Podróże po Europie

Gdzie spać na Malcie? Najlepsze miejsca i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2023

Mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, efektywne zaplanowanie zwiedzania Malty pod kątem logistyki może stanowić wyzwanie. Największe atrakcje Malty są rozproszone na obu jej wyspach, co wymaga sporo podróżowania, szczególnie w przypadku aktywnego zwiedzania.

Dobrze wiemy, że znalezienie odpowiedniego noclegu podczas pierwszej wizyty w nowym kraju może być trudne. Dlatego, korzystając z naszych doświadczeń po kilkukrotnych wizytach na Malcie, stworzyliśmy dla Was poradnik, który pomoże odpowiedzieć na pytanie gdzie zatrzymać się na Malcie. Znajdziecie w nim przegląd różnych miejsc wraz z propozycjami konkretnych noclegów, tak aby każdy, niezależnie od celu podróży, znalazł coś odpowiedniego.

Gdzie zatrzymać się na Malcie - krótkie wprowadzenie

Jedno jest pewne: nie istnieje jeden idealny obszar, który zadowoliłby wszystkich turystów. Na początku powinniście zadać sobie pytanie, czego oczekujecie od wyjazdu. Jeśli macie ochotę na plażowanie lub planujecie wakacje z dziećmi, rekomendowanym wyborem będzie północna część wyspy. Dla osób zainteresowanych aktywnym zwiedzaniem i korzystaniem z transportu publicznego, najlepszą opcją będzie Valletta, stolica Malty, oraz miasta znajdujące się w jej bliskim otoczeniu. Miłośnikom imprez polecamy St Julian’s. Szukając noclegu z dala od typowych turystycznych tras, warto rozważyć południe Malty, jej centrum, a także wyspę Gozo. To oczywiście zaledwie skrócona charakterystyka, a bardziej szczegółowe lokalizacje znajdziecie czytając dalej nasz poradnik.

Przed rozpoczęciem poszukiwań noclegu powinniście również zdecydować, czy planujecie wynająć samochód. Jeśli tak, wygodniejsze może okazać się znalezienie miejsca do spania poza centrami dużych miast. Są one często zatłoczone, z ograniczonymi możliwościami parkowania, a okolice Valletty bywają zakorkowane.

Jeżeli liczycie na komunikację publiczną, kluczowe będą zarówno odległość od przystanku autobusowego, jak i siatka połączeń. Choć teoretycznie komunikacja na Malcie jest dobrze zorganizowana, praktyka bywa mniej optymistyczna. Niektóre linie kursują krótko, inne wymagają przesiadek - zazwyczaj na lotnisku lub na dworcu w Valletcie, będącym głównym węzłem komunikacyjnym na wyspie. Pomimo małych rozmiarów Malty, podróż z jednego końca wyspy na drugi zajmuje ponad godzinę! Konieczne zwróćcie też uwagę na możliwość dojazdu z lotniska do wybranego miejsca zakwaterowania.

Więcej o komunikacji napisaliśmy w artykule: Transport publiczny na Malcie

Jeśli planujecie głównie plażować, upewnijcie się, czy w pobliżu upatrzonego noclegu jest plaża i jaki jest jej typ. Ze względu na geografię Malty, nie wszystkie miasta nad morzem mają dostęp do plaży, a niektóre "plaże" to tak naprawdę skały, na których możemy się rozłożyć. W takim przypadku wyjazd z dziećmi może okazać się udręką.

Kurort kontra miasto - gdzie lepiej zatrzymać się na Malcie?

Malta jest podzielona na miasta zamieszkałe przez lokalnych mieszkańców oraz kurorty zdominowane przez turystów. Te dwa rodzaje miejsc różnią się zarówno bazą noclegową (duże hotele kontra pensjonaty i apartamenty), jak i autentycznością doświadczeń. W typowych turystycznych miejscowościach trudniej jest o maltański klimat. Miasta mogą być bardziej atrakcyjne dla poszukiwaczy lokalnej kultury (co jest dla nas kluczowe), podczas gdy kurorty lepiej odpowiadają miłośnikom plażowania i życia nocnego.

Gdzie spać na Malcie - nasze zestawienie

Valletta i Floriana - idealne na krótki wypad, przy korzystaniu z komunikacji publicznej

Dla turystów przybywających na krótki czas i planujących korzystanie z komunikacji publicznej, najlepszą bazą wypadową jest stolica kraju, Valletta, oraz sąsiadująca z nią Floriana. W pobliżu głównej bramy Valletty znajduje się centralny dworzec autobusowy, z którego łatwo można dotrzeć do niemal każdej lokalizacji turystycznej.

Niestety, ze względu na swój niewielki rozmiar, Valletta ma ograniczoną ofertę noclegową, co często przekłada się na bardzo wysokie ceny. Dodatkowo, dla niektórych minusem może być to, że miasto wieczorami staje się senne. Podczas jednej z naszych krótkich wizyt na Malcie udało nam się znaleźć świetną opcję noclegu w sąsiedniej Florianie, która nadal znajdowała się w zasięgu spaceru od dworca. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dłuższego pobytu, koszty mogą okazać się wysokie.

Gdzie spać na Malcie - Valletta i Floriana

 • My zatrzymaliśmy się w 23 Boutique Hotel we Florianie i mamy same pozytywne wrażenia. Warunki były świetne, zwłaszcza porównując inne nasze obiekty noclegowe na Malcie. Okolica była cicha, a do samej Valletty można było dojść w mniej niż 10 minut.
 • Do najlepiej ocenianych noclegów należy Casa Asti - jego największą zaletą jest lokalizacja.
 • Kawałek obok działa nieco droższy hotel Castille, w którym zatrzymuje się wielu polskich turystów.
Pamiętajcie, że dojazd do głównych atrakcji spoza Valletty i tak często wymaga przesiadki w stolicy.

Msida i Gżira - aktywne zwiedzanie, idealny kompromis między ceną a lokalizacją

Na szczęście Valletta to nie jedyne rozwiązanie na efektywną bazę wypadową. Jeśli szukacie czegoś w nieco bardziej przystępnej cenie, polecamy rozważenie opcji na północ od stolicy - w miastach Msida i Gżira.

Msida jest miastem położonym najbliżej Valletty. W jej północnej części zlokalizowany jest Uniwersytet Maltański i bez większych problemów przespacerujemy stąd pieszo do Valletty. Minusem jest duży ruch i hałas, plusem duży wybór małych piekarni i innych lokali.

Malta - gdzie spać w Msidzie?

 • Naprawdę dobre warunki znajdziecie w aparthotelu Adagio Malta Central - znajduje się on w pobliżu przystanku autobusowego, a do tego posiada basen na dachu.
 • Do najbardziej budżetowych opcji należy tu NSTS Campus Residence and Hostel - najtańsze pokoje posiadają co prawda prywatną łazienkę, ale znajduje się ona poza pokojem. Warunki są tu jednak dość słabe, co musi wynagrodzić nam cena.
 • inne noclegi na terenie Msidy

Do zalet zarówno Gżiry, jak i Msidy, zalicza się autentyczność, której już próżno szukać w dalszych miastach wzdłuż wybrzeża. Z Gżiry możemy teoretycznie dojść pieszo do Valletty, chociaż zajmie nam to minimum 30 minut (i to tylko wtedy, kiedy nasz nocleg jest zlokalizowany przy południowych obrzeżach miasta). Może to być jednak dobry kompromis pomiędzy ceną, a lokalizacją i komfortem.

Gżira - propozycje noclegów na Malcie

 • naprawdę dobrym wyborem jest tu Azur Hotel by ST Hotels, który w cenę wliczone ma śniadanie. Jego zaletą jest położenie dość blisko przystanku.
 • alternatywą może być nieco droższy Urban Rooms by NEU Collective - znajduje się on obok poprzedniej propozycji i również ma wliczone śniadanie w cenę, ale komfort jest wyższy.

Sliema - rozwiązanie kompromisowe

Sliema oferuje szeroki wybór knajp i restauracji, które są otwarte często do późna, wygodne połączenia komunikacyjne z Vallettą, a także hotele położone wzdłuż nabrzeża, które nie wymagają wspinaczki pod górę. Te zalety sprawiają, że Sliema jest atrakcyjnym wyborem jako baza wypadowa. Dojazdy do stolicy zajmą nam jednak trochę czasu. Czas przejazdu autobusem to 30 minut. Prom płynie krócej, ale chcąc dostać się na dworzec autobusowy, czekać nas będzie długi spacer.

My, podczas naszego pierwszego, dość długiego wyjazdu, zdecydowaliśmy się na Sliemę. Chociaż dojazdy były trochę męczące, to daliśmy radę w efektywny sposób dotrzeć transportem publicznym, choć z przesiadkami, w każdy zakątek wyspy. Czasem też decydowaliśmy się na długie spacery pieszo do stolicy.

Co nam rzucało się w oczy, to fakt, że Sliema, pod względem architektonicznym, przypomina zbiór niepasujących do siebie klocków i nie oddaje historycznego charakteru maltańskiej zabudowy. Dodatkowo wieczorami bywa tam gwarno, więc nie jest to miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku.

Gdzie spać na Malcie - Sliema

 • Jeden z najwyższych standardów w tej okolicy oferuje hotel butikowy Land's End. Niestety, ceny są tu wysokie. Niektóre pokoje posiadają jednak tarasy wychodzące w stronę wody, a do tego obiekt posiada basen na ostatnim piętrze.
 • Niższy standard oraz nisze ceny znajdziemy w Mr Todd Hotel - jego zaletą jest odległość od przystanku komunikacji oraz przystani promowej. My właśnie tu się zatrzymaliśmy i byliśmy zadowoleni, biorąc pod uwagę cenę poza sezonem. Przeglądając opinię zauważyliśmy, że sporo gości narzekała na hałas z ulicy oraz zimno podczas miesięcy zimowych. My mieliśmy pokój od przeciwnej strony, więc nie było to dla nas uciążliwe.
 • tu znajdziecie inne noclegi na obszarze Sliemy
Wskazówka praktyczna Bez względu na wybór miejsca noclegowego, pamiętajcie, że odległości między sąsiednimi miastami a Vallettą mogą być większe, niż się wydaje. Przejście piesze ze Sliemy do Valletty może zająć nawet godzinę, ponieważ trasa prowadzi wzdłuż nabrzeża. Dlatego sprawdzenie lokalizacji przystanków autobusowych oraz lokalizacji przeprawy promowej jest kluczowe.

Mellieħa - plażowanie i rodzinne wakacje

Mellieħa jest jednym z lepszych wyborów dla osób planujących plażowanie oraz preferujących większe miejscowości wakacyjne. Tutejsza piaszczysta plaża, swoją drogą największa na całej wyspie, wydaje się być wręcz stworzona dla rodzin z dziećmi. Jest ona położona w zatoce. Przez pierwszych kilkadziesiąt metrów w wodzie jest naprawdę płytko, a do tego fale są tu delikatne.

Wadą Mellieħy są odległości. Jest ona oddalona o około godzinę drogi autobusem od Valletty (trasę do stolicy obsługuje kilka linii). W nieco ponad godzinę dojedziemy stąd autobusem z przesiadką do Mdiny, a jeszcze dłużej zajmie nam podróż na południe. Z tego powodu nie polecamy tej lokalizacji turystom, którzy planują aktywne zwiedzanie oraz poruszanie się transportem publicznym - w takim przypadku logistyka może być męcząca. Jesli jednak chcecie plażować, a na pojedyncze dni wypożyczać auto, aby zwiedzać wyspę, to Mellieħa jest świetnym wyborem.

Gdzie nocować na Malcie - Mellieħa

 • Sami szukając tu noclegu prawdopodobnie zdecydowalibyśmy się na Hotel VIU57. Obiekt oddalony jest około 700 m od plaży i posiada odkryty basen.
 • Znacznie bliżej plaży działa Luna Holiday Complex - jego zaleta jest też bliska odległość od przystanku autobusowego, ale oferuje on gorszy standard niż poprzednia propozycja.
 • tu znajdziecie więcej noclegów w Mellieħa
Wskazówka praktyczna Do najpopularniejszych plaż i najbardziej przyjaznych rodzinom należy położona po przeciwnej stronie wyspy Golden Bay (Ir-Ramla tal-Mixquqa). Wyróżnia ją piaszczysta plaża oraz czyste dno. Niestety, znajduje się ona na uboczu i nie ma niedaleko niej zbyt wielu rozsądnych cenowo opcji noclegowych. Turyści najczęściej przyjeżdżają do niej transportem publicznym lub samochodem.

St Julian’s i Paceville - imprezowe centrum Malty

Niegdyś St Julian’s było osadą rybacką, która została przekształcona w popularny kurort wakacyjny. Dotyczy to w szczególności jej północnej części, nazywanej Paceville i uznawanej za imprezowe centrum Malty. Duży wybór knajp i restauracji, kasyna, aktywne życie nocne - jeśli zależy nam na takiej rozrywce, będzie to idealny wybór. Z drugiej strony, czytelnicy szukający ciszy powinni skierować się w inne miejsce.

Dojazd do Valletty z St Julian’s jest trochę trudniejszy niż ze Sliemy czy Gżiry, ale wciąż stosunkowo prosty, przy korzystaniu z komunikacji publicznej. Plusem mogą być lepsze ceny (szczególnie poza sezonem) niż w miastach bliżej Valletty, ale najbardziej komfortowe obiekty nie są tu wcale tanie!

Propozycje noclegów w St Julian’s i Paceville

Trzy miasta - noclegi po południowej stronie Valletty

Obszar na południe od Valletty nazywany jest Trzema Miastami, od trzech znajdujących się obok siebie miejscowości: Birgu, Senglea i Cospicua. Więcej o nich przeczytacie w naszym artykule: Trzy Miasta (Birgu, Cospicua, Senglea) na Malcie. Główną różnicą między nimi a opisanymi wcześniej miastami po stronie północnej jest ich charakter: część północna jest bardziej turystyczna z bardziej nowoczesnymi hotelami, podczas gdy południe to raczej apartamenty w przekształconych prywatnych domach.

Decydując się na znalezienie noclegu w tej okolicy musimy pamiętać, że "Trzy Miasta" zbudowano na wzgórzach i możliwe, że będziemy musieli trochę się napocić przechodząc labiryntem wąskich uliczek. Do Valletty dostaniemy się stąd autobusem lub promem (z Birgu).

Niestety, oferta noclegowa nie jest tu tak szeroka jak w miastach na północ od stolicy. Będzie tu też na pewno drożej, ale obszar ten jest bardziej klimatyczny i pełen zabytkowych budynków. Przed wybraniem noclegu upewnijmy się też, gdzie znajduje się przystanek autobusowy lub najbliższy parking.

Malta - gdzie nocować na południe od Valletty?

Gozo - nocleg na Malcie w bardziej lokalnej atmosferze!

Czytelnikom poszukującym spokojniejszej i bardziej autentycznej atmosfery, rekomendujemy nocleg na wyspie Gozo, choćby na część pobytu. Ta mniejsza z zamieszkanych wysp maltańskiego archipelagu różni się od Malty: jest bardziej rolnicza, z mniej gęstą zabudową, z ciekawymi trasami pieszymi wzdłuż wysokich klifów. Nie ma tu typowych imprezowni, więc w większości miejsc jest cicho oraz spokojnie.

Jeśli planujecie korzystać z komunikacji publicznej na Gozo, warto pamiętać, że autobusy z przystani promowej docierają do stolicy wyspy, miasta Victoria, oraz do kilku innych miejscowości, takich jak Marsalforn czy Xewkija. W pozostałych przypadkach konieczne jest dotarcie najpierw do Victorii, gdzie znajduje się główny dworzec autobusowy - centralny węzeł komunikacyjny wyspy. Osoby korzystające z transportu publicznego i nocujące poza stolicą mogą napotkać trudności z późnymi powrotami przez Victorię, i zazwyczaj będą musiały wracać przez nią do swojego miejsca zakwaterowania. Dlatego, jeśli szukacie bazy wypadowej, powinniście rozważyć nocleg w Victorii lub w jej bliskim otoczeniu.

Z wynajętym samochodem znalezienie noclegu na Gozo staje się logistycznie łatwiejsze, choć głównym wyzwaniem mogą być podróże na Maltę. Problem ten rozwiążę się sam, gdy w końcu powstanie tunel łączący obie wyspy. Naszym zdaniem doskonałym rozwiązaniem jest rozdzielenie noclegów - pobyt na Gozo podczas zwiedzania tej wyspy, a na Malcie przez pozostały czas. Sami postąpiliśmy właśnie w ten sposób i nocowaliśmy na Gozo, co umożliwiło nam wyruszenie na trekking dookoła wyspy już o 4:00 rano.

Gdzie spać na Gozo - nasze propozycje

Na Gozo jest mniej typowych hoteli niż na Malcie, a więcej obiektów noclegowych to przekształcone domy. Stosunek ceny do jakości jest tu też znacznie lepszy.

 • My spaliśmy w Ta' Joseph, obiekcie utworzonym po przekształceniu tradycyjnego domu. Oglądając aktualne zdjęcia zauważyliśmy, że przeszedł on remont. Nie każdemu do gustu przypadnie lokalizacja nieco na uboczu, ale nam zależało na bliskości zatoki Mġarr ix-Xini, skąd chcielismy rozpocząć nasz kilkudziesięciu kilometrowy trekking wokół wyspy.
 • Świetnym wyborem dla osób wypożyczających auto jest Georges Boutique Living - jest to pensjonat o wysokim standardzie utworzony w urokliwym kamiennym domu.
 • Przykładem większego obiektu jest DGolden Valley Boutique - posiada on odkryty basen oraz położony jest w przyjemnej scenerii.
 • tu znajdziecie więcej noclegów na wyspie Gozo
Kłopotliwy może być także transfer z lotniska. Bardzo możliwe, że zostaniecie dowiezieni do portu, stamtąd sami z bagażami wejdziecie na pokład, i już na Gozo będziecie przesiadać się do innego pojazdu.

Rabat i Mdina - nocleg w sercu Malty, poza utartym szlakiem

Mniej więcej pośrodku wyspy na wzgórzu wznosi się ufortyfikowane miasto Mdina, które samo w sobie jest jedną z ciekawszych atrakcji całej Malty. Mdina określana jest Miastem Ciszy i po odjeździe jednodniowych turystów atmosfera w niej staje się senna oraz niezwykle urokliwa.

Mdina otoczona jest przez miasto Rabat, i to właśnie na terenie tej miejscowości możemy poszukać noclegu, jeśli chcemy znaleźć coś w niższej cenie.

Plusami nocowania w okolicy Mdiny będą krótsze czasy dojazdów do atrakcji na zachodzie Malty (klify, megalityczne świątynie) oraz autentyczny maltański klimat. Minusy to mniej autobusów i połączeń oraz spora odległość od morza. Dodatkowo, w niektórych przypadkach i tak możemy być zmuszeni do podróżowania przez Vallettę. Znacznie łatwiej będzie to wyglądać z wypożyczonym samochodem.

Gdzie spać na Malcie - Rabat koło Mdiny

 • świetnym wyborem jest hotel butikowy Adelphi - do Mdiny dojdziemy z niego w kilka chwil, a do tego pokój jest naprawdę spory
 • nieco dalej położony jest pensjonat 100 Boutique Living, który wyróżnia się pięknym wystrojem, a cena jak na warunki jest rozsądna. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie.
 • tu znajdziecie więcej noclegów w Rabacie
Uwaga! Rabat to też nazwa gminy otaczającej Mdinę o promieniu nawet kilkunastu kilometrów. Jeśli chcemy poruszać się transportem publicznym to upewnijmy się, że nasz nocleg znajduje się blisko murów Mdiny lub przystanku autobusowego.

Zatoka św. Pawła - kolejna alternatywa dla fanów wieczornych rozrywek

Zatoka św. Pawła (San Pawl il-Baħar, St. Paul's Bay) leży kawałek przed opisanym wcześniej miastem Mellieħa. Jej część północna przypomina opisany wcześniej St Julian’s: też znajdziemy tam duże hotele, knajpy i restauracje otwarte do późna. Minusem jest to, że jest to obszar nastawiony typowo pod turystów i lokalnych mieszkańców spotkamy tu tylko pośród pracujących w gastronomii i turystyce. Poza sezonem okolica zamiera, za to w sezonie tętni życiem. Ceny, szczególnie poza sezonem, są niższe niż w Valletcie.

Dużą wadą Zatoki św. Pawła są plaże. W rzeczywistości istnieje tu tylko jedna mała plaża w polskim rozumieniu tego słowa, a pozostałe to płaskie skały, na których rozkładają się turyści. Z pewnością nie jest to idealne miejsce na rodzinne wakacje.

Okolica zatoki św. Pawła - noclegi na Malcie

Zaletą jest dobry dojazd do Valletty i do miasta Cirkewwa, skąd odpływają promy na Gozo.

Kilka słów o bazie noclegowej na Malcie

Malta oferuje dość dużo różnych opcji noclegowych. W historycznych miastach są to hotele, pensjonaty i apartamenty w niewysokich budynkach zbudowanych z charakterystycznego jasnego kamienia, który wydobywany jest na Gozo. Duża część noclegów prowadzona jest przez osoby prywatne.

W miastach i obszarach nastawionych na turystów dominują wysokie budynki hotelowe, które nie nawiązują zbytnio do historii wyspy.

Różnicą jest też to, że historyczne miasta powstawały często na wzgórzach, co ułatwiało ich obronę. Dziś dla turystów oznacza to niestety większy wysiłek przy korzystaniu jedynie z siły własnych nóg. W przypadku kurortów wiele hoteli znajduje się na powierzchni płaskiej.

Pamiętajmy, że Malta nastawiona jest na turystów przyjeżdżających latem. Oznacza to, że w przypadku niektórych noclegów w sezonie zimowym będzie zimno. Zawsze sprawdźmy komentarze odwiedzających z okresu, w którym mamy zamiar odwiedzić wyspę. Z drugiej strony, latem dużym plusem będą klimatyzacja (raczej standard) i lodówka (tu już rzadziej).

Nie przegap!

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama