Manufaktura porcelany w Miśni - zwiedzanie i informacje praktyczne

Porcelana miśnieńska od lat fascynuje miłośników "białego złota". Jej historię, a także tajniki wyrobu możemy poznać podczas krótkiej wycieczki do Saksonii. Miśnia, czyli stolica porcelanowego królestwa, leży niewiele ponad 100 kilometrów od granicy z Polską.

!Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni

Manufaktura porcelany w Miśni - kalendarium

 • 1708 - Ehrenfried Walther von Tschirnhaus pracując nad produkcją złota odkrywa proces produkcji porcelany.
 • 1709 - Johann Friedrich Böttger udoskonala metodę swojego współpracownika.
 • 1710 - Początki wytwarzania porcelany w Miśni. Johann Friedrich Böttger przenosi manufakturę do zamku Albrechtsburg.
 • 1720 - 1733 - Okres malarski - dominują kopie wzornictwa chińskiego.
 • 1733 - 1756 - Szczytowy okres rozwoju przerwany przez wybuch wojny siedmioletniej i zajęcie Drezna przez Prusaków.
 • 1763 - 1774 - Okres akademicki - manufaktura pracuje pod kierunkiem twórców z Akademii Drezdeńskiej.
 • po 1814 - Modernizacji produkcji i rozwój zakładu.
 • 1933 - Naziści zwalniają dyrektora manufaktury Maxa Adolfa Pfeiffera, mimo to produkcja zostaje utrzymana przez cały okres wojny.
 • 1945 - Część sprzętu zostaje skradziona przez żołnierzy Armii Czerwonej, manufaktura wstrzymuje działalność na kilka miesięcy.

!Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni

Manufaktura porcelany w Miśni - zwiedzanie

[stan na 2019 rok]

Czas zwiedzania całego obiektu uzależniony jest od naszych osobistych preferencji, warto jednak przeznaczyć sobie na całość (film, manufaktura i muzeum) około dwóch godzin. Co zobaczymy po zakupie biletu?

 • Film - pierwszym etapem zwiedzaniem manufaktury w Miśni jest kilkunastominutowy film, który w przystępny sposób wyjaśnia historię wynalezienia europejskiej porcelany. Dzięki audioprzewodnikom możemy posłuchać nagrania w języku polskim.

 • Manufaktura - tzw. żywe muzeum to chyba najciekawsza część całego muzeum. Turyści przechodzą przez kolejne pokoje gdzie pracownicy manufaktury własnoręcznie wykonują porcelanowe talerze lub figurki. Począwszy od nadania formy bezkształtnej masie poprzez obróbkę, szkliwienie oraz dekorowanie i malowanie (po uprzednim wypalaniu) możemy dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom powstawania porcelany z Miśni. Każdemu etapowi prac towarzyszy komentarz lektora.

!Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni

 • Zbiory porcelany - ostatnia część ekspozycji to historyczne i współczesne produkty manufaktury. Chociaż najcenniejsze zbiory królewskie znajdują się w pałacu Zwinger w Dreźnie, to jednak tutejsze muzeum również olśniewa bogactwem "białego złota". Na co warto zwrócić uwagę?
  • Talerze i naczynia ze wzorem cebulowym - najsłynniejszy ze wzorów na miśnieńskiej porcelanie. W pierwszych latach działalności manufaktury najczęściej kopiowano wzornictwo chińskie, którego elementem charakterystycznym były owoce granatu. Kobiety malujące talerze nie miały jednak pojęcia jak wygląda ten egzotyczny owoc. Malowano więc cebule, które uznano za najbardziej podobne do azjatyckiego przysmaku.
  • Figurki - poza wartością utylitarną porcelana miała również zaspokajać potrzebę poczucia piękna. Stąd też olbrzymią popularnością cieszyły się mniejsze lub większe figurki. W zbiorach miśnieńskich znajdziemy postacie w strojach z epoki, scenki rodzajowe, historie mitologiczne, ale również frywolne i pełne erotyzmu sceny.
  • Sala zwierząt - to jedna z najbardziej oryginalnych części tutejszych zbiorów. W jej centrum umieszczono szereg białych figur (paw, małpy, psy i byki). W gablotach po bokach znajdują się wyroby barwione.
  • Porcelana religijna - dość nieoczywisty rodzaj miśnieńskich wyrobów. Oprócz figur przedstawiających świętych i kapłanów zobaczymy tu między innymi porcelanowe krucyfiksy. Bardzo ciekawe są zabytkowe obrazki o charakterze religijnym malowane na miśnieńskiej porcelanie.
  • Wielka Świątynia Czci (Grosse Ehrentempel) - bodaj najcenniejszy eksponat w całym muzeum. Wykonana w latach 1748-9 trzymetrowa świątynia otoczona była szeregiem postaci, alegorii czy mitologicznych bohaterów. Ehrentempel przeznaczono specjalnie dla króla Augusta III Sasa, ale manufaktura oferowała ów projekt również innym zamożnym klientom.
  • Inne - poza typowymi wyrobami muzeum pokazuje również organy o porcelanowych piszczałkach! Ciekawostką są też dzieła współczesnej artystki Chris Antemann - ocierające się o pornografię i będące parodią rokokowych figurek.
Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni


 • Sklep - pomiędzy salami wystawowymi, a wejściem znajduje się sklep, w którym możemy zaopatrzyć się w oryginalną miśnieńską porcelanę. Ceny są jednak dość wysokie - talerz ze słynnym wzorem cebulowym to koszt około 100€, a najdroższe wyroby (duże figury) mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro! Nieco tańsze egzemplarze możemy znaleźć outlecie (naprzeciw sklepu). Znajdują się tam między innymi końcówki kolekcji. Nie ma jednak szans na ceny niższe niż kilkadziesiąt euro za mały talerzyk.

Cechą charakterystyczną porcelany z Miśni jest jej sygnatura - dwa skrzyżowane miecze (fragment herbu Wettynów). Znaczek występuje w wielu wariantach np. z kropką (często przy starszych produktach) lub z kreskami (oznaczenie jakości wyrobu). Za najcenniejsze uznawane są wyroby z literami AR, FA i KHCW (przeznaczone na stoły monarchów).

Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni


Manufaktura porcelany w Miśni - informacje praktyczne

[stan na 2019 rok]

 • Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik - można wybrać język polski!
 • Muzeum i Manufaktura Porcelany w Miśni (Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen) leży w pewnej odległości od centrum miasta. Jeśli przyjeżdżamy tu pociągiem możemy wysiąść zarówno na stacji Meißen Triebischtal jak i na Meißen Altstadt (placówka działa w połowie drogi między tymi przystankami). Muzeum, sklep i manufaktura znajdują się przy ulicy Talstraße 9.
 • Informacje o cenach biletów oraz godzinach otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie obiektu: LINK. Uwaga! Można kupić bilet łączony: Manufaktura + Katedra LUB Manufaktura + Zamek Albrechtsburg.
 • Odległość pomiędzy muzeum a centrum miasta wynosi około 1,5 kilometra. Więcej o zabytkach w Miśni przeczytasz w naszym artykule - Miśnia - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

!Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni


Reklama