Podróże po Europie

Klify Dingli (Dingli Cliffs) na Malcie

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Klify Dingli (ang. Dingli Cliffs) to wysoka na ponad 200 metrów formacja skalna, która przez stulecia stanowiła naturalną obronę wybrzeża Malty przed najeźdźcami, a obecnie jest popularną atrakcją turystyczną.

Klify Dingli znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy, nieopodal miasta Dingli. Miasteczko swoją nazwę ma jakoby zawdzięczać Thomasowi Dingley’owi, jednemu z rycerzy Zakonu Maltańskiemu, który był właścicielem okolicznych terenów.

Zwiedzanie Klifów Dingli

Klify Dingli - Malta
Klify Dingli - Malta

Wzdłuż Klifów Dingli ciągnie się trasa spacerowa z kilkoma ławeczkami, na których możemy przysiąść i odpocząć, jednocześnie podziwiając widoki. Na spokojny spacer i przejście całej trasy potrzebujemy maksymalnie kilkadziesiąt minut.

Klify Dingli - Malta
Klify Dingli - Malta

Punkt widokowy - skąd zobaczyć Klify Dingli?

Podczas spaceru wzdłuż wybrzeża powinniśmy minąć przynajmniej kilka dobrych punktów widokowych. Jedno z najpopularniejszych miejsc znajdziemy pod współrzędnymi: 35.843745, 14.398185

Podziwiając klify warto też rzucić okiem w stronę morza, gdzie wypatrzymy jedną z niezamieszkanych wysp archipelagu Wysp Maltańskich o nazwie Filfla.

[Klify Dingli - Malta]
[Klify Dingli - Malta]

Ta’Dmejrek - najwyższy szczyt Malty

Bezpośrednio przy klifach w górę wznosi się najwyższy szczyt Malty - Ta’Dmejrek. Niestety, musimy w tym miejscu ostudzić zapał turystów lubujących się w górskich wędrówkach. Szczyt pagórka znajduje się co prawda na wysokości 253 metrów n.p.m., ale jego wysokość względna to zaledwie kilkadziesiąt metrów i na górę dostaniemy się w dosłownie kilka chwil. Nam po dotarciu na miejsce i uświadomieniu sobie, że oto mamy przed sobą najwyższy punkt na wyspie, pojawił się szeroki uśmiech na twarzach!

Klify Dingli - Malta
Klify Dingli - Malta

Kaplica św. Marii Magdaleny

Tuż przy krawędzi klifu w XVII wieku wzniesiono kaplicę św. Marii Magdaleny (ang. St. Mary Magdalene Chapel). Budowla powstała na planie prostokąta i charakteryzuje się prostą architekturą.

Prawdopodobnie nie uda nam się zajrzeć do środka, ale na tyłach świątyni znajdziemy taras z przyjemnym widokiem.

[Kaplica św. Marii Magdaleny - okolice klifów Dingli - Malta]
[Kaplica św. Marii Magdaleny - okolice klifów Dingli - Malta]

Jak dojechać do Klifów Dingli?

Do Klifów Dingli dojedziemy komunikacją publiczną. W przypadku rozpoczęcia podróży z Valletty możemy dojechać do miasta Dingli i następnie wybrać się na dłuższy spacer, lub przesiąść się w autobus 201. Druga opcja jest znacznie wygodniejsza, ponieważ dostaniemy się w pobliże najlepszych punktów widokowych.

Klify Dingli - Malta
Klify Dingli - Malta

Do wyboru mamy dwa przystanki: Cliffs (bliżej punktów widokowych) oraz Madalena (znajduje się tuż przy kaplicy św. Marii Magdaleny). Rozkład oraz trasę autobusu numer 201 znajdziecie tutaj.

Trasę dojazdu z dowolnego miejsca na wyspie sprawdzicie na tej stronie. W polu To możemy wpisać dingli cliffs, a w polu From miejsce, z którego ruszamy.

Okolice klifów Dingli - Malta
Okolice klifów Dingli - Malta

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama