Pałac Herrenchiemsee - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne

Pałac Herrenchiemsee (Schloss Herrenchiemsee) jest najmłodszą z trzech rezydencji zbudowanych przez jednego z najbardziej tajemniczych bawarskich władców - Ludwika II Wittelsbacha. Kompleks powstał na wyspie Herrenchiemsee nad Jeziorem Chiemsee. Wyspa nazywana jest również Herreninsel, czyli Wyspą Mężczyzn, i nawiązuje do istniejącego w tym miejscu od VIII wieku męskiego klasztoru.

W porównaniu do Zamku Neuschwanstein i Pałacu Linderhof Herrenchiemsee nie wyróżnia się tak mocno zewnętrzną fasadą. Prawdziwe skarby i dzieła sztuki znajdziemy dopiero w prywatnych apartamentach króla. O przepychu rezydencji może świadczyć fakt, że prace nad pałacem pochłonęły więcej środków niż budowa dwóch poprzednich rezydencji razem wziętych! Mimo wydania olbrzymich środków około 30% pokoi nie zostało nawet wyposażonych…

!Widok na Nowy Pałac (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Widok na Nowy Pałac (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Pałac nazywany jest również Nowym Pałacem (Neues Schloss). W takim wypadku mianem Starego Pałacu (Altes Schloss) określany jest znajdujący się na wyspie dawny klasztor Augustianów, w którym przez pewien czas mieszkał Ludwik II. Kompleks klasztorny jest dziś udostępniony do zwiedzania i w środku możemy zobaczyć pomieszczenia w identycznym stanie w jakim zostawił je król.

W tym artykule skupiliśmy się jedynie na Pałacu Herrenchiemsee. Więcej o samym Jeziorze Chiemsee i Muzeum w klasztorze Augustianów znajdziecie w artykule: Jezioro Chiemsee - dojazd, wyspy, zwiedzanie i informacje praktyczne.

Historia

Historia powstania Pałacu Herrenchiemsee jest zgoła inna niż pozostałych rezydencji Ludwika II. Początkowo władca nie chciał budować typowej rezydencji, a oddać hołd hołubionemu przez siebie królowi Francji Ludwikowi XIV (nazywanemu Królem Słońce).

Jako wzór wykorzystano podparyski Wersal. Herrenchiemsee nie miał być tylko wierną kopią, a czymś więcej - Ludwik marzył o stworzeniu ulepszonego Wersalu, w którym wady pierwowzoru zostaną wyeliminowane, a najlepsze elementy uwidocznione. Przy projektowaniu pałacu brano też pod uwagę inne francuskie królewskie rezydencje oraz ogólne zwyczaje panujące na francuskim dworze w czasach panowania Ludwika XIV.

!Widok na Pałac Herrenchiemsee
Widok na Pałac Herrenchiemsee

Plany budowy zaczęły powstawać w 1868 roku i odpowiedzialny za nie był nadworny architekt Georg Dollmann. Początkowo król na miejsce budowy wybrał okolicę Pałacu Linderhof, ale ciągłe zmiany i ulepszenia projektu spowodowały, że w tamtym rejonie nie było szans na stworzenie tak okazałego kompleksu. Zanim wbito pierwszą łopatę przez 10 lat powstało aż 13 projektów. Dollmann musiał zapoznać się z planami oraz obrazami przedstawiającymi Wersal (i jego wnętrza), wliczając w to pomieszczenia dawno już nieistniejące.

Co ciekawe, sam Ludwik pierwszy raz odwiedził Wersal dopiero w 1874 roku, czyli wiele lat po rozpoczęciu prac przygotowawczych. Kilka lat wcześniej był we Francji, ale do samego Wersalu już nie dotarł.

W 1873 roku Ludwik zakupił wyspę Herrenchiemsee na Jeziorze Chiemsee, a 5 lat później rozpoczeły się prace budowlane. Budowa trwała 7 lat i została przerwana przed dokończeniem prac z powodu braku środków. W planach były jeszcze dwa dodatkowe skrzydła po obu stronach oraz wolnostojące budynki m.in. dla ogrodników i służby.

Po tajemniczej śmierci Ludwika w 1886 roku część konstrukcji zburzono (północne skrzydło), a pozostałe pomieszczenia pozostały niedokończone do dziś.

!Nowy Pałac (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Nowy Pałac (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Wnętrze pałacu

Apartamenty i pomieszczenia pałacowe, chociaż wzorowane na tych wersalskich, udekorowane są w sposób przebijający swój pierwowzór. Do pracy nad wystrojem i wyposażeniem zaproszono największych mistrzów, a część elementów (np. zegary) ściągnięto bezpośrednio z Francji. Niektóre z produktów zamawiano z innych znanych manufaktur, np. część żyrandoli wykonała firma Lobmeyr z Wiednia, a imponujące prace z porcelany powstały w niemieckiej Miśni.

Praktycznie w każdej z sal znajdziemy nawiązania do dziedzictwa Ludwika XIV. W wielu salach zobaczymy obrazy przedstawiające Francje z okresu jego rządów, gdzieniegdzie francuskie lilie będące symbolem Bourbonów, a w niektórych pomieszczeniach stoją nawet popiersia francuskich marszałków. W pałacu dominują dwa kolory: niebieski jako ulubiony kolor Ludwika II i czerwony jako symboliczna barwa Ludwika XIV.

Interesującym jest fakt, że mimo olbrzymich nakładów zastosowano pewne zabiegi oszczędnościowe. Na przykład tylko fontanny i schody powstały z wykorzystaniem prawdziwego marmuru, a ściany pokryte są materiałem go imitującym. W co już trudniej uwierzyć, ale dzięki XIX-wiecznej technice obróbki złota do udekorowania całego pałacu wykorzystano zaledwie 5 kilogramów tego kruszcu!

Pomieszczenia na zamku podzielone są na dwie grupy: komnaty Króla Słońce (Duże Apartamenty) oraz prywatne pokoje Ludwika II (Małe Apartamenty). O wiele bardziej imponująca jest pierwsza część, gdzie zobaczymy m.in. paradną sypialnię oraz Galerię Lustrzaną.

Sypialnia jest najdroższym pomieszczeniem w całym pałacu i jej przygotowanie trwało aż 7 lat. W Wersalu sypialnia była również salą audiencyjną, z tego powodu łóżko przypomina jednocześnie… tron.

!Sypialnia - podczas zwiedzania Nowego Pałacu (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Sypialnia - podczas zwiedzania Nowego Pałacu (Pałac Herrenchiemsee) - Neuses Schloss na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Galeria Lustrzana zachwyca z kolei bogactwem i przepychem. Salę rozświetlały dziesiątki żyrandoli i kandelabrów. Do rozpalenia wszystkich 2200 świec potrzebowano aż 30 minut i 40 osób ze służby. Sala ta jest zdecydowanie większa od swojego pierwowzoru. Na suficie możemy zaobserwować freski przedstawiające historię Francji z lat 1659-1678.

Małe Apartamenty są mniej imponujące, ale kilka pojedynczych elementów zasługuje na najwyższe uznanie, w tym m.in. zegar pokazujący jednocześnie układ planet czy niesamowity żyrandol z manufaktury miśnieńskiej. W kuchni zobaczymy też mechanizm służący do opuszczania stołu, ale nie był on zbyt często wykorzystywany z powodu skomplikowania całego procesu.

Ostatnim pomieszczeniem Małych Apartamentów jest łaźnia z basenem mogącym pomieścić aż 60 000 litrów wody oraz przebieralnie.

Ogrody pałacowe

!Fontanny przed Pałacem Herrenchiemsee
Fontanny przed Pałacem Herrenchiemsee

Ogrody otaczające pałac (Schlosspark) również były do pewnego stopnia wzorowane na tych wersalskich, ale w tym przypadku projektant skupił się na części najbliżej samego pałacu.

Naprzeciwko głównego wejścia do pałacu rozciągają się ogrody z bogato zdobionymi fontannami. Najbliżej pałacu stoją fontanny z motywem Famy oraz Fortuny, które umieszczone są wewnątrz oczek wodnych i wypełnione są mitologicznymi nawiązaniami. Obie fontanny wzorowane są na fontannach z ogrodów królewskiego pałacu La Granja de San Ildefonso w Hiszpanii.

!Fontanna Latony - Schlosspark Herrenchiemsee, Jezioro Chiemsee
Fontanna Latony - Schlosspark Herrenchiemsee, Jezioro Chiemsee

Kawałek dalej i poziom niżej stoi fontanna Latony w stylu "ciasta weselnego". Bogini otoczona jest swoimi dziećmi oraz postaciami zwierząt (żaby, żółwie i aligatory). Fontanna wzorowana jest na swoim odpowiedniku z ogrodów wersalskich.

Co jakiś czas fontanny są uruchamiane i tryska z nich woda. Jeśli się nie śpieszymy warto poczekać i zobaczyć te charakterystyczne wodne przedstawienia.

!Schlosspark Herrenchiemsee na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Schlosspark Herrenchiemsee na wyspie Herrenchiemsee, jezioro Chiemsee (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Zwiedzanie Pałacu Herrenchiemsee

Ogrody pałacowe oraz hol pałacowy są dostępne dla wszystkich. W pałacu znajdziemy też kawiarnię oraz sklep z pamiątkami. Jeśli chcielibyśmy obejrzeć apartamenty królewskie musimy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Wewnątrz pałacu znajduje się również: Muzeum Ludwika II, wystawa sztuki współczesnej Königsklasse (w sezonie letnim) oraz niewielka wystawa poświęcona nietoperzom występującym na wyspie (darmowa).

Wszystkie atrakcje możemy odwiedzić jedynie kupując bilet łączony. Koszt to 11€ dla dorosłych i 10€ dla studentów oraz seniorów powyżej 65 roku życia. Podczas zamknięcia wystawy Königsklasse bilety są tańsze o 2€. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo.

!Pałac Herrenchiemsee
Pałac Herrenchiemsee

Bilety możemy zakupić w kasie znajdującej się tuż obok przystani na wyspie Herrenchiemsee.

Jeśli planujemy odwiedzić więcej pałaców w Bawarii może sprawdzić dwa bilety łączone:

  • Bilet 14-dniowy - pozwala na odwiedzenie wszystkich bawarskich zamków zarządzanych przez władze regionu w ciągu 2 tygodni. Koszt biletu dla jednej osoby to to 24€, a dla dwóch 44€.
  • Bilet Königsschlösser - bilet umożliwia pojedyncze wejście w ciągu 6 miesięcy do każdej z trzech rezydencji Ludwika II (Herrenchiemsee, Linderhof oraz Neuschwanstein). Cena biletu to 26€.

Bilety łączone możemy zakupić w kasie przy każdym z zamków.

Apartamenty królewskie - wycieczka z przewodnikiem

Wycieczka po apartamentach królewskich trwa około 30 minut i jest prowadzoną w języku angielskim lub niemieckim. Na wejściu otrzymamy kartkę A4 z opisem w języku polskim i zgadza się ona mniej więcej z tym, co opowiada przewodnik (chociaż oczywiście zawarto w niej mniej informacji).

Wycieczka odbywa się o konkretnej godzinie, którą wybieramy podczas zakupu biletu. Wycieczka startuje z wnętrza pałacu, najlepiej być na miejscu chwilę wcześniej.

W pałacu nie można robić zdjęć ani kręcić filmów. Jest to rygorystycznie przestrzegane.

Podczas zwiedzania nie możemy mieć ze sobą dużych bagaży. Możemy zostawić je w automatycznych schowkach w pałacu, znajdziemy je kierując się w lewo od głównego wejścia. Żeby skorzystać ze schowka potrzebujemy monetę 1€ lub 2€, która jest zwrotna.

Muzeum Ludwika II

Południową część pałacu wykorzystano na stworzenie muzeum poświęconego postaci Ludwika II. W środku zobaczymy najróżniejsze eksponaty związane z życiem tajemniczego władcy, w tym m.in.:

  • stroje i ubrania,
  • maskę pośmiertną Ludwika II,
  • galerię portretów rodziny królewskiej,
  • królewską zastawę,
  • meble i wystrój z pomieszczeń królewskich, m.in. z monachijskiej rezydencji,
  • model Zamku Neuschwanstein oraz informacje i zdjęcia przedstawiające inne budowle zbudowane za panowania "Bajkowego Króla".

Większość tablic informacyjnych jest jedynie w języku niemieckim, czasem dostępne są pojedyncze angielskie tłumaczenia.

W muzeum spędzimy około 30-45 minut.

Wybierając się do muzeum musimy skręcić w prawo od razu po wejściu do głównego holu.

Wystawa sztuki współczesnej - Königsklasse

W miesiące letnie w niedokończonych pomieszczeniach pałacowych odbywa się wystawa prac sztuki współczesnej, wypożyczonych z monachijskiej Pinakoteki Sztuki Współczesnej (Pinakothek der Moderne).

Wystawa jest zamknięta w miesiące zimowe (od 4 października 2018 do połowy maja 2019).

Jak dostać się do Pałacu Herrenchiemsee?

Pałac Herrenchiemsee znajduje się na wyspie Herrenchiemsee na Jeziorze Chiemsee. Na wyspę możemy dopłynąć promem z przystani w mieście Prien a Chiemsee.

Bardziej szczegółowe instrukcje dojazdu znajdziecie w naszym artykule poświęconym Chiemsee.

Jezioro Chiemsee - rejsy
Jezioro Chiemsee - dojazd

!Fragment fasady Pałacu Herrenchiemsee
Fragment fasady Pałacu Herrenchiemsee

Reklama