Bristol (Anglia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Bristol jest jednym z ważniejszych miast w Anglii, ósmym pod względem populacji, chociaż uważany jest za centrum nowych technologii zaraz po Londynie. Miasto nie jest bardzo popularną destynacją turystyczną, co może dziwić biorąc pod uwagę ilość atrakcji oraz sam klimat miasta.

spacer po Bristol w Anglii

Zwiedzanie Bristolu

Historia dzisiejszej metropolii rozpoczyna się w średniowieczu, już w XI wieku miasto pojawia się w annałach jako ważna twierdza i port południowo-zachodniej Anglii. Miasto zyskiwało na znaczeniu przez kolejne wieki, głównie przez swoje położenie tuż przy Kanale Bristolskim, przy rzece Avon. Bristol przez setki lat był jednym z najważniejszych portów angielskich.

Miasto szczególnie rozwinęło się w XVIII wieku, gdy obok Liverpoolu stało się centrum handlu niewolnikami. Po rewolucji przemysłowej i wprowadzeniu zakazu handlu niewolnikami, miasto zaczęło tracić na znaczeniu, do tego czasu było jednym z trzech największych miast w kraju.

Dzisiejszy kształt miasta w olbrzymiej mierze spowodowany jest skutkami II Wojny Światowej, podczas której miasto było wielokrotnie bombardowane, razem na miasto zrzucono kilkanaście tysięcy bomb i pocisków. Jeśli chcemy z bliska zobaczyć skutki bombardowań, warto podejść do kościoła św. Piotra w Parku Zamkowym (Castle Park), jako jeden ze zniszczonych kościołów nie został odbudowany i został zachowany jako świadectwo tamtych dni.

ruiny kościoła św. Piotra w Bristol

Katedra i świątynie

W Bristolu znajdziemy jedną z ciekawszych katedr angielskich, najstarsza jej część wschodnia pochodzi z XII wieku. Katedra jest darmowa i naprawdę warto ją odwiedzić będąc w Bristolu.

Sama świątynia znajduje się sympatycznej okolicy, College Green, gdzie naprzeciwko niej mieści się ratusz i place, na których czas spędzają mieszkańcy oraz studenci.

Jeśli mamy czas, warto podejść do innego z kościołów, kościoła St Mary Redcliffe. Budowa świątyni w dzisiejszym kształcie trwała aż trzy wieki, od XII do XIV wieku, chociaż w tym miejscu nabożeństwa odbywają się od ponad 900 lat.

Bristol i woda

Dzisiaj port został przeniesiony z centrum miasta, a stare doki zostały zamienione na okolicę rozrywkową i mieszkalną. Znajdziemy tam dziesiątki pubów i restauracji, wieczorem jest to jedno z najprzyjemniejszych miejsc do spaceru w mieście.

Dodatkowo, znajdziemy tam olbrzymi parowiec pasażerski SS Great Britain, który został zamieniony na muzeum. W 1843 roku, gdy budowa statku została zakończona, był on największym statkiem na świecie. Jednostka przewoziła imigrantów do Australii. W środku możemy zobaczyć w jakich warunkach ponad 150 lat temu podróżowali ludzie szukający innego świata.

Spacerując po dokach powinniśmy trafić również na replikę statku “Mateusz”, którym w 1497 roku John Cabot podróżował do Ameryki Północnej. Warto sprawdzić będąc na miejscu, czasem możliwe jest przepłynięcie się “Mateuszem” podczas krótkiego rejsu turystycznego.

Niesamowity most

!Bristol Suspension Bridge
Bristol Suspension Bridge

Jedną z atrakcji, której nie można odpuścić będąc w Bristol, jest słynny most wiszący Clifton Suspension Bridge. Most jest masywny i wręcz niewyobrażalny, możliwe jest przejście z jednej strony na drugą, rozpościera się z niego niesamowity widok w dół.

Obok mostu znajdziemy wieże obserwacyjną oraz jaskinię, która prowadzi do balkonu.. wystającego ze środka skały w dół. Więcej o moście Cliffton oraz wieży obserwacyjnej znajdziecie tutaj.

Oferta kulturalna

W Bristolu znajdziemy kilka ciekawych muzeów, między innymi darmowe Bristol Museum & Art Gallery, w którym możemy poznać najnowszą historię miasta. W środku znajdziemy wiele ciekawych instalacji oraz eksponatów poświęconych historii naturalnej.

Tuż obok znajdziemy Wills Memorial Building, w środku znajdziemy piękną salę, oraz możemy wejść na wieżę i spojrzeć na miasto z góry. Dzisiaj w budynku mieści się jeden z wydziałów uczelnianych i w środku, oraz w okolicy, spotkamy całe masy studentów.

Oprócz wspomnianego muzeum warto zainteresować się muzeum-domem w stylu gregoriańskim (The Georgian House Museum) oraz interaktywnym muzeum nauki At-Bristol (atrakcja polecana szczególnie dla rodziców z dziećmi).

Zielone miasto

W Bristolu znajdziemy wiele parków, każdego dnia o niemal każdej godzinie obleganych przez mieszkańców, a przede wszystkim studentów. Szczególnie przyjemnym miejscem jest park na wzgórzu Brandona, gdzie na samym środku znajdziemy otwartą wieżę Cabota (Cabot Tower).

Wieża jest zabytkiem drugiej klasy, i jest otwarta dla wszystkich. Możemy wdrapać się na nią i popatrzeć na okolicę z góry.

Wśród mieszkańców, oczywiście w cieplejsze dni, przyjęło się, że parki oraz murki to dobre miejsce na odpoczynek i spożywanie szybkich posiłków, nie powinniśmy więc czuć się niezręcznie robiąc to samo.

Miasto sztuki ulicznej

!Banksy - street art w mieście Bristol
Banksy - street art w mieście Bristol

Spacerując ulicami raz po raz napotkamy lepsze lub gorsze dzieła sztuki ulicznej. Warto jednak pamiętać, że to właśnie z Bristolu pochodzi jeden z największych artystów ulicznych naszych czasów, słynny Banksy, i w mieście znajdziemy kilka jego prac. W tym słynną pracę z wiszącym na oknie mężczyzną, który ukrywa się przed partnerem kochanki.


Reklama