Manchester - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Manchesteru

Manchester znany szerszej publiczności jest głównie ze swoich dwóch wielkich klubów piłkarskich, City oraz United. Warto jednak pamiętać, że to trzecie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii (po Londynie i Birmingham) oraz jedno z najważniejszych miast pod względem ekonomii i przemysłu.

Historia Manchesteru sięga czasów rzymskich, swój dzisiejszy kształt metropolia zawdzięczą jednak przede wszystkim rewolucji przemysłowej, podczas której miasto było w awangardzie, rozwijało nowoczesny przemysł i nowe sposoby produkcji. Najważniejszym produktem eksportowym była bawełna oraz wyroby bawełniane.

W trakcie wojny miasto było wielokrotnie bombardowane, mimo to, zachowało swój historyczny klimat.

Po II Wojnie Światowej oraz po zmianach na świecie, bawełna przestała być produktem pozwalającym utrzymać wielkie miasto, co spowodowało kryzys oraz upadanie miasta. Na szczęście, na koniec XX wieku zdecydowano się na rozwój miasta w kierunku nowoczesnych usług, w tym usług bankowych, co pozwoliło na odrodzenie miasta.

Manchester - Shambles Square

Sportowy Manchester

Opisując Manchester, nie można pominąć jego dwóch kluczowych składników, City oraz United. Stadiony obu klubów można zwiedzać, przy każdym znajdziemy również wielki sklep, w którym zakupimy koszulki i niemal dowolne pamiątki związane z tymi słynnymi klubami. Do każdego z obiektów dojedziemy z centrum tramwajem w około 15 minut.

W samym centrum znajdziemy również ciekawe muzeum angielskiej piłki nożnej - National Football Museum, w którym poznamy historię rozgrywek, ale też za dodatkową opłatą możemy zagrać w gry na automatach lub pokopać piłkę w specjalnych pomieszczeniach treningowych. Muzeum jest darmowe.

Mieszkańcy są podzieleni w sympatii pomiędzy obie drużyny, bardzo często od miejscowych możemy usłyszeć jeden z kawałów w stylu: “Pamiętajcie, że w Manchesterze są dwie ekipy! Manchester United oraz.. druga drużyna Manchesteru United”.

Wenecja Wielkiej Brytanii?

Spacerując po centrum miasta możemy poczuć się czasem niczym w małym holenderskim miasteczku, które raz po raz przecinają długie kanały, które łącza centrum miasta z morzem. Kanały Manchesteru służyły głównie do wygodnego transportu towarów, i pozwalały na efektywniejszy eksport produktów oraz import półproduktów.

kanały w mieście Manchester

Dzisiaj kanały zostały zrewitalizowane i służą jako miejsca spacerów dla mieszkańców, szczególnie dzielnica Castlefield, gdzie znajdziemy wiele przyjaznych knajpek oraz restauracji, a w ciepłe wieczory miejsce to tętni życiem. Spacerując wzdłuż kanałów często spotkamy też łódki mieszkalne, w większości należące do osób pływających od miasta do miasta. Przy Castlefield znajdziemy również pozostałość po najstarszej części miasta, ruiny rzymskiego portu. Nie zostało ich wiele, trochę murów plus opisy, ale będąc niedaleko warto na chwilę tam zajrzeć.

Rewitalizacja terenów przemysłowych

Manchester w okresie rewolucji przemysłowej stał się bardzo bogaty, najbogatsze firmy inwestowały więc w magazyny oraz własne siedziby. Większość z tych budynków została wyremontowana i zamieniona na muzea, hotele czy centra handlowe.

Spacerując po centrum czy wzdłuż kanałów raz po raz napotkamy piękne budynki, które w przyszłości służyły między innymi jako siedziby firm handlowych lub ubezpieczeniowych. Niesamowite są również mosty, przez które przechodzą tory tramwajowe - przechodząc pod nimi można poczuć, jakbyśmy cofnęli się ponad sto lat w czasie.

Stolica nauki

Manchester słynie ze swojego uniwersytetu, z którego wyszło 25 laureatów nagrody Nobla, i który uważany jest za jeden z najlepszych uniwersytetów świata.

To w tym mieście powstawały pierwsze maszyny przemysłowe, nowoczesne napędy, i to tutaj Alan Turing przybliżył ludzkość do stworzenia komputera w dzisiejszym kształcie.

Sam uniwersytet mieści się w ciekawym budynku, który jeśli mamy trochę czasu warto odwiedzić. Przy uczelni znajduje się darmowe muzeum Manchesteru, które do gustu może przypaść przede wszystkim młodszym odwiedzającym.

W samym mieście znajdziemy też mnogość bibliotek, w tym najstarszą publiczną bibliotekę na świecie, bibliotekę - Chetham's Library. To tutaj Friedrich Engels oraz Karol Marks spędzali godziny przygotowując swój manifest. Bibliotekę można zwiedzić i jest to jedna z największych atrakcji miasta.

Drugą wartą odwiedzenia biblioteką jest biblioteka imienia John'a Rylands'a - John Rylands Library, gdzie znajdziemy wspaniałą czytelnię oraz wystawy z wieloma historycznymi dziełami.

Oba miejsca możemy zwiedzić za darmo, bibliotekę Chetham jednak w odpowiednich godzinach razem z przewodnikiem, ponieważ mieści się tam dzisiaj szkoła.

Muzea

Oprócz wspomnianych wyżej placówek, szczególnie warto odwiedzić Muzeum Nauki - Museum of Science and Industry, które mieści się w kilku historycznych budynkach, a w jego murach znajdziemy między innymi wystawy napędów, lokomotyw, czy samolotów bojowych.

Szeroką ofertę ma również Muzeum Sztuki, gdzie znajdziemy ciekawe dzieła angielskich malarzy oraz bardzo rozbudowaną kolekcję holenderskich dzieł sztuki z XVII-XIX wieku.

Jeśli interesuje nas historia i życie samych Anglików na przestrzeni lat, warto zajrzeć do Muzeum Historii Ludzi (People’s History Museum), gdzie poznamy bolączki, rozwój oraz szanse w różnych epokach, z mocnym akcentem na ostatnie 100 lat.

Wszystkie wymienione muzea są darmowe, podobnie jak w wielu innych miastach w Anglii.

Rozrywka

Jeśli chcemy napić się piwa lub zjeść coś smacznego w luźnej atmosferze, warto wybrać się do Północnej Dzielnicy (Northern Quarter), gdzie znajdziemy dziesiątki pubów czy restauracji, wśród klimatycznych uliczek i niesamowitych dzieł sztuki ulicznej.

Jeśli chcemy spędzić czas w bardziej oficjalnej atmosferze, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrym miejsce będzie Castlefield.

W Manchesterze od jakiegoś czasu istnieje także specjalna dzielnica Gay Village, gdzie znajdziemy wiele tęczowych flag i luźnych knajpek. Zajmuje ona jednak mały kawałek i w zwyczajny dzień nie znajdziemy tam nic specjalnego. W pobliskim parku znajduje się pomnik Alana Turing'a.

Inne atrakcje

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji warto zajść do pięknego ratusza, odwiedzić katedrę (która została w znacznym stopniu zniszczona podczas bombardowań) i samemu pokręcić się po krętych ulicach, aby znaleźć wiele ciekawych miejsc. Warto patrzeć na czerwone tablice, opisują one historię danego miejsca.

Będąc niedaleko warto zajrzeć do budynku giełdy towarowej Royal Exchange, gdzie dziś na środku umieszczono oryginalną scenę teatralną.


Reklama