Podróże po Europie

Stadion Wembley w Londynie - zwiedzanie, historia, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2024

Stadion Wembley nie jest zwyczajnym obiektem sportowym - to symbol angielskiego futbolu oraz świadek jego największego sukcesu, gdyż to właśnie na nim rozegrano finał mistrzostw świata w 1966 roku, w którym reprezentacja Anglii pokonała 4-2 drużynę RFN.

Jeśli planujemy zwiedzanie Londynu i jesteśmy sympatykami piłki nożnej, to zdecydowanie powinniśmy tu zawitać.

Stadion Wembley - historia i fakty

Otwarcie podziwianego dziś nowoczesnego obiektu miało miejsce w 2007 roku. Stanął on w miejscu wyburzonego w latach 2002-2003 starego Wembley, na którym swoimi interwencjami czarował w 1973 roku Jan Tomaszewski. Pierwsze Wembley zostało wzniesione z okazji "Wystawy Imperium Brytyjskiego" organizowanej w 1923 roku.

Budowa nowej areny trwała blisko 5 lat i pochłonęła ponad 800 milionów funtów, co jak na tamte czasy było kwotą astronomiczną.

Dwie słynne wieże, będące największy symbolem pierwszego Wembley, zostały zastąpione masywnym łukiem, który osiąga wysokość 133 m i jest widoczny z wielu miejsc w Londynie. Co ciekawe - stanowi on najdłuższą na świecie konstrukcje jednoprzęsłową wspierającą dach.

Wieczorny widok na łuk stadionu Wembley
Wieczorny widok na łuk stadionu Wembley

Ile osób może pomieścić Wembley?

Stadion Wembley może pomieścić 90 000 widzów, co czyni go największym obiektem sportowym Wielkiej Brytanii i drugim największym stadionem piłkarskim w Europie zaraz po słynnym Camp Nou (o którym przeczytacie więcej w naszym artykule zwiedzanie Camp Nou w Barcelonie).

Trybuny stadionu Wembley
Trybuny stadionu Wembley

Na stadionie swoje mecze rozgrywa przede wszystkim reprezentacja Anglii, lecz organizowane są tu również finały Pucharu Anglii oraz Pucharu Ligi Angielskiej. Ale to nie wszystko, odbywają są tu również mecze rugby, futbolu amerykańskiego oraz koncerty największych gwiazd (występowali tu Queen, Michael Jackson oraz the Rolling Stones). Na Wembley organizowano również także mecze hokeja w trakcie Igrzysk Olimpijskich.

Zwiedzanie Wembley - co powinniśmy wiedzieć?

Niektórzy przyjeżdżają pod stadion żeby zobaczyć jego imponującą bryłę wyłącznie od zewnątrz. My jednak polecamy wybrać się na zwiedzanie Wembley, które odbywa się w trakcie wycieczki przewodnikiem.

Wycieczka podstawowa, o nazwie Wembley Stadium Tour, trwa około 90 minut. W jej trakcie zobaczymy najważniejsze obszary obiektu. Wycieczki organizowane są kilka razy dziennie i w przypadku wysokiego sezonu warto rozważyć zakup biletu z wyprzedzeniem - dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o wolne miejsca, a także otrzymamy niewielką zniżkę.

Jako, że Wembley nie jest stadionem klubowym, to przyjemność wycieczki zależy w dużej mierze od osoby przewodnika. My trafiliśmy akurat na pozytywnego i wesołego... kibica Liverpoolu, który bardzo żywiołowo opowiadał i utrzymywał świetną atmosferę, przekazując przy tym sporo interesujących ciekawostek o historii oraz o smaczkach architektonicznych.
Zwiedzanie Wembley - widok na drugą stronę trybun
Zwiedzanie Wembley - widok na drugą stronę trybun

Ile kosztuje zwiedzanie Wembley?

Podstawowa wersja zwiedzania Wembley z przewodnikiem kosztuje 25,00 £ (125,63 zł) dla osoby dorosłej oraz 18,00 £ (90,45 zł) dla młodzieży poniżej 16. roku życia. Najmłodsi w wieku 0-4 mogą uczestniczyć bezpłatnie. Osoby z niepełnosprawnościami muszą zakupić bilet ulgowy, ale ich towarzysz będzie mógł wejść za darmo.

Są to ceny przy zakupie online; bilety kupowane w kasie są o jeden funt droższe.

Atrakcja znajduje się również w ofercie karty turystycznej London Pass, z którą możemy pojawić się w dniu wizyty i wybrać na pierwszą dostępną godzinę.

Dostępna jest również bardziej rozbudowana wersja wycieczki o nazwie **Wembley Stadium VIP Tour, podczas której zajrzymy dodatkowo do niedostępnych miejsc oraz otrzymamy mały upominek. Jej koszt to jednak aż 75,00 £ (376,88 zł) dla osoby dorosłej (i niewiele mniej dla młodzieży, bo 50,00 £ (251,25 zł)).

Oprócz nich dostępne są również wycieczki w dni meczowe. Wszystkie opcje znajdziemy na oficjalnej stronie, gdzie dodatkowo zakupimy bilet online.

Największe atrakcje zwiedzania Wembley

W trakcie wycieczki standardowej czekają nas między innymi poniższe atrakcje:

 • Odwiedzenie szatni wypełnionych koszulkami największych gwiazd, które strzeliły bramkę na tym stadionie, a także gwiazd reprezentacji Anglii.
 • Wejście na trybuny (zarówno na boczną, jak i środkową trybunę - wchodzi się po schodach do miejsca, w którym odbiera się puchary - można nawet zrobić tam sobie zdjęcie).
 • Przejście tunelem prowadzącym na boisko oraz stanięcie na wysokości murawy.
 • Odwiedzenie obszaru dla VIP-ów, który w trakcie spotkań jest zamknięty dla zaproszonych gości.
 • Wizyta w sali konferencyjnej, gdzie można zrobić zdjęcie i gdzie odbywa się mały quiz z historii stadionu.
Sala konferencyjna na stadionie Wembley
Sala konferencyjna na stadionie Wembley
Szatnie na Wembley
Szatnie na Wembley

Jak dojechać na stadion Wembley?

W okolicy stadionu Wembley odnajdziemy trzy stacje metra lub linii podmiejskiej. Wszystkie z nich są dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

 • Wembley Park Station - linie metra Jubilee oraz Metropolitan (my zawsze korzystamy z tej stacji),
 • Wembley Central Station - linia metra Bakerloo oraz linie podmiejskie (m.in. London Overground),
 • Wembley Stadium Station - obsługiwana przez przewoźnika kolejowego Chiltern Railways.

Po wyjściu ze stacji czekać nas jeszcze będzie krótki spacer.

Pamiętajcie, że stadion Wembley znajduje się w czwartej strefie biletowej. Jeśli chcielibyście zaoszczędzić na przyjeździe, najlepiej skorzystać z autobusu, ale podróż taka będzie trwała dłużej.

Więcej informacji o korzystaniu z transportu publicznego znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie: metro, bilety, autobusy

Dni i godziny zwiedzania

Zwiedzanie odbywa się we wszystkie dni niemeczowe, po kilka razy dziennie. Aktualne godziny najlepiej sprawdzić w kalendarzu na oficjalnej stronie, gdyż mogą się one zmieniać w zależności od pory roku.

Stadion Wembley - ciekawostki

 • Na Wembley znajduje się największa liczba... toalet wśród wszystkich stadionów na świecie - jest ich aż 2618!
 • Rozsuwany dach jest w stanie zakryć wszystkie miejsca siedzące, przez co Wembley jest największym zadaszonym stadionem świata.
 • Otwarta część dachu stadionu również może być zakryta specjalną płachtą, którą instaluje się np. podczas koncertów.
 • W przypadku koncertów uczestnicy wpuszczani są również na murawę, co zwiększa pojemność o blisko 25 000 miejsc.
 • Przy siedzeniach jest bardzo dużo miejsca na nogi - jest go nawet więcej miejsca niż w loży królewskiej na starym obiekcie!
 • Dzięki odpowiedniemu projektowi niemal każde miejsce na stadionie oferuje dobry widok, a trybuny są dużo bliżej murawy niż na poprzednim obiekcie.
 • Murawa na nowym Wembley znajduje się cztery metry niżej niż na starym obiekcie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama