Hohenschwangau (Niemcy) - zamki oraz jezioro Alpsee - zwiedzanie i informacje praktyczne

Hohenschwangau to dziś dzielnica gminy Schwangau, a dawniej było to samodzielne miasteczko związane z bawarskim rodem Wittelsbach. To właśnie nad tym malowniczo położonym miejscem górują dwie królewskie rezydencje: Zamek Hohenschwangau oraz znany na całym świecie Zamek Neuschwanstein.

Obie budowle kojarzone są z charyzmatycznym królem Bawarii Ludwikiem II. W pierwszej z nich władca mieszkał jako dziecko, a drugą zaprojektował zgodnie ze swoją wizją idealnego zamku nawiązującego do siedzib średniowiecznych niemieckich władców.

Dzisiejsze Hohenschwangau to miejsce typowo turystyczne. Znajdziemy tu jedynie hotele, restauracje, parkingi czy sklepy z pamiątkami. Wszystko to otoczone jest zapierającymi dech w piesi widokami okolicznych wzgórz i pocztówkowym jeziorem Alpsee.

Gmina Schwangau położona jest w południowej Bawarii nieopodal granicy z Austrią.

!Widok na Zamek Hohenschwangau
Widok na Zamek Hohenschwangau

Zwiedzanie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej Hohenschwangau słynie z dwóch królewskich rezydencji: Zamku Hohenschwangau oraz Zamku Neuschwanstein. Oba pałace powstały na wzgórzach, chociaż pierwszy z nich umiejscowiony się zdecydowanie niżej. Do obu z nich dojdziemy pieszo. Do zamku Hohenschwangau dotrzemy w około 15 minut, a do zamku Neuschwanstein w mniej więcej 30 minut.

Możemy swobodnie chodzić po dziedzińcach obu pałaców. Do apartamentów królewskich będziemy mogli wejść jedynie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Wycieczka w obu przypadkach trwa 30 minut i na wejściu otrzymamy przewodnik audio w języku polskim.

Zamek Neuschwanstein

Wszystko o Zamku Neuschwanstein opisaliśmy w oddzielnym artykule. Znajdziecie tam informacje o historii, zwiedzaniu, dojściu, biletach czy punktach widokowych.

Więcej: Zamek Neuschwanstein - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne.

!Zamek Neuschwanstein (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)
Zamek Neuschwanstein (Zdjęcie dzięki uprzejmości © Bayerische Schlösserverwaltung)

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau wznosi się tuż nad miasteczkiem, na stosunkowo niewysokim wzgórzu (w porównaniu do innych okolicznych wzniesień). W miejscu tej XIX-wiecznej rezydencji już od XII wieku stał średniowieczny zamek Schwangau.

W 1832 roku zamek zakupił książę Maksymilian, który będąc już królem znany był jako Maksymilian II. Przyszły władca zdecydował o przebudowie swojej nowej posiadłości i w ciągu pięciu lat (od 1833 do 1837 roku) powstał zamek w dzisiejszym neogotyckim kształcie. Budowla wyróżnia się już z daleka swoim żółtym kolorem. W środku oprócz wystroju zachwycają freski i malowidła ścienne.

Władca razem z rodziną (żoną Marią i synem Ludwikiem) korzystali z rezydencji podczas miesięcy letnich i w trakcie polowań. Po śmierci Maksymiliana w zamku wciąż mieszkała jego małżonka oraz syn, już jako król Ludwik II. Ludwik przebudował część pomieszczeń w trakcie swoich rządów i przebywał w pałacu aż do momentu częściowego zakończenia budowy Zamku Neuschwanstein.

Zamek Hohenschwangau można zwiedzić tylko w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Dostępny jest przewodnik audio w języku polskim. Podczas wizyty będziemy musieli pokonać około 200 schodów. W środku nie wolno robić zdjęć.

!Fontanna z lwami w ogrodach przy Zamku Hohenschwangau
Fontanna z lwami w ogrodach przy Zamku Hohenschwangau

Nawet jeśli nie planujemy zwiedzać wnętrz zamku to zdecydowanie warto wejść na górę i zobaczyć pałacowe ogrody. Oprócz punktów widokowych miejsce to wyróżnia się oryginalnymi fontannami (w tym jedną wzorowaną na Fontannie Lwów z andaluzyjskiej Alhambry) i różnorodną roślinnością. W 2007 roku ogród przeszedł rewitalizację i został w nim przywrócony układ z XIX wieku.

U podnóży zamkowych murów znajdziemy też kaplicę, ale w środku nie powinniśmy oczekiwać niczego specjalnego.

!Ogrody przy Zamku Hohenschwangau
Ogrody przy Zamku Hohenschwangau

Muzeum Królów Bawarskich

Trzecią atrakcją turystyczną związaną z rodem Wittelsbach jest Muzeum Królów Bawarskich (Museum der Bayerischen Könige). Opinie turystów o muzeum są zróżnicowane - od pozytywnych po bardzo negatywne. W środku nie ma wielu rzeczy do zobaczenia, są pojedyncze meble, fragmenty strojów czy innych eksponatów.

Na pewno muzeum spodoba się tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii rodu - zarówno o jego początkach, o życiu (i śmierci) Ludwika II czy sytuacji rodziny w czasach nazistowskich. Za dodatkowa opłatą możemy wypożyczyć przewodnik audio w języku angielskim.

Jeśli nie interesuje nas historia a chcielibyśmy zobaczyć historyczne eksponaty, to muzeum może nas zawieźć.

Muzeum możemy zwiedzać o dowolnej porze bez potrzeby wcześniejszej rezerwacji godziny.

!Widok z punktu widokowego na trasie pomiędzy Zamkiem Neuschwanstein a Mostem Marii (Marienbrücke)
Widok z punktu widokowego na trasie pomiędzy Zamkiem Neuschwanstein a Mostem Marii (Marienbrücke)

Informacje praktyczne

Bilety wstępu

Bilety wstępu do obu pałaców możemy zakupić tylko w kasie biletowej Ticket-Center Hohenschwangau przy Alpseestraße 12. Bilety dostępne są tylko w dniu wizyty. Bilety kupujemy na konkretną godzinę i musimy się zjawić chwilę wcześniej, w innym wypadku wejściówka nam przepadnie.

Godziny otwarcia kas (aktualizacja maj 2018):

 • od 24 marca do 15 października: 7:30 do 17:00,
 • od 16 października do 23 marca: 8:30 do 15:00.

W samych zamkach nie znajdziemy już kas biletowych i chcąc zakupić wejściówkę na miejscu będziemy musieli wrócić się z powrotem na dół do miasta.

W sezonie letnim i w trakcie lub w pobliżu niemieckich świąt zamki odwiedzane są przez tłumy turystów. Z tego względu najlepiej pojawić się w kasach w godzinach porannych lub zarezerwować wcześniej godzinę wizyty na tej stronie. Koszt rezerwacji online to 1,80€ (od osoby). Godzinę można zarezerwować do 2 dni przed wizytą do godziny 15:00, ale w praktyce do Zamku Neuschwanstein może brakować już dostępnych godzin nawet do kilku dni wcześniej.

UWAGA! Nawet jeśli zarezerwujemy miejsce online to wciąż musimy pojawić się w kasie (do 90 minut przed godziną planowanego wejścia) i zakupić bilet. Przy kasie do biletów zarezerwowanych online również formuje się długa kolejka i warto pojawić się odpowiednio wcześniej.

Dostępne są zarówno bilety pojedyncze jak i łączone do więcej niż jednej atrakcji: (aktualizacja maj 2018). Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo z opiekunem tylko do Zamku Neuschwanstein, w pozostałych atrakcjach muszą zakupić bilet ulgowy.

!Zamek Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau
 • Zamek Neuschwanstein - 13€
 • Zamek Hohenschwangau - 13€
 • Muzeum Królów Bawarskich - 11€
 • Zamek Hohenschwangau i Zamek Neuschwanstein - 25€
 • Zamek Neuschwanstein i Muzeum Królów Bawarskich - 22€
 • Zamek Hohenschwangau i Muzeum Królów Bawarskich - 22€
 • Zamek Hohenschwangau, Zamek Neuschwanstein i Muzeum Królów Bawarskich - 31,50€

Studenci i seniorzy powyżej 65 roku życia posiadają niewielkie zniżki (1€ na bilecie pojedynczym lub około 2€ na bilecie grupowym).

Toalety

Darmowe toalety znajdziemy przy obu pałacach i na parterze Muzeum Królów Bawarskich.

!Jezioro Aplsee
Jezioro Aplsee

Jezioro Alpsee

Na wschód od Hohenschwangau rozciąga się malownicze jezioro Alpsee o długości niemal 2 kilometrów.

Przy dobrej widoczności w tle jeziora zobaczymy wysokie zaśnieżone szczyty. Jeśli mamy więcej czasu warto pospacerować wzdłuż linii brzegowej, szczególnie w ciepły dzień, dzięki czemu schronimy się przed prażącym słońcem. Mając więcej czasu możemy obejść jezioro dookoła, ale potrzeba na to trochę ponad godzinę (do przejścia jest około pięciu kilometrów). Przyjemny punkt widokowy znajdziemy na trasie prowadzącej od brzegu jeziora do Zamku Hohenschwangau - po chwili wchodzenia w górę będziemy musieli odbić w lewo.

Oryginalną opcją jest możliwość popływania po jeziorze wypożyczoną łódką lub rowerkiem wodnym. Wypożyczalnia działa od maja do października (od 10:00 do 19:00) i znajduje się po południowej stronie jeziora dosłownie kawałek od miasta. W przypadku złej pogody wypożyczenie łódki lub rowerka wodnego może nie być możliwe.

Przykładowe ceny (maj 2018):

 • rowerek wodny - 5,50€ za 30 minut,
 • mała łódka do 3 osób - 4,50€ za 30 minut,
 • większa łódka do 5 osób - 6€ za 30 minut.

!Widok na zamek Neuschwanstein z Mostu Marii (Marienbrücke)
Widok na zamek Neuschwanstein z Mostu Marii (Marienbrücke)

Trasy spacerowe i punkty widokowe

Jeśli chcielibyśmy popatrzeć na Zamek Neuschwanstein to najlepiej ruszyć trasą od zamku w górę aż do Mostu Marii (Marienbrücke). Przeprawa ta powstała już w pierwszej połowie XIX wieku z polecenia Maksymiliana (był to prezent dla żony Marii), ale kilkadziesiąt lat później drewnianą strukturę zastąpiła dzisiejsza metalowa wersja.

Most jest niemal zawsze zatłoczony, ale jak miniemy go i pójdziemy dalej w górę trasą pieszą to dojdziemy do mniej obleganych punktów widokowych.

!Most Marii (Marienbrücke)
Most Marii (Marienbrücke)

Jeśli wolelibyśmy pospacerować po bardziej płaskich terenach to możemy od punktu informacji turystycznej ruszyć na północ i skręcić w trasę pieszą Königssträßchen. Dojdziemy nią do mniejszego jeziora Schwansee i do przyjemnych terenów, gdzie będziemy mogli odpocząć otoczeni ciszą i zielenią.

!Po drodze z Hohenschwangau do Fussen - jezioro Schwansee
Po drodze z Hohenschwangau do Fussen - jezioro Schwansee

Jeśli chcielibyśmy ruszyć tędy aż do Füssen to musimy liczyć się z dłuższym spacerem i późniejszym wysokim podejściem pod górę. Na końcu trasy wyjdziemy niedaleko sztucznego wodospadu Lechfall.

Dojazd

Komunikacja publiczna

Najbliższym większym miastem jest oddalone o niecałe 4 kilometry Füssen i to właśnie tam znajdziemy dworzec kolejowy. Do Füssen dojedziemy z przesiadkami z większości bawarskich miast, w tym z Memmingen czy Monachium, ale podróż może trwać do kilku godzin.

Planując skorzystanie z komunikacji publicznej możemy rozważyć zakup karty Bayern-Ticket, która umożliwia nielimitowane podróżowanie pociągami regionalnymi i komunikacją miejską na terenie Bawarii przez jeden dzień (do godziny 3:00 następnego dnia). Niestety, od poniedziałku do piątku bilet obowiązuje dopiero od godziny 9:00. W weekendy nie ma ograniczeń czasowych. Koszt biletu Bayern-Ticket dla jednej osoby dorosłej to 25€, a dla dwóch osób dorosłych 31€. Są też wersje dla większej liczby pasażerów.

Z dworca Füssen do Hohenschwangau dostaniemy się w około 10 minut autobusem linii 73 lub 78. Autobusy kursują co około 30 minut. Dworzec autobusowy znajduje się od razu przy wyjściu z dworca. Koszt biletu to 2,30€ w jedną stronę. W przypadku zakupu Bayern-Ticket przejazd autobusem mamy w cenie. Wysiadamy na przystanku Hohenschwangau Neuschwanstein Castles.

Teoretycznie dojdziemy też z Füssen do Hohenschwangau pieszo. W takim wypadku musimy jednak liczyć trochę ponad godzinę idąc główną drogą lub około godzinę i 30 minut idąc trasą pieszą wzgórzami i polami.

Samochód

Jeśli wybieramy się samochodem to możemy od razu podjechać do Hohenschwangau, gdzie przy ulicy Alpseestraße 24 znajdziemy płatny parking. Opłata za samochód to 6€, a za motocykl 2€. (aktualizacja maj 2018).


Reklama