Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Monachium - 12 atrakcji poza utartym szlakiem

8 marca 2024

Stolica Bawarii należy do naszych ulubionych miast w Niemczech. Po kilkukrotnych odwiedzinach stworzyliśmy rozbudowany przewodnik po największych atrakcji Monachium. W tym artykule skupiamy się mniej znanych atrakcjach - większych lub mniejszych, które warto wpisać na swoją listę miejsc do zobaczenia.

Pałac Sprawiedliwości (Justizpalast)

Nieopodal dawnych murów miejskich wzniesiono Pałac Sprawiedliwości - okazały neobarokowy budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku. Architektura tego obiektu bardziej przypomina rezydencję królewską niż gmach sądu. Będąc w okolicy, warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć wspaniały wewnętrzny dziedziniec z arkadami, monumentalnymi schodami oraz kopułą.

W sali numer 253 przygotowano wystawę poświęconą członkom organizacji Biała Róża (niem. Weiße Rose), którzy zostali skazani na śmierć właśnie w tym miejscu w 1943 roku.

Można również spróbować odwiedzić miejscową restaurację - osobiście zjedliśmy tam naprawdę smaczny posiłek za niewygórowaną cenę.

Tuż obok Pałacu Sprawiedliwości znajduje się ceglany Nowy Pałac Sprawiedliwości w stylu neogotyckim. Dzisiaj mieści się tam Sąd Najwyższy kraju związkowego Bawarii.

Alter Hof (Stary Dwór)

Była to pierwsza rezydencja Wittelsbachów, zanim władcy Bawarii przenieśli się do Rezydencji. Jej historia sięga XIII wieku i była wykorzystywana aż do XV stulecia.

Chociaż dzisiejszy budynek jest wyłącznie powojenną rekonstrukcją, trudno o inną budowlę, która lepiej reprezentowałaby średniowieczną zabudowę. Kompleks wyróżnia się urokliwym dziedzińcem.

Kościół św. Michała - Michaelskirche

Kościół św. Michała (Jesuitenkirche St. Michael) to renesansowa świątynia wzniesiona w latach 1583-1599. Za niewielką opłatą możemy zejść do krypty (wejście odnajdziemy po prawej stronie od ołtarza), gdzie również znajdują się grobowce niektórych członków rodu Wittelsbachów.

Kościół św. Michała w Monachium
Kościół św. Michała w Monachium

Średniowieczne bramy miejskie

Aż do końca XVIII wieku Monachium otoczone było pierścieniem średniowiecznych murów obronnych. Choć te fortyfikacje zostały rozebrane, trzy zachowane bramy miejskie (Karlstor, Isartor i Sendlinger Tor) stanowią świadectwo ich istnienia.

Brama Karlstor w Monachium
Brama Karlstor w Monachium

Historia bramy Karlstor sięga XIII wieku, a wielu turystów mija ją przynajmniej raz, gdyż znajduje się tuż przy popularnym placu o tej samej nazwie. Brama ta została jednak pokryta farbą, co sprawia, że bardziej przypomina neogotyckie realizacje niż autentyczny średniowieczny zabytek.

Nazwa wschodniej bramy, Isartor, wywodzi się od rzeki Izary. Powstała ona podczas wznoszenia drugiego pierścienia murów miejskich. Na fasadzie budowli w XIX wieku powstał fresk przedstawiający triumfalny przejazd Ludwika IV Bawarskiego po jego zwycięstwie nad siłami Fryderyka Pięknego (księcia Austrii) w bitwie pod Ampfing w 1322 roku.

Brama Sendlinger Tor w Monachium
Brama Sendlinger Tor w Monachium

Ostatnia z bram, Sendlinger Tor, jako jedyna posiada zachowaną ceglaną fasadę. Zobaczymy ją na południu starego miasta.

Brama Sendlinger Tor w Monachium
Brama Sendlinger Tor w Monachium

Siegestor - monachijski łuk triumfalny

Oprócz wymienionych powyżej trzech bram warto zobaczyć również Siegestor (pol. Bramę Zwycięstwa), która ma formę łuku triumfalnego. Monument został zwieńczony statuą przedstawiającą Bawarię, która ujeżdża kwadrygę zaprzężoną w cztery lwy.

Siegestor - łuk triumfalny w Monachium
Siegestor - łuk triumfalny w Monachium

Statua Bawarii i bawarski panteon sław

Nieco dalej od centrum, w okolicy miejsca organizacji słynnego Oktoberfest, znajduje się jedna z najciekawszych neoklasycznych realizacji w Europie Zachodniej. Jest to zwieńczenie wizji króla Bawarii Ludwika I, który pragnął upamiętnić sukcesy swojego królestwa (co ciekawe, w momencie zakończenia prac w 1850 roku, Ludwik I nie stał już na czele państwa).

Ruhmeshalle i Statua Bawarii - Monachium
Ruhmeshalle i Statua Bawarii - Monachium

Władca ufundował monument składający się z dwóch elementów:

  • Wysokiej na 18 metrów rzeźby z brązu przedstawiającej patronkę jego królestwa, Bawarię, z lwem u boku. Co warte podkreślenia - jest to pierwszy od czasów starożytności tak monumentalny posąg wzniesiony wyłącznie z brązu. Ostatnim tak ambitnym przedsięwzięciem był posąg zwany Kolosem, który przedstawiał cesarza Nerona i dał nazwę słynnemu Koloseum. Dziś w "głowie" Bawarii mieści się punkt widokowy.
  • Doryckiej kolumnady zwanej Ruhmeshalle, wewnątrz której umieszczono popiersia najbardziej zasłużonych Bawarczyków. Większość z nich - z wyjątkiem Albrechta Dürera, Hansa Holbeina Starszego i kilku pojedynczych postaci - może być mało znana polskim turystom.

Monachium w czasach nazistowskich - wybrane miejsca pamięci

Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, Monachium było jednym z kluczowych miast w okresie nazistowskim. To tutaj narodziła się nazistowska partia NSDAP, a na ulicach tego miasta w 1923 roku miał miejsce "pucz monachijski", podczas którego naziści siłą próbowali przejąć władzę. Najbardziej krwawe sceny rozegrały się na słynnym placu Odeonsplatz, gdzie doszło do starcia sił rządowych z puczystami - podczas wymiany ognia zginęło około 20 osób z obu stron. Wiele spotkań członków partii nazistowskiej odbywało się w hali piwnej Hofbräuhaus. Dzisiaj w mieście ciężko znaleźć ślady tych mrocznych lat, jeśli jednak chcemy dowiedzieć się więcej o tym okresie, warto udać się do muzeum NS Dokuzentrum, które poświęcone jest czasom wojennym i zbrodniom partii nazistowskiej.

Monachium - pomnik w formie porozrzucanych kartek, upamiętniający Hansa i Sophie Schollów
Monachium - pomnik w formie porozrzucanych kartek, upamiętniający Hansa i Sophie Schollów

Przygotowując plan zwiedzania Monachium, warto uwzględnić kilka miejsc pamięci, które skłaniają do refleksji:

  • Na posadzce placu Rodzeństwa Schollów (Geschwister-Scholl-Platz), znajdującym się naprzeciwko wejścia do gmachu Uniwersytetu Monachijskiego, powstał pomnik w formie porozrzucanych kartek, upamiętniający Hansa i Sophie Schollów, członków organizacji Biała Róża, którzy zostali powieszeni za opór przeciwko władzy nazistowskiej,
  • Wspomniana już loggia Feldherrnhalle była miejscem ostatniej potyczki w trakcie puczu monachijskiego (zginęło tam kilkunastu puczystów) Po dojściu nazistów do władzy, przekształcono ją w pomnik pamięci, przed którym wszyscy przechodnie byli zobowiązani złożyć salut. Część osób niechętnych władzy omijała loggię, przechodząc ulicą Viscardigasse, gdzie po wojnie upamiętniono ich postawę, wybrukowując fragment chodnika na złoty kolor.
  • Najtragiczniejsze miejsce pamięci oddalone jest o 15 kilometrów od centrum Monachium Dachau, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny. Dzisiaj istnieje tam miejsce pamięci otwarte dla odwiedzających. Część budynków została zrekonstruowana, na miejscu znajdziemy też wystawy.
Monachium - ulica Viscardigasse z fragmentem wybrukowanym na złoty kolor
Monachium - ulica Viscardigasse z fragmentem wybrukowanym na złoty kolor

Podczas wizyty w Dachau warto również odwiedzić kolejną rezydencję władców Bawarii. Pałac Dachau jest dostępny do zwiedzania - w środku szczególnie zachwyca Sala Bankietowa, a za pałacem można pospacerować po urokliwych ogrodach.

Fontanna na dawnym targu bydła - Monachium
Fontanna na dawnym targu bydła - Monachium

Rindermarkt - malowane domy w Monachium oraz Wieża Lwa

Na południowym krańcu tej odchodzącej od Placu Mariackiego uliczki zobaczymy: zespół trzech budynków pokrytych malowniczymi freskami (Ruffinihaus), średniowieczną ceglaną Wieże Lwa (Löwenturm) oraz fontannę przedstawiającą bydło (dawniej na placu tym organizowano targ bydlęcy).

Wieża Lwa (Löwenturm) - Monachium
Wieża Lwa (Löwenturm) - Monachium

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama