Zwiedzanie stadionu Manchesteru United - Old Trafford

Old Trafford, zwany przez wielu Teatrem Marzeń, to miejsce rozgrywania spotkań domowych przez jedną z największych drużyn świata, Manchester United. Z pojemnością 75 635 widzów jest największym stadionem klubowym w Anglii, i dziewiątym największym stadionem piłkarskim w Europie.

Trybuna na Old Trafford

United na Old Trafford występują od 1910 roku, z krótką przerwą w latach 1941-1949, gdy ich obiekt padł ofiarą nalotów bombowych w trakcie II Wojny Światowej. Dzisiejszy Old Trafford ciągle ma typowo wyspiarski prostokątny wygląd, który nadaje mu unikalnego klimatu. Stadion przez ostatnie 20 lat był wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany, nie wpłynęło to jednak w istotny sposób na jego styl.

Trybuny stadionu United

Początkowo obiekt mógł pomieścić 80 000 widzów, było to spowodowane głównie ławkami oraz miejscami stojącymi. Przez lata, aż do początku lat 80 i kolejnych obostrzeń związanych z bezpieczeństwem, pojemność spadła do ledwie 60 000 miejsc. Dopiero przebudowa w ostatnich 20 latach umożliwiła zbliżenie się do początkowej wielkości.

Trybuna Stretford End

Na stadionie w wielu miejscach spotkamy nawiązania do historii klubu, dwie trybuny nazwane są po klubowych legendach: Sir Alex Ferguson Stand oraz Sir Bobby Charlton Stand. Na placu przed klubowym sklepem zobaczymy wspaniały pomnik tzw. Świętej Trójki, czyli George’a Besta, Denisa Lawa oraz Sir Bobby Charltona.

Wielka Trójka przed stadionem Manchesteru United

Największe atrakcje

Do największych atrakcji podczas zwiedzania Old Trafford należy wyjście tunelem dla zawodników na poziom murawy i przejście wzdłuż boiska aż pod ławki rezerwowych. Główny tunel mieści się w narożniku, przechodzimy więc połowę długości murawy.

Tunel na stadionie Manchesteru United

Oprócz powyższych zwiedzane są szatnie oraz pomieszczenia sanitarne, trybuny, sala konferencyjna (niestety, zdjęcie na miejscu Jose Mourinho wykonuje jedynie klubowy fotograf) oraz pomieszczenie dla sponsorów oraz ważnych osobistości.

Szatnia na Old Trafford

Podczas całej wizyty przechodzimy wieloma tunelami oraz różnymi przejściami, które w trakcie meczu są zawsze pełne kibiców lub pracowników klubu. Na koniec zwiedzania możemy otrzymać certyfikat odwiedzin stadionu, może to być frajdą dla młodszych odwiedzających.

Muzeum

Muzeum United jest naprawdę imponujące, mieści się na aż trzech piętrach, z czego ostatnie (najniższe - uwaga: zaczynamy wizytę od piętra ostatniego) jest miejscem do odpoczynku (znajdziemy tam między innymi piłkarzyki) oraz miejscem zbiórki przed zwiedzaniem obiektu.

Na pozostałych dwóch poziomach poznamy historię klubu, zobaczymy puchary, stroje z przełomu wieku, nawiązania do starych czasów - jak szaliki czy nawet stare elementy stadionu.

Muzeum Manchesteru United

Dużo miejsca poświęcono gwiazdom, jak chociażby Ryan Giggs - oprócz fizycznych pamiątek możliwe jest obejrzenie wielu filmów, wywiadów oraz najciekawszych momentów kariery.

Porównując inne muzea klubowe w Anglii, trzeba uczciwie przyznać, że to United wyróżnia się na ich tle zdecydowanie i można w nim spędzić nawet godzinę, szczególnie będąc kibicem Czerwonych Diabłów.

Trofea w muzeum Manchesteru United

Informacje praktyczne [aktualizacja marzec 2018]

Zwiedzanie Old Trafford możliwe jest tylko z przewodnikiem, samo zwiedzanie trwa około 80 minut.

Ceny, dni oraz godziny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualności bezpośrednio przed przyjazdem.

Dni i godziny otwarcia oraz zwiedzania

Stadion można zwiedzać siedem dni w tygodniu (z wyłączeniem dni meczowych), od 9:30 do 17:30 (w niedzielę 10:00 - 16:00). W miesiącach zimowych godziny zwiedzania są krótsze, trwają od 10:00 do 16:00. Pierwsza grupa wchodzi około 10 minut po otwarciu, kolejne co 30 minut.

Muzeum otwarte jest dłużej, od 9:30 do 18:00 (w okresie zimowym do 17:00) od poniedziałku do soboty, a w niedzielę od 10:00 do 16:00.

Bez względu na porę roku jest bardzo wielu chętnych do zwiedzania Teatru Marzeń, jeśli mamy możliwość skorzystajmy z rezerwacji online na stronie http://www.manutd.com/en/Visit-Old-Trafford/Museum-And-Stadium-Tour/Admission-Prices.aspx. Na stadionie może już nie być miejsc, lub będziemy musieli czekać np. dwie godziny.

Przed wejściem na stadion każdy zostaje sprawdzony, również torby zostaną dokładnie przejrzane - klub zachęca do nie zabierania dużych toreb ze sobą.

Dojazd

Najlepszy dojazd do stadionu jest główną linią tramwajową, stadion znajduje się przy przystanku Old Trafford. Nie zdziwmy się po wejściu, gdyż pierwszym obiektem, który ujrzymy, będzie stadion klubu rugby. Do stadionu United musimy przejść około 7 minut.

Ceny biletów

Cena dla osoby dorosłej za zwiedzanie + muzeum to 18£, dla dzieci lub seniorów 12£, a dla rodziny 4 osobowej (2+2) 54£.

Sklep klubowy United - Megastore

Megastore to jeden z największych klubowych sklepów klubowych mieszczących się na obiekcie piłkarskim na świecie. W środku znajdują się setki produktów, od koszulek z nazwiskiem dowolnego gracza United (można również zdecydować się na własny nadruk) aż po akcesoria dla czworonogów.

Ciekawym miejscem jest przebieralnia stylizowana na ławkę w klubowej szatni. Jedyną niedogodnością jest kontrola przy wejściu, spowodowana jest jednak względami bezpieczeństwa.

Ceny są niestety wysokie, warto jednak rozejrzeć się za promocjami.

Sklep Manchesteru United

Restauracja klubowa - Red Cafe

Na trzecim piętrze trybuny Sir Alexa Fergusona (mijamy ją idąc do muzeum) znajdziemy klubową restaurację oraz kawiarnię - Red Cafe. W środku możemy zjeść typowe angielskie danie (burgery, fish&chips czy dania z grilla) i napić się w rozsądnej cenie, oczywiście jak na Manchester.

Restauracja otwarta jest od 11:00 do 16:00, a kawiarnia od 9:00 do 16:30.


Reklama