Podróże po Europie

Marsaxlokk (Malta): wioska rybacka, kolorowe łódki luzzu i okolica

Data publikacji: styczeń 2020

Marsaxlokk to położona na południowym-wschodzie Malty osada rybacka, która znana jest z kolorowych łódek nazywanych luzzu, targu rybnego oraz restauracji serwujących owoce morza.

Port w Marsaxlokk
Port w Marsaxlokk

Marsaxlokk to jedna z tych atrakcji, które dobrze jest uwzględnić w swoim planie zwiedzania Malty. Mimo że miasteczko stało się swoistą atrakcją turystyczną, to warto poświęcić chwilę i zobaczyć dziesiątki kolorowych łódek luzzu zacumowanych w porcie. Tym bardziej, że na miejscu nie spędzimy zbyt dużo czasu - samo miasto jest niewielkie, a najważniejszy z perspektywy turysty obszar znajduje się na nabrzeżu.

Marsaxlokk - pochodzenie nazwy

Nazwa Marsaxlokk jest zbitką dwóch wyrazów: arabskiego marsa (pol. port) oraz maltańskiego xlokk. Określenie xlokk odnosi się do wiejącego od strony Afryki (a bardziej szczegółowo Sahary) suchego wiatru sirocco.

Luzzu - jeden z symboli Malty

Kolorowe łódeczki luzzu (wymawiamy lutsu) są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy. Ich historia sięga czasów fenickich i dzięki swojej wzmocnionej konstrukcji przetrwały do naszych czasów. Dawniej łódki te posiadały maszt, ale obecnie wszystkie zaopatrzone są w silnik.

Luzzu w Marsaxlokk
Luzzu w Marsaxlokk

Luzzu pomalowane są na różnorodne kolory (dominują żółty, niebieski i czerwony), a na ich dziobie (po obu bokach) tradycyjnie umieszcza się parę oczu. Są to oczy Ozyrysa, egipskiego boga śmierci i odrodzonego życia, który ma opiekować się rybakami odganiając od nich złe duchy i wspomagać w bezpiecznym powrocie do domu. Zwyczaj ten sięga czasów starożytnych i praktykowali go Egipcjanie, Fenicjanie oraz Grecy.

Marsaxlokk - kolejna z luzzu
Marsaxlokk - kolejna z luzzu

I choć łódeczki luzzu zobaczymy w wielu miejscach na Malcie, to ich największe skupisko znajdziemy właśnie w Marsaxlokk.

Targ rybny w Marsaxlokk i restauracje serwujące owoce morza

Marsaxlokk znane jest z największego na Malcie targu rybnego, który odbywa się w niedzielę od rana do południa. Kramy ze zdobyczami rybaków nie zajmują jednak całego targowiska - większość sprzedawców oferuje inne lokalne wyroby oraz produkty nastawione na turystów.

Spacer wzdłuż portu w Marsaxlokk
Spacer wzdłuż portu w Marsaxlokk

Wadą odwiedzin Marsaxlokk w niedzielę jest na pewno tłok - zarówno na miejscu, jak i w autobusach jadących w kierunku miasteczka. Niestety, niedzielne targowisko jest obecnie atrakcją turystyczną i nie powinniśmy oczekiwać od niego typowo lokalnego klimatu.

W pozostałe dni w porcie również wystawione są kramy, ale zakupimy w nich co najwyżej pamiątki, ubrania i różne wakacyjne produkty. Plusem odwiedzin w inny niż niedziela dzień jest na pewno mniejszy tłok i przyjemniejszy spacer wzdłuż portu.

Wzdłuż portu działa kilka tawern i restauracje serwujących owoce morza.

Jedna z rzeźb zdobiących wybrzeże
Jedna z rzeźb zdobiących wybrzeże

Jak dojechać do Marsaxlokk?

Marsaxlokk oddalone jest od Valletty, stolicy Malty, o zaledwie 10 kilometrów. Na miejsce dojedziemy np. autobusem numer 81 (więcej informacji można znaleźć tutaj).

Okolica Marsaxlokk - basen św. Piotra oraz zatoki

Około 2 kilometry za portem Marsaxlokk znajdziemy popularne kąpielisko nazywane basenem św. Piotra (ang. St. Peter's Pool). Nie znajdziemy tam typowej piaszczystej plaży - zamiast niej czekają na nas naturalne wgłębienia w klifie, ze zboczy których możemy wskoczyć wprost do wody.

Dalej na północ odnajdziemy dwie zatoki - Il-Ħofra l-Kbira oraz Il-Ħofra ż-Żgħira. Wzdłuż ich wybrzeży ciągną się niewysokie klify oraz formacje skalne. Będąc w okolicy możemy wybrać się na spacer wzdłuż nabrzeża, choć najlepszy widok dostępny jest z poziomu morza.

Przyjemne widoki można znaleźć na trasie Triq Xrobb L-Għaġin, na odcinku ciągnącym się po północnej stronie zatoki Il-Ħofra ż-Żgħira, ale jest to atrakcja raczej dla tych, którzy posiadają dużo czasu.

Park naturalny Xrobb l-Ghagin - Marsaxlokk
Park naturalny Xrobb l-Ghagin - Marsaxlokk
Park Xrobb l-Ghagin w Marsaxlokk
Park Xrobb l-Ghagin w Marsaxlokk

Reklama