Podróże po Europie

Jak dostać się z Malty na Gozo i Comino? Ceny i informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2024

Obecnie jedynym sposobem transportu z Malty na Gozo są promy. Kiedyś może powstanie tunel łączący obie wyspy, ale na dziś jest to melodia przyszłości.

Turyści mają do wyboru szybkie połączenie z Valletty oraz tradycyjny prom wypływający z portu Ċirkewwa na północy Malty. Wszystkie promy docierają do portu Mgarr na Gozo. Zostając z nami, poznacie wszystkie najważniejsze informacje odnośnie obu połączeń, a także dowiecie się, jak dotrzeć z Malty na wyspę Comino.

Jeśli szukacie również informacji o poruszaniu się po Malcie i Gozo autobusem, sprawdźcie też nasz artykuł Transport publiczny na Malcie.

Połączenie Malta - Gozo z portu w Ċirkewwa (Gozo Channel)

Najpopularniejsze połączenie promowe z Malty na Gozo startuje z portu w mieście Ċirkewwa, leżącym na północnym krańcu Malty. Naszym miejscem docelowym jest port Mgarr. Rejsy z Malty na Gozo obsługiwane są przez firmę Gozo Channel. Przeprawa jest realizowana przez duże statki, na które możemy wjechać samochodem. Pamiętajcie jednak, że każdy z pasażerów w samochodzie musi posiadać bilet, a nie tylko sam kierowca.

Rejs trwa około 30 minut. Na pokładzie znajduje się kawiarnia. Rejsy odbywają się co około 45 minut od godziny 6:00 do północy, ponadto dostępne są również pojedyncze kursy wcześniejsze. Warto sprawdzić rozkłady online na oficjalnej stronie, ponieważ różnią się one w zależności od sezonu.

Poniższe ceny biletów podane są za podróż w dwie strony. Za przejazd płacimy jednak dopiero w trakcie powrotu z Gozo na Maltę, w kasie w terminalu - gotówką lub kartą. W porcie na Malcie zwyczajnie wsiadamy do środka.
Typ biletu Cena
Taryfa podstawowa 4,65€
Taryfa podstawowa (dzieci 3-12) 1,15€
Taryfa nocna (start z Gozo po 20:00) 4,05€
Kierowca + samochód 15,70€
Kierowca + samochód (taryfa nocna) 12,80€
Kierowca + skuter 8,15€
Kierowca + skuter (taryfa nocna) 6,95€
Dopłata do roweru 1,15€

Rejsy przyśpieszone Valletta - Gozo (Gozo Highspeed)

Od niedawna najwygodniejszym sposobem na dotarcie z Valletty na Gozo jest skorzystanie z rejsów przyśpieszonych Gozo Highspeed, które w zaledwie 45 minut przewiozą nas z portu w Valletcie do portu w Mgarr na Gozo.

Statki wypływają z przystani Lascaris Wharf Terminal, znajdującej się w Wielkim Porcie. Przystań położona jest na wysokości Górnych Ogrodów Barrakka (Upper Barrakka Gardens). Aby się tam dostać z centrum, najwygodniej skorzystać z niedrogiej windy, znajdującej się przy wspomnianych ogrodach (w przypadku podróży powrotnej przejazd windą jest darmowy). Alternatywnie, można podjechać autobusem lub przejść pieszo - spokojny spacer, od okolic bramy w Valletcie, zajmie nam mniej niż kwadrans.

Jak dopłynąć z Malty na Gozo? Informacje praktyczne o rejsach przyśpieszonych

Rejsy odbywają się regularnie w ciągu dnia. Cena za podróż w jedną stronę wynosi 7,50€. Bilet ulgowy dla dzieci 4-10 lat kosztuje 3€, a dzieci poniżej 4. roku życia płyną za darmo.

Przy zakupie online, pojawiają się czasem promocje. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu dostępny był bilet powrotny w cenie 9,50€.

Aktualne ceny biletów oraz rozkłady sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dostać się z Malty na Comino?

Połączenia na Comino, niewielką wyspę leżącą pomiędzy Maltą a Gozo, obsługuje kilka firm. Firma Ebsons oferuje transfer z portu w Ċirkewwa w cenie 13€ za podróż w dwie strony (lub nieco taniej online). Innym popularnym przewoźnikiem jest Comino Ferries, który wypływa z zatoki Ramla Marfa - jest on jednak droższy o 2€.

Czas podróży to około 15 minut. Na miejscu możemy zostać tyle czasu, ile chcemy.

Rejsy realizowane są dużymi motorówkami. W sezonie przejazdy odbywają się regularnie, przynajmniej raz na godzinę. W przypadku podróży poza sezonem siatka połączeń może zostać ograniczona, dlatego warto wcześniej upewnić się w kasie biletowej, o której będzie ostatni rejs powrotny.

Jak dostać się z Gozo na Comino?

Transport z Gozo na Comino oferuje kilka firm - w tym obie powyższe. Oprócz portu w Mgarr, przewoźnicy kursują również z zatoki Hondoq Bay oraz z zatoki Xlendi. Cena biletu w dwie strony zaczyna się od 10€. W sezonie, na miejscu nie powinniście mieć problemu z dostaniem się na Comino - rejsy odbywają się regularnie, a bilety można nabyć w punktach sprzedaży.

Dostępne są również nieco droższe rejsy, w ramach których będziemy mogli zobaczyć jaskinie morskie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama