Podróże po Europie

Transport publiczny na Malcie: bilety, autobusy, promy. Kompletny przewodnik.

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2024

Komunikacja publiczna na Malcie i Gozo oparta jest na autobusach, kursujących regularnie po obu wyspach. Oprócz nich, turyści mogą skorzystać również z promów łączących Maltę z Gozo, motorówek na wyspę Comino oraz z przepraw wodnych pozwalających na transport z Valletty do sąsiednich miast.

W naszym przewodniku opisaliśmy w sposób praktyczny wszystkie rodzaje transportu publicznego na Malcie. Dowiecie się gdzie i jak kupić bilety oraz jak poruszać się po obu wyspach.

Komunikacja publiczna na Malcie - autobusy

Podstawowym środkiem transportu na Malcie są autobusy obsługiwane przez narodowego przewoźnika Malta Public Transport. Nie ma podziału na autobusy miejskie i międzymiastowe, wszystko jest ze sobą wymieszane - jedyną różnicą jest to, że niektóre trasy obsługiwane są przez małe autobusy z jednymi drzwiami, a inne przez większe pojazdy, gdzie wyjście znajduje się również pośrodku autobusu.

Pewną niedogodnością dla odwiedzających wyspę jest fakt, że maltański transport publiczny nastawiony jest na mieszkańców, a nie turystów - z tego powodu siatka połączeń rozwinięta jest przede wszystkim pomiędzy Vallettą, Sliemą, Trzema Miastami oraz Rabatem.

Bilety komunikacji publicznej na Malcie - ceny, rodzaje

Podstawowym biletem maltańskiej komunikacji publicznej jest bilet jednorazowy, pozwalający na podróż z punktu początkowego do punktu docelowego w trakcie dwóch godzin, wliczając w to przesiadki.

Bilet jednorazowy kosztuje 2,50€ w wersji dziennej oraz 3€ w opcji nocnej (bilet nocny obowiązuje w liniach autobusowych zaczynających się od literki N). Bilet możemy zakupić u kierowcy, płacąc kartą lub gotówką - w tym drugim przypadku powinniśmy mieć odliczoną kwotę.

Ponadto, dostępne są również:

 • Karta Explore Card, umożliwiająca nielimitowane podróże przez 7 kolejnych dni. Jej koszt to 25€ lub 7€ w wersji dla dzieci do 10. roku życia.
 • Karta 12 Single Day Journeys, pozwalająca na dwanaście pojedynczych podróży w ciągu 6 miesięcy od momentu zakupu. Z jednej karty może korzystać tylko jedna osoba. Jej koszt to 21€.
 • Od jakiegoś czasu na Malcie dostępna jest również karta Explore Flex Card, działająca w modelu pay as you go, gdzie jeden przejazd kosztuje 2€, oraz pozwalająca na nabijanie na nią innych produktów (np. biletu 24-godzinnego oraz 4-dniowego). O karcie Explore Flex napisaliśmy więcej w dalszej części naszego przewodnika.

Pamiętajcie, że naszą kartę należy odbić po każdym wejściu na pokład, również podczas przesiadki.

Wskazówka praktyczna: Większość przystanków na Malcie jest na żądanie. Aby spokojnie wysiąść, powinniśmy chwilę przed naszym przystankiem wcisnąć guzik Stop. Podobnie, czekając na przystanku, warto pomachać do zbliżającego się autobusu.

Gdzie kupimy biletu autobusowe na Malcie?

 • Na pokładzie autobusu istnieje jedynie możliwość zakupu biletu jednorazowego. Możemy zapłacić kartą lub gotówką, ale powinniśmy mieć odliczoną kwotą, ponieważ kierowca nie jest zobowiązany do wydania reszty.
 • Na lotnisku, na dolnym poziomie, znajdziemy stanowisko firmy Malta Public Transport, gdzie zakupimy wszystkie karty.
 • Punkt sprzedaży znajduje się również w Valletcie na dworcu autobusowym.
 • Pozostałe punkty sprzedaży oraz lokalizację automatów biletowych znajdziecie na oficjalnej stronie.

Karta Explore Flex - najważniejsze informacje

Wygodnym sposobem korzystania z komunikacji publicznej na Malcie jest karta Explore Flex, działająca na zasadzie karty pay as you go, z załadowanymi wcześniej środkami, które możemy wykorzystywać na podróże. Najtańsza wersja karty kosztuje €6. Opłata za jeden przejazd wynosi €2, czyli podróż jest tańsza o 0,50€ w porównaniu do biletu kupowanego na pokładzie.

Na kartę Explore Pass możemy nabijać także inne produkty. Do najciekawszych opcji należą dwa okresowe bilety autobusowe:

 • bilet 24-godzinny w cenie €6,
 • bilet 4-dniowy w cenie €21.

Oba pozwalają na korzystanie ze wszystkich linii autobusowych, w tym połączeń nocnych.

Jak działa karta Explore Flex?

Kartę Explore Flex możemy zdobyć w punkcie sprzedaży w hali przylotów na lotnisku, na dworcu autobusowym w Valletcie oraz w automatach zlokalizowanych w kilku popularnych miejscach.

Następnie instalujemy aplikację Tallinja App, gdzie rejestrujemy naszą kartę poprzez zeskanowanie kodu QR. Następnie możemy doładować konto środkami finansowymi.

W transporcie publicznym działa ona na zasadzie zbliżeniowej - wystarczy przyłożyć ją do czytnika po wejściu do pojazdu.

Więcej pakietów oraz informacji praktycznych znajdziecie na oficjalnej stronie.

Autobusy na Malcie - rozkłady jazdy

Jeśli chcemy zwiedzać Maltę korzystając z komunikacji publicznej, powinniśmy wcześniej dobrze sprawdzić siatkę połączeń. Na tej stronie znajdziecie wykaz wszystkich linii autobusowych na Malcie i Gozo. Przewoźnik udostępnił również aplikację do planowania tras, która dostępna jest pod tym adresem.

Warto pamiętać, że codziennością turystów na Malcie są przesiadki, ponieważ nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych miejscowości turystycznych. W ich przypadku musimy przesiąść się w Valletcie lub na lotnisku, które znajduje się niemal na samym środku wyspy. Podobnie sytuacja wygląda na wyspie Gozo, gdzie prawie zawsze będziemy mieć przesiadkę w Victorii.

Autobusy na Malcie bardzo często się spóźniają, czasem nawet o kilkanaście minut. Zdarza się również, że autobus w ogóle nie przyjedzie - z tego powodu lepiej nie planować przesiadek z dokładnością do kilku minut lub dojazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Skąd takie opóźnienia? Specyfika wyspy i wąskie uliczki, które sprawiają, że zwykły samochód dostawczy może zablokować ulicę na 30 minut i wszystkie pojazdy będą w tym czasie czekały na rozładunek. Najbardziej punktualne są autobusy pomiędzy Sliemą a Vallettą - czym jednak dalej od stolicy, tym wygląda to gorzej.

Wskazówka: Jeśli nie dopasuje nam komunikacja publiczna, możemy skorzystać z autobusów turystycznych lub w łatwy sposób wynająć samochód - musimy jednak pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Autobusy turystyczne hop-on/hop-off - alternatywa do transportu publicznego na Malcie

Ciekawym rozwiązaniem dla niektórych turystów mogą być autobusy turystyczne hop-on / hop-off, których przystanki znajdują się przy wielu największych atrakcjach Malty. Co ważne, w trakcie ważności biletu możemy wsiadać i wysiadać do autobusu bez ograniczeń.

Chociaż autobusy hop-on/hop-off są dużo droższe niż autobusy publiczne, pozwalają one na podróże bez przesiadek i zobaczenie wielu rzeczy w krótkim czasie, co może okazać się bardzo efektywne w przypadku niedługiego pobytu.

Transport publiczny na Malcie - rejsy z Malty na Gozo

Malta to tak naprawdę trzy wyspy: największa Malta, mniejsza Gozo oraz najmniejsza Comino. Pomiędzy nimi możemy poruszać się promami oraz motorówkami.

Podstawowym środkiem transportu pomiędzy Maltą a Gozo jest prom przewoźnika Gozo Channel. Statek, na którym mieszczą się również samochody, wypływa z portu Ċirkewwa, położonego na północnym krańcu Malty. Miejscem docelowym jest port Mgarr na Gozo.

Rejsy odbywają się co około 45 minut od godziny 6:00 do północy. Czas podróży to mniej więcej 30 minut. Bilet normalny w dwie strony, w taryfie dziennej, kosztuje 4,65€, a bilet dla kierowcy i samochodu 15,70€. Bilet kupujemy dopiero w drodze powrotnej, w terminalu w Gozo - na Malcie po prostu wchodzimy do środka.

Od niedawna alternatywą są szybkie promy Gozo Highspeed łączące stolicę Malty, Vallettę, z portem w Mgarr. Czas podróży wynosi 45 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 7,50€.

Więcej szczegółów o obu tych połączeniach znajdziecie w naszym artykule o Jak dostać się z Malty na Gozo? Więcej o ciekawych miejscach mniejszej z wysp napisaliśmy w przewodniku opisującym największe atrakcje Gozo.

Transport na Comino

Połączenia z Malty i Gozo na Comino odbywają się na dużych motorówkach, obsługiwanych przez kilku przewoźników.

Transport z Malty na wyspę Comino oferują m.in. firma Ebsons z portu w Ċirkewwa (koszt 13€) oraz firma Comino Ferries, wyruszająca z zatoki Ramla Marfa (cena 15€).

Z Gozo pływa kilka firm. Najwięcej z głównego portu Mgarr, ale na Comino dopłyniecie również z zatoki Hondoq Bay oraz z zatoki Xlendi. Cena biletu zaczyna się od około 10€. W sezonie nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem przewoźnika - ich stanowiska są dobrze widoczne.

Podane wyżej ceny dotyczą podróży w dwie strony. Czas przepłynięcia zarówno z Malty, jak i Gozo, wynosi około 15 minut. Na miejscu możemy spędzić ile czasu chcemy, a następnie wrócić dowolnym rejsem powrotnym.

Transport publiczny na Malcie: promy Sliema - Valletta oraz Valletta - Cospicua

Kolejnym środkiem transportu są promy łączące Vallettę z sąsiednim miastami. Obecnie funkcjonują dwa połączenia:

 • Sliema - Valletta - Sliema,
 • Valletta - Cospicua - Valletta (miasto Cospicua należy do tzw. Trzech Miast, czyli "maltańskiego Trójmiasta").

Czas podróży wynosi około 10-15 minut. Koszt biletu to 2€ w jedną stronę lub 3,80€ za bilet w dwie strony. Taryfa nocna jest nieco droższa. Bilety kupujemy wsiadając na pokład.

Aktualne rozkłady oraz położenie przystanków znajdziecie na oficjalnej stronie

Wskazówki praktyczne: Warto pamiętać, że rozkłady są zależne od sezonu: sezon letni trwa od 1 czerwca do 31 października. Ponadto, trasa Valletta - Cospicua jest atrakcją turystyczną samą w sobie - na górnym pokładzie czeka na nas świetny widok na oba miasta. Warto mieć też na uwadze, że korzystanie z tych przepraw może pomóc zaoszczędzić nam trochę czasu w porównaniu do podróży autobusami.

Taksówki oraz aplikacje do zamawiania przejazdów

Jeśli zdecydowaliśmy się na nocleg poza dobrze skomunikowanymi ośrodkami, często jedynym szybkim sposobem na transport może okazać się taksówka.

Do wyboru mamy:

 • Oficjalne taksówki, czekające na oznaczonych postojach, np. na lotnisku czy w centrach miast. W przypadku postojów podane są szacowane ceny przejazdu, a na terenie postoju przed wejściem do Valletty lub na lotnisku możemy w kasie zapłacić z góry za przejazd w konkretne miejsce.
 • Przejazdy zamawiane w popularnych aplikacjach jak Bolt, Ryde czy Uber - to najtańsza opcja na transport. Warto jednak sprawdzić opinie na temat nowych rozwiązań lub obecnych aplikacji, ponieważ rynek przewozów zmienia się dynamicznie..
 • Nieoznakowane taksówki polujące na turystów w słabiej skomunikowanych miejscach turystycznych. Skorzystanie z ich powinno być ostatecznością.

Wskazówka

Problemy z autobusami w miejscach turystycznych wykorzystują nieoficjalni taksówkarze. W przypadku opóźnień podjeżdżają do przystanków i straszą turystów, że już dziś autobus nie przyjedzie (co niestety nie zawsze okazuje się kłamstwem), jednocześnie zachęcając do skorzystania z własnych usług.

Jeśli zdecydujecie się na ich ofertę, powinniście wynegocjować cenę za przejazd zanim rozpoczniecie podróż. I nie krępujcie się targować, jeśli cena zaproponowana przez taksówkarza będzie wyższa niż zakładaliście, ponieważ zarabiają oni głównie na nieświadomych turystach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama