Liverpool - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Liverpoolu

Liverpool, miasto Beatlesów, klubu piłkarskiego Liverpool FC oraz w przeszłości jeden z najważniejszych portów świata, z którego wypływał między innymi Titanic oraz inne wielkie statki transatlantyckie.

Miasto w swojej historii skorzystało z dwóch zdarzeń, rewolucji przemysłowej, oraz, z czego mieszkańcy są już mniej dumni, z handlu niewolnikami. Na koniec XVII wieku co czwarty statek opuszczający port w Liverpoolu zajmował się handlem niewolnikami, a firmy z Liverpoolu zamieszane były w ten smutny proceder prawie 3 wieki.

Przez wieki Liverpool rozwijał się jako miasto handlowe i portowe, między innymi poprzez handel z Chinami, do dzisiaj znajdują się tutaj jedne z najstarszych w Europie społeczności chińskich oraz afrykańskich. Warto zajrzeć na chwilę do Chinatown, czyli małej dzielnicy chińskiej (dziś głównie znajdują się tu restauracje), do której prowadzi wspaniała brama.

Spacerując po uliczkach i ulicach Liverpoolu możemy czasem czuć jakbyśmy cofnęli się w czasie, co wykorzystują również firmy z branży filmowej, miasto często jest lokalizacją filmów, w których akcja odbywa się w przeszłości. W muzeum miejskim przedstawione są filmy, które nakręcone zostały w tym mieście. Niektóre tytuły mogą zdziwić, jak Kapitan Ameryka czy Harry Potter.

!Pomnik grupy The Beatles - Liverpool
Pomnik grupy The Beatles - Liverpool

Dziedzictwo światowe

Pamiątką po dawnej chwale jest wspaniała część portowa, ze wspaniałymi dokami (Albert Dock), budynkami firm związanych z handlem morskich (Pier Head) oraz innymi wspaniałymi budowlami w centrum miasta zbudowanymi dzięki rozwojowi branży morskiej.

!Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu - Port of Liverpool Building
Część kompleksu Pier Head w Liverpoolu - Port of Liverpool Building

Szczególnie trzy budynki w tzw. obszarze Pier Head są wspaniałe: Royal Liver Building, Cunard Building oraz budynek portu w Liverpoolu - Port of Liverpool Building. Dzisiaj mieszczą się tam prywatne firmy, do każdego można jednak wejść i rozejrzeć się dookoła.

Całość została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako przykład miasta portowego w szczycie potęgi Imperium Brytyjskiego. Warto pospacerować po dokach, ale też przejść się ulicami w okolice ratusza, i dojść aż do ulicy Williama Browna, przy której mieści się miedzy innymi St George's Hall. Dziś St George's Hall jest otwarty dla zwiedzających, można zobaczyć sale sądową, sale więzienne oraz piękną salę balową ze wspaniałymi organami.

Przechodząc obok warto zajrzeć na sekundkę do ratusza, co prawda do zwiedzania możliwy jest jedynie korytarz, jednak środek jest piękny. W środku znajdziemy również gabloty z pamiątkami otrzymanymi przez miasto takimi jak wspaniałe złote patery czy insygnia władzy miejskiej.

Jeśli mamy możliwość, ciekawym doświadczeniem mogą być wieczorne spacery po historycznej części miasta, prawdopodobnie będziemy jednymi z niewielu spacerujących, a całość ledwo oświetlona prezentuje się bardzo klimatycznie.

Spacer nad wodą

Część portowa miasta była rozbudowywana przez wieki, a dzisiaj służy jako promenada dla mieszkańców. Niestety, z powodu angielskiej pogody (często nawet w słoneczny dzień wiatr jest nie do zniesienia) nie jest to najpopularniejsze i najbardziej żywe miejsce w mieście. Warto jednak ubrać się dobrze i pospacerować aż w stronę doków Stanleya, gdzie co prawda znajdziemy wiele budynków w gorszym stanie, ale łatwiej nam będzie sobie wyobrazić jak miasto funkcjonowało w przeszłości.

Muzea Liverpoolu

W Liverpoolu, podobnie jak w innych większych miastach Anglii, najważniejsze muzea miejskie są darmowe. Warto wiedzieć, że znajdziemy je w dwóch “zagłębiach” muzealnych, w budynkach doków Alberta, oraz przy St George's Hall.

Oferta muzealna Liverpoolu powinna zadowolić każdego. W dokach Alberta znajdziemy: wspaniałe muzeum morskie (które nawiązuje głównie do statków transatlantyckich oraz do działań wojennych związanych z miastem), muzeum niewolnictwa, muzeum miasta Liverpool (ciekawe, interaktywne muzeum opisujące historię miasta od czasów średniowiecznych po dziś dzień) czy muzeum sztuki nowoczesnej TATE. Znajdziemy tu również, dodatkowo płatne, muzeum Beatlesów.

W budynkach przy St George's Hall znajdziemy muzeum świata (World Museum, atrakcja również dla dzieci), galerię sztuki (Walter Art Gallery, prace między innymi Piotra Rubensa) oraz bibliotekę miejską z darmowym tarasem na ostatnim piętrze.

Sportowy Liverpool

Kto nie zna klubów piłkarskich Liverpoolu, LFC oraz Evertonu? Obiekty obu z nich znajdują się niedaleko centrum, autobusem dojedziemy tam w około 20 minut. Co ciekawe, oba oddzielone są tylko niewielkim parkiem, możemy więc w łatwy sposób odwiedzić oba stadiony, oba oferują zwiedzanie oraz posiadają muzea.

Oprócz dwóch największych klubów piłkarskich, w mieście funkcjonuje wiele innych klubów sportowych. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, warto zajrzeć do muzeum miasta na ostatnie piętro.

Komunikacja miejska w Liverpoolu

Większość atrakcji w centrum miasta dostępna jest piechotą, miasto jednak oferuje rozbudowaną ofertę komunikacji miejskiej w postaci autobusów. Przy centrum handlowym Liverpool One znajdziemy dworzec autobusowy, z którego dostaniemy się do dowolnego miejsca w mieście.

Inne atrakcje

Oprócz powyższych atrakcji warto wybrać się do katedry (można wejść na wieżę), wjechać na wieżę radiową czy podjechać do Speke Hall, gdzie znajdziemy wiktoriański dom Tudorów wraz z wspaniałym ogrodem.


Reklama