Zwiedzanie stadionu Liverpool FC - Anfield

Słynny stadion Anfield, jest siedzibą i miejscem rozgrywania spotkań domowych drużyny Liverpool FC od założenia klubu w 1892 roku. Dzisiejsza pojemność obiektu to 44 742 miejsc, jednak stadion jest w trakcie rozbudowy, która powiększy pojemność o blisko dziesięć tysięcy, do aż 54 000.

przed wejście na stadion Anfield - Liverpool FC

W dawniejszych czasach, gdy większość miejsc na stadionach stanowiły ławki oraz miejsca stojące, i nie było tak rygorystycznych wymagań wobec obiektów piłkarskich, padł rekord frekwencji - który wyniósł aż 61 905 widzów! Stało się to 2 lutego 1952 roku podczas spotkania z Wolverhampton Wanderers.

Dzisiaj stadion składa się z czterech różniących się od siebie trybun: Kop (Spion Kop), Main Stand (Trybuna Główna), Centenary Stand oraz Anfield Road. Pierwsza z nich, na której od zawsze siedzieli fanatyczni kibice, uważana jest za jedną z najbardziej legendarnych w Europie. Dzisiejsza Kop różni się od swojej historycznej postaci, szczególnie po zamienieniu wszystkich miejsc na siedząco, jednak nadal pozostaje największa jednopoziomową trybuną w Anglii.

!The Kop - stadion klubu Liverpool FC, Anfield
The Kop - stadion klubu Liverpool FC, Anfield

Liverpool FC znany jest z poszanowania tradycji oraz budowania klubu na bazie historii wcześniejszych pokoleń, przed głównym wejściem znajdziemy pomnik słynnego Billa Shankly’ego, który był legendarnym trenerem The Reds.

!Bill Shankly - pomnik przed stadionem Anfield w Liverpoolu
Bill Shankly - pomnik przed stadionem Anfield w Liverpoolu

Stadion mieści się przy parku Stanleya, który to oddziela go od innego obiektu, Goodison Park, na którym swoje mecze rozgrywa Everton FC. Jeśli chcesz przeczytać informację również o tym obiekcie, sprawdź nasz artykuł: Zwiedzanie stadionu Evertonu. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że Everton również rozgrywał mecze na Anfield w latach 1884-1891, po czym przeniósł się na Goodison Park.

Rozbudowa Anfield

Z powodu olbrzymiego zainteresowania oraz stosunkowo małej ilości miejsc, władze klubu zdecydowały się na przebudowę obiektu i zwiększenie finalnej pojemności do aż 59 000 miejsc. Celem przebudowy jest również zachowanie tradycyjnej atmosfery obiektu, większość prac powinna zostać zakończona na start sezonu 2016-2017. Nadal nie wiadomo, kiedy stadion finalnie będzie mógł pomieścić aż 59 000 widzów, jest to uzależnione od rozbudowy trybuny Anfield Road o kolejne 4800 widzów.

Niestety, z powodu prac stadionu nie można w pełni odwiedzić, o czym opisaliśmy poniżej w sekcji Informacje praktyczne.

Dzięki zmianom klub będzie mógł zwiększyć przychody z dnia meczowego i gościć więcej kibiców z Liverpoolu, jak i z całego świata.

Sklep klubowy Liverpoolu

Sklep klubowy Liverpoolu znajdziemy na stadionie, przy głównym wejściu do obiektu od strony Walton Breck Road. W środku znajdziemy olbrzymi wybór koszulek meczowych i treningowych, także tych historycznych, oraz całą masę innych gadżetów. Na koszulkach możemy wydrukować własne nazwisko i dowolny numer za dodatkową opłatą. Sklep klubowy otwarty jest w dni powszednie od 8:30 do 20:00, w sobotę od 9:00 do 19:00, a w niedzielę od 11:00 do 17:00.

!Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield
Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield

Sklep klubowy znajdziemy również w centrum handlowym Liverpool One (uznawany za flagowy sklep klubu w mieście, w środku znajdziemy między innymi interaktywne ekrany) oraz przy Williamson Square.

!Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield
Wizyta w sklepie klubowym Liverpool FC przy stadionie Anfield

Muzeum

Muzeum LFC, pomimo niewielkiego rozmiaru, jest jednym z ciekawszych muzeów klubowych w Anglii. W środku znajdziemy nawiązania do największych sukcesów klubu w postaci pamiątek (w tym Pucharów Europy) oraz odtwarzanych filmów. Dla każdego Polaka ciekawym momentem będzie możliwość przypomnienia sobie finału Ligi Mistrzów pomiędzy drużyną z Liverpoolu, a AC Milanem, podczas którego nasz rodak zaprezentował słynny Dudek Dance.

!Jerzy Dudek - pamiątka w muzeum klubu Liverpool FC na stadionie Anfield
Jerzy Dudek - pamiątka w muzeum klubu Liverpool FC na stadionie Anfield

Ciekawą atrakcją na pewno jest oryginalny młynek, za pomocą którego kibice wchodzili na stadion w dawniejszych czasach. W muzeum można się również pochylić nad dwoma olbrzymimi tragediami, tragedią na stadionie Hillsborough, gdzie zginęło 96 kibiców LFC, oraz tragedią na stadionie Heysel w Brukseli. W tym drugim przypadku ofiary stanowili stratowani Włosi, a angielski klub odpowiednio ich uhonorował w swoim muzeum.

!W muzeum na stadionie Anfield - Liverpool FC
W muzeum na stadionie Anfield - Liverpool FC

Warto pamiętać, że w muzeum możliwe jest otrzymanie materiałów w języku polskim. Wejście do muzeum jest po lewej stronie sklepu klubowego.

Informacje praktyczne

UWAGA: Z powodu przebudowy stadionu od 11 maja aż do września 2016 roku nie można zwiedzać obiektu, możliwe jest jedynie zwiedzanie muzeum klubowego. Od września do końca roku możliwe będzie zwiedzanie w ograniczonym zakresie - nie będą dostępne szatnie oraz wejście tunelem na płytę. Udostępnione za to zostaną boksy sponsorów oraz górne loże, które będą dobrym punktem widokowym na miasto.

Pełne zwiedzanie zostanie przywrócone na wiosnę 2017 roku

Muzeum można zwiedzać od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście jest jednak o godzinie 16:00.

Największe atrakcje

Z powodu zmian na obiekcie nie jest jeszcze znany dokładny plan zwiedzania. Na pewno, od stycznia 2017 roku możliwe będzie wejście do szatni oraz przejście tunelem na boisko, i oczywiście wejście na płytę. Od września do końca 2016 roku możliwe będzie również przejście do boksów sponsorów oraz do górnych lóż, które mają również służyć jako ciekawy punkt widokowy na miasto.

Restauracja klubowa

Na stadionie, tuż pod słynną trybuną The Kop, mieści się restauracja klubowa o nazwie Boot Room Sports Cafe. W środku znajdziemy duży wybór dań, w tym kanapek oraz steków i innych dań z grilla.

Menu dostępne jest na stronie http://bootroom.liverpoolfc.com/menus. Dla kibiców klubu wizyta w oficjalnej restauracji może być nie lada gratką. Tym bardziej, że dostępne są specjalne oferty łączone na zwiedzanie muzeum oraz zjedzenia posiłku.

Dojazd

Do stadionu najlepiej dojechać ze znajdującego się w samym centrum przystanku Queen Square Bus Station jedną z linii: 17 lub 19. Przystanek na którym powinniśmy wysiąść to Priory Road lub Breck Road w przypadku linii 17 lub Robson Street w przypadku linii 19. Autobusy kursują w godzinach szczytu co około 10 minut.

W dni meczowe kursuje specjalny autobus numer 917, który odjeżdża z centrum ze stacji St John's Lane i zatrzymuje się przy samym Anfield, Liverpool F.C.

Ceny

Zwiedzanie samego muzeum to koszt 9 funtów, dla młodocianych poniżej 16 roku życia, seniorów oraz studentów to koszt 6 funtów. Rodziny 2+2 mogą wejść w cenie 25 funtów. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić muzeum, przy kolejnej wizycie, tym razem na zwiedzaniu stadionu, czeka nas zniżka.

Jeśli chcemy odwiedzić muzeum oraz zjeść dwudaniowy obiad w restauracji, zapłacimy: dorośli 17,45 funta (oszczędność 2 funtów) oraz dzieci do lat 16 12,45 funta (oszczędność 1 funta).


Reklama