Hohenschwangau (Niemcy) - zamki oraz jezioro Alpsee - zwiedzanie i informacje praktyczne

Hohenschwangau to dzielnica gminy Schwangau, która posiadała w przeszłości status samodzielnego miasteczka związanego z bawarskim rodem Wittelsbach. Miejsce to słynie z dwóch wzniesionych na wzgórzach królewskich rezydencji: Zamku Hohenschwangau oraz znanego na całym świecie Zamku Neuschwanstein.

Obie budowle kojarzone są z charyzmatycznym królem Bawarii Ludwikiem II. W pierwszej z nich władca ten mieszkał jako dziecko, a drugą zaprojektował zgodnie ze swoją wizją zamku idealnego nawiązującego do siedzib średniowiecznych niemieckich władców.

Współczesne Hohenschwangau to miejsce typowo turystyczne. Znajdziemy tu wyłącznie hotele, restauracje, parkingi czy sklepy z pamiątkami. Wszystko to otoczone jest zapierającymi dech w piersi widokami okolicznych wzgórz oraz pocztówkowym jeziorem Alpsee.

Gmina Schwangau położona jest w południowej Bawarii nieopodal granicy z Austrią.

!Widok na Zamek Hohenschwangau
Widok na Zamek Hohenschwangau

Zwiedzanie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej Hohenschwangau słynie z dwóch królewskich rezydencji: Zamku Hohenschwangau oraz Zamku Neuschwanstein. Oba pałace powstały na wzgórzach, chociaż pierwszy z nich stanął zdecydowanie niżej. Do obu z nich dojdziemy pieszo. Do zamku Hohenschwangau dotrzemy w około 15 minut, a do zamku Neuschwanstein w mniej więcej 30 minut.

Możemy swobodnie spacerować po dziedzińcach obu pałaców, ale wstęp do apartamentów królewskich możliwy jest wyłącznie po zakupie biletu i w asyście przewodnika. Wycieczka w obu przypadkach trwa 30 minut, a na wejściu otrzymamy przewodnik audio w języku polskim.

Zamek Neuschwanstein

Więcej o Zamku Neuschwanstein napisaliśmy w oddzielnym artykule. Znajdziecie tam informacje o historii, zwiedzaniu, dojściu, biletach czy punktach widokowych.

Więcej: Zamek Neuschwanstein - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne.

!Zamek Neuschwanstein (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Zamek Neuschwanstein (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau wznosi się tuż nad miasteczkiem, na stosunkowo niewysokim wzgórzu (w porównaniu do innych okolicznych wzniesień). W miejscu tej XIX-wiecznej rezydencji już od XII wieku stał średniowieczny zamek Schwangau.

W 1832 roku zamek zakupił książę Maksymilian, który będąc już królem przybrał imię Maksymilian II. Przyszły władca zdecydował o przebudowie swojej nowej posiadłości i w ciągu pięciu lat (od 1833 do 1837 roku) powstał zamek w dzisiejszym neogotyckim kształcie. Budowla wyróżnia się już z daleka swoim żółtym kolorem. W środku oprócz wystroju zachwycają freski i malowidła ścienne.

Władca razem z rodziną (żoną Marią i synem Ludwikiem) korzystał z rezydencji podczas miesięcy letnich i w trakcie polowań. Po śmierci Maksymiliana w zamku wciąż mieszkała jego małżonka oraz syn, już jako król Ludwik II. Ludwik przebudował część pomieszczeń w trakcie swoich rządów i przebywał w pałacu aż do momentu częściowego zakończenia budowy Zamku Neuschwanstein.

Zamek Hohenschwangau można zwiedzić wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Dostępny jest przewodnik audio w języku polskim. Podczas wizyty będziemy musieli pokonać około 200 schodów. W środku nie wolno robić zdjęć.

!Fontanna z lwami w ogrodach przy Zamku Hohenschwangau
Fontanna z lwami w ogrodach przy Zamku Hohenschwangau

Nawet jeśli nie planujemy zwiedzać wnętrz zamku to zdecydowanie warto wejść na górę i zobaczyć pałacowe ogrody. Oprócz punktów widokowych miejsce to wyróżnia się oryginalnymi fontannami (w tym jedną wzorowaną na fontannie Lwów z andaluzyjskiej Alhambry) i różnorodną roślinnością. W 2007 roku ogród przeszedł rewitalizację w trakcie której przywrócono mu układ z XIX wieku.

U podnóży zamkowych murów natrafimy też na skromną kaplicę.

!Ogrody przy Zamku Hohenschwangau
Ogrody przy Zamku Hohenschwangau

Muzeum Królów Bawarskich

Trzecią atrakcją turystyczną związaną z rodem Wittelsbach jest Muzeum Królów Bawarskich (Museum der Bayerischen Könige). Opinie turystów o muzeum są zróżnicowane - od pozytywnych po bardzo negatywne. W środku nie ma jednak nazbyt wielu eksponatów do zobaczenia. Na odwiedzających czekają pojedyncze meble, fragmenty strojów czy innych prywatnych obiektów.

Na pewno muzeum powinno przypaść do gustu tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii rodu - zarówno o jego początkach, o życiu (i śmierci) Ludwika II czy sytuacji rodu w czasach nazistowskich. Za dodatkowa opłatą możemy wypożyczyć przewodnik audio w języku angielskim.

Jeśli nie interesuje nas historia i chcielibyśmy zobaczyć historyczne eksponaty, to muzeum może nas zawieźć.

Muzeum możemy zwiedzać o dowolnej porze bez potrzeby wcześniejszej rezerwacji godziny.

!Widok z punktu widokowego na trasie pomiędzy Zamkiem Neuschwanstein a Mostem Marii (Marienbrücke)
Widok z punktu widokowego na trasie pomiędzy Zamkiem Neuschwanstein a Mostem Marii (Marienbrücke)

Informacje praktyczne

Bilety wstępu

Bilety wstępu do obu pałaców możemy zakupić w kasie biletowej Ticket-Center Hohenschwangau (adres: Alpseestraße 12). Bilety dostępne są tylko w dniu wizyty i kupujemy je na konkretną godzinę. Najlepiej zjawić się chwilę wcześniej, ponieważ w razie spóźnienia wejściówka nam przepadnie.

Godziny otwarcia kasy biletowej można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Uwaga! W żadnym z zamków nie znajdziemy kas biletowych, więc chcąc zakupić wejściówkę będziemy zmuszeni do powrotu do miasteczka.

W sezonie letnim i w trakcie lub w pobliżu niemieckich świąt zamki odwiedzane są przez tłumy turystów. Z tego względu najlepiej pojawić się w kasach w godzinach porannych lub zarezerwować wcześniej godzinę wizyty na tej stronie.

Koszt rezerwacji online to 2,50€ (od osoby, dotyczy również dzieci). Godzinę można zarezerwować do 2 dni przed wizytą do godziny 15:00, ale w praktyce do Zamku Neuschwanstein może brakować dostępnych miejsc nawet kilka dni wcześniej.

UWAGA! Nawet jeśli zarezerwujemy miejsce online to wciąż musimy pojawić się w kasie (do 90 minut przed godziną planowanego wejścia) i odebrać wejściówkę. Przy kasie do biletów zarezerwowanych online również potrafi formować się długa kolejka i warto pojawić się odpowiednio wcześniej.

Dostępne są zarówno bilety pojedyncze jak i łączone do więcej niż jednej atrakcji. W przypadku Zamku Neuschwanstein oraz Muzeum Królów Bawarskich dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia upoważniona jest do darmowego wstępu (w towarzystwie opiekuna).

!Zamek Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau
  • Zamek Neuschwanstein - 13€ (od 16 października 2021 roku cena wzrośnie do 15€),
  • Zamek Hohenschwangau - 18€,
  • Muzeum Królów Bawarskich - 13€.

Aktualne ceny warto sprawdzić na oficjalnej stronie.

Studenci i seniorzy powyżej 65. roku życia posiadają niewielkie zniżki (1€ na bilecie pojedynczym lub około 2€ na bilecie grupowym).

Toalety

Darmowe toalety znajdziemy przy obu pałacach i na parterze Muzeum Królów Bawarskich.

!Jezioro Aplsee
Jezioro Aplsee

Jezioro Alpsee

Na wschód od Hohenschwangau rozciąga się malownicze jezioro Alpsee o długości niemal 2 km.

Przy dobrej widoczności tłem jeziora będą wysokie zaśnieżone szczyty. Jeśli mamy więcej czasu warto pospacerować wzdłuż linii brzegowej, szczególnie w ciepły dzień, dzięki czemu schronimy się przed prażącym słońcem. Możemy nawet obejść je dookoła, ale potrzebować będziemy na to trochę ponad godziny (do pokonania jest około 5 km). Przyjemny punkt widokowy znajdziemy na trasie prowadzącej od brzegu jeziora do Zamku Hohenschwangau - najpierw ruszamy pod górę, a po chwili odbijamy w lewo.

Oryginalną opcją jest możliwość popływania po jeziorze wypożyczoną łódką lub rowerkiem wodnym. Wypożyczalnia działa od maja do października (od 10:00 do 19:00) i znajduje się po południowej stronie jeziora dosłownie kawałek od miasta. W przypadku złej pogody wypożyczenie łódki lub rowerka wodnego może nie być możliwe.

Przykładowe ceny (maj 2018):

  • rowerek wodny - 5,50€ za 30 minut,
  • mała łódka do 3 osób - 4,50€ za 30 minut,
  • większa łódka do 5 osób - 6€ za 30 minut.

!Widok na zamek Neuschwanstein z Mostu Marii (Marienbrücke)
Widok na zamek Neuschwanstein z Mostu Marii (Marienbrücke)

Trasy spacerowe i punkty widokowe

Jeśli chcielibyśmy popatrzeć na Zamek Neuschwanstein z góry to powinniśmy ruszyć trasą od zamku aż do Mostu Marii (Marienbrücke). Pierwsza przeprawa powstała w tym miejscu już w pierwszej połowie XIX wieku i była prezentem Maksymiliana dla żony Marii, ale kilkadziesiąt lat później drewnianą strukturę zastąpiła dzisiejsza metalowa konstrukcja.

Most jest niemal zawsze zatłoczony, ale jeśli miniemy go i ruszymy dalej w górę to niedługo później dojdziemy do mniej obleganych punktów widokowych.

!Most Marii (Marienbrücke)
Most Marii (Marienbrücke)

Osoby preferujące spacer po bardziej płaskim terenie mogą ruszyć na północ od punktu informacji turystycznej i skręcić w trasę pieszą Königssträßchen. Dojdziemy nią do mniejszego jeziora Schwansee oraz otaczających go terenów, gdzie odpoczniemy w otoczeniu ciszy i zieleni.

!Po drodze z Hohenschwangau do Fussen - jezioro Schwansee
Po drodze z Hohenschwangau do Fussen - jezioro Schwansee

Jeśli chcielibyśmy ruszyć dalej w kierunku miasta Füssen to musimy liczyć się z dłuższym spacerem oraz późniejszym wysokim podejściem pod górę. Na końcu trasy wyjdziemy niedaleko sztucznego wodospadu Lechfall.

Dojazd

Komunikacja publiczna

Najbliższym większym miastem jest oddalone o niecałe 4 kilometry Füssen i to właśnie tam znajdziemy dworzec kolejowy. Do Füssen dojedziemy z przesiadkami z większości bawarskich miast, w tym z Memmingen czy Monachium, ale podróż może trwać do kilku godzin.

Planując skorzystanie z komunikacji publicznej możemy rozważyć zakup karty Bayern-Ticket, która umożliwia nielimitowane podróżowanie pociągami regionalnymi i komunikacją miejską na terenie Bawarii przez jeden dzień (do godziny 3:00 następnego dnia). Niestety, od poniedziałku do piątku bilet obowiązuje dopiero od godziny 9:00. W weekendy nie ma ograniczeń czasowych. Koszt biletu Bayern-Ticket dla jednej osoby dorosłej to 25€, a dla dwóch osób dorosłych 31€. Są też wersje dla większej liczby pasażerów.

Z dworca Füssen do Hohenschwangau dostaniemy się w około 10 minut autobusem linii 73 lub 78. Autobusy kursują co około 30 minut. Dworzec autobusowy znajduje się od razu przy wyjściu z dworca. Koszt biletu to 2,30€ w jedną stronę. W przypadku zakupu Bayern-Ticket przejazd autobusem mamy w cenie. Wysiadamy na przystanku Hohenschwangau Neuschwanstein Castles.

Teoretycznie dojdziemy też z Füssen do Hohenschwangau pieszo. W takim wypadku musimy jednak liczyć trochę ponad godzinę idąc główną drogą lub około godzinę i 30 minut idąc trasą pieszą wzgórzami i polami.

Samochód

Jeśli wybieramy się samochodem to możemy od razu podjechać do Hohenschwangau, gdzie dla odwiedzających przygotowano cztery płatne parkingi (jeden z nich znajdziecie pod adresem Alpseestraße 24). Opłata za parking wynosi 8€ (postój do 6 godzin, po przekroczeniu czasu naliczana będzie opłata za każdą rozpoczętą godzinę), a za motocykl 3€ (opłata za cały dzień).

Uwaga! Drogi dojazdowe do obu zamków zostały wyłączone z ruchu drogowego.


Reklama