Podróże po Europie

Blue Grotto na Malcie: malownicza jaskinia wyrzeźbiona w klifie

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Blue Grotto (malt. Taħt il-Ħnejja, pol. Błękitna Grota) to monumentalna jaskinia wyrzeźbiona przez fale morskie w południowo-wschodniej części Malty.

Jest to największa z grupy sześciu sąsiadujących ze sobą jaskiń. Jej wysokość to ponad 40 m, przy głębokości 26 m. Do wnętrza jaskini prowadzą dwa wejścia. Woda w Błękitnej Grocie jest przezroczysta i w promieniach słońca mieni się odcieniami błękitu oraz turkusu.

Blue Grotto - widok z jednego z punktów nad jaskiniami
Blue Grotto - widok z jednego z punktów nad jaskiniami

Pozostałe jaskinie są już mniej imponujące, ale też wyróżniają się różnorodnymi kolorami oraz odcieniami. Ściany jaskiń charakteryzują się czerwonawo-różowawym kolorem.

Blue Grotto to jedna z najpopularniejszych atrakcji Malty - każdego roku odwiedza ją ponad 100 tysięcy turystów

Blue Grotto: jak i skąd zobaczyć słynną jaskinię?

Rejs łódką turystyczną

Blue Grotto oraz pozostałe jaskinie powstały na ścianie klifu - nie powinien więc nikogo zdziwić fakt, że najlepiej zobaczyć je od strony morza.

Niewielkie łódki turystyczne ruszają z zatoki Wied iż-Żurrieq. Bilety możemy zakupić na miejscu w kasie. Rejs trwa od 20 do 25 minut. W jego trakcie wpłyniemy do Błękitnej Groty oraz innych jaskiń, ale dokładny plan zależy od warunków pogodowych i wysokości fal. Wchodząc do łódki otrzymamy kamizelkę ratunkową

Blue Grotto - malowniczy kolor wody
Blue Grotto - malowniczy kolor wody

Rejsy organizowane są codziennie. Godziny działania zależą od sezonu:

  • od kwietnia do października: od 9:00 do 17:00,
  • od listopada do marca: od 9:00 do 15:30.

Uwaga! Pamiętajmy, że w przypadku złej pogody rejsy mogą zostać odwołane.

Koszt dla osoby dorosłej to 8€ (4€ dla dzieci od 3 do 10 lat).

Na rejs najlepiej wybrać się rano, gdy słońce znajduje się nad jaskiniami i kolor wody nabiera najpiękniejszych odcieni.

Darmowy punkt widokowy na Blue Grotto

Jeśli nie interesuje nas rejs, to możemy skorzystać z alternatywy i wybrać się na punkt widokowy, który wychodzi wprost na główny łuk jaskini Blue Grotto. Jego współrzędnego to: 35.821969, 14.457427

Punkt widokowy położony jest tuż obok niewielkiego parkingu oraz przystanku autobusowego.

Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta

Blue Grotto na Malcie - czy warto?

W sieci można znaleźć wiele różnych opinii na temat rejsów do Blue Grotto. Zarzuty dotyczą najczęściej kolejek do kasy, słabej organizacji i pospiechu. My nie mieliśmy złych doświadczeń - przyjechaliśmy od razu na otwarcie, nie było żadnej kolejki, a rejs trwał 25 minut. Do tego przewodnik dał każdemu czas na zrobienie tylu zdjęć, na ile miał ochotę. Mieliśmy też dużo szczęścia i trafiliśmy na pływające meduzy.

Wynika z tego jednak, że odbiór tej atrakcji zależy głównie od tego, w jaki sposób przebiegał nasz rejs. Jeśli ktoś lubi tego typu atrakcje, to warto wybrać się mimo możliwych niedogodności - w innym przypadku może wystarczyć nam widok z punktu obserwacyjnego, o którym napisaliśmy w kolejnym punkcie.

Blue Grotto - kasa biletowa
Blue Grotto - kasa biletowa

Jak dojechać do Blue Grotto?

Jeśli nie wypożyczyliśmy samochodu, to możemy skorzystać z komunikacji publicznej. Z Valletty (z głównego terminala) odjeżdża autobus numer 74, którym dojeżdżamy do przystanku Panorama. Przejazd zajmie nam około 30 minut. Po dojechaniu na miejsce czeka na nas kilkuminutowy spacer w dół do zatoki Wied iż-Żurrieq. Dokładny rozkład autobusu numer 74 znajdziecie tutaj.

Do Blue Grotto możemy dojechać również z lotniska lub z miasta Rabat autobusem numer 201. W tym przypadku przystanek (Grotto) znajduje się przy samej zatoce. Rozkład jazdy autobusu numer 201 znajdziecie tutaj.

Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama