Podróże po Europie

Lindau - atrakcje turystyczne, zabytki, zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2023

Lindau to bawarskie miasto położone bezpośrednio nad Jeziorem Bodeńskim. Leży ono na terenie historycznej Szwabii, w granicach malowniczego regionu Allgäu.

Najbardziej znaną częścią Lindau jest historyczne stare miasto położone na niewielkiej wyspie (niecałe 0,7 km²), która dziś połączona jest z lądem dwoma mostami (dokładniej tamą kolejową/pieszą oraz mostem dla samochodów). Dosłownie kilka kilometrów na południe od Lindau znajduje się granica austriacka (najbliższa z większych miejscowości to Bregencja), a trochę ponad 20 kilometrów dalej Austria graniczy ze Szwajcarią. Największym pobliskim szwajcarskim miastem jest Sankt Gallen.

Lindau - widok z Nowej Latarni Morskiej
Lindau - widok z Nowej Latarni Morskiej

Lindau - kilka słów wprowadzenia

W okresie średniowiecza Lindau było ważnym punktem na trasach handlowych łączących miasta Świętego Cesarstwa Rzymskiego z królestwami na terenie dzisiejszych Włoch, a w XX wieku miasto przekształciło się w typową miejscowość turystyczną.

Historyczne stare miasto wyróżnia się oryginalną zabudową, chociaż warto pamiętać, że w pierwszej połowie XVIII wieku (1728 rok) część średniowiecznych budynków spłonęła w pożarze i odbudowano je już w bardziej kolorowym stylu barokowym.

Nazwa Lindau oznacza po niemiecku lipę i właśnie to drzewo znajduje się na herbie miasta, który widoczny jest między innymi nad miejskim ratuszem.

Jak zwiedzać Lindau?

Historyczna część Lindau zajmuje stosunkowo niewielki obszar, a do tego duży fragment środkowej części starego miasta wyłączony jest z ruchu samochodowego - stąd najlepszym sposobem na zwiedzanie są po prostu spacery.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie miasta?

Mimo historycznego klimatu i przyjemnego położenia nad Jeziorem Bodeńskim (z widokiem na alpejskie szczyty w tle) to Lindau nie jest miastem, w którym aktywni turyści spędzą dużo czasu. Z wyjątkiem jednego muzeum, możliwości wejścia na szczyt latarni morskiej i wystawy w bibliotece ratuszowej jedynymi atrakcjami turystycznymi możliwymi do zwiedzania są kościoły. Z tego względu w kilka godzin (i to zbytnio się nie śpiesząc) powinniśmy być w stanie przejść i zobaczyć całe historyczne stare miasto.

Jeśli chcielibyśmy popłynąć do innych miast położonych nad jeziorem lub wziąć udział w 90-minutowym rejsie wycieczkowym to powinniśmy wcześniej sprawdzić godziny kursowania statków. Decydując się na taki rejs warto zaplanować w Lindau więcej czasu - my zostaliśmy tu na cały dzień i spokojnie zapełniliśmy go aktywnościami.

Spacer po Maximilianstrasse w Lindau
Spacer po Maximilianstrasse w Lindau

Jak dojechać do Lindau?

Do Lindau najwygodniej dojedziemy pociągiem. Dworzec znajduje się na wyspie, w jej wschodniej części. Jako, że miasto nie oferuje aż tak wielu atrakcji, możemy bez problemu skorzystać z jednego z regionalnych biletów Regio-Ticket Allgäu-Schwaben lub Bayern-Ticket. Umożliwiają one podróżowanie przez cały dzień (od poniedziałku do piątku od 9:00) po terenie Bawarii. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że Bayern-Ticket umożliwia też korzystanie z komunikacji miejskiej, a Regio-Ticket Allgäu-Schwaben tylko z pociągów regionalnych.

W przypadku przyjazdu samochodem powinniśmy skorzystać z któregoś z płatnych parkingów. Miasto Lindau odradza wjazd na wyspę i sugeruje pozostawienie samochodu na jednym z parkingów Park & Ride - P1 Blauwiese (5 Euro za dzień) lub P2 Ehemaliger Bauhof (7 Euro za dzień).

Największe atrakcje Lindau. Co warto tu zobaczyć i zrobić?

Nowy Port i broniący do niego dostępu lew

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od nowego portu stanowiącego dziś główny symbol miasta. Musimy jednak liczyć się z tym, że w przypadku przyjazdu w sezonie wakacyjnym na miejscu raczej na pewno przytłoczy nas ilość turystów, zwłaszcza niemieckojęzycznych. Port powstał w drugiej połowie XIX wieku i zastąpił stary port, znajdujący się dawniej po północno-zachodniej stronie wyspy.

Wejścia do portu od strony jeziora strzegą majestatyczny lew oraz latarnia morska. Stawianie obu budowli zakończono w 1856 roku. Masywny posąg będący symbolem Bawarii stworzono z wykorzystaniem piaskowca. Ma 6 metrów wysokości (nie licząc podstawy!) i waży aż 50 ton. Jeśli podejdziemy bliżej to zauważymy wyryte na podstawie rzymskie litery MDCCCLVI, czyli liczbę 1856.

Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau
Widok na Nową Latarnię Morską i posąg lwa w porcie w Lindau

Nowa Latarnia Morska - punkt widokowy

Naprzeciwko lwa dumnie stoi Nowa Latarnia Morska (Neuer Leuchtturm) o wysokości 36 metrów. Biorąc pod uwagę rozmiar jeziora od razu można domyślić się, że latarnia nie powstała w celu ułatwienia nawigacji, a bardziej jako symbol - w tym przypadku romantycznego okresu w historii regionu. Tutaj dobra wiadomość dla turystów: w przypadku dobrej pogody w sezonie letnim możemy wejść na szczyt latarni, skąd rozpościera się świetny widok na stare miasto oraz na Jezioro Bodeńskie. W przypadku dobrej widoczności na horyzoncie wypatrzymy alpejskie szczyty.

Wskazówka praktyczna Bilety wstępu są niedrogie. Wejście nie jest bardzo ciężkie, chociaż powinniśmy spodziewać się lekkiego wysiłku.
Lindau - widok z Nowej Latarni Morskiej
Lindau - widok z Nowej Latarni Morskiej

Mangturm i pozostałości dawnych fortyfikacji

Na nadbrzeżu na pewno zauważymy też średniowieczną wieżę Mangturm. Konstrukcja ta nazywana jest dziś starą latarnią morską, ale powstała w XIII wieku jako część oryginalnej fortyfikacji miejskiej. W sezonie letnim raz w tygodniu organizowane są wieczorne wycieczki z przewodnikiem - jeśli nas one interesują warto skontaktować się z punktem informacji turystycznej.

Fragment oryginalnej fortyfikacji odnajdziemy też po wschodniej stronie portu. Co ciekawe, znajduje się tam również niewielkie wzniesienie (Rzymskie Wzgórze, Römerschanze), które dawniej było niezależną wyspą i zostało przyłączone do miasta w trakcie rozbudowy fortyfikacji.

Przy porcie funkcjonują też (dość drogie) knajpki, restauracje oraz ekskluzywne hotele. Z okolic wieży Mangturm odjeżdża mały pociąg turystyczny kursujący po starym mieście. Pociąg kursuje w sezonie letnim od 11:00 do 19:00. Czas przejazdu to około 25 minut.

Jeśli mamy okazję, to warto odwiedzić port po zachodzie słońca, kiedy to oświetlony wygląda inaczej niż przy świetle dziennym (i jest mniej zatłoczony).

Rejs po Jeziorze Bodeńskim

Za komunikacje wodną na Jeziorze Bodeńskim odpowiada działającą od 1824 roku firma Bodensee-Schiffsbetriebe (BVB). Ich statki łączą ze sobą miasta leżące bezpośrednio nad wodą (ze wszystkich trzech państw). Dokładne rozkłady i połączenia dostępne są na oficjalnej stronie w języku angielskim.

Przewoźnik ten organizuje również 90-minutowe rejsy po środku jeziora, podczas których przepłyniemy m.in. wzdłuż Bregencji. Niestety, lektor puszczany z głośników opowiada o okolicy tylko w języku niemieckim i przez większość czasu jesteśmy daleko od brzegu, więc przy gorszej widoczności na horyzoncie nie zobaczymy aż tak wiele. Na pokładzie statku działa kawiarnia.

Nazwa jednego z popularnych rejsów turystycznych to Rundfahrt. Bilety możemy zakupić w kasie w zachodniej części portu, tam też sprawdzimy aktualny rozkład. Cena to 17,40€. Niestety, w dni wolne i w wakacje musimy liczyć się z tłumami. Najlepiej od razu po wejściu skierujmy się na górny pokład i zajmijmy dobre miejsce.

Stary Ratusz (Altes Rathaus)

Dosłownie kilka kroków od portu znajduje się najważniejszy z obiektów Lindau, czyli zbudowany w stylu późnogotyckim miejski ratusz. Budynek miejskiego magistratu powstał w latach 1422-1436 w miejscu istniejącej w tym miejscu winnicy. Budynek wyróżnia się ciekawym kształtem i pokryty jest kolorowymi freskami, które powstały dopiero pod koniec XIX wieku i ich autorem był monachijski artysta Jozef Widmann. Co ciekawe, w 1930 roku jego praca została zmieniona i dopiero w latach 70. poprzedniego wieku przywrócono oryginalny wygląd fresków. Malowidła przedstawiają ważne sceny z historii miasta, w tym nawiązują do obrad parlamentu Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które odbyły się w środku w 1496 roku.

Stary Ratusz w Lindau
Stary Ratusz w Lindau

Budynek ratusza można podzielić na dwie części. Od strony placu Bismarckplatz znajduje się główne wejście, które charakteryzuje się ciekawym dobudowanym fragmentem i schodami prowadzącymi na piętro. Niestety, ta część ratusza nie została udostępniona zwiedzającym. Czasami w głównej sali odbywają się koncerty, ale trzeba by to śledzić w oficjalnych miejskich mediach lub napisać bezpośrednio na adres oficjalnego biura turystycznego. Po zachodniej stronie placu stoi budynek Nowego Ratusza (Neues Rathaus), w którego górnej części zobaczymy zamontowane niewielkie dzwony ułożone w formę trójkąta.

Biblioteka Imperialna

W tylnej części ratusza znajduje się wejście do Biblioteki Imperialnej (Ehemals Reichsstädtischen Bibliothek). Bibliotekę założono 9 sierpnia 1538 roku i przechowywano w niej miejskie zbiory (księgi, manuskrypty, mapy), których w kolekcji jest około 13 000. Dziś zbiory wystawione są na parterze miejskiego ratusza, w wielkiej sali wyróżniającej się wysokimi XV-wiecznymi kolumnami.

Stary Ratusz w Lindau
Stary Ratusz w Lindau

Niestety, musimy w tym miejscu ostudzić oczekiwania - w środku zobaczymy pojedyncze wystawione księgi, tablice informacyjne w języku angielskim oraz półki pełne książek, ale te ostatnie ukryte są za grubą szybą. Oznacza to, że nie zobaczymy z bliska otwartych manuskryptów czy map.

Zwiedzanie Biblioteki Imperialnej w Lindau

Do biblioteki wejdziemy za darmo, ale wstęp możliwy jest tylko od środy do niedzieli w sezonie letnim. Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj (strona po niemiecku, jeśli nie znamy niemieckiego trzeba użyć translatora).

Organizowane są również nieregularne wycieczki z przewodnikiem, podczas których możliwy jest wgląd w większą liczbę ksiąg, ale w tym celu musimy wcześniej skontaktować się z pracownikami biblioteki.

Biblioteka w Lindau (źródło: https://www.kultur-lindau.de/bibliotheksmuseum/)
Biblioteka w Lindau (źródło: https://www.kultur-lindau.de/bibliotheksmuseum/)

Więcej informacji praktycznych znajdziecie na oficjalnej stronie biblioteki w języku niemieckim (najlepiej użyć translatora).

Fontanna Lindavia

Naprzeciwko wejścia do biblioteki w 1884 roku wzniesiono fontannę Lindavia (Lindaviabrunnen), która miała uświetnić dwudziestolecie rządów króla Bawarii Ludwika II. Fontanna przedstawia patronkę miasta Lindavie.

Fontanna Lindavia (Lindaviabrunnen) w Lindau
Fontanna Lindavia (Lindaviabrunnen) w Lindau

Maximilianstraße

Za najważniejszą ulicę miasta uważana jest szeroka i ograniczona jedynie do ruchu pieszego ulica Maksymiliana (Maximilianstraße). Ten popularny deptak na całej długości wypełniony jest knajpkami, sklepikami turystycznymi, ale przede wszystkim wyróżnia się wieloma ciekawymi fasadami dawnych domów patrycjuszy (bogatych mieszkańców, w tym kupców i rzemieślników) w renesansowym i gotyckim stylu. Co warte podkreślenia, ulica swój dzisiejszy kształt zawdzięcza XX-wiecznej przebudowie.

Podczas spaceru po Maximilianstraße
Podczas spaceru po Maximilianstraße

W jednym z bardziej charakterystycznych budynków mieści się włoska kawiarnia Café Ristorante Da Capo (adres: Bürstergasse 1). Jej fasada już z daleka rzuca się w oczy przez pokrywające ją pnącza roślin i konary drzew.

Lindau - Maximilianstraße i kawiarnia Café Ristorante Da Capo
Lindau - Maximilianstraße i kawiarnia Café Ristorante Da Capo

Rynek miejski (Marktplatz) - muzeum miejskie oraz inne zabytki Lindau

Jeśli z ulicy Maximilianstraße skręcimy w Cramergasse to w kilka chwil dojdziemy do dawnego miejskiego rynku (Marktplatz). Wokół placu wznosi się kilka ważnych miejskich budynków, a na środku dumnie stoi fontanna Neptuna. Na rynku wciąż w pierwszej połowie dnia możemy zakupić świeże produkty.

Po zachodniej stronie placu od razu w oczy rzuca się barokowa fasada domu rodziny Cavazzen (Das Haus zum Cavazzen). Kolorowe freski powstały w latach 1729-1730 podczas odbudowy rezydencji po wielkim pożarze. Dziś w środku mieści się muzeum miejskie (Stadtmuseum). W rezydencji odbywają się również wystawy czasowe malarstwa.

Po wschodniej stronie placu stoją dwa kościoły: kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) po prawej oraz kościół św. Stefana (Kirche St. Stephan) po lewej. Pierwszy z nich w środku zachwyca barokowymi stiukowymi zdobieniami i freskami. Dzisiejszy kształt świątyni to efekt przebudowy w latach 1748-1752.

Kościół św. Stefana jest bardziej surowy, ale w środku warto zwrócić uwagę chociażby na drewniane ławki. Kościół ten zbudowano w XII wieku w stylu romańskim, ale pod koniec XVIII wieku został drastycznie przebudowany.

Marktplatz - rynek miejski w Lindau (widok na kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau i kościół św. Stefana
Marktplatz - rynek miejski w Lindau (widok na kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau i kościół św. Stefana

Kościół św. Piotra z freskami Hansa Holbeina Starszego

Jeden z najstarszych obszarów starego miasta znajduje się na północny zachód od Maximilianstraße. To właśnie tam w przeszłości znajdował się historyczny port i do dziś zachowała się część historycznej zabudowy oraz miejskich fortyfikacji.

Największym zabytkiem tej okolicy jest niepozorny Kościół św. Piotra (Peterskirche), który stał w tym miejscu prawdopodobnie już w VIII wieku. Świątynia nazywana była Kościołem Rybaków, ponieważ św. Piotr jest patronem właśnie tego zawodu. Budynek kościoła od momentu postawienia był wielokrotnie przebudowywany i dziś nie wygląda tak samo jak ponad 1000 lat temu, np. wejście powstało pod koniec XV wieku, a wschodnia ściana datowana jest na XII wiek.

Lindau - Kościół św. Piotra (Peterskirche)
Lindau - Kościół św. Piotra (Peterskirche)

W środku panuje trochę mroczna atmosfera. Warto zajrzeć i zobaczyć fragmenty wczesnogotyckich fresków autorstwa Hansa Holbeina Starszego, które nazywane są "Pasją z Lindau". W środku zobaczymy też monument "Nieznanego Żołnierza" z 1928 roku.

Wieża Diebsturm i fragmenty dawnego muru miejskiego

Tuż przy kościele stoi inna z historycznych konstrukcji - wieża Diebsturm z końca XIV wieku, która była częścią oryginalnej fortyfikacji i służyła m.in. jako więzienie oraz lochy. Dziś budowla wyróżnia się kolorową mozaiką z płytek dachowych.

Jeśli pójdziemy stąd dalej na północ w kierunku granicy wyspy zobaczymy też pozostałość po dawnym murze miejskich (wzdłuż ulicy Zeppelinstraße).

Fontanna głupcow w Lindau

Inną okoliczną atrakcją jest fontanna Narren Brunnen (Unterer Schrannenplatz) autorstwa Michaela Veita z 1989 roku. Ta charakterystyczna konstrukcja przedstawia postacie… głupców. Nie każdemu instalacja ta przypadnie do gustu, ale sympatycy tego typu obiektów mogą zostać pozytywnie zaskoczeni.

Narren Brunnen - fontanna głupców w Lindau
Narren Brunnen - fontanna głupców w Lindau

Co jeszcze warto zobaczyć w Lindau? Atrakcje poza utartym szlakiem

Inną z ciekawych ulic Lindau jest Fischergasse, która znajduje się bliżej północnej części wyspy. Znajdziemy tu trochę ciekawych fasad, krytych przejść w budynkach i sklepów z pamiątkami. Warto znaleźć klimatyczne przejście z drewnianym sufitem pod adresem Fischergasse 21. Jeśli wejdziemy wgłąb dojdziemy do niewielkiego parku Gerberschanze, położonego bezpośrednio nad woda, gdzie odpoczniemy w cieniu i będziemy mieć przyjemny widok na jezioro.

Lindau - widoki z parku Gerberschanze
Lindau - widoki z parku Gerberschanze

Jeśli akurat będziemy w pobliżu możemy też zajrzeć na ulicę Linggstraße i poszukać rosnącej tu wiekowej sekwoi.

Niektórzy z turystów szukający wytchnienia od tłumów turystów wybierają się na zachodnią stronę wyspy (po przeciwnej stronie torów). Wzdłuż wybrzeża ciągną się tam trasy spacerowe, znajdziemy też niewielki park oraz dwie konstrukcje obronne: wieżę prochową Pulverturm z 1508 roku oraz bastion Karlsbastion z początku XVII wieku.

Wieża prochowa w Lindau - Pulverturm
Wieża prochowa w Lindau - Pulverturm

Pierwszy z budynków w momencie powstania był wyższy niż dziś o niemal dwa metry, ale w 1629 roku zmniejszono jego wysokość w celu utrudnienia możliwych ataków, dzięki czemu konstrukcja przetrwała oblężenie w czasie wojny trzydziestoletniej. Naprzeciwko wieży Pulverturm stoją wybudowane na początku XX wieku wojskowe koszary (Luitpoldkaserne). Podczas obu wojen światowych stacjonowały tu niemieckie jednostki (w tym Wehrmacht), a po zakończeniu II Wojny Światowej przez 10 lat kompleks zajmowały wojska francuskie kontrolujące miasto.

Luitpoldkaserne - koszary wojskowe w Lindau
Luitpoldkaserne - koszary wojskowe w Lindau

Na zachodnią stronę wyspy możemy dostać się jedną z 3 tras spacerowych: idąc wzdłuż brzegu od portu, ulicą Thierschstraße przy północnej granicy wyspy lub przechodząc mostem pieszym nad torami dosłownie kawałek na północ od dworca.

Lindau - podczas spaceru poza wyspiarską część miasta
Lindau - podczas spaceru poza wyspiarską część miasta

Gdzie na piwo i na obiad w Lindau?

Historyczna część Lindau jest miejscem typowo turystycznym i niemal na każdym kroku czeka tu na nas restauracja. Niestety, ceny na miejscu są również typowo turystyczne.

Jeśli chcielibyśmy zjeść coś lokalnego i napić się piwa (np. w dużym i przyjemnym ogródku piwnym) to możemy udać się do dobrze ocenianej restauracji Wissingers im Schlechterbräu. Uwaga! Od 14:00 do 17:30 restauracja ma przerwę, a we wtorki jest zamknięta.

Inna restauracją znaną z dobrej lokalnej (szwabskiej i bawarskiej) kuchni jest restauracja hotelowa Gasthof Alte Post mieszczącą się w dawnym budynku poczty. Przed restauracją dostępnych jest dużo stolików, przy których możemy usiąść w słoneczny dzień.

Okolice

Bregencja i góra Pfänder

Niektórzy z turystów odwiedzających Lindau decydują się również na wpadnięcie do oddalonej o dosłownie kilka kilometrów austriackiej Bregencji (Bregenz). Do Bregencji dojedziemy pociągiem z dworca na wyspie w około 12 minut.

Bilety możemy zakupić na dworcu w czerwonych automatach austriackiego przewoźnika ÖBB.

Warto pamiętać, że Bregencja w porównaniu do Lindau nie jest aż tak urokliwa. Na miejscu możemy pochodzić po starym mieście, podzielonym na starsze Górne Miasto (Oberstadt, z najstarszymi zabytkami i fortyfikacjami datowanymi nawet na XIII wiek) oraz nowsze Dolne Miasto. Nad jeziorem możemy pospacerować po promenadzie i zobaczyć oryginalną konstrukcję otwartego teatru zbudowanego bezpośrednio na wodzie, a w przypadku dobrej pogody wjechać na szczyt góry Pfänder kolejką Pfaenderbahn.

Góra Pfänder ma wysokość ponad 1 kilometra. Z góry rozpościera się widok na ponad 200 okolicznych szczytów, ale w przypadku dużego zamglenia horyzontu widok może nie być aż tak imponujący. Stacja kolejki Pfaenderbahn znajduje się dosłownie kawałek od bregenckiego dworca kolejowego. Koszt wjazdu i zjazdu to 15€ w sezonie letnim. Kolejka funkcjonuje od 8:00 do 19:00. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie

Sąsiednie atrakcje

Jeśli przyjechaliśmy do Lindau samochodem może zainteresować nas również Allgaeu Skywalk, czyli ponad 500 metrowa trasa widokowa prowadząca ponad koronami drzew. Konstrukcja znajduje się w środku kilku hektarowego parku (Skywalk Allgäu Naturerlebnispark) w środku lasu Scheidegg.

Atrakcja znajduje się około 20 kilometrów od Lindau.

Historia Lindau w pigułce

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Lindau pojawiły się w 882 roku w liście napisanym przez jednego z mnichów z St. Gallen, który informował o założeniu na wyspie żeńskiego klasztoru. Na terenie dzielnicy Aeschach (już poza wyspą) odnaleziono ślady rzymskiej osady z I wieku, ale nie ma dowodów na to, że Rzymianie wykorzystywali także wyspę, na której znajduje się historyczne stare miasto.

Miasto, podobnie jak inne ośrodki na trasie łączącej południowe tereny Świętego Cesarstwa Rzymskiego z królestwami włoskimi, rozwijało się dynamicznie w początkowym okresie średniowiecza. Najstarsza miejska świątynia, kościół św. Piotra (Peterskirche), ma ponad 1000 lat, a kościół św. Stefana zbudowano w XII wieku.

Prawdopodobnie w XIII wieku powstała pierwsza miejska fortyfikacja, a w 1275 roku Lindau uzyskało status Wolnego Miasta (Freie Reichsstadt). O istotności miasta w tym okresie może świadczyć fakt, że na początku XV wieku powstał imponujący budynek ratusza, a w jego głównej sali w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Dieta Imperii).

W 1528 roku miasto przyjęło reformację. Do dziś w zbiorach biblioteki ratuszowej znajduje się kopia pierwszej edycji biblii przełożonej na język niemiecki przez Marcina Lutra.

W 1802 roku Lindau straciło status wolnego miasta i zostało przekazane we władanie księcia Karla Augusta von Bretzenheima, który dwa lata później przekazał prawo własności Królestwu Austrii. Rok później Lindau zostało oddane Bawarii.

Olbrzymi impuls do rozwoju miasta nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy to zbudowano tamę łączącą wyspę z częścią lądową i stworzono bezpośrednie połączenie kolejowe z Monachium. W 1856 roku do użytku oddano nowy port będący dziś jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Zmiany te umożliwiły większe przestawienie się na turystykę oraz stworzenie miejsca do odpoczynku dla wyższych sfer.

Po zakończeniu II Wojny Światowej Lindau przez kilka lat zarządzane było przez siły francuskie. W 1955 roku miasto wróciło w granicę Bawarii. Od 1951 roku na wyspie odbywają się spotkania laureatów nagrody Nobla oraz młodych naukowców. Imprezę zapoczątkowało dwóch lokalnych lekarzy, których głównym celem było zmniejszenie powojennej izolacji niemieckiej nauki. W pierwszym kongresie wzięli udział laureaci z dziedziny medycyny, a dziś w każde wakacje do Lindau przybywają laureaci z różnych dziedzin oraz setki naukowców nawet z 80 państw.

Podczas spaceru po Lindau
Podczas spaceru po Lindau

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama