Gdzie spać i gdzie się zatrzymać na Malcie? Praktyczne informacje o miastach i regionach

Malta mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru nie należy do miejsc prostych do zwiedzania pod kątem logistyki. Pamiętajmy, że Malta to tak naprawdę archipelag kilku wysp, z czego zamieszkane są dwie: Malta oraz Gozo.

Najważniejsze atrakcje są dość nierównomiernie porozrzucane po obu wyspach, a niektórzy turyści wybierają się też na wyspę Camino leżącą pomiędzy dwoma większymi.

Zaczynając poszukiwania noclegu powinniśmy najpierw ustalić, czy planujemy wypożyczać samochód. Jeśli tak, to lepszym rozwiązaniem może być dla nas znalezienie noclegu trochę dalej od centrów największych miast. Te są zatłoczone, trudno o miejsce parkingowe i w przypadku okolic Valletty również mocno zakorkowane.

Licząc na komunikację publiczną powinniśmy największy nacisk położyć na znalezienie noclegu blisko przystanków komunikacji. W teorii komunikacja na Malcie zorganizowana jest dobrze, w praktyce niestety już nie jest tak pięknie. Niektóre linie kursują krótko, w przypadku innych przejazdy trwają długo lub musimy przesiadać się np. na lotnisku lub w samej Vallettcie. W przypadku korzystania z komunikacji powinniśmy wcześniej sprawdzić też możliwe dojazdy z lotniska.

Więcej o komunikacji napisaliśmy w artykule: Jak podróżować po Malcie? Autobusy, rejsy oraz komunikacja miejska

W artykule skupiliśmy się na pomocy turystom planującym przede wszystkim zwiedzanie zabytków oraz historycznych atrakcji Malty, i pod tym kątem opisaliśmy konkretne lokalizacje. W artykule nie braliśmy pod uwagę plaż ani innych udogodnień typowych dla kurortów wakacyjnych.

Baza noclegowa

Malta oferuje dość dużo różnych opcji noclegowych. W historycznych miastach są to hotele, pensjonaty czy apartamenty w niewysokich budynkach zbudowanych z charakterystycznego jasnego kamienia, który wydobywany jest dziś na Gozo. Duża część noclegów prowadzona jest przez osoby prywatne.

W miastach i obszarach nastawionych na turystów dominują wysokie budynki hotelowe, które nie nawiązują zbytnio do historii wyspy.

Różnicą jest też to, że historyczne miasta powstawały często na wzgórzach, co ułatwiało ich obronę. Dziś dla turystów oznacza to niestety większy wysiłek przy korzystaniu jedynie z siły własnych nóg. W przypadku kurortów wiele hoteli znajduje się na powierzchni płaskiej.

Pamiętajmy, że Malta nastawiona jest na turystów przyjeżdżających latem. Oznacza to, że w przypadku niektórych noclegów w sezonie zimowym będzie zimno. Zawsze sprawdźmy komentarze odwiedzających z okresu, w którym mamy zamiar odwiedzić wyspę. Z drugiej strony, latem dużym plusem będą klimatyzacja (raczej standard) i lodówka (tu już rzadziej).

Gdzie zatrzymać się na Malcie?

Bez większej przesady można stwierdzić, że Malta podzielona jest na miasta w których żyją miejscowi i na obszary na których przebywają praktycznie sami turyści. Oprócz różnej bazy noclegowej główną różnicą jest autentyzm - w miejscu typowo turystycznym trudniej nam będzie o typowe maltańskie lokale i miejscowy klimat.

Valletta i okolica

Dla turystów planujących korzystać z komunikacji publicznej najlepszą bazą jest najbliższa okolica stolicy kraju - Valletty. Niedaleko głównej bramy prowadzącej do miasta działa dworzec autobusowy z którego dojedziemy do niemal każdej lokalizacji turystycznej. W przypadku noclegów poza Vallettą, chcąc pojechać do najważniejszych atrakcji, często będziemy musieli dojechać do stolicy i dopiero stąd ruszyć w dalszą drogę.

Niestety, Valletta jest niewielkim miastem i oferta noclegowa nie jest tu zbyt duża. Oznacza to, że noclegi są tu niemal zawsze drogie. Innym minusem (dla niektórych) może być to, że stolica zamiera wieczorem i jest tu bardzo spokojnie.

Sprawdź noclegi w Vallettcie

Na szczęście sama Valletta to nie jedyne rozwiązanie. Możemy spróbować znaleźć nocleg na północ od stolicy (Msida, Gżira, Sliema, St. Julian’s) lub na południe (Paola, Senglea, Birgu, Cospicua). Główną różnicą pomiędzy oboma obszarami jest to, że część północna jest typowo turystyczna - powstały tam nowoczesne hotele i raczej nie mieszka tam wielu rodowitych Maltańczyków. Część południowa jest bardziej autentyczna i pełna historycznej zabudowy.

Bez względu na nasz wybór musimy pamiętać, że odległości pomiędzy tymi miastami a Vallettą nie są tak małe jak to się może na pierwszy rzut oka wydawać. Przejście piesze ze Sliemy pod główną bramę Valletty może zająć nam nawet godzinę. Po prostu trasa prowadzi trochę na około wzdłuż nabrzeża.

Część północna

Msida

Msida jest miastem położonym najbliżej Valletty. W północnej części miasta zlokalizowany jest Uniwersytet Maltański i bez większych problemów przespacerujemy stąd pieszo do Valletty. Minusem jest duży ruch i hałas, plusem duży wybór małych piekarni i innych lokali.

Znajdź nocleg na terenie Msidy

Gżira

Zaletą Gżiry i Msidy jest na pewno większą autentyczność, której już próżno szukać w kolejnych miastach dalej na północ. Możemy też stąd teoretycznie dojść pieszo do Valletty, chociaż zajmie nam to minimum 30 minut (jeśli nasz nocleg jest zlokalizowany przy południowych obrzeżach miasta). Niestety, ciężko tu o noclegi w promocyjnych cenach. Przykładem tańszego noclegu w północnych granicach dzielnicy jest Blubay Apartments.

Znajdź inne noclegi na obszarze Gżiry.

Sliema

Duży wybór knajp i restauracji (otwartych też wieczorem), szybka komunikacja do Valletty (autobus lub prom), hotele wzdłuż nabrzeża nie wymagające wchodzenia pod górę - te elementy przemawiają za wyborem Sliemy jako naszej bazy. Z drugiej strony architektonicznie Sliema przypomina zbiór niepasujących do siebie klocków i nie ma nic wspólnego z historyczną maltańską zabudową.

Plusem są różne promocje, szczególnie poza szczytem sezonu. Często dobre ceny pojawiają się w hostelu Hostel 94.

Znajdź inne noclegi na obszarze Sliemy

St Julian’s

Dawniej St Julian’s było osadą rybacką, dziś można użyć określenia kurort wakacyjny - co dotyczy w szczególności północnej części nazywanej Paceville i uznawanej za imprezowe centrum Malty. Duży wybór knajp i restauracji, kasyna, aktywne życie nocne - jeśli zależy nam na takiej rozrywce, to jest to miejsce dla nas. Dojazd do Valletty z St Julian’s jest trochę trudniejszy niż ze Sliemy czy Gżiry, ale wciąż stosunkowo prosty korzystając z komunikacji publicznej. Plusem są też lepsze ceny (szczególnie poza sezonem) niż w poprzednich dwóch lokalizacjach.

Znajdź nocleg na obszarze St Julian’s

Część południowa

Trzy miasta

Obszar na południe od Valletty nazywany jest Trzema Miastami, od trzech znajdujących się obok siebie miast: Birgu, Senglea i Cospicua. Decydując się na znalezienie noclegu w tej okolicy musimy pamiętać, że miasta te zbudowano na wzgórzach i możliwe, że będziemy musieli trochę się napocić przechodząc labiryntem wąskich uliczek. Do Valletty dostaniemy się stąd autobusem lub promem (z Birgu).

Niestety, oferta noclegowa nie jest tu tak szeroka jak w miastach na północ od stolicy. Będzie tu też na pewno drożej, ale obszar ten jest bardziej klimatyczny i pełen zabytkowych budynków. Przed wybraniem noclegu upewnijmy się też, gdzie znajduje się przystanek autobusowy lub najbliższy parking.

Znajdź nocleg w Birgu

Rabat i Mdina

Mniej więcej pośrodku wyspy na wzgórzu wznosi się ufortyfikowane miasto Mdina. Samo miasto jest jedną z ciekawszych atrakcji całej Malty. Mdinę otacza Rabat i to właśnie na terenie tej miejscowości możemy poszukać noclegu. Plusem będą krótsze czasy dojazdów do atrakcji na zachodzie Malty (klify, megalityczne świątynie) oraz autentyczny maltański klimat, minusem za to mniej autobusów i połączeń. W niektórych przypadkach i tak możemy być zmuszeni do podróżowania przez Vallettę. Łatwiej może być z wypożyczonym samochodem.

Uwaga! Rabat to też nazwa gminy otaczającej Mdinę o promieniu nawet kilkunastu kilometrów. Upewnijmy się, że nasz nocleg znajduje się blisko murów Mdiny.

Znajdź noclegi w Rabacie

Zatoka św. Pawła

Obszar na północy Zatoki św. Pawła (San Pawl il-Baħar, St. Paul's Bay) przypomina opisany wcześniej St Julian’s. Też znajdziemy tu duże hotele, knajpy i restauracje otwarte do późna oraz podstawowy dostęp do plaż. Minusem jest to, że jest to obszar nastawiony typowo pod turystów i lokalnych mieszkańców spotkamy tu tylko pośród pracujących w gastronomii i turystyce. Poza sezonem okolica zamiera, a w sezonie zapełniona jest turystami. Ceny (szczególnie poza sezonem) są zdecydowanie niższe niż w okolicy Valletty. 
Przykładem dobrze ocenianego noclegu blisko dworca jest Sunshine Court.

Zaletą jest dobry dojazd do Valletty i do miasta Cirkewwa, skąd odpływają promy na Gozo.

Znajdź noclegi na obszarze Zatoki św. Pawła

Gozo

Niektórzy turyści mogą rozważać nocleg na wyspie Gozo. Ta mniejsza wyspa różni się od samej Malty: jest bardziej rolnicza, z mniej gęstą zabudową, z ciekawymi trasami pieszymi wzdłuż wysokich klifów.

Niestety, komunikacyjnie wygląda to kiepsko. Jeśli będziemy zmuszeni korzystać z komunikacji publicznej musimy pamiętać, że większość linii dojeżdża do centralnego punktu wyspy - miasta Victoria. Jeśli znajdziemy nocleg w innym miejscu możemy mieć problemy z późnym powrotem i raczej na pewno będziemy musieli wracać przez Victorię.

Przy wypożyczeniu samochodu nocleg na Gozo ma większy sens, chociaż głównym problemem mogą być przejazdy na Maltę. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie noclegów - na Gozo zwiedzając Gozo, na Malcie zwiedzając większą z wysp.

Innym kłopotem może być transfer z lotniska. Bardzo możliwe, że zostaniemy dowiezieni do portu, stamtąd sami z bagażami wejdziemy na pokład, i już na Gozo będziemy wsiadać do innego pojazdu.

Znajdź noclegi na wyspie Gozo


Reklama