Podróże po Europie

Park Olimpijski w Monachium - zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Park Olimpijski (niem. Olympiapark München) to nazwa kompleksu, na którym odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku. Znajdziemy tu obiekty sportowe (jak stadion czy basen), olbrzymi park oraz budynki w których mieściła się wioska olimpijska. Kompleks został zbudowany w dzielnicy Oberwiesenfeld, która przed wojną służyła przede wszystkim jako lądowisko dla samolotów, a po wojnie wojska amerykańskie miały tu swoje budynki.

Cały projekt kompleksu powstał z myślą przewodnią “Zielonych Igrzysk”. Celem projektantów było stworzenie miejsca pasującego do natury i równocześnie nadążającego za rozwojem technologicznym. Realizacja projektu podążyła za zamysłem i powstał kompleks, który do dzisiaj zachwyca swoją harmonią i nowoczesnością. Od czasów Igrzysk Olimpijskich odbywają się tu różnego rodzaju zawody sportowe (ponad 30 rozgrywek o Mistrzostwo Świata), koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne i religijne.

Park oraz niektóre obiekty zostały udostępnione mieszkańcom. Dodając do tego bliskość muzeum i siedziby BMW całą okolica jest również miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Podczas spaceru po Parku Olimpijskim w Monachium - widok na jezioro olimpijskie
Podczas spaceru po Parku Olimpijskim w Monachium - widok na jezioro olimpijskie

Masakra w Monachium

Niestety, w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku miał miejsce jeden z najbardziej haniebnych ataków terrorystycznych w historii. Palestyńska grupa terrorystyczna o nazwie Czarny Wrzesień porwała i zamordowała sportowców z Izraela, a wszystko działo się w wiosce olimpijskiej.

Na terenie parku przy moście znajduje się monument na część zamordowanych sportowców. Pomnik ten znajduje się po drugiej stronie ulicy Georg-Brauchle-Ring (po stronie "BMW Welt"). Najłatwiej znaleźć go na mapie, wpisując nazwę Klagebalken Olympiaattentat 1972.

Pomnik ku czci ofiar Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku (Monachium)
Pomnik ku czci ofiar Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku (Monachium)
[Tablica pamiątkowa przed pomnikiem ku czci ofiar Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku (Monachium - Park Olimpijski)]
[Tablica pamiątkowa przed pomnikiem ku czci ofiar Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku (Monachium - Park Olimpijski)]

Park Olimpijski

Park jest nieogrodzony i otwarty dla zwiedzających oraz mieszkańców, którzy często przychodzą tu pobiegać i poćwiczyć. Przez park przebiegają ścieżki piesze, znajdziemy też ławeczki.

Na niemal całej długości parku znajduje się tzw. jezioro olimpijskie (Olympiasee), które zajmuje obszar blisko 9 hektarów. W ciepłe dni możemy wypożyczyć łódkę lub rowerek wodny i popływać.

Widok na jezioro olimpijskie (Olympiasee) i wzgórze (Olympiaberg) - Park Olimpijski w Monachium
Widok na jezioro olimpijskie (Olympiasee) i wzgórze (Olympiaberg) - Park Olimpijski w Monachium

Tuż przy brzegu stworzono Aleję Gwiazd na długości blisko 400 metrów. Każda z uwiecznionych gwiazd posiada na ziemi własny blok o rozmiarze 90x90cm, na którym odbite zostało imię i nazwisko (lub nazwa zespołu) oraz odcisk dłoni. Odnajdziemy tam m.in. odbicia Eltona Johna, zespołu Bon Jovi oraz Metallica czy słynnego amerykańskiego rapera Snoop Doga.

Aleja Gwiazd w Parku Olimpijskim w Monachium - pamiątka po zespole Metallica
Aleja Gwiazd w Parku Olimpijskim w Monachium - pamiątka po zespole Metallica

W środku parku wznosi się małe wzgórze (Olympiaberg) na które możemy wejść i z pewnej wysokości spojrzeć na okolicę.

Wieża Olimpijska

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Parku Olimpijskiego (i samego Monachium) jest słynna Wieża Olimpijska (Olympiaturm). Na górze wieży znajduje się restauracja oraz dwa panoramiczne tarasy widokowe. Pierwszy znajduje się wewnątrz wieży, a drugi piętro wyżej na zewnątrz. Wieża ma wysokość 291 metrów, punkt obserwacyjny znajduje się jednak blisko 100 metrów niżej.

Park Olimpijski w Monachium - widok na wieżę telewizyjną
Park Olimpijski w Monachium - widok na wieżę telewizyjną

Na górę możemy wjechać windą pędzącą z prędkością 7 m/s, w trakcie wjazdu może zaboleć głowa i uszy. Cały przejazd trwa około 30 sekund.

Niestety, nie powinniśmy spodziewać się dobrego widoku na samo Monachium. Z góry zobaczymy bardziej okoliczne tereny - w tym znajdujące się obok budynki BMW i Stadion Olimpijski. W bezchmurny i słoneczny dzień jesteśmy w stanie ujrzeć Alpy, znajdują się one jednak daleko od samej wieży.

Widok z Wieży Olimpijskiej na Park Olimpijski w Monachium
Widok z Wieży Olimpijskiej na Park Olimpijski w Monachium

Znajdująca się na górze Restauracja 181 jest w stanie pomieścić ponad 200 osób, i obraca się o 360 stopni w ciągu około jednej godziny.

Na dole w poczekalni (jeszcze przed zakupem biletu na wieżę) znajduje się toaleta. Po wejściu do budynku po prawej stronie znajdują się schody, którymi schodzimy na niższe piętro.

Stadion Olimpijski

W niemal samym środku Parku Olimpijskiego znajduje się jeden z najważniejszych niemieckich stadionów - Stadion Olimpijski (Olympiastadion). Oprócz Igrzysk Olimpijskich odbywały się tu chociażby Mistrzostwa Świata w 1974 roku, a swoje mecze do 2005 roku rozgrywał słynny Bayern Monachium.

Podczas zwiedzania stadionu olimpijskiego w Monachium
Podczas zwiedzania stadionu olimpijskiego w Monachium

Obiekt początkowo mógł pomieścić 80 000 kibiców, jednak z powodów bezpieczeństwa w latach dziewięćdziesiątych zmniejszono pojemność do 69 250 miejsc.

Stadion możemy zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, dostępne są także inne formy aktywności - takie jak wspinanie na dach czy zjazd na linie nad murawą.

Więcej: Zwiedzanie Stadionu Olimpijskiego w Monachium

Informacje praktyczne

Park Olimpijski otwarty jest dla wszystkich. Niestety, nie istnieją bilety łączone na wieżę oraz stadion - przy każdej atrakcji musimy w kasie kupić oddzielny bilet.

Dojazd

Do Parku Olimpijskiego można dojechać kolejką U-Bahn U3 - wysiadamy na stacji Olympic Center. Po wyjściu ze stacji metra potrzebujemy do kilkunastu minut na dojście na teren Parku Olimpijskiego.

Reklama