Zwiedzanie stadionu Manchesteru City - Etihad Stadium

Dzisiejsza siedziba Manchesteru City, stadion Etihad (jego oficjalna nazwa to City of Manchester Stadium), jest obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów w Anglii. Z pojemnością 55 097 jest trzecim największym stadionem w Anglii.

widok na stadion klubu Manchester City FC - Etihad Stadium

Początkowo, obiekt został zaprojektowany jako gospodarz Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku, które jednak odbyły się w Sydney w Australii. W kolejnych latach zdecydowano się wybudować go na odbywające się w Manchesterze Igrzyska Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w 2002 roku.

Obiekt początkowo kosztował 112 milionów funtów i miał pojemność około 40.000 widzów. Następnie, wspólnymi siłami miasta oraz klubu (każda ze stron zapłaciła po około 20 milionów funtów) powiększono obiekt do niecałych 50.000 miejsc i zamieniono go na typowy obiekt piłkarski.

Od sezonu 2003-04 nowa arena jest siedzibą klubu. Od tego czasu stadion przeszedł kolejne modyfikacje, a dziś jego pojemność wynosi lekko ponad 55.000 miejsc. W 2017 roku planowane jest rozpoczęcie kolejnych prac, które zwiększą pojemność obiektu do finalnego rozmiaru, do aż 61.000 miejsc.

Oprócz meczów Manchesteru, na arenie odbywają się również mecze rugby, został tu również rozegrany finał Pucharu UEFA w 2008 roku.

przed stadionem Etihad Stadium - Manchester City FC

Maine Road

Przed przeprowadzką City swoje mecze rozgrywki na “zaledwie” 35 tysięcznym obiekcie Maine Road, mieszczącym się w dzielnicy Ardwick. Pierwszy mecz na tym historycznym obiekcie został rozegrany już w 1923 roku przeciwko Sheffield United (2-1). Przez blisko 80 lat stadion był wielokrotnie remontowany, jednak w momencie, gdy City wróciło do światowej czołówki, stadion przestał wystarczać i rozpoczęto rozmyślania o przyszłości, które zakończyły się przenosinami na City of Manchester Stadium.

Dzisiaj obiekt już nie istnieje, w jego miejscu powstaje nowoczesne osiedle mieszkalne.

Ośrodek

Sam obiekt znajduje się w ramach kompleksu Etihad Campus, który jest niemal w całości utrzymywany przez klub. Znajdziemy tam między innymi siedziby i budynki klubowe, klubową akademię (boiska oraz mniejsze obiekty).

!część kompleksu - Etihad Campus
część kompleksu - Etihad Campus

W momencie ogłoszenia budowy ośrodka w 2008 roku całości przedsięwzięcia przyświecało hasło stworzenia najnowocześniejszego ośrodka treningowego na świecie.

Kampus do dzisiaj nie został w całości ukończony, natomiast w planach jest zbudowanie 16 boisk pełnowymiarowych, sześciu basenów, kilku siłowni oraz wielu innych budynków użyteczności sportowej, jak centra odnowy, czy hotele i bursy dla pracowników.

Dzisiejszy rejon kampusu w przeszłości był miejscem przemysłowym, które po transformacji miasta przestało spełniać swoją role i zwyczajnie niszczało. Projekt ośrodka ma przywrócić ten obszar miastu i mieszkańcom.

Sklep klubowy Manchesteru City

Przed samym stadionem postawiono olbrzymi sklep klubowy z pamiątkami. W środku znajdziemy dosłownie wszystko, od koszulek z możliwością nadruku, przez kubki aż po artykuły dla dzieci.

Warto pamiętać, że jeśli wybierzemy się na zwiedzanie obiektu, w dni zwiedzania otrzymamy 10% zniżki na wszystkie zakupy.

Jeśli nie możemy podjechać w okolicę obiektu, w samym centrum miasta znajdziemy również oficjalny sklep klubowy na Market Street.

Największe atrakcje

wejście na stadion Eithad Stadium - Manchester City FC

W trakcie zwiedzania obiektu czeka nas między innymi:

  • zwiedzenie szatni domowej Manchesteru City
  • staniemy przy ławkach oraz na poziomie murawy
  • wejdziemy tunelem na poziom murawy
  • zobaczymy salę konferencyjną
  • zobaczymy pomieszczeni do rozgrzewki oraz odnowy
  • będziemy mogli samodzielnie zwiedzić wystawę o historii klubu

Warto wcześniej dowiedzieć się, czy trasa zwiedzania jest aktualna - zdarza się, że z powodu koncertów czy innych wydarzeń nie jest możliwe wejście na płytę lub do szatni, zamiast tego przewodnik oprowadza po całym ośrodku

Informacje praktyczne

Obiekt można zwiedzać siedem dni w tygodniu, od 9:00 do 17:00 (w niedzielę i w święta do 16:00).

Dojazd

Dojazd do Ethijad jest prosty, sam stadion znajduje się niecałe trzy kilometry od centrum miasta. Dojedziemy do niego linią tramwajową East Manchester line, wystarczy zatrzymać się przy stacji Etihad Campus. Przykładowo, dojazd ze stacji Piccadilly zajmie nam nie dłużej niż kilkanaście minut.

Ceny

Koszt dla dorosłych to 17 funtów, dla młodocianych poniżej 16 lat 11 funtów, dla uczniów i seniorów natomiast koszt wyniesie 12 funtów.

Bilety zakupimy w kasach przy stadionie.


Reklama