Podróże po Europie

Goodison Park - zwiedzanie stadionu Evertonu

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2022

Goodison Park to stadion w Liverpoolu, na którym swoje mecze rozgrywa Everton FC. Należy on do najstarszych oraz najbardziej charakterystycznych obiektów piłkarskich w Anglii.

Stadion Evertonu mieści się przy parku Stanleya, który to oddziela go od znacznie lepiej znanego obiektu - Anfield, na którym swoje mecze rozgrywa Liverpool FC (jego zwiedzanie opisaliśmy w oddzielnym artykule Anfield - zwiedzanie stadionu Liverpoolu FC). Więcej o innych ciekawych miejscach w mieście Beatlesów przeczytacie w naszym przewodniku po atrakcjach Liverpoolu.

Goodison Park - kilka słów o historii stadionu

Stadion Evertonu został otwarty już 24 sierpnia 1892, a pierwszy mecz rozegrano na nim 2 września z Bolton Wanderers (zwycięstwo Evertonu 3-2).

[przed stadionem Goodison Park - klubu Liverpool Everton FC]
[przed stadionem Goodison Park - klubu Liverpool Everton FC]

Warto wspomnieć, że pierwotnie stadion miał trzy trybuny (co ciekawe jako pierwszy stadion piłkarski w Anglii) i przez kolejne lata był wielokrotnie rozbudowywany oraz remontowany, aż otrzymał widoczną dziś formę. Obecna pojemność obiektu to zaledwie 39 572, co przy współczesnej popularności Premier League czasem okazuje się liczbą zbyt małą.

Obiekt przez wiele lat był jednym z nowocześniejszych w Anglii, rozgrywano tu chociażby niektóre mecze Mistrzostw Świata w 1966 roku.

Nowy stadion

Już za kilka lat, w sezonie 2024-25, Everton przeniesie się na nowym stadion budowany obecnie na terenie dawnych doków Bramley-Moore Dock. Obiekt ten będzie mógł pomieścić około 53 000 widzów, czyli prawie tyle samo co stadion Anfield, i będzie mógł pochwalić się unikatową lokalizacją nawiązującą do bogatej historii portowej Liverpoolu.

Tradycja pokoleń

Spacerując dookoła stadionu zobaczymy wiele plansz przedstawiających historię klubu od początku aż do czasów dzisiejszych. Przy bramie wjazdowej znajdziemy tablicę upamiętniające kibiców klubu oraz pomnik słynnego gracza Evertonu - Dixie Deana.

Przed bramą główną stadionu Goodison Park - Liverpool Everton FC
Przed bramą główną stadionu Goodison Park - Liverpool Everton FC

Co ciekawe, obiekt przylega do kościoła św, Łukasza, który znajduje się przy jednej z trybun.

Zwiedzanie stadionu Evertonu

Goodison Park jest możliwy do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Aktualne ceny zwiedzania możemy znaleźć na oficjalnej stronie klubu.

Największe atrakcje zwiedzania Goodison Park

  • wizyta w szatni gospodarzy oraz gości,
  • przejście tunelem dla zawodników,
  • wejście na trybuny,
  • stanięcie na poziom murawy,
  • wejście do loży dyrektorów.
Liverpool - przed stadionem Goodison Park
Liverpool - przed stadionem Goodison Park

Jak dojechać do stadionu Evertonu?

Do stadionu wygodnie dojedziemy autobusem, np. ze znajdującego się w samym centrum przystanku Queen Square Bus Station. Alternatywnie możemy skorzystać z pociągu, ale stacja znajduje się około 1,5 km od wejścia na stadion.

Everton FC - stadion Goodison Park Liverpool
Everton FC - stadion Goodison Park Liverpool

Sklep klubowy Evertonu

Sklep klubu Everton FC przed stadionem Goodison Park w Liverpoolu
Sklep klubu Everton FC przed stadionem Goodison Park w Liverpoolu

Naprzeciwko głównego wjazdu na teren stadionu, po przeciwnej stronie ulicy, działa sklep klubowy Evertonu. W środku znajdziemy niezliczoną liczbę koszulek meczowych i treningowych (dla dzieci, kobiet i mężczyzn) oraz wiele innych rodzajów pamiątek, rozpoczynając od ubrań, a na przyborach szkolnych kończąc.

W sklepie klubu Everton FC
W sklepie klubu Everton FC

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama