Podróże po Europie

Etihad Stadium - zwiedzanie stadionu Manchesteru City

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2022

Etihad Stadium to stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa słynny Manchester City.

Wycieczki po tym obiekcie należą do popularnych atrakcji Manchesteru, choć oczywiście znacznie więcej turystów decyduje się na zwiedzanie Old Trafford.

Widok na stadion klubu Manchester City FC - Etihad Stadium
Widok na stadion klubu Manchester City FC - Etihad Stadium

Etihad Stadium - historia i pojemność

Etihad Stadium, a właściwie City of Manchester Stadium, powstał całkiem niedawno. Pierwotnie planowano wznieść go z okazji Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku, które ostatecznie odbyły się w Sydney w Australii. Impuls do budowy pojawił się niedługo później, gdyż Manchester został gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w 2002 roku.

Obiekt w swojej pierwszej wersji kosztował 112 milionów funtów i miał pojemność około 40 000 widzów. Następnie wspólnymi siłami miasta oraz klubu (każda ze stron dołożyła po około 20 milionów funtów) powiększono jego trybuny do około 50 000 i zamieniono na typowy obiekt piłkarski.

Przed stadionem Etihad Stadium - Manchester City
Przed stadionem Etihad Stadium - Manchester City

Od sezonu 2003-04 nowa arena jest siedzibą City. Od tego czasu stadion przeszedł kolejne modyfikacje, a dziś jego pojemność wynosi około 53 000 miejsc. Biorąc pod uwagę stadiony największych rywali w lidze angielskiej nie jest to wcale tak dużo, ale planowana jest rozbudowa mającą na celu zwiększenie pojemności do ponad 60 000.

Oprócz meczów City na Etihad Stadium odbywają się również mecze rugby, a w 2008 roku był on gospodarzem finału Pucharu UEFA.

Wejście na stadion Eithad Stadium - Manchester City
Wejście na stadion Eithad Stadium - Manchester City

Maine Road - dawny stadion City

Przed przeprowadzką City swoje mecze rozgrywali na "zaledwie" 35 tysięcznym obiekcie Maine Road mieszczącym się w dzielnicy Ardwick. Pierwszy mecz na tym historycznym obiekcie został rozegrany już w 1923 roku przeciwko Sheffield United (2-1). Przez blisko 80 lat stadion był wielokrotnie remontowany, jednak w momencie, gdy City wróciło do światowej czołówki, przestał on wystarczać i rozpoczęto snucie planów na temat przyszłości, które zakończyły się przenosinami na City of Manchester Stadium.

Dzisiaj obiekt już nie istnieje, a w jego miejscu powstaje nowoczesne osiedle mieszkalne.

Etihad Campus

Sam obiekt należy do kompleksu Etihad Campus, który jest niemal w całości utrzymywany przez klub. Na jego terenie oprócz stadionu znajdują się m.in. budynki klubowe, ośrodek treningowy oraz klubowa akademia.

Jeden z obiektów na terenie kompleksu Etihad Campus
Jeden z obiektów na terenie kompleksu Etihad Campus

W momencie ogłoszenia planów budowy kampusu w 2008 roku całości przedsięwzięcia przyświecała idea stworzenia najnowocześniejszego ośrodka treningowego na świecie.

Kompleks wciąż nie został jednak w pełni ukończony - w sferze ambitnych planów pozostaje wciąż budowa największej w Europie krytej hali sportowej.

Teren kampusu w przeszłości był obszarem przemysłowym, które po transformacji miasta przestał spełniać swoją role i zwyczajnie niszczał. Projekt ośrodka przywrócił tę okolicę miastu oraz mieszkańcom.

Zwiedzanie Etihad Stadium

Stadion Manchesteru City możemy odkryć w trakcie multimedialnej wycieczki. Do największych atrakcji zwiedzania Etihad Stadium należą:

  • przejście tunelem dla piłkarzy,
  • stanięcie na poziomie murawy,
  • wejście do obszaru służącego do rozgrzewki,
  • wejście do szatni,
  • film o historii klub stworzony w technologii kina 360 stopni,
  • możliwość zadania pytań wirtualnemu trenerowi City - słynnemu Pepowi Guardioli.

Ile kosztuje zwiedzanie Etihad Stadium?

Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 25,00 £ (125,63 zł).

Dostępne są również biletu ulgowe dla:

  • studentów, seniorów oraz osób w wieku 18-21 - 17,00 £ (85,43 zł),
  • dzieci i młodzieży pomiędzy 5. a 18. rokiem życia - 15,00 £ (75,38 zł).

Najmłodsi poniżej 5. roku życia wchodzą za darmo.

Bilety najlepiej zarezerwować online - dokonamy tego na oficjalnej stronie klubu

Dni i godziny zwiedzania

Obiekt można zwiedzać siedem dni w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że w dni meczowe trasa wycieczki jest znacznie skrócona i wyłączone są z niej chociażby wizyta w szatni oraz przejście tunelem dla piłkarzy.

Jak dojechać do Etihad Stadium?

Dojazd do stadionu nie powinien sprawić nam większych problemów, ponieważ obiekt oddalony jest o zaledwie niecałe trzy kilometry od centrum miasta. Dojedziemy do niego tramwajem Metrolink (linia niebieska lub pomarańczowa), wysiadamy na stacji Etihad Campus.

Sklep klubowy Manchesteru City

Przed samym stadionem stanął olbrzymi sklep klubowy z bogatym asortymentem pamiątek. W środku znajdziemy dosłownie wszystko - od koszulek z możliwością nadruku, przez kubki, aż po artykuły dla dzieci.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama