Podróże po Europie

Muzeum BMW i budynek BMW Welt w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2024

Monachium posiada trzy znane na świecie symbole: klub sportowy Bayern, festyn październikowy - Oktoberfest oraz oczywiście producenta samochodów BMW, którego nazwa jest akronimem od Bayerische Motoren Werke (bawarskie zakłady motoryzacyjne).

Słynny koncern motoryzacyjny posiada w mieście nowoczesny kompleks, który znajduje się w północnej części Monachium, tuż obok Parku Olimpijskiego, wybudowanego z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Miasteczko BMW w Monachium

W skład "zagłębia" BMW wchodzą trzy budynki:

  • Główna siedziba, nazywana cztero-cylindrowcem (niem. BMW-Vierzylinder).
  • Muzeum BMW.
  • Centrum wystawowe BMW Welt (pol. Świat BMW).

Dwie pierwsze budowle zostały oddane do użytku w 1973 roku i zaprojektował je austriacki architekt Karl Schwanzer.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Główna siedziba ma formę wysokiego wieżowca o wysokości 101 metrów i charakteryzuje się bardzo oryginalnym kształtem. Budynek składa się z wieży otoczonej czterema jakby połączonymi ze sobą "cylindrami", nawiązującymi w oczywisty sposób do silnika czterocylindrowego. Co ciekawe, cylindry nie stoją bezpośrednio na powierzchni, a są jakby zawieszone na środkowej wieży.

Miasteczko BMW w Monachium - widok z Wieży Olimpijskiej
Miasteczko BMW w Monachium - widok z Wieży Olimpijskiej

Tuż obok wieżowca postawiono muzeum, którego kształt nie jest wcale mniej oryginalny od popularnego "cztero-cylindrowca". Muzeum ma formę niewielkiego pucharu i przez złośliwych Monachijczyków nazywane jest miską na sałatkę. Na jego dachu umieszczono logo BMW, które możemy zobaczyć wybierając się na nieodległą wieżę widokową w Parku Olimpijskim.

Muzeum BMW oraz BMW Welt są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przyjeżdżających do Monachium. Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym przewodniku po największych atrakcjach Monachium.

Muzeum BMW

Budowę muzeum opisującego historię bawarskiego koncernu rozpoczęto pod koniec lat 60. poprzedniego wieku. Autorem konceptu budynku był Karl Schwanzer. Nową placówkę otworzono w 1973 roku, zaraz po Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe, w czasie trwania imprezy loga koncernu na zewnętrznych fasadach muzeum oraz nowej siedziby musiały zostać tymczasowo zakryte.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Muzeum unowocześniono w latach 2004 - 2008, w trakcie budowy centrum wystawowego BMW Welt. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych udało się w sposób interesujący przedstawić ponad 100-letnią historię firmy oraz plany na przyszłość (bardziej lub mniej realne!).

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Muzeum podzielone zostało na siedem obszarów tematycznych. Są to m.in.: motocykle, auta, marka BMW czy sporty motorowe. Każdy z nich zajmuje się inną gałęzią działalności firmy.

Po wejściu do muzeum trafiamy na parter z kasą biletową. Po zakupie wejściówki możemy ruszyć spiralną trasą prowadzącą w górę. W tej części muzeum przedstawiono historię firmy, marki oraz aut i motocykli. Na miejscu dowiemy się na przykład, że firma pierwszy samochód wyprodukowała dopiero w 1928 roku - ponad dekadę po rozpoczęciu działalności. Kierując się w górę miniemy cztery platformy wystawowe. W górę prowadzą również ruchome schody. Ta część muzeum na pewno zaciekawi fanów marki BMW, choć ma charakter bardziej informacyjny. Na spokojne zwiedzenie tej części potrzebujemy około 30-45 minut.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Z góry możemy zjechać windą na dół i udać się na poziomy -1 i -2. W tej części zobaczymy więcej emocjonujących eksponatów: samochody sportowe, różne koncepty technologiczne (z których część jest na razie w sferze marzeń) czy historyczne motocykle i auta. Na dolnych piętrach znajdziemy również wystawy tymczasowe. W tej części muzeum możemy spokojnie spędzić nawet godzinę.

Na całość muzeum powinnismy zaplanować około 2 godzin. Wszystkie opisy są w języku angielskim.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Muzeum BMW - informacje praktyczne

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście możliwe jest do 30 minut przed zamknięciem, ale w takim przypadku damy radę zobaczyć tylko jedną z części.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Koszt biletu to 10€ dla osoby dorosłej. Bilet rodzinny (2 dorosłych plus maksymalnie trójka dzieci poniżej 18. roku życia) kosztuje 24€. Za bilet ulgowy zapłacimy 7€. Upoważnieni do jego zakupu są dzieci oraz studenci (od 7. do 27. roku życia), seniorzy oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci poniżej 7. roku życia oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych wchodzą bezpłatnie z opiekunem.

Bilety możemy zakupić online lub na miejscu, jednak wyłącznie kartą (płatności gotówkowe są niedostępne).

Co ważne, placówka została w pełni dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

BMW Welt (pol. Świat BMW)

Nowoczesne centrum wystawowe BMW Welt powstało w latach 2003 - 2007 i jest dziś wizytówką bawarskiego koncernu. Pomysł na budowę reprezentacyjnej przestrzeni pojawił się w latach 90., ale prace przygotowawcze trwały kilkanaście lat. Kamień węgielny położono w 2004 roku, a 20 października 2007 nastąpiło oficjalne otwarcie. Jako miejsce budowy wybrano bliską okolicę siedziby i muzeum BMW, czyli teren po przeciwnej stronie ulicy Lerchenauer Straße (Lerchenauer Strasse). Obie części połączono specjalną kładką dla pieszych, dzięki czemu w zaledwie w kilka chwil można przejść bezpośrednio z budynku BMW Welt do Muzeum BMW.

BMW Welt w Monachium
BMW Welt w Monachium

Budynek BMW Welt pełni dziś kilka funkcji. Po pierwsze, znajdziemy w nim hale wystawowe, w których stoją dostępne do sprzedaży auta marek: BMW, Mini oraz Rolls-Royce. Do części z nich (z wyjątkiem najdroższych modeli) możemy wsiąść i zobaczyć jak wyglądają z perspektywy kierowcy.

Na piętrze wystawiono natomiast motocykle. Część z nich została przymocowana do podłoża i odwiedzający mogą na nich usiąść. Na pewno może to być gratka dla młodszych odwiedzających oraz fanów marki, którzy nie mieli nigdy okazji usiąść na motocyklach tej klasy.

Ciekawostka: Warto pamiętać, że firma BMW powstała jako producent motocykli, a jej pierwszym modelem był motocykl BMW R32. Wcześniej BMW produkowało silniki wykorzystywane przez niemieckie siły zbrojne.
BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Na terenie BMW Welt działa również sklep z pamiątkami nawiązującymi do firm należących do koncernu BMW.

Wśród Niemców BMW Welt znane jest też jako miejsce, gdzie mogą oficjalnie odebrać swoje świeżo zakupione pojazdy. Dostępnych jest kilka opcji, w tym opcja Premium z odbiorem z lotniska i organizacją dnia (wejście do muzeum, wycieczki z przewodnikiem, itp).

W BMW Welt organizowane są wystawy czasowe, konferencje oraz płatne wycieczki z przewodnikiem prezentujące osiągnięcia marki. Listę dostępnych wycieczek można znaleźć na oficjalnej stronie.

BMW Welt w Monachium
BMW Welt w Monachium

BMW Welt - informacje praktyczne

Wejście na teren kompleksu BMW Welt jest darmowe.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - sobota: 7:30 do 24:00
  • niedziela oraz święta: 9:00 do 24:00

Sklep firmowy jest czynny codziennie od 10:00 do 18:00.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Dojazd

Niemal pod sam budynek BMW Welt dojedziemy kolejką podziemną linii U3 w kierunku Moosach - wysiadamy na stacji Olympiazentrum. Linia przejeżdża przez centrum miasta - możemy skorzystać między innymi ze stacji pod placem Marienplatz.

BMW Muzeum w Monachium
BMW Muzeum w Monachium

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama