Podróże po Europie

Blue Grotto na Malcie - zwiedzanie malowniczej jaskini wyrzeźbionej w klifie

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2023

Blue Grotto (malt. Taħt il-Ħnejja, pol. Błękitna Grota) to monumentalna jaskinia wyrzeźbiona przez fale morskie, która znajduje się w południowej części Malty.

Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Malty - każdego roku odwiedza ją ponad 100 tysięcy turystów. W naszym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania Blue Grotto. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia.

Blue Grotto - widok z jednego z punktów nad jaskiniami
Blue Grotto - widok z jednego z punktów nad jaskiniami

Blue Grotto - podstawowe informacje

Blue Grotto to największa z grupy sześciu sąsiadujących ze sobą jaskiń, uformowanych w klifie przez działanie erozji morskiej. Wznosi się ona na wysokość ponad 40 metrów i ma głębokość 26 metrów. Do jej wnętrza można dostać się jedynie od strony wody, a dostęp zapewniają dwa wejścia.

Woda w Błękitnej Grocie jest przezroczysta i w promieniach słońca mieni się odcieniami błękitu oraz turkusu. To właśnie temu efektowi jaskinia zawdzięcza swoją nazwę.

Pozostałe jaskinie, choć mniej imponujące, również wyróżniają się różnorodnością barw i odcieni. Ściany jaskiń mają charakterystyczny czerwono-różowy kolor.

Zwiedzanie Blue Grotto - jak i skąd zobaczyć słynną jaskinię?

Blue Grotto można zwiedzić na dwa sposoby: z pokładu niewielkiej łódki turystycznej lub z punktu widokowego położonego wyżej. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis obu tych możliwości.

Blue Grotto - rejs łódką turystyczną

Ponieważ Blue Grotto oraz pozostałe jaskinie powstały na ścianie klifu, nikogo nie powinna zaskoczyć informacja, że najlepiej zobaczyć je od strony morza.

Niewielkie łódki turystyczne wypływają z wioski rybackiej Wied iż-Żurrieq, położonej w malowniczej zatoczce. Bilety możemy zakupić na miejscu w kasie. Rejs trwa pomiędzy 20 a 25 minut. W jego trakcie wpłyniemy do Błękitnej Groty oraz innych jaskiń, gdzie czekać na nas będzie niepowtarzalny widok, ale dokładny plan zależy od warunków pogodowych i wysokości fal.

Wchodząc do łódki otrzymamy kamizelkę ratunkową. Podczas podróży, przewodnik opisuje mijane miejsca, dzieląc się z nami interesującymi faktami i opowiadając o zachodzących tu procesach geologicznych.

Naszym zdaniem na rejs najlepiej wybrać się wcześnie rano, gdy słońce znajduje się nad jaskiniami, a kolor wody nabiera najpiękniejszych odcieni. Dodatkową zaletą porannej wizyty jest mniejsza liczba turystów na miejscu.
Blue Grotto - malowniczy kolor wody
Blue Grotto - malowniczy kolor wody

Koszt dla osoby dorosłej to 10€ (5€ dla dzieci od 3 do 10 lat).

Rejsy organizowane są codziennie. Godziny działania zależą od sezonu.

  • od kwietnia do października: od 9:00 do 17:00,
  • od listopada do marca: od 9:30 do 15:30.
Pamiętajmy, że w przypadku złej pogody rejsy mogą zostać odwołane.

Blue Grotto na Malcie - czy warto?

W sieci można znaleźć wiele sprzecznych opinii na temat rejsów do Blue Grotto. Najczęściej pojawiające się zarzuty dotyczą kolejek do kasy, słabej organizacji i pospiechu. My jednak nie mieliśmy złych doświadczeń – przyjechaliśmy zaraz na otwarcie, więc nie było żadnej kolejki, a rejs trwał planowe 25 minut. Co więcej, przewodnik dał nam czas na zrobienie tylu zdjęć, na ile mieliśmy ochotę. Dodatkowo dopisało nam szczęście i trafiliśmy na pływające meduzy.

Wynika z tego, że odbiór tej atrakcji może zależeć głównie od tego, jak przebiegał konkretny rejs. Jeśli ktoś lubi tego typu aktywności, warto wybrać się mimo ewentualnych niedogodności. W innym przypadku może wystarczyć widok z punktu obserwacyjnego, o którym napisaliśmy w kolejnym punkcie.

Blue Grotto - kasa biletowa
Blue Grotto - kasa biletowa

Darmowy punkt widokowy na Blue Grotto

Jeśli nie interesuje nas rejs, możemy skorzystać z alternatywnego sposobu zobaczenia jaskiń i wybrać się na punkt widokowy, który wychodzi wprost na główny łuk jaskini Blue Grotto. Jego współrzędnego to: 35.821969, 14.457427

Punkt widokowy położony jest tuż obok niewielkiego parkingu oraz przystanku autobusowego.

Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta

Jak dojechać do Blue Grotto?

Blue Grotto znajduje się tuż obok wioski rybackiej Wied iż-Żurrieq, skąd wyruszają łodzie turystyczne. Dojazd na miejsce jest bardzo prosty.

Jeśli nie wypożyczyliśmy samochodu, możemy skorzystać z komunikacji publicznej. Z głównego terminalu w Valletcie odjeżdża autobus numer 74, którym dojedziemy do przystanku Panorama. Przejazd zajmie nam około 30 minut, a po dojechaniu na miejsce czeka na nas kilkuminutowy spacer w dół do zatoki Wied iż-Żurrieq. Dokładny rozkład autobusu numer 74 znajdziecie tutaj.

Do Blue Grotto możemy dojechać również z lotniska lub z miasta Rabat, korzystając z autobusu numer 201. W tym przypadku przystanek (Grotto) znajduje się przy samej zatoce. Rozkład jazdy autobusu numer 201 znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o działaniu komunikacji miejskiej na wyspie znajdziecie w naszym przewodniku Transport publiczny na Malcie.

Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota  - Malta
Blue Grotto (Błękitna Grota - Malta

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama