Podróże po Europie

Muzeum BMW i budynek BMW Welt w Monachium

Monachium posiada trzy znane na świecie symbole - klub sportowy Bayern, tzw. festyn październikowy (niem. Oktoberfest) oraz producenta samochodów BMW. Nazwa BMW jest akronimem, a literka B rozwija się jako Bayerische, czyli bawarski.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Słynny koncern motoryzacyjny posiada swój własny kompleks, który znajduje się w północnej części Monachium, tuż obok Parku Olimpijskiego wybudowanego na Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku.

W skład "zagłębia" BMW wchodzą trzy budynki:

  • główna siedziba nazywana cztero-cylindrowcem (niem. BMW-Vierzylinder)
  • muzeum BMW
  • centrum wystawowe BMW Welt (pol. Świat BMW)
BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Dwie pierwsze budowle zostały oddane do użytku w 1973 roku i zaprojektował je austriacki architekt Karl Schwanzer.

Główna siedziba ma formę wysokiego wieżowca (wysokość 101 metrów) i bardzo oryginalny kształt. Budynek składa się z wieży otoczonej czterema jakby połączonymi ze sobą "cylindrami", które nawiązują do silnika czterocylindrowego. Co ciekawe, cylindry nie stoją bezpośrednio na powierzchni, a są jakby zawieszone na środkowej wieży.

Miasteczko BMW w Monachium - widok z Wieży Olimpijskiej
Miasteczko BMW w Monachium - widok z Wieży Olimpijskiej

Tuż obok wieżowca postawiono muzeum, którego kształt nie jest wcale mniej oryginalny od popularnego "cztero-cylindrowca". Muzeum ma formę niewielkiego pucharu i przez złośliwych Monachijczyków nazywane jest miską na sałatkę. Na dachu muzeum umieszczono logo BMW, które możemy zobaczyć wybierając się na nieodległą wieżę widokową w Parku Olimpijskim.

Muzeum BMW oraz BMW Welt są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przyjeżdżających do Monachium.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

BMW Welt (pol. Świat BMW)

Nowoczesne centrum wystawowe BMW Welt powstało w latach 2003 - 2007 i jest dziś wizytówką bawarskiego koncernu. Pomysł na budowę reprezentacyjnego centrum pojawił się w latach 90., ale prace przygotowawcze trwały kilkanaście lat. Kamień węgielny położono w 2004 roku, a 20 października 2007 nastąpiło oficjalne otwarcie. Jako miejsce budowy wybrano bliską okolicę siedziby i muzeum BMW, czyli teren po drugiej stronie ulicy Lerchenauer Straße (Lerchenauer Strasse). Obie części połączono specjalną kładką dla pieszych, dzięki czemu przejdziemy bezpośrednio z budynku BMW Welt do muzeum w zaledwie w kilka chwil.

BMW Welt w Monachium
BMW Welt w Monachium

Budynek BMW Welt pełni dziś kilka funkcji. Po pierwsze, znajdziemy w nim hale wystawowe, na których stoją dostępne do sprzedaży auta marek: BMW, Mini oraz Rolls-Royce. Do części z nich (z wyjątkiem najdroższych modeli) możemy wsiąść i zobaczyć jak wyglądają z perspektywy kierowcy.

Na piętrze wystawiono z kolei motocykle. Część z nich została przymocowana do podłoża i odwiedzający mogą na nich usiąść. Na pewno może to być gratka dla młodszych odwiedzających oraz fanów marki, którzy nie mieli nigdy okazji usiąść na motocyklach tej klasy.

Warto pamiętać, że firma BMW powstała jako producent motocykli, a jej pierwszym modelem był motocykl BMW R32. Wcześniej firma produkowała silniki wykorzystywane przez niemieckie siły zbrojne.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Na terenie BMW Welt działa również sklep z pamiątkami nawiązującymi do firm należących do koncernu BMW.

Wśród Niemców BMW Welt znane jest też jako miejsce, gdzie mogą oficjalnie odebrać swoje świeżo zakupione pojazdy. Dostępnych jest kilka opcji, w tym opcja Premium z odbiorem z lotniska i organizacją dnia (wejście do muzeum, wycieczki z przewodnikiem, itp).

W BMW Welt organizowane są wystawy czasowe, konferencje oraz płatne wycieczki z przewodnikiem prezentujące osiągnięcia marki. Listę dostępnych wycieczek można znaleźć na oficjalnej stronie.

BMW Welt w Monachium
BMW Welt w Monachium

Godziny otwarcia i informacje praktyczne [aktualizacja sierpień 2018]

Wejście na teren kompleksu BMW Welt jest darmowe.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - sobota: 7:30 do 24:00
  • niedziela: 9:00 do 24:00

Sklep firmowy czynny jest od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00 i w niedzielę oraz święta od 10:00 do 18:00.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Muzeum BMW

Budowę muzeum opisującego historię bawarskiego koncernu rozpoczęto pod koniec lat 60. poprzedniego wieku. Autorem konceptu budynku był Karl Schwanzer. Nową placówkę otworzono w 1973 roku, zaraz po Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe, w czasie zawodów loga koncernu na zewnętrznych fasadach muzeum oraz nowej siedziby musiały zostać zakryte.

Muzeum unowocześniono w latach 2004 - 2008, w trakcie budowy centrum wystawowego BMW Welt. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych przedstawiono ponad 100-letnią historię firmy oraz plany na przyszłość (bardziej lub mniej realne!).

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Muzeum podzielone jest na siedem obszarów tematycznych. Są to m.in.: motocykle, auta, marka BMW czy sporty motorowe. Każdy z nich zajmuje się inną gałęzią działalności firmy.

Po wejściu do muzeum trafiamy na parter z kasą biletową. Po zakupie biletu możemy ruszyć spiralną trasą prowadzącą w górę. W tej części muzeum przedstawiono historię firmy, marki oraz aut i motocykli. Na miejscu dowiemy się na przykład, że firma pierwszy samochód wyprodukowała dopiero w 1928 roku, czyli ponad dekadę po rozpoczęciu działalności. Kierując się w górę miniemy cztery platformy wystawowe. W górę prowadzą również ruchome schody. Ta część muzeum na pewno zaciekawi fanów marki BMW, choć ma charakter mocno informacyjny. Na spokojne zwiedzenie tej części potrzebujemy około 30-45 minut.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Z góry możemy zjechać windą na dół i udać się na poziomy -1 i -2. W tej części zobaczymy więcej emocjonujących eksponatów: samochody sportowe, różne koncepty technologiczne (z których część jest na razie w sferze marzeń) czy historyczne motocykle i auta. Na dolnych piętrach znajdziemy również wystawy tymczasowe. W tej części muzeum możemy spokojnie spędzić nawet godzinę.

Na całość muzeum powinnismy zaplanować około 2 godzin. Wszystkie opisy są w języku angielskim.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Godziny otwarcia i informacje praktyczne [aktualizacja sierpień 2018]

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście możliwe jest do 30 minut przed zamknięciem, ale w takim przypadku damy radę zobaczyć tylko jedną z części.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Koszt biletu to 10€ dla osoby dorosłej. Bilet rodzinny (2 dorosłych plus maksymalnie trójka dzieci poniżej 18. roku życia) kosztuje 24€. Za bilet ulgowy dla: studentów (do 27. roku życia), dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, seniorów oraz dla osób o ograniczonej mobilności - zapłacimy 7€.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Dojazd

Niemal pod sam budynek BMW Welt dojedziemy kolejką podziemną linii U3 w kierunku Moosach - wysiadamy na stacji Olympiazentrum. Linia przejeżdża przez centrum miasta (np. stacja pod placem Marienplatz).

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Reklama