Podróże po Europie

Anfield - zwiedzanie stadionu Liverpoolu FC

Ostatnia aktualizacja: 29 października 2022

Stadion Anfield należy do najsłynniejszych obiektów piłkarskich w Europie. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na nim Liverpool FC dowodzony przez Jürgena Kloppa.

Zwiedzanie stadionu "The Reds" należy do największych atrakcji Liverpoolu i stanowi punkt obowiązkowy dla każdego fana futbolu.

Przed wejście na stadion Anfield - Liverpool FC
Przed wejście na stadion Anfield - Liverpool FC

Anfield Stadium - historia oraz architektura

Stadion Anfield jest domem "The Reds" od czasu założenia klubu w 1892 roku. Na przestrzeni ponad 125-letniej historii był on kilkukrotnie przebudowywany (po raz ostatni zaledwie kilka lat temu).

Rekord frekwencji na Anfield Stadium padł 2 lutego 1952 roku podczas spotkania z Wolverhampton Wanderers - na trybunach zasiadło wtedy aż 61 905 widzów! Były to jednak zamierzchłe czasy, kiedy większość miejsc na stadionach piłkarskich stanowiły ławki oraz miejsca stojące, i nie istniały jeszcze rygorystyczne wymagania odnośnie bezpieczeństwa.

Współcześnie obiekt składa się z czterech różniących się od siebie trybun: The Kop, Main Stand (Trybuna Główna), Sir Kenny Dalglish Stand oraz Anfield Road.

Pierwsza z nich, na której od zawsze zasiadają najbardziej fanatyczni kibice, posiada status legendarnej. Dzisiejsza The Kop różni się od swojej historycznej postaci, zwłaszcza po zamienieniu wszystkich miejsc na siedząco, wciąż jednak pozostaje największa jednopoziomową trybuną w Anglii. Pozostałe trybuny mają dwa lub trzy poziomy.

Ile osób może pomieścić stadion Liverpoolu?

Po ostatniej przebudowie Anfield Stadium może pomieścić niemal 54 000 widzów. Przed rozpoczęciem przebudowy w 2015 roku pojemność stadionu wynosiła "zaledwie" 44 750.

The Kop - stadion klubu Liverpool FC, Anfield
The Kop - stadion klubu Liverpool FC, Anfield

Liverpool FC znany jest z poszanowania swojej tradycji oraz budowania świadomości klubu na szacunku do wcześniejszych pokoleń. Przykładem takiego podejścia jest ustawiony przed głównym wejściem pomnik legendarnego trenera The Reds Billa Shankly’ego.

Spacerując po terenie obiektu nie raz natrafimy również na tytułowe hasło z hymnu klubu - You’ll Never Walk Alone. Jego początki datowane są na 1963 rok, ale na znaczeniu zyskało ono zwłaszcza po tragedii na stadionie Hillsborough, która miała miejsce w 1989 roku i kosztowała życie 97 fanów klubu*.

Bill Shankly - pomnik przed stadionem Anfield w Liverpoolu
Bill Shankly - pomnik przed stadionem Anfield w Liverpoolu

Zwiedzanie stadionu Liverpoolu - wycieczka oraz muzeum

Zwiedzanie Anfield Stadium składa się z dwóch części:

 • trwającej około 70-90 minut wycieczki z przewodnikiem po stadionie, w trakcie której staniemy na trybunach, wejdziemy do szatni oraz przejdziemy tunelem dla zawodników,
 • samodzielnej wizyty w klubowym muzeum, która zajmie nam od 30 do 60 minut (więcej czasu na miejscu spędzą najwierniejsi sympatycy LFC).

Wycieczki odbywają się w konkretnym godzinach, których nie możemy przegapić. W sezonie turystycznym warto dokonać rezerwacji wcześniej, żeby mieć pewność miejsca o wybranej przez nas godzinie.

Ile kosztuje zwiedzanie Anfield Stadium?

Cena pakietu The LFC Stadium Tour (wycieczka z przewodnikiem oraz bilet do muzeum klubowego) wynosi:

 • dorośli - 23,00 £ (115,58 zł)
 • seniorzy i studenci - 18,00 £ (90,45 zł),
 • dzieci poniżej 16 roku życia - 14,00 £ (70,35 zł),
 • pakiet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) - 65,00 £ (326,63 zł).

Dodatkowo dostępne są również:

Legends Q&A & The LFC Stadium Tour

Wycieczka prowadzona przez jednego z dawnych piłkarzy klubu - jej koszt dla dorosłych to 50,00 £ (251,25 zł). Nie powinniśmy jednak nastawiać się na to, że naszym przewodnikiem będzie którąś z niedawnych gwiazd - do współpracy zaproszono piłkarzy z dawnych lat.

Matchday Stadium Tour and Museum

Skrócone wycieczki organizowane w dni meczowe. Czas ich trwania to około 45 minut, a z trasy zwiedzania wyłączone są szatnie oraz sala konferencyjna. Koszt dla dorosłych to 25,00 £ (125,63 zł),

Muzeum klubowe W sprzedaży dostępne sa również bilety wyłącznie do muzeum klubowego (bez żadnej wycieczki). Ich cena dla dorosłych wynosi 12,00 £ (60,30 zł). Opcja ta dla większości turystów nie będzie raczej nazbyt ciekawa.

Aktualne ceny i pakiety możemy sprawdzić na tej stronie.

Największe atrakcje zwiedzania Anfield Stadium

Wybrane atrakcje wycieczki po stadionie Liverpoolu:

 • wizyta w szatni,
 • możliwość stanięcia na wysokości murawy,
 • przejście tunelem oraz stanięcie pod słynnym znakiem This Is Anfield,
 • możliwość zrobienia sobie zdjęcia na miejscu Jürgena Kloppa,
 • wejście na górną część trybuny Main Stand oraz The Kop,
 • wizyta w sali konferencyjnej.

Oprócz nich nie lada gratką dla fanów LFC będzie możliwość usłyszenia mniej znanych smaczków od przewodnika, który najczęściej jest zapalonym kibicem.

Dni i godziny zwiedzania

Aktualny kalendarz wycieczek wraz z harmonogramem oraz dostępnością biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie

Muzeum Liverpoolu

The Liverpool FC Story Museum, pomimo niewielkiego rozmiaru, jest jednym z ciekawszych muzeów klubowych w Anglii. Prezentowane w nim wystawy skupiają się przede wszystkim na losach The Reds oraz na najważniejszych piłkarzach i trenerach, którzy przyczynili się do największych sukcesów w historii klubu.

W środku zobaczymy okazałe trofea (w tym Pucharów Europy) oraz prezentacje multimedialne. Dla każdego Polaka ciekawym momentem będzie możliwość przypomnienia sobie finału Ligi Mistrzów pomiędzy drużyną z Liverpoolu a AC Milanem, podczas którego nasz rodak zaprezentował słynny Dudek Dance.

Jerzy Dudek - pamiątka w muzeum klubu Liverpool FC na stadionie Anfield
Jerzy Dudek - pamiątka w muzeum klubu Liverpool FC na stadionie Anfield

Do unikatowych artefaktów w kolekcji należy oryginalny "młynek", za pomocą którego kibice wchodzili na stadion w dawnych czasach. W muzeum można się również pochylić nad dwoma smutnymi historiami. Pierwsza z nich dotyczy katastrofy na stadionie Hillsborough, w efekcie której zginęło 97 kibiców LFC. Druga opowiada o tragedii na stadionie Heysel w Brukseli, gdzie ofiary stanowili stratowani Włosi, a angielski klub odpowiednio ich uhonorował w swoim muzeum.

Najnowsza część wystawy poświęcona jest osiągnięciom ekipy Jürgena Kloppa.

W muzeum na stadionie Anfield - Liverpool FC
W muzeum na stadionie Anfield - Liverpool FC

Warto pamiętać, że w muzeum możliwe jest otrzymanie materiałów w języku polskim. Wejście do muzeum znajduje się po lewej stronie sklepu klubowego.

Jak dojechać do stadionu Anfield?

Do Anfield Stadium wygodnie dojedziemy transportem publicznym, a dokładniej jednym z autobusów kursujących z centrum. Czas przejazdu wynosi pomiędzy 20 a 30 minut. Nazwa przystanku końcowego to Liverpool FC. Znajduje się on bezpośrednio przy stadionie.

Everton FC - odwieczny rywal i bliski sąsiad

Anfield Stadium położony jest przy parku Stanleya, który to oddziela go od Goodison Park, na którym swoje mecze rozgrywa Everton FC. Więcej o tym obiekcie napisaliśmy w naszym tekście Zwiedzanie stadionu Evertonu. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że Everton również rozgrywał mecze na Anfield w latach 1884-1891, po czym przeniósł się na Goodison Park.

Sklep klubowy Liverpoolu

Sklep klubowy Liverpoolu znajdziemy na stadionie, przy głównym wejściu do obiektu od strony Walton Breck Road. W środku znajdziemy olbrzymi wybór koszulek meczowych i treningowych, także tych historycznych, oraz całą masę innych gadżetów.

Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield
Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield

Sklep klubowy znajdziemy również w centrum handlowym Liverpool One (jest to flagowy sklep klubu w mieście, w środku znajdziemy między innymi interaktywne ekrany) oraz przy Williamson Square.

Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield
Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield

Restauracja klubowa

Na stadionie, tuż pod słynną trybuną The Kop, mieści się restauracja klubowa o nazwie Boot Room Sports Cafe. W środku znajdziemy duży wybór dań, w tym kanapek oraz steków i innych dań z grilla.

Menu dostępne jest na oficjalnej stronie. Dla kibiców klubu wizyta w oficjalnej restauracji może być nie lada gratką.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama