Jezioro Bodeńskie - ciekawe miejsca, dojazd i informacje praktyczne

!Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu
Jezioro Bodeńskie - podczas rejsu

Leżące na granicy trzech państw (Austrii, Niemiec i Szwajcarii) Jezioro Bodeńskie to jedno z największych jezior środkowej Europy (zaraz po węgierskim Balatonie i szwajcarskim Jeziorze Genewskim). Jednocześnie jest to jeden z ciekawiej położonych akwenów, otoczony wzgórzami i alpejskimi szczytami, gdzie w przypadku dobrej widoczności na horyzoncie wypatrzymy niemal niezliczoną ilość szczytów.

Jezioro Bodeńskie ma powierzchnię 534 km² przy długości linii brzegowej 273 kilometrów. Przez jezioro przepływa rzeka Ren, która swoje źródło ma w Alpach Szwajcarskich i płynie dalej na północ w kierunku granicy niemiecko-francuskiej.

Ponad połowa brzegu (północna i wschodnia część) znajduje się po stronie niemieckiej, dosłownie fragment leży po stronie austriackiej (południe), a reszta położona jest po stronie szwajcarskiej (wschód).

!Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau
Widok na Jezioro Bodeńskie z Nowej Latarni Morskiej w Lindau

Akwen ma dość ciekawy kształt i składa się z trzech części:

  • Obersee - Górne Jezioro, główna część wschodnia,
  • Untersee - Dolne Jezioro, węższa część zachodnia,
  • Seerhein - Jezioro Ren, czterokilometrowy wąski obszar na zachód od Dolnego Jeziora, który uważany za część rzeki Ren przepływającej przez Jezioro Bodeńskie.

Ciekawostką jest to, że nazwa Jezioro Bodeńskie pochodzi z języka niemieckiego (Bodensee), a pozostałe z krajów nazywają je Jeziorem Konstanckim, nawiązując tym do największego ze znajdujących się przy nim miast. Dotyczy to także nazwy w języku angielskim (Lake Constance).

Jezioro Bodeńskie jest dziś popularnym miejscem wypoczynku wśród turystów (często starszych) z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Z powodu różnic w cenach wszystkie trzy nacje preferują brzeg po niemieckiej (najtańszej) stronie, a ułatwia to fakt, że w północno-wschodniej części Szwajcarii większość osób posługuje się na co dzień językiem niemieckim. Inną niewątpliwą zaletą strony niemieckiej (i także austriackiej) jest to, że będąc tutaj na horyzoncie będziemy widzieć majestatyczne szczyty Alp Szwajcarskich.

!Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Najważniejsze miasta, atrakcje i ciekawe miejsca

Przy brzegu (i na wyspach) Jeziora Bodeńskiego znajdziemy przynajmniej kilka miejsc ciekawych z turystycznego punktu widzenia. Nawet przy dłuższym pobycie aktywni turyści powinni móc zorganizować sobie czas.

W miastach najważniejszymi zabytkami są kościoły, ale znajdziemy też miejsca słynące chociażby z winnic, ogrodów czy zamków.

Lindau

Najbardziej znanym wśród turystów miastem nad Jeziorem Bodeńskim jest niemieckie Lindau, które powstało na wyspie znajdującej się dosłownie kawałek od brzegu. Dziś wyspa połączona jest z lądem groblą dla pociągów i pieszych oraz mostem dla aut, ale w czasach średniowiecznych dostęp na wyspę możliwy był jedynie drogą wodną.

!Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim
Posąg lwa w porcie Lindau nad Jeziorem Bodeńskim

W czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Lindau pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków na trasach handlowych prowadzących do dzisiejszych Włoch, czego dowodem są m.in. otrzymanie statusu Wolnego Miasta w 1275 roku oraz majestatyczny ratusz, w którym w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Dieta Imperii).

Dzisiejszym symbolem miasta jest port z połowy XIX wieku do którego dostępu "bronią" bawarski lew oraz latarnia morska, ze szczytu której możemy obejrzeć całe jezioro.

Więcej: Lindau - zwiedzanie i informacje praktyczne

!Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau
Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau

Bregencja

Dosłownie kilka kilometrów na południe od Lindau leży austriacka Bregencja (Bregenz). Oba miasta oddalone są od siebie o około 10 minut podróży koleją. Sama Bregencja nie jest jednak tak urokliwa jak Lindau, chociaż spacerując po mieście możemy zobaczyć kilka historycznych zabytków, jak np. fragmenty dawnych fortyfikacji i budynek starego ratusza na obszarze Górnego Miasta (Oberstadt).

!Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Widok na Bregencję w Austrii i teatr na wodzie podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Część turystów do Bregencji wybiera się tylko w celu wjechania na wysoką na ponad 1 kilometr górę Pfänder, skąd rozpościera się widok na ponad 200 okolicznych szczytów.

Stacja kolejki Pfaenderbahn znajduje się dosłownie kawałek od bregenckiego dworca kolejowego. Koszt wjazdu to 13€ w sezonie letnim i 11,10€ w sezonie zimowym. Kolejka funkcjonuje od 8:00 do 19:00. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie (aktualizacja maj 2018).

!Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Bregencja - miasteczko w Austrii - widok podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Friedrichshafen

Miasto Friedrichshafen jest stosunkowo młode i powstało na samym początku XIX wieku przez połączenie miasteczka Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Dzisiejsze Friedrichshafen znane jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie Ferdynand von Zeppelin rozpoczął pracę nad słynnymi sterowcami.

Jeśli interesuje nas historia podboju nieba możemy udać się do Muzeum Zeppelina (Zeppelin Museum), gdzie w głównej hali zobaczymy wystawę poświęconą międzykontynentalnemu sterowcowi LZ 129 Hindenburg.

Turyści zainteresowani architekturą sakralną mogą odwiedzić barokową świątynie Schlosskirche, która wyróżnia się bogato zdobionymi stiukami sufitowymi i innymi dekoracjami.

Fani ogrodów piwnych powinni odnaleźć się w istniejącym od 1948 roku Stärrschorsch, gdzie napijemy się złocistego trunku i zjemy lokalne dania jednocześnie mając świetny widok na jezioro.

Konstancja

Konstancja (Konstanz) jest największym miastem nad Jeziorem Bodeńskim i właśnie od niej pochodzi nazwa akwenu używana w językach innych niż niemiecki. Miasto położone jest przy granicy ze Szwajcarią.

Konstancja, podobnie jak Lindau, w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego miała status Wolnego Miasta. Spacerując po najstarszej części miasta zobaczymy kilka historycznych budowli, w tym: XV-wieczny Stary Ratusz (Altes Rathaus), katedrę Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) czy pozostałości po miejskich fortyfikacjach. Choć chrześcijańska świątynia w miejscu katedry istniała już prawdopodobnie w VIII wieku, to dzisiejszy kształt kościoła jest mieszanką różnych stylów i efektem wielu przebudów na przestrzeni wieków zaczynając od wieku XI.

Chcąc dowiedzieć się więcej o historii miasta możemy zajrzeć do muzeum Rosgartenmuseum. Placówka mieści się w średniowiecznej siedzibie rzemieślników (m.in. rzeźników i aptekarzy). Do muzeum wejdziemy za darmo w każdą środę po 14:00 i w pierwszą niedzielę miesiąca. (aktualizacja maj 2018).

W przypadku odwiedzin z dziećmi może zainteresować nas miejskie akwarium SEA LIFE Konstanz. Jeśli zdecydowalibyśmy się na odwiedziny w tym miejscu warto sprawdzić ofertę zniżek na bilety zakupione online. Ofertę znajdziemy na oficjalnej stronie akwarium.

Wyspa Mainau

Częścią miasta Konstancja jest również niewielka wyspa Mainau, która słynie ze swoich ogrodów i motylowego sanktuarium. W ogrodach zobaczymy m.in.: róże, tulipany, palmy czy nawet olbrzymie sekwoje.

Niewielka wyspa podzielona jest na obszary tematyczne połączone ze sobą trasami spacerowymi. Na wyspie znajdziemy też barokowy zamek Schloss Mainau, w środku którego działa dziś kawiarnia i odbywają się wystawy czasowe.

Meersburg

Miasto Meersburg znajduje się naprzeciwko Konstancji, przy wschodnim brzegu głównej części jeziora. Miasto szczyci się przede wszystkim Starym Zamkiem (Alte Burg lub Burg Meersburg) istniejącym w tym miejscu od VII wieku (chociaż jego dzisiejszy kształt różni się od oryginalnej konstrukcji) oraz barokowym Nowym Zamkiem (Neues Schloss) z początku XVIII wieku.

Meersburg wyróżnia się również przyjemnymi kolorowymi fasadami budynków starego miasta.

Unteruhldingen

Miasto Unteruhldingen kojarzone jest dziś ze skansenem (otwartym muzeum), w którym odwzorowano drewniane domy na palach z ery brązu i kamienia. Jest to unikalna atrakcja w skali nie tylko regionu, ale i Europy.

Nazwa muzeum to Pfahlbauten Unteruhldingen i znajduje się po północnej stronie miasta.

Reichenau

Reichenau to największa z trzech wysp na Jeziorze Bodeńskim. Znajduje się po zachodniej stronie w części Untersee. W 2000 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od początku VIII wieku aż do połowy XVIII wieku wyspa była wykorzystywana przez Benedyktynów, którzy mieli tu swoje opactwo z kilkoma kościołami i jedną z najważniejszych europejskich bibliotek.

Na wyspie możemy odwiedzić historyczne kościoły, muzeum (Reichenau Museum), skarbiec katedralny czy ogrody.

Wyspa połączona jest z lądem tamą od strony Konstancji. Od strony lądu wyspa graniczy z rezerwatem naturalnym Wollmatinger Ried - Untersee - Gnadensee.

!Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze
Wasserburg (miejscowość położona nad Jeziorem Bodeńskim) - widok podczas rejsu po jeziorze

Jak poruszać się pomiędzy miastami na Jeziorze Bodeńskim?

W zależności od naszych preferencji mamy kilka możliwości na poruszanie się pomiędzy miastami leżącymi przy brzegu Jeziora Bodeńskiego.

Część miast połączona jest ze sobą koleją. W ciągu 12 minut dojedziemy pociągiem z Lindau do Bregencji, a w ciągu około 30 minut z Lindau do Friedrichshafen. Rozkłady znajdziemy na oficjalnej stronie niemieckich kolei (dostępnej też w języku polskim).

Pomiędzy miastami możemy poruszać się również statkami. Za komunikacje wodną na Jeziorze Bodeńskim odpowiada działającą od 1824 roku firma Bodensee-Schiffsbetriebe (BVB). Ich statki łączą ze sobą miasta leżące bezpośrednio nad wodą (ze wszystkich trzech państw).

Niestety, linie nie są aż tak elastyczne, żeby w ciągu jednego dnia swobodnie odwiedzić kilka miejsc. Po pierwsze - statki kursują dość rzadko. A po drugie funkcjonuje kilka linii, z których: czerwona obsługuje brzeg niemiecki, pomarańczowa szwajcarski, a niebieska wpływa wgłąb Seerhein. Niektóre z miast po obu stronach połączone są ze sobą dodatkowymi liniami, dzięki czemu korzystając z przesiadki możemy przepłynąć z części niemieckiej na szwajcarską. Przed zaplanowaniem wyjazdu warto dokładnie prześledzić schemat linii oraz rozkłady godzinowe. (aktualizacja maj 2018).

Dokładne rozkłady i połączenia dostępne są na oficjalnej stronie w języku angielskim.

Osoby preferujące wysiłek fizyczny mogą bez problemu poruszać się pomiędzy miastami rowerem, wzdłuż jeziora wytyczono ścieżki rowerowe. Spacery są możliwe w przypadku odwiedzania niektórych pobliskich miast, np. z Lindau do Bregencji dojdziemy w około 2 godziny i 30 minut.

!Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim
Podczas rejsu po Jeziorze Bodeńskim

Jak dostać się nad Jezioro Bodeńskie z Polski?

Najtańszym sposobem na dostanie się z Polski nad jezioro Bodeńskie jest skorzystanie z tanich linii i lądowanie na lotnisku Memmingen. Niestety, w maju 2018 roku w Memmingen lądowały tylko tanie loty startujące z Modlina (Warszawa) oraz Katowic.

Dosłownie kawałek od brzegu jeziora po niemieckiej stronie znajdziemy lotnisko Bodensee-Airport Friedrichshafen, ale w tym przypadku musielibyśmy lecieć z przesiadką. Teoretycznie możemy wylądować też w Monachium. Ze stolicy Bawarii dojedziemy do Lindau pociągami regionalnymi lub w trochę ponad 2 godziny autobusem firmy FlixBus.

Jeśli skorzystamy z komunikacji publicznej warto zapoznać się z biletem dziennym Bayern-Ticket, który umożliwia podróżowanie pociągami regionalnymi i komunikacją miejską po całej Bawarii do godziny 3:00 następnego dnia. Koszt biletu Bayern-Ticket dla jednej osoby dorosłej to 25€, a dla dwóch osób dorosłych 31€. Są też wersje dla większej liczby pasażerów. Uwaga! Od poniedziałku do piątku bilet działa dopiero od godziny 9:00..

Innym biletem regionalnym jest Regio-Ticket Allgäu-Schwaben, ale w tym przypadku ograniczeni jesteśmy do Monachium, rejonu Allgäu i nie możemy korzystać z komunikacji miejskiej.

!Rejs po Jeziorze Bodeńskim
Rejs po Jeziorze Bodeńskim

Reklama