Podróże po Europie

Gdzie spać na Malcie? Najlepsze miejsca i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2023

Malta mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru nie należy do miejsc prostych do zwiedzania pod kątem logistyki. Właściwie jest ona archipelagiem kilku wysp, z których zamieszkane są dwie: Malta oraz Gozo. Największe atrakcje Malty są nierównomiernie porozrzucane po obu wyspach, co wymusza dużo podróżowania.

Korzystając z naszych doświadczeń stworzyliśmy dla Was przewodnik, który odpowiada na pytanie gdzie nocować na Malcie. Znajdziecie w nim zestawienie różnych miejsc wraz z propozycjami konkretnych noclegów, aby każdy, niezależnie od celu podróży, mógł znaleźć coś dla siebie.

Zanim zdecydujemy gdzie spać na Malcie

Przed rozpoczęciem szukania noclegu najpierw zdecydujmy, czy planujemy wypożyczyć samochód. Jeżeli tak, wygodniej będzie nam znaleźć miejsce do spania poza centrami dużych miast. Są one bowiem zatłoczone, parkowanie tam jest trudne, a okolice Valletty często są zakorkowane.

Jeżeli liczymy na komunikację publiczną, to kluczowa jest odległość do przystanków. Choć teoretycznie komunikacja na Malcie jest dobrze zorganizowana, praktyka jest mniej optymistyczna. Niektóre linie kursują krótko, inne wymagają przesiadek - zazwyczaj na lotnisku lub na dworcu w Valletcie, który jest głównym węzłem komunikacyjnym na wyspie. Zwróćmy też uwagę na możliwość dojazdu z lotniska do naszego miejsca zakwaterowania.

Więcej o komunikacji napisaliśmy w artykule: Transport publiczny na Malcie

Jeśli planujecie głównie plażować, to sprawdźcie, czy w pobliżu noclegu jest plaża i jaki jest jej typ. Ze względu na geografię Malty, nie wszystkie miasta nad morzem mają dostęp do plaży, a niektóre "plaże" to tak naprawdę skały, na których możemy się rozłożyć - więc wyjazd z dziećmi może okazać się udręką.

Gdzie nocować na Malcie? Kurort vs miasto

Malta dzieli się na miasta zamieszkane przez lokalnych mieszkańców i kurorty zdominowane przez turystów. Te dwa typy miejsc różnią się bazą noclegową (duże hotele versus pensjonaty i apartamenty) i autentycznością - w typowo turystycznych lokalizacjach trudniej o maltańskie klimat. Miasta mogą być lepsze dla poszukiwaczy lokalnej kultury (co akurat dla nas jest kluczowe), a kurorty dla miłośników plażowania i imprez.

Skoro wprowadzenie mamy już za sobą, to czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie!

Gdzie spać na Malcie - nasze zestawienie

Gdzie spać na Malcie przy krótkim wyjeździe? Valletta i okolica!

Dla turystów planujących korzystać z komunikacji publicznej najlepszą bazą jest stolica kraju - Valletta - lub jej najbliższa okolica. Niedaleko głównej bramy prowadzącej do Valletty działa dworzec autobusowy, z którego dojedziemy do niemal każdej lokalizacji turystycznej.

Pamiętajcie, że dojazd do głównych atrakcji spoza Valletty i tak często wymaga przesiadki w stolicy.

Niestety, Valletta jest niewielkim miastem i oferta noclegowa nie jest tu zbyt duża. Oznacza to, że noclegi są tu niemal zawsze bardzo drogie. Innym minusem (dla niektórych) może być to, że stolica zamiera wieczorem i jest tu bardzo spokojnie.

Gdzie spać na Malcie - Valletta

Sliema, Msida i Gżira - nocleg po północnej stronie Valletty

Na szczęście sama Valletta to nie jedyne rozwiązanie. Możemy spróbować znaleźć nocleg na północ od stolicy (Msida, Gżira, Sliema, St. Julian’s) lub na południe (Paola, Senglea, Birgu, Cospicua). Główną różnicą pomiędzy oboma obszarami jest to, że część północna jest typowo turystyczna - powstały tam nowoczesne hotele i raczej nie mieszka tam wielu rodowitych Maltańczyków. Część południowa jest bardziej autentyczna i pełna historycznej zabudowy.

Niezależnie od wyboru, pamiętajmy, że odległości między miastami a Vallettą mogą być większe niż się wydaje. Przejście pieszo ze Sliemy do Valletty może zająć nawet godzinę, gdyż trasa prowadzi wzdłuż nabrzeża - właśnie dlatego sprawdzenie lokalizacji przystanków autobusowych jest kluczowe. Poniżej prezentujemy charakterystykę pięciu miast na północy.

Msida

Msida jest miastem położonym najbliżej Valletty. W jej północnej części zlokalizowany jest Uniwersytet Maltański i bez większych problemów przespacerujemy stąd pieszo do Valletty. Minusem jest duży ruch i hałas, plusem duży wybór małych piekarni i innych lokali.

Malta - gdzie spać w Gżirze?

Gżira

Zaletą Gżiry i Msidy jest na pewno większą autentyczność, której już próżno szukać w kolejnych miastach dalej na północ. Możemy też stąd teoretycznie dojść pieszo do Valletty, chociaż zajmie nam to minimum 30 minut (jeśli nasz nocleg jest zlokalizowany przy południowych obrzeżach miasta). Może to byc dobry kompromis pomiędzy ceną, lokalizacją i komfortem.

Gżira - propozycje noclegów na Malcie

Sliema

Sliema to duży wybór knajp i restauracji (otwartych też wieczorem), szybka komunikacja do Valletty (autobus lub prom), hotele wzdłuż nabrzeża nie wymagające wchodzenia pod górę - te elementy przemawiają za wyborem Sliemy jako naszej bazy. Z drugiej strony architektonicznie Sliema przypomina zbiór niepasujących do siebie klocków i nie ma nic wspólnego z historyczną maltańską zabudową.

My podczas pierwszego wyjazdu zatrzymaliśmy się własnie tutaj i generalnie byliśmy zadowoleni, choć powroty z przesiadkami bywały męczące, choć czasem robiliśmy długie spacery piesze do stolicy.

Gdzie spać na Malcie - Sliema

  • jeden z najwyższych standardów w tej okolicy oferuje hotel butikowy Land's End. Niestety, ceny są tu wysokie. Niektóre pokoje posiadają jednak tarasy wychodzące w stronę wody, a do tego obiekt posiada basen na ostatnim piętrze.
  • niższy standard oraz nisze ceny znajdziemy w Mr Todd Hotel - jego zaletą jest odległość od przystanku komunikacji oraz przystani promowej, ale goście narzekają na hałas z ulicy oraz zimno podczas miesięcy zimowych.
  • Znajdź inne noclegi na obszarze Sliemy

St Julian’s i Paceville - imprezowe centrum Malty

Dawniej St Julian’s było osadą rybacką, dziś można użyć określenia kurort wakacyjny - co dotyczy w szczególności północnej części nazywanej Paceville i uznawanej za imprezowe centrum Malty. Duży wybór knajp i restauracji, kasyna, aktywne życie nocne - jeśli zależy nam na takiej rozrywce, to jest to miejsce dla nas. Z drugiej strony czytelnicy szukający ciszy powinni skierować się w inne miejsce.

Dojazd do Valletty z St Julian’s jest trochę trudniejszy niż ze Sliemy czy Gżiry, ale wciąż stosunkowo prosty korzystając z komunikacji publicznej. Plusem mogą być lepsze ceny (szczególnie poza sezonem) niż w miastach bliżej Valletty, ale najbardziej komfortowe obiekty nie są tu wcale tanie!

Propozycje noclegów w St Julian’s i Paceville

Mellieħa - plażowanie i rodzinne wakacje

Mellieħa jest jednym z lepszych wyborów dla osób planujących plażowanie oraz preferujących większe miejscowości wakacyjne. Tutejsza piaszczysta plaża - swoją drogą największa na całej wyspie - wydaje się być wręcz stworzona dla rodzin z dziećmi. Znajduje się ona w zatoce i przez kilkadziesiąt pierwszych metrów w wodzie jest naprawdę płytko, a do tego fale są tu delikatne.

Mellieħa oddalona jest około godzinę drogi autobusem od Valletty. Trasę do stolicy obsługuje kilka linii. W nieco ponad godzinę dojedziemy stąd autobusem z przesiadką do Mdiny.

Gdzie nocować na Malcie - Mellieħa

Wskazówka praktyczna Do najpopularniejszych plaż i najbardziej przyjaznych rodzinom należy położona po przeciwnej stronie wyspy Golden Bay (Ir-Ramla tal-Mixquqa). Wyróżnia ją piaszczysta plaża oraz czyste dno. Niestety, znajduje się ona na uboczu i nie ma niedaleko niej zbyt wielu rozsądnych cenowo opcji noclegowych. Turyści najczęściej przyjeżdżają do niej transportem publicznym lub samochodem.

Trzy miasta - noclegi po południowej stronie Valletty

Obszar na południe od Valletty nazywany jest Trzema Miastami, od trzech znajdujących się obok siebie miejscowości: Birgu, Senglea i Cospicua. Więcej o nich przeczytacie w naszym artykule: Trzy Miasta (Birgu, Cospicua, Senglea) na Malcie

Decydując się na znalezienie noclegu w tej okolicy musimy pamiętać, że miasta te zbudowano na wzgórzach i możliwe, że będziemy musieli trochę się napocić przechodząc labiryntem wąskich uliczek. Do Valletty dostaniemy się stąd autobusem lub promem (z Birgu).

Niestety, oferta noclegowa nie jest tu tak szeroka jak w miastach na północ od stolicy. Będzie tu też na pewno drożej, ale obszar ten jest bardziej klimatyczny i pełen zabytkowych budynków. Przed wybraniem noclegu upewnijmy się też, gdzie znajduje się przystanek autobusowy lub najbliższy parking.

Malta - gdzie nocować na południe od Valletty?

Nocowanie na Gozo, czyli gdzie spać na Malcie w bardziej lokalnej atmosferze!

Niektórzy z naszych czytelników mogą rozważać nocleg na wyspie Gozo - nawet jeśli nie przez cały pobyt, to chociaż przez jakiś czas. Mniejsza z zamieszkanych wysp różni się od samej Malty: jest bardziej rolnicza, z mniej gęstą zabudową, z ciekawymi trasami pieszymi wzdłuż wysokich klifów. Nie ma tu typowych imprezowni, więc w większości miejsc jest cicho oraz spokojnie.

Niestety, komunikacyjnie wygląda to kiepsko. Jeśli będziemy zmuszeni korzystać z komunikacji publicznej musimy pamiętać, że większość linii dojeżdża do centralnego punktu wyspy - miasta Victoria (Rabat). Jeśli znajdziemy nocleg w innym miejscu możemy mieć problemy z późnym powrotem i raczej na pewno będziemy musieli wracać przez stolicę Gozo.

Przy wypożyczeniu samochodu nocleg na Gozo ma większy sens, chociaż głównym problemem mogą być przejazdy na Maltę. Problem ten rozwiążę się, gdy w końcu powstanie tunel łączący obie wyspy. Naszym zdaniem świetnym rozwiązaniem może być połączenie noclegów - na Gozo zwiedzając Gozo, na Malcie zwiedzając większą z wysp. Sami tak zrobiliśmy i mogliśmy wyruszyć na trekking dookoła wyspy o 4:00 rano.

Gdzie spać na Gozo - nasze propozycje

Na Gozo jest mniej typowych hoteli niż na Malcie, a więcej obiektów noclegowych to przekształcone domy. Stosunek ceny do jakości jest tu też znacznie lepszy.

Innym kłopotem może być transfer z lotniska. Bardzo możliwe, że zostaniemy dowiezieni do portu, stamtąd sami z bagażami wejdziemy na pokład, i już na Gozo będziemy wsiadać do innego pojazdu.

Rabat i Mdina - nocleg w sercu Malty

Mniej więcej pośrodku wyspy na wzgórzu wznosi się ufortyfikowane miasto Mdina, które samo w sobie jest jedną z ciekawszych atrakcji całej Malty. Mdina określana jest Miastem Ciszy i po odjeździe jednodniowych turystów atmosfera w niej staje się senna oraz niezwykle urokliwa.

Mdina otoczona jest przez miasto Rabat, i to właśnie na terenie tej miejscowości możemy poszukać noclegu, jeśli chcemy znaleźć coś w niższej cenie.

Plusem nocowania w okolicy Mdiny będą krótsze czasy dojazdów do atrakcji na zachodzie Malty (klify, megalityczne świątynie) oraz autentyczny maltański klimat, minusem za to mniej autobusów i połączeń, oraz większa odległość od morza. W niektórych przypadkach i tak możemy być zmuszeni do podróżowania przez Vallettę. Łatwiej może być z wypożyczonym samochodem.

Gdzie spać na Malcie - Rabat koło Mdiny

  • świetnym wyborem jest hotel butikowy Adelphi - do Mdiny dojdziemy z niego w kilka chwil, a do tego pokój jest naprawdę spory
  • nieco dalej położony jest pensjonat 100 Boutique Living, który wyróżnia się pięknym wystrojem, a cena jak na warunki jest rozsądna. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie.
  • tu znajdziecie więcej noclegów w Rabacie
Uwaga! Rabat to też nazwa gminy otaczającej Mdinę o promieniu nawet kilkunastu kilometrów. Jeśli chcemy poruszać się transportem publicznym to upewnijmy się, że nasz nocleg znajduje się blisko murów Mdiny lub przystanku autobusowego.

Zatoka św. Pawła - kolejna alternatywa dla fanów wieczornych rozrywek

Zatoka św. Pawła (San Pawl il-Baħar, St. Paul's Bay) leży kawałek przed opisanym wcześniej miastem Mellieħa. Jej część północna przypomina opisany wcześniej St Julian’s: też znajdziemy tam duże hotele, knajpy i restauracje otwarte do późna. Minusem jest to, że jest to obszar nastawiony typowo pod turystów i lokalnych mieszkańców spotkamy tu tylko pośród pracujących w gastronomii i turystyce. Poza sezonem okolica zamiera, za to w sezonie tętni życiem. Ceny, szczególnie poza sezonem, są niższe niż w Valletcie.

Dużą wadą Zatoki św. Pawła są plaże - właściwie to plaża w polskim rozumieniu tego słowa jest jedna i mała, a reszta płaskie skały, na którym rozkładają się turyści. Nie jest to na pewno miejsce na rodzinne wakacje.

Okolica zatoki św. Pawła - noclegi na Malcie

Zaletą jest dobry dojazd do Valletty i do miasta Cirkewwa, skąd odpływają promy na Gozo.

Malta - gdzie spać - baza noclegowa

Malta oferuje dość dużo różnych opcji noclegowych. W historycznych miastach są to hotele, pensjonaty i apartamenty w niewysokich budynkach zbudowanych z charakterystycznego jasnego kamienia, który wydobywany jest na Gozo. Duża część noclegów prowadzona jest przez osoby prywatne.

W miastach i obszarach nastawionych na turystów dominują wysokie budynki hotelowe, które nie nawiązują zbytnio do historii wyspy.

Różnicą jest też to, że historyczne miasta powstawały często na wzgórzach, co ułatwiało ich obronę. Dziś dla turystów oznacza to niestety większy wysiłek przy korzystaniu jedynie z siły własnych nóg. W przypadku kurortów wiele hoteli znajduje się na powierzchni płaskiej.

Pamiętajmy, że Malta nastawiona jest na turystów przyjeżdżających latem. Oznacza to, że w przypadku niektórych noclegów w sezonie zimowym będzie zimno. Zawsze sprawdźmy komentarze odwiedzających z okresu, w którym mamy zamiar odwiedzić wyspę. Z drugiej strony, latem dużym plusem będą klimatyzacja (raczej standard) i lodówka (tu już rzadziej).

Nie przegap!

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama