Podróże po Europie

Old Trafford - zwiedzanie stadionu Manchesteru United

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2022

Old Trafford to legendarny stadion Manchesteru United, jednej z najsłynniejszych drużyn piłkarskich świata. Obiekt przez wielu nazywany jest "Teatrem Marzeń" - propagatorem tego przydomka był słynny Sir Bobby Charlton.

Zwiedzanie Old Trafford należy do największych atrakcji Manchesteru - w naszym artykule opisaliśmy w sposób praktyczny jak taka wycieczka wygląda. Rozpoczniemy jednak od wprowadzenia do historii oraz architektury samego stadionu.

Trybuna na Old Trafford
Trybuna na Old Trafford

Stadion Old Trafford - historia i fakty

Budowa Old Trafford zakończyła się w 1909 roku, a United swój pierwszy mecz rozegrali rok później, i występują na nim nieprzerwanie do dziś - z krótką przerwą w latach 1941-1949, gdy obiekt padł ofiarą nalotów bombowych w trakcie II wojny światowej. Old Trafford ciągle ma typowo wyspiarski prostokątny kształt, który nadaje mu unikalnego charakteru. Stadion przez ostatnie 20 lat był wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany, ale nie wpłynęło to jednak w istotny sposób na jego urok.

W dniu inauguracji obiekt mógł pomieścić około 80 000 widzów, którzy zajmowali ławki lub miejsca stojące. Pierwotnie planowano nawet wznieść trybuny dla 100 000 widzów, ale nie wystarczyło na to środków.

Trybuny stadionu United
Trybuny stadionu United

Na początku lat 80. wprowadzono liczne obostrzenia mające na celu poprawę bezpieczeństwa na stadionach, przez co pojemność Old Trafford spadła do "ledwie" 60 000 miejsc. Dopiero przebudowa w ostatnich 20 latach umożliwiła zbliżenie się do początkowej wielkości.

Ile osób może dziś pomieścić Old Trafford?

Oficjalna pojemność stadionu to około 75 000 widzów, co daje Old Trafford tytuł największego stadionu klubowego w Anglii (i drugiego piłkarskiego zaraz po Wembley). W całej Europie znajdziemy nie więcej niż tuzin większych stadionów przeznaczonych wyłącznie do organizacji meczów piłki nożnej.

Trybuna Stretford End
Trybuna Stretford End

Old Trafford - miejsce, gdzie marzenia się spełniają

Mimo że ostatnimi laty Manchester United zawodzi swoich fanów, to historia oraz sukcesy tego założonego przez kolejarzy klubu muszą budzić podziw. Na stadionie w wielu miejscach spotkamy nawiązania do historii klubu - dwie trybuny nazwane są po klubowych legendach: Sir Alex Ferguson Stand oraz Sir Bobby Charlton Stand. Na placu przed klubowym sklepem zobaczymy wspaniały pomnik tzw. Świętej Trójki, czyli George’a Besta, Denisa Lawa oraz Sir Bobby Charltona.

Wielka Trójka przed stadionem Manchesteru United
Wielka Trójka przed stadionem Manchesteru United

Zwiedzanie Old Trafford - co powinniśmy wiedzieć?

Wizyta na Old Trafford składa się z dwóch części:

  • ponad godzinnej wycieczki z przewodnikiem po stadionie, podczas której zobaczymy najważniejsze miejsca, staniemy na wysokości murawy oraz dowiemy się więcej o historii klubu,
  • samodzielnego zwiedzania muzeum klubowego.

Ile kosztuje zwiedzanie Old Trafford?

Cena zwiedzania stadionu Old Trafford zależy do wybranej opcji. Do wyboru mamy:

  • Stadium Tour - standardowa wycieczka wraz z wejściem do muzeum w cenie 25,00 £ (125,63 zł) (koszt biletu ulgowego wynosi 18,00 £ (90,45 zł))
  • Lool-ins - w niektóre dni organizowane są skrócone wycieczki po stadionie (wraz z możliwością wejścia do muzeum) w cenie 15,00 £ (75,38 zł),
  • Legend Tours - sporadycznie odbywają są również znacznie droższe wycieczki, które oprowadza jeden z dawnych piłkarzy klubu. Nie powinniśmy jednak spodziewać się, że będą to gwiazdy minionych lat. Cena za taką przyjemność to nawet 140,00 £ (703,50 zł).

Zdecydowana większość turystów decyduje się na pierwszą opcję.

Wskazówki praktyczne

Naszą wycieczkę rezerwujemy na konkretną godzinę. Nie powinniśmy jednak odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż może zabraknąć już wtedy wolnych miejsc!

Bilety najlepiej kupić bezpośrednio na oficjalnej stronie United.

Przed wejściem na stadion czeka nas kontrola osobista (dotyczy to również naszych bagaży). Klub zachęca do nie zabierania ze sobą dużych toreb ani plecaków.

Największe atrakcje zwiedzania Old Trafford

Do największych atrakcji wycieczki po Old Trafford należy przejście tunelem dla zawodników na poziom murawy i przejście wzdłuż boiska aż pod ławki rezerwowych. Współcześnie główny tunel mieści się w narożniku, przechodzimy więc połowę długości murawy.

Tunel na stadionie Manchesteru United
Tunel na stadionie Manchesteru United

Oprócz powyższych do zobaczenia są również: szatnie oraz pomieszczenia sanitarne, trybuny, sala konferencyjna oraz pomieszczenie dla sponsorów i ważnych osobistości.

Szatnia na Old Trafford
Szatnia na Old Trafford

Podczas całej wizyty przechodzimy wieloma tunelami oraz różnymi przejściami, które w trakcie meczu są wypełnione kibicami bądź pracownikami klubu. Na koniec zwiedzania możemy otrzymać certyfikat odwiedzin stadionu, może to być frajdą dla młodszych odwiedzających.

Muzeum klubowe Manchesteru United

Utworzone przy stadionie muzeum klubowe jest naprawdę imponujące i zajmuje aż trzy piętra, z czego najniższe (znajdujące się na końcu trasy zwiedzania) przeznaczone jest do odpoczynku (znajdziemy tam między innymi piłkarzyki) oraz jest miejscem zbiórki przed zwiedzaniem obiektu.

Na pozostałych dwóch poziomach poznamy historię klubu - zobaczymy puchary oraz najważniejsze trofea, stroje z przełomu wieku, nawiązania do starych czasów jak szaliki czy stare elementy stadionu.

Muzeum Manchesteru United
Muzeum Manchesteru United

Dużo miejsca poświęcono gwiazdom - oprócz fizycznych pamiątek możliwe jest obejrzenie wielu filmów, wywiadów oraz najciekawszych momentów ich kariery.

Porównując inne muzea klubowe w Anglii trudno nie odnieść wrażenia, że to poświęcone United wyróżnia się zdecydowanie na ich tle i można w nim spędzić spokojnie godzinę lub dłużej, szczególnie jeśli kibicujemy Czerwonym Diabłom.

Trofea w muzeum Manchesteru United
Trofea w muzeum Manchesteru United

Dni i godziny otwarcia

Wycieczki po stadionie odbywają się codziennie z wyjątkiem dni meczowych. Kolejne grupy wchodzą co pół godziny. Aktualny harmonogram sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Jak dojechać na stadion Old Trafford?

W przypadku rozpoczęcia podróży na lotnisku w Manchesterze możemy skorzystać z linii tramwajowej Metrolink i wysiąść na stacji Trafford Bar. Czas przejazdu z lotniska to około 45 minut. Ze stacji na stadion dojdziemy w około 15 minut.

W przypadku ruszania z centrum możemy skorzystać z tramwaju i wysiąść na przystanku Old Trafford (czekać nas będzie kilkuminutowy spacer, po drodze miniemy stadion rozgrywek krykieta) lub dojechać autobusem.

Sklep klubowy United - Megastore

Megastore to jeden z największych sklepów klubowych mieszczących się na obiekcie piłkarskim. W asortymencie znajdują się setki produktów - od koszulek z nazwiskiem dowolnego gracza United (można również zdecydować się na własny nadruk) aż po akcesoria dla czworonogów.

Ciekawym miejscem jest przebieralnia stylizowana na ławkę w klubowej szatni. Jedyną niedogodnością jest kontrola przy wejściu, spowodowana jest jednak względami bezpieczeństwa.

Ceny niestety są wysokie, ale warto rozglądać się za promocjami.

Sklep Manchesteru United
Sklep Manchesteru United

Restauracja klubowa Red Cafe

Na trzecim piętrze trybuny Sir Alexa Fergusona (mijamy ją idąc do muzeum) działa klubowa restauracja oraz kawiarnia Red Cafe. W środku możemy zjeść typowe angielskie danie (burgery, fish&chips czy dania z grilla) i napić się czegoś w rozsądnej jak na Manchester cenie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama