Zwiedzanie stadionu Wembley

Stadion Wembley nie jest zwyczajnym stadionem narodowym, to symbol angielskiej piłki nożnej oraz świadek jej największych sukcesów. Dzisiejsza wersja stadionu została oficjalnie otworzona w w 2007 roku. Stoi w miejscu starego Wembley, który to został zburzony w latach 2002-2003. Budowa trwała blisko 5 lat i kosztowała ponad 800 milionów funtów.

Dwie słynne wieże zostały zastąpione masywnym łukiem. Oryginalne Wembley zostało otwarte w 1923 roku na “Wystawę Księstwa Brytyjskiego” i było świadkiem jedynego angielskiego mistrzostwa świata w 1966 roku, gdy reprezentacja Anglii wygrała 4-2 z reprezentacją RFN.

Arena pomieści blisko 90 000 widzów, i jest drugim największym stadionem piłkarskim w Europie zaraz po słynnym Camp Nou.

Trybuny stadionu Wembley

Na stadionie swoje mecze rozgrywa przede wszystkim reprezentacja Anglii, rozgrywane tu również są finały Pucharu Anglii oraz Pucharu Ligi Angielskiej. Ale to nie wszystko, odbywają są tu również mecze rugby, futbolu amerykańskiego oraz koncerty największych gwiazd (m.in. Queen, Michael Jackson oraz the Rolling Stones). Odbywały się tu także mecze hokeja w trakcie Igrzysk Olimpijskich.

Po obiekcie oprowadza przewodnik, my trafiliśmy na bardzo otwartego.. kibica Liverpool-u, który bardzo żywiołowo opowiadał i utrzymywał świetną atmosferę, przy tym opowiadał dużo interesujących ciekawostek o historii oraz o smaczkach architektonicznych.

Stadion Wembley

Największe atrakcje

 • odwiedzenie szatni (wypełnione koszulkami największych gwiazd, które strzeliły bramkę na tym stadionie oraz gwiazd reprezentacji Anglii)
 • wejście na trybuny (zarówno na boczną, jak i środkową trybunę - wchodzi się po schodach do miejsca, w którym odbiera się puchary - można nawet sobie zrobić zdjęcie)
 • przejście tunelem prowadzącym na boisko
 • odwiedzenie obszaru dla VIP-ów, który w trakcie spotkań jest zamknięty dla zaproszonych gości
 • wizyta w sali konferencyjnej, w której można zrobić zdjęcie i odbywa się mały quiz z historii stadionu

Sala konferencyjna na stadionie Wembley Szatnie na Wembley

Praktyczne informacje

Do stadionu dojedziemy metrem lub linią podmiejską - od metra do stadionu jest trochę krótsza droga.

Ceny biletów wstępu

Koszt dla dorosłych to aż 20,00£ (18,00£ gdy zamawiamy wcześniej ze strony internetowej). Bilet ulgowy (dla dzieci do 15 lat) to koszt 12,00£ (on-line 11,00£).

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie odbywa się we wszystkie dni niemeczowe, w godzinach 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00 i trwa ponad godzinę.

Na stronie wypisane są aktualne daty dni, podczas których nie ma możliwości zwiedzania stadionu. Przed wizytą należy sprawdzić czy aby nie jest planowane zamkniecie danego dnia.

Więcej szczegółowych informacji na stronie: Wembley Stadium

Ciekawe fakty o obiekcie

 • znajduje się w nim największa liczba.. toalet wśród stadionów na świecie, aż 2618
 • dach (który jest rozsuwany) jest w stanie zakryć wszystkie miejsca siedzące, przez co jest największym zadaszonym stadionem świata
 • otwarta część dachu stadionu również może być zakryta specjalną płachta, np. podczas koncertów - dodając blisko 25 000 miejsc
 • przy siedzeniach jest bardzo dużo miejsca na nogi, jest nawet więcej miejsca niż w loży królewskiej na starym obiekcie!
 • dzięki odpowiedniemu projektowi z niemal każdego miejsca na stadionie jest dobry widok, trybuny są dużo bliżej murawy niż na poprzednim obiekcie
 • murawa na nowym stadionie znajduje się cztery metry niżej niż na starym obiekcie

Widok na stadion Wembley


Reklama