociaż jego dzisiejszy kształt różni się od oryginalnej konstrukcji) oraz barokowym Nowym Zamkiem (Neues Schloss) z początku XVIII wieku.

Meersburg wyróżnia się również przyjemnymi kolorowymi fasadami budynków starego miasta.

Unteruhldingen

Miasto Unteruhldingen kojarzone jest dziś ze skansenem (otwartym muzeum), w którym odwzorowano drewniane domy na palach z ery brązu i kamienia. Jest to unikalna atrakcja w skali nie tylko regionu, ale i Europy.

Nazwa muzeum to Pfahlbauten Unteruhldingen i znajduje się po północnej stronie miasta.

Reichenau - atrakcja z listy UNESCO

Reichenau to największa z trzech wysp na Jeziorze Bodeńskim. Znajduje się po zachodniej stronie w części Untersee. W 2000 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od początku VIII wieku aż do połowy XVIII wieku wyspa była wykorzystywana przez Benedyktynów, którzy mieli tu swoje opactwo z kilkoma kościołami i jedną z najważniejszych europejskich bibliotek.

Na wyspie możemy odwiedzić historyczne kościoły, muzeum (Reichenau Museum), skarbiec katedralny czy ogrody.

Wyspa połączona jest z lądem tamą od strony Konstancji. Od strony lądu wyspa graniczy z rezerwatem naturalnym Wollmatinger Ried - Untersee - Gnadensee.

Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze
Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze

Jezioro Bodeńskie - jak poruszać się pomiędzy miastami i atrakcjami?

W zależności od naszych preferencji mamy kilka możliwości na poruszanie się pomiędzy miastami leżącymi przy brzegu Jeziora Bodeńskiego.

Pociągi

Część miast połączona jest ze sobą koleją. W ciągu 12 minut dojedziemy pociągiem z Lindau do Bregencji, a w ciągu około 30 minut z Lindau do Friedrichshafen. Rozkłady znajdziemy na oficjalnej stronie niemieckich kolei (dostępnej też w języku polskim).

Rejsy

Pomiędzy miastami możemy poruszać się również statkami. Za komunikacje wodną na Jeziorze Bodeńskim odpowiada działającą od 1824 roku firma Bodensee-Schiffsbetriebe (BVB). Ich statki łączą ze sobą miasta leżące bezpośrednio nad wodą (ze wszystkich trzech państw).

Niestety, linie nie są aż tak elastyczne, żeby w ciągu jednego dnia swobodnie odwiedzić kilka miejsc. Po pierwsze - statki kursują dość rzadko. A po drugie funkcjonuje kilka linii, z których jedna obsługuje brzeg niemiecki, inna szwajcarski, a kolejna wpływa wgłąb Seerhein. Niektóre z miast po obu stronach połączone są ze sobą dodatkowymi liniami, dzięki czemu korzystając z przesiadki możemy przepłynąć z części niemieckiej na szwajcarską. Przed zaplanowaniem wyjazdu warto dokładnie prześledzić schemat linii oraz rozkłady godzinowe.

Dokładne rozkłady i połączenia dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika w języku angielskim.

Rejs po Jeziorze Bodeńskim
Rejs po Jeziorze Bodeńskim

Rowery

Osoby preferujące wysiłek fizyczny mogą bez problemu poruszać się pomiędzy miastami rowerem, wzdłuż jeziora wytyczono ścieżki rowerowe. Spacery są możliwe w przypadku odwiedzania niektórych pobliskich miast, np. z Lindau do Bregencji dojdziemy w około 2 godziny i 30 minut.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama