Podróże po Europie

Transport publiczny na Malcie - jak podróżować po wyspie? Autobusy, rejsy, bilety

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Malta jest bardzo małą wyspą, a przemieszczanie się po niej jest stosunkowo proste. Niestety, głównym problemem dla odwiedzających jest to, że maltański transport publiczny nastawiony jest na mieszkańców, a nie turystów - z tego powodu siatka połączeń rozwinięta jest przede wszystkim pomiędzy Vallettą, Sliemą, Trzema Miastami oraz Rabatem.

Jeśli nie dopasuje nam komunikacja publiczna, możemy skorzystać z autobusów turystycznych lub w łatwy sposób wynająć samochód - musimy jednak pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Transport publiczny na Malcie - środki transportu

Podstawowym środkiem transportu na Malcie oraz Gozo są autobusy obsługiwane przez firmę Malta Public Transport. Drugim środkiem komunikacji publicznej są promy - pozwalają one na podróżowanie pomiędzy Maltą a Gozo oraz pomiędzy Vallettą a okolicznymi miastami.

W naszym artykule opisaliśmy w sposób praktyczny oba środki transportu. Nasz przewodnik rozpoczynamy od autobusów.

Transport publiczny na Malcie - autobusy

W maltańskich autobusach nie ma podziału na autobusy miejskie i międzymiastowe, wszystko jest ze sobą wymieszane, a jedyną różnicą jest to, że na niektórych trasach spotkamy autobusy trochę mniejsze z jednym wejściem/wyjściem, lub większe z wyjściem również pośrodku autobusu.

Przesiadki - codzienność turystów na Malcie

Nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone. Tyczy się to przede wszystkim mniejszych miejsc turystycznych - w takim wypadku musimy przesiąść się w Vallettcie lub na lotnisku, które znajduje się niemal na samym środku wyspy. Podobnie jest na Gozo, gdzie niemal zawsze będziemy mieć przesiadkę w Victorii.

Rozkłady jazdy i trasy autobusowe na Malcie

Jeśli chcemy zwiedzać Maltę korzystając z komunikacji publicznej, powinniśmy wcześniej dobrze sprawdzić siatkę połączeń. Na tej stronie znajdziecie wykaz wszystkich linii autobusowych na Malcie i Gozo. Przewoźnik udostępnił również aplikację do planowania tras dostępną pod tym adresem.

Opóźnienia

Autobusy na Malcie bardzo często się spóźniają, są to spóźnienia często kilkunastominutowe. Zdarza się również, że autobus w ogóle nie przyjedzie - z tego powodu lepiej nie planować przesiadek z dokładnością do kilku minut ani dojazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Skąd takie opóźnienia? Specyfika wyspy, wąskie uliczki, zdarza się, że samochód dostawczy zablokuje jedną ulicę na 30 minut i wszystkie pojazdy będą w tym czasie zablokowane. Najbardziej punktualne są autobusy pomiędzy Sliemą a Vallettą, czym jednak dalej od stolicy, tym wygląda to gorzej.

Bilety komunikacji miejskiej na Malcie - ceny, rodzaje. Gdzie kupimy bilety autobusowe na Malcie?

  • Podstawowym biletem maltańskiej komunikacji publicznej jest bilet jednorazowy umożliwiający podróż z punktu początkowego do punktu docelowego w trakcie dwóch godzin, wliczając w to przesiadki.
  • Bilet jednorazowy kupimy w pojeździe.
  • Bilet jednorazowy występuje w opcji letniej (od połowy czerwca do połowy października), zimowej oraz nocnej.
  • Dla odwiedzających planujących częste podróże dobrym wyjściem jest zakup karty 7-dniowej - TallinjaCard Explore, która umożliwia nielimitowane korzystanie z komunikacji miejskiej przez 7 dni od momentu pierwszego użycia karty.
  • Od jakiegoś czasu na Malcie dostępna jest również karta przedpłacona Explore Pass, o której napisaliśmy kilka słów później.

Ceny biletów:

Rodzaj biletu Cena
Bilet jednorazowy letni 2,00€
Bilet jednorazowy zimowy 1,50€
Bilet jednorazowy nocny 3,00€
Karnet biletów na 12 przejazdów 15,00€
Karta TallinjaCard Explore (ważna 7 dni) 21,00€
Karta TallinjaCard Explore dla dzieci do lat 10 (ważna 7 dni) 15,00€

Gdzie kupimy biletu autobusowe na Malcie?

  • na pokładzie autobusu możemy zakupić jedynie bilet jednorazowy. Powinniśmy mieć wyliczoną kwotą, kierowca nie jest zobowiązany do wydania reszty.
  • na lotnisku, na dolnym poziomie, znajdziemy stanowisko firmy Malta Public Transport, w którym zakupimy kartę tygodniową.
  • w Vallettcie na dworcu autobusowym znajduje się stanowisko, w którym możemy zakupić bilet tygodniowy. Pozostałe punkty sprzedaży znajdziemy na stronie.

Po każdym wejściu na pokład musimy odbić kartę. Większość przystanków jest na żądanie, chwilę przed naszym przystankiem powinniśmy wcisnąć guzik Stop. Podobnie na przystanku powinniśmy zawsze pomachać do zbliżającego się autobusu.

Explore Pass

Od jakiegoś czasu dostępna jest również karta Explore Flex działająca na zasadzie karty przedpłaconej, którą możemy doładowywać. Najtańsza wersja karty kosztuje €6 - środki te możemy wykorzystać w trakcie podróży.

Przejazdy autobusem z wykorzystaniem karty Explore Pass są tańsze o 0,15€ od biletów kupowanych na pokładzie. Na kartę Explore Pass możemy też nabijać inne produkty oraz wykorzystać ją do opłaty za prom. Więcej informacji praktycznych znajdziecie tutaj.

Autobusy turystyczne hop-on/hop-off - alternatywa do transportu publicznego na Malcie

Ciekawym rozwiązaniem dla turystów są autobusy turystyczne hop-on / hop-off, których trasy wyznaczone są zgodnie z największymi atrakcjami wyspy. W trakcie ważności biletu możemy dowolnie wsiadać i wysiadać.

Są one dużo droższe niż autobusy publiczne, z drugiej strony z reguły kursują zgodnie z rozkładem i możemy wygodnie zaplanować zwiedzanie bez przesiadek, co może okazać się bardzo efektywne w przypadku krótkiego pobytu.

Transport publiczny na Malcie - rejsy

Malta to tak naprawdę trzy wyspy: największa Malta, mniejsza Gozo oraz najmniejsza Comino. Nie powinno więc dziwić, że duża część komunikacji odbywa się z wykorzystaniem transportu morskiego. Dobrze wiedzieć, że oprócz rejsu z Malty na Gozo istnieją jeszcze inne połączenia wodne.

Rejsy przyśpieszone Valletta - Gozo (Gozo Fast Ferry)

Najwygodniejszym sposobem na dojazd z Valletty na Gozo jest skorzystanie z rejsów przyśpieszonych Gozo Fast Ferry, które w zaledwie 45 minut przewiozą nas z portu w Vallettcie do portu w Mgarr na Gozo. Aktualne ceny biletów oraz rozkłady sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Połączenie Malta - Gozo

Do czasu wybudowania tunelu pomiędzy wyspami (co planowane jest do 2026 roku) pomiędzy Maltą a Gozo możemy poruszać się wyłącznie drogą morską. Rejsy z Malty na Gozo obsługiwane są przez firmę Gozo Channel. Przeprawa jest realizowana przez duże statki, na które możemy wjechać również z samochodem.

Rejs trwa około 30 minut, na pokładzie znajduje się kawiarnia. Rejsy odbywają się co około 45 minut od godziny 6:00 do północy, plus dostępne są również pojedyncze kursy wcześniejsze. Terminal na Malcie znajduje się w mieście Cirkewwa, na samym krańcu wyspy, a na Gozo dopływamy do miasta Mgarr. Warto sprawdzić rozkłady online na oficjalnej stronie, rozkłady różnią się w zależności od sezonu.

Cena biletu podana jest w dwie strony. Za przejazd płacimy dopiero w trakcie powrotu w Gozo w kasie terminala, na Malcie zwyczajnie wsiadamy do środka

Typ biletu Cena
Taryfa podstawowa 4,65€
Taryfa podstawowa (dzieci) 1,15€
Taryfa nocna (start z Gozo po 20:00) 4,05€
Pasażer + samochód 15,70€
Pasażer + samochód (taryfa nocna) 12,80€
Dopłata do roweru 1,15€

Połączenie Sliema - Valletta oraz Trzy Miasta - Valletta

Połączenia morskie Valletty z okolicznymi miastami obsługuje firma MARSAMXETTO STEAMFERRY SERVICES. Rejsy są obsługiwane przez dość duże i wygodne statki.

W tym momencie działają dwie trasy, z portu w Sliemie do Valletty (i w drugą stronę), oraz z Birgu (Vittoriosa - Trzy Miasta) do Valletty i z Valletty do miasteczka Bormla (Cospicua - Trzy Miasta). Jest to bardzo wygodny sposób komunikacji (czas rejsu to około 10-15 minut), przy okazji trasa Birgu - Valletta jest ciekawą atrakcją turystyczną, z górnego pokładu jest świetny widok na oba miasta. Warto mieć też na uwadze, że korzystanie z tych przepraw może pomóc zaoszczędzić nam trochę czasu.

Koszt pojedynczego przepłynięcia to 1,50€, a koszt z powrotem w ten sam dzień to 2,80€. Taryfa nocna po 19:30 rośnie do 1,75€ w jedną stronę, i do 3,30€ z powrotem w ten sam dzień. Bilet dla dzieci oraz dla osób powyżej 60. roku życia kosztuje 0,50€ w jedną stronę, i 0,90€ z powrotem. Bilety kupujemy wsiadając na pokład.

Jeśli chcemy częściej korzystać z usług przewoźnika, możemy zakupić bilet 7-dniowy za 10€ umożliwiający dowolną liczbę przejazdów.

Warto zajrzeć na oficjalną stronę przewoźnika (lub tutaj), gdzie znajdziemy aktualne ceny oraz rozkłady. Warto również pamiętać, że rozkłady zależne są od sezonu - sezon letni trwa od 1 czerwca do 31 października. Sezony różnią się godzinami powrotnymi, ostatni kurs z Valletty w sezonie zimowym odbywa się o 19:15, a w sezonie letnim o 00:45.

Taksówki wodne

Inną możliwością przepłynięcia z Birgu do Valletty są taksówki wodne. Obsługiwane są przez malutkie łódeczki z silnikiem, koszt zależy od sezonu, np. w kwietniu koszt za osobę to 2€, a koszt za przepłynięcie turystyczne dookoła portu to 8€ od osoby. Można je znaleźć tuż obok bramy starego portu w Birgu.

Połączenie Malta - Comino - Gozo

Połączenia z Malty na Comino i z Gozo na Comino obsługiwane są przez firmę Comino Ferries. Na oficjalnej stronie podane są rozkłady, niestety, obowiązują one jedynie w szczycie sezonu, gdy jest wielu turystów. Poza sezonem łódki odpływają w zależności od ilości chętnych, i w zależności od ilości osób, które popłynęły, tyle jest rejsów powrotnych. Trudniej jest popłynąć z Gozo, z Malty jest zawsze więcej chętnych, i z tego względu mniej rejsów jest zdejmowanych z rozkładu.

Jeśli nie mamy całego dnia, warto podejść do stanowiska sprzedaży biletów i upewnić się co do godzin powrotu, a także godzin odpłynięcia - są one płynne w ciągu dnia. Możliwe jest popłynięcie z Malty na Comino, i później powrót na Gozo, lub odwrotnie, trzeba tylko powiedzieć o tym w trakcie zakupu biletu, dostaniemy wtedy inny bilet.

Koszt przepłynięcia w dwie strony z Malty lub Gozo to 13€. Bilety zamówione na stronie są nieco tańsze, jednak zamawiać je można w sezonie, poza sezonem strona sprzedaży jest czasem blokowana.

Na Malcie rejs startuje z miasta Marfa, a na Gozo z głównego portu w mieście Mgarr.

Taksówki oraz aplikacje do zamawiania przejazdów

Jeśli zdecydowaliśmy się na nocleg poza dobrze skomunikowanymi ośrodkami, często jedynym szybkim środkiem transportu może okazać się taksówka lub przejazd z wykorzystaniem którejś z aplikacji (np. Bolt, Ryde, Uber)

Na Malcie spotkamy oficjalne taksówki, które stoją na oficjalnych postojach, na lotnisku czy w centrach miast, oraz nieoznakowane taksówki polujące na turystów w słabiej skomunikowanych miejscach turystycznych. W przypadku postojów podane są szacowane ceny przejazdu, a w przypadku postoju przed wejściem do Valletty lub na lotnisku możemy w budce biletowej zapłacić z góry za przejazd w konkretne miejsce.

Znacznie tańszą opcją będzie skorzystanie z którejś z aplikacji do zamawiania przewozów. Warto przed przyjazdem sprawdzić, która aplikacja działa na Malcie i ma najlepsze oceny, bo zmienia się to z czasem.

Problemy z autobusami w miejscach turystycznych wykorzystują nieoficjalni taksówkarze. Czasem można odnieść wrażenie, ze problemy z autobusami to zorganizowana akcja, aby wesprzeć nieoficjalnych taksówkarzy. Czekają na opóźnione autobusy, podjeżdżają do przystanków, i straszą, że już dziś autobus nie przyjedzie (co niestety nie zawsze okazuje się kłamstwem) - i zachęcają do skorzystania z ich usług.

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z ich usługi, zawsze negocjujmy cenę wcześniej, i targujmy się, jeśli ich cena będzie wyższa niż zakładaliśmy, zarabiają oni głównie na nieświadomych turystach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama