Zwiedzanie stadionu Evertonu - Goodison Park

Słynny Goodison Park, na którym swoje mecze rozgrywa Everton FC, to jeden z najstarszych oraz najbardziej klimatycznych obiektów piłkarskich w Anglii. Został otwarty już 24 sierpnia 1892, a pierwszy mecz rozegrano na nim 2 września z Bolton Wanderers (zwycięstwo Evertonu 3-2).

przed stadionem Goodison Park - klubu Liverpool Everton FC

Dzisiejsza pojemność obiektu to zaledwie 39 572, co przy dzisiejszej popularności angielskiej ligi czasem okazuje się liczbą zbyt małą. Warto wspomnieć, że początkowo stadion miał 3 trybuny (jako pierwszy stadion piłkarski w Anglii), i przez kolejne lata był wielokrotnie rozbudowywany i remontowany.

Obiekt przez wiele lat był jednym z nowocześniejszych w Anglii, rozgrywano tu chociażby niektóre mecze Mistrzostw Świata w 1966 roku.

Stadion mieści się przy parku Stanleya, który to oddziela go od innego słynnego obiektu, Anfield, na którym swoje mecze rozgrywa Liverpool FC. Jeśli chcesz przeczytać informację również o tym obiekcie, sprawdź nasz artykuł: Zwiedzanie stadionu Anfield (Liverpool).

Tradycja pokoleń

Spacerując dookoła obiektu zobaczymy wiele plansz przedstawiających historię klubu od początku aż do czasów dzisiejszych. Przy bramie wjazdowej znajdziemy tablicę upamiętniające kibiców klubu oraz pomnik słynnego gracza Evertonu, Dixie Deana.

przed bramą główną stadionu Goodison Park - Liverpool Everton FC

Co ciekawe, obiekt przylega to kościoła św, Łukasza, który znajduje się przy jednej z trybun.

Sklep klubowy Evertonu

sklep klubu Everton FC przed stadionem Goodison Park w Liverpoolu

Naprzeciwko głównego wjazdu na teren stadionu, po przeciwnej stronie ulicy, znajdziemy olbrzymi sklep klubowy Evertonu. W środku znajdziemy niezliczoną liczbę koszulek meczowych i treningowych, dla dzieci, kobiet i mężczyzn, oraz wiele innych rodzajów pamiątek, rozpoczynając od ubrań, a na przyborach do szkoły kończąc.

!W sklepie klubu Everton FC
W sklepie klubu Everton FC

Największe atrakcje

Główne atrakcje podczas zwiedzania:

  • szatnie domowe Evertonu
  • wejście tunelem
  • wejście na trybuny
  • wejście na poziom murawy
  • miejsce do odnowy biologicznej dla zawodników

Informacje praktyczne

Zwiedzanie stadionu możliwe jest w: poniedziałki, środy oraz piątki, w dwóch porach, o godzinie 11:00 oraz 13:00, lub w niedzielę o: 10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:00.

Zwiedzanie nie jest możliwe w dzień meczowy, oraz od południa w dzień poprzedzający mecz domowy.

Liverpool - przed stadionem Goodison Park

Dojazd

Do stadionu najlepiej dojechać ze znajdującego się w samym centrum przystanku Queen Square Bus Station jedną z linii: 19/19A, 20 lub 21. Przystanek na którym powinniśmy wysiąść to Walton Lane w przypadku linii 19 lub County Road w przypadku linii 20 oraz 21. Autobusy kursują w godzinach szczytu co 10 minut.

W dni meczowe kursuje specjalny autobus numer 919, który odjeżdża z centrum z przystanku St John's Lane i zatrzymuje się na przystanku Goodison Park, Everton F.C.

Everton FC - stadion Goodison Park Liverpool

Ceny

Cena dla dorosłych to 12 funtów, a dla dzieci (15 lat i poniżej) koszt wynosi 6 funtów. Bilety najlepiej zamówić online na stronie biletowej klubu, aby na pewno zarezerwować miejsce. W przypadku dużej ilości osób zakup wejściówki na miejscu może nie być możliwy.

chorągiew klubu Everton FC - przed stadionem Goodison Park w Liverpoolu

Nowy obiekt

Od kilku lat klub planuje zbudować nowy stadion, który pomieści mniej więcej 50 000 widzów. Niestety, na razie z powodu braków w budżecie pomysł został przełożony na przyszłość. Klub w tym projekcie liczy bardzo mocno na pomoc miasta oraz prywatnych sponsorów.


Reklama