Podróże po Europie

Zoo w Monachium

ZOO w Monachium
ZOO w Monachium

Stolica Bawarii to nie tylko miasto dla amatorów piwa czy fanów marki BMW. To również dużo terenów zielonych idealnych do spędzania spacerów. Wśród miejsc godnych uwagi znajdziemy m.in.: Ogród Angielski (Englischer Garten) i Hirschgarten (w obu parkach mieszczą się również ogrody piwne) oraz Hellabrunn Zoo czyli monachijski ogród zoologiczny.

Niedźwiedź polarny - ZOO w Monachium
Niedźwiedź polarny - ZOO w Monachium

Historia i ciekawostki

ZOO w Monachium (Tierpark Hellabrunn / Hellabrunn Zoo) dla publiczności udostępnione zostało 11 sierpnia 1911 roku. Obiekt ten jest pierwszym ogrodem zoologicznym na świecie typu GEOZOO. Co to oznacza? Chodzi tutaj o rozmieszczenie w parku zwierząt nie ze względu na systematykę (klasyfikacja), tylko mając na uwadze miejsce występowania danego gatunku. Czyli, np. lew nie koniecznie musi znaleźć się w pobliżu pokrewnych gatunków (tygrysy, pumy), wypatrzymy go raczej w pobliżu wybiegów z zebrami. Podział na strefy geograficzne wdrażany był od samego początku istnienia zoo. Monachijski zwierzyniec bardzo się tym faktem szczyci. W jego ślady poszły również inne ogrody wprowadzając podział na kontynenty.

Rok 1914 to ważny moment w historii zoo, otworzono wtedy bowiem "Dom Słoni" (Elefantenhaus), który był jednym z nielicznych ocieplanych obiektów. Do 1973 roku, w zimowe miesiące służył również jako miejsce schronienia dla zwierząt wrażliwych na zimno.

Lemur katta w ZOO w Monachium
Lemur katta w ZOO w Monachium

Zwierzyniec w Monachium jest członkiem organizacji EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) oraz WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).

ZOO zaangażowane jest również w liczne projekty związane z ochroną gatunków zagrożonych, m.in. w program hodowli afrykańskich małp z gatunku Mandryl równikowy, a od 1932 roku chwali się hodowlą zagrożonego Konia Przewalskiego. Oprócz tego zoo wspiera także inicjatywy dotyczące ochrony gatunków w ich naturalnym środowisku.

Kawiarnia - ZOO w Monachium
Kawiarnia - ZOO w Monachium

W tamtejszym zoo można liczyć na spotkanie również młodych przedstawicieli różnych gatunków. W 2016 roku urodził się tam niedźwiedź polarny, a w 2018 roku na wybiegu biegały młode kapibary.

Ogród ten zamieszkuje ogromna ilość zwierząt, w 2016 doliczono się około 19000 mieszkańców, będących przedstawicielami ponad 750 różnych gatunków.

Papużki faliste w ZOO w Monachium
Papużki faliste w ZOO w Monachium

Zwierzęta i wybiegi

Można by wymieniać bardzo długo licznych mieszkańców tego zoo, jednak na szczególną uwagę zasługuje kilka miejsc: pawilonów i wybiegów oraz kilka wyróżniających się gatunków zwierząt.

Akwarium

Większość ogrodów zoologicznych posiada pawilon z akwariami, tak samo jest i tutaj. Oprócz pięknych i kolorowych rybek zobaczyć tam możemy jeszcze groźne, choć niepozornie wyglądające piranie. Przyjemne dla oka również będą akwaria z żywą rafą koralową.

Akwarium - ZOO w Monachium
Akwarium - ZOO w Monachium

Panda mała

Panda mała to nadal zwierzę, które nie jest tak dobrze rozpoznawane. Występuje w coraz większej ilości ogrodów zoologicznych, niestety często ich wybiegi bywają przez nas pomijane. Dlaczego? Przyczyna często jest bardzo prosta - te często płochliwe zwierzęta nierzadko się ukrywają w koronach drzew. Wielu odwiedzających nie wie gdzie wypatrywać pandkę rudą. A szkoda, ponieważ to bardzo urocze zwierzęta, a przy odrobinie szczęścia, gdy są na ziemi potrafią zachwycić niemal wszystkich obserwatorów.

Nam w monachijskim zoo niestety nie udało się wypatrzeć pandy małej, do czego pozostałych odwiedzających serdecznie zachęcamy. Warto poświęcić chwilę i poszukać jej wzrokiem.

Pingwiny

Ptaki te znajdziemy w dwóch miejscach, w jednym z nich (wybieg w części Polarwelt - świat polarny), za szybą w specjalnie przygotowanym wybiegu wypatrzymy przedstawicieli gatunków: pingwin królewski, pingwin biełobrewy oraz pingwin długoczuby. Zwierzyniec umieścił je wszystkie razem. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i obserwować te nieloty zarówno na powierzchni, jak i pływające pod wodą.

Pingwiny (Polarwelt - świat polarny) - ZOO w Monachium
Pingwiny (Polarwelt - świat polarny) - ZOO w Monachium

Osobno natomiast, na "otwartym" wybiegu spotkamy gatunek pingwina Humboldta (pingwin peruwiański).

Pingwiny Humboldta w ZOO w Monachium
Pingwiny Humboldta w ZOO w Monachium

Polarwelt - świat polarny

Świat polarny to wspomniane już wcześniej pingwiny (pingwin królewski, pingwin biełobrewy i pingwin długoczuby), lwy morskie i uwielbiany przez wszystkich niedźwiedź polarny. Oprócz tych znanych gatunków spotkamy tam również nieco mniej rozpoznawane gatunki: zając bielak, sowa śnieżna (puchacz śnieżny) i lis polarny.

Niedźwiedź polarny - ZOO w Monachium
Niedźwiedź polarny - ZOO w Monachium

Flamingi

Te wdzięczne i przyciągające uwagę ptaki również znalazły swoje miejsce w zoo w Monachium. Tamtejsze brodzące w wodzie flamingi są przedstawicielami dwóch gatunków z rodziny Phoenicopterus. Zobaczymy tam flaminga różowego oraz flaminga karmazynowego.

Flamingi różowe i flamingi karmazynowe - ZOO w Monachium
Flamingi różowe i flamingi karmazynowe - ZOO w Monachium

Kangurowate

Licznie reprezentowane zwierzęta to również torbacze z rodziny kangurowatych, których przedstawicielami zamieszkującymi zoo są takie gatunki: kangur smukły (inaczej walabia smukła), walabia bagienna, kangur rudy.

###Świat małp (Welt der Affen)

Nie zabrakło tutaj wybiegów i pawilonów z małpami. Wśród nich spotkamy tam m.in. budzące podziw goryle oraz sąsiadujące z nimi szympansy. Oba gatunki w swoich parkowych domach posiadają wiele zabawek oraz urządzań do urozmaicania czasu, w tym również "łamigłówek". Na przykład zobaczymy tam przyrządy z ukrytymi smakołykami, które trzeba odpowiednio przekręcać lub pomagać sobie innymi przedmiotami, aby móc wydobyć łakocie.

Poza tymi najbardziej znanymi małpami mamy szansę zobaczyć jeszcze wiele innych gatunków, np. gibona srebrzystego, czepiaka ciemnego, pawiana płaszczowego czy też przedstawiciela gatunku siamang

Uwaga, w pawilonie z szympansami zobaczymy niewielkiego przedstawiciela gadów z rodziny krokodylowatych - krokodyla krótkopyskiego.

Krokodyl krótkopyski - ZOO w Monachium
Krokodyl krótkopyski - ZOO w Monachium

Pozostałe zwierzęta

Prócz wyżej wymienionych, podczas wizyty w zoo spotkamy jeszcze setki innych gatunków. A wśród nich znane i lubiane słonie oraz żyrafy. Z innych zwierząt warto wymienić również wilka europejskiego oraz rosomaka tundrowego.

Z większych zwierząt zobaczymy też: bizona leśnego i bydło domowe oraz bantenga azjatyckiego. Spacerując wypatrzeć możemy jeszcze: niale grzywiastą, wikunie indyjską czy jaka zwyczajnego.

Z rodziny kotowatych zoo zamieszkują lwy, tygrysy, ryś euroazjatycki oraz kotek cętkowany (taraj, kot cętkowany).

Aguti oliwkowy - ZOO w Monachium
Aguti oliwkowy - ZOO w Monachium

Oprócz powyższych zobaczymy jeszcze m.in.: kormorana zwyczajnego, jeżowca indyjskiego, nandu plamiste, mare patagońską czy też papużki faliste. Kolejne gatunki to gazelka płocha, aguti oliwkowy, nietoperze a nawet szakala czy lemury katta.

Informacje praktyczne [aktualizacja czerwiec 2018]

Oficjalna strona www: ZOO w Monachium

ZOO w Monachium
ZOO w Monachium

Dni i godziny otwarcia

Monachijski zwierzyniec czynny jest codziennie, w godzinach zależnych od sezonu:

 • od 24.03 do 28.10 w godzinach 9:00 - 18:00
 • od 29.10 do 31.03 w godzinach 9:00 - 17:00
 • w dniu 24.12 oraz 31.12 - 9:00 - 16:00

Ceny biletów wstępu

 • dorośli - 15,00€
 • dzieci (4-14 lat) - 6,00€
 • uczniowie i studenci (z ważną legitymacją) - 11,00€
 • seniorzy 65+ (z ważnym dokumentem) - 11,0€
 • bilet rodzinny:
  • jeden dorosły + własne dzieci w wieku 4-14 lat (wspólny adres) - 19,00€
  • dwoje dorosłych + własne dzieci w wieku 4-14 lat (wspólny adres) - 33,00€
 • bilety roczne:
  • dla dorosłych - 49,00€
  • dla dzieci (4-14 lat) - 25,00€
  • dla rodzin - 49,00 / 98,00€

Uwaga! Płatności kartami kredytowymi nie są akceptowane.

Piranie - Akwarium w ZOO w Monachium
Piranie - Akwarium w ZOO w Monachium

Inne atrakcje na terenie ZOO

W parku możemy skorzystać z oferty restauracji oraz zakupić pamiątki w sklepiku (oba obiekty otwarte są przez cały rok), znajdziemy tam również kioski i mniejsze punkty gastronomiczne (można napić się piwa) czynne jedynie od marca do listopada.

Niewątpliwie prawdziwą atrakcją może być przejście po moście wiszącym, który podczas przeprawy buja się na boki oraz "podskakuje" delikatnie w górę i w dół, co dla dzieci może być nie lada frajdą.

Most wiszący - ZOO w Monachium
Most wiszący - ZOO w Monachium

Karmienie zwierząt

ZOO organizuje również karmienia zwierząt dla publiczności. Tak w ciągu roku można oglądać karmienie pelikanów (codziennie o 10:30 i 14:00), pingwinów królewskich (10:45, codziennie), szympansów i goryli (codziennie - 11:45) oraz lwów (o 15:30 bez wtorków i piątków).

Uwaga! Dni i godziny mogą ulec zmianie, najlepiej zapytać o aktualne dane w kasie przy wejściu.

Dojazd i lokalizacja

Do ZOO w Monachium najłatwiej dojechać metrem linii U3 (w kierunku Fürstenried West) do stacji Thalkirchen (Tierpark), stąd do ogrodu dojedziemy w około 5 minut.

Adres: Tierparkstr. 30, 81543 München, Niemcy

Tygrysy - ZOO w Monachium
Tygrysy - ZOO w Monachium

Serdecznie dziękujemy zespołowi ZOO w Monachium za zaproszenie do parku.

Reklama