Podróże po Europie

Tower Bridge w Londynie - zwiedzanie i historia jednego z najbardziej znanych mostów świata

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2024

Most zwodzony Tower Bridge jest dziś jednym z największych symboli Londynu. Nazwa przeprawy nawiązuje do znajdującej się tuż obok twierdzy Tower of London, w murach której przetrzymywano najważniejszych więźniów angielskiej, a później brytyjskiej monarchii.

Sam most Tower Bridge jest jednak dużo młodszy niż słynna twierdza. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 30 czerwca 1894 roku, lecz dzięki wykorzystaniu stylu wiktoriańskiego neogotyku z oddali można wziąć go za znacznie starszą strukturę.
Tower Bridge w Londynie
Tower Bridge w Londynie

Tower Bridge i jego historia

Rozbudowa Londynu doprowadziła w XIX wieku do decyzji o wzniesieniu nowej przeprawy nad Tamizą. Głównym hamulcowym rozpoczęcia planowanej inwestycji był fakt, że na obszarze pomiędzy Mostem Londyńskim (ang. London Bridge) a twierdzą Tower of London znajdowały się obszary należące do największego światowego portu - Portu Londyńskiego, który przez niemal cały czas był oblegany przez statki przypływające do miasta. Budowa zwykłego mostu doprowadziłaby do zablokowania możliwości wpływania i wypływania większych jednostek.

W 1877 roku utworzono specjalny zespół, którego zadaniem było znalezienie rozwiązanie tego problemu, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności stylu z sąsiednią twierdzą Tower. Wyłonienie odpowiedniego projektu zajęło 7 lat. Głównym architektem został Horace Jones, któremu w sprawach inżynieryjnych miał pomagać John Wolfe Barry.

Przejście po moście Tower Bridge w Londynie
Przejście po moście Tower Bridge w Londynie

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem prac było uzyskanie akceptacji Parlamentu Brytyjskiego, a ten w 1885 roku dał zielone światło do rozpoczęcia budowy. Prace wystartowały rok później i trwały przez kolejnych 8 lat. Oficjalne otwarcie nastąpiło 30 czerwca 1894 roku w obecności przyszłego króla, ówczesnego księcia Walii, Edwarda VII oraz jego małżonki.

Ciekawostka: Most od dnia wybudowania aż do 1974 roku wznoszony był dzięki wykorzystaniu silników parowych. Obecnie operacja podnoszenia i opuszczania mostu możliwa jest dzięki mechanizmowi elektrycznemu, ale jeszcze do połowy lat 80. poprzedniego wieku przy moście pracowało ponad 80 osób.
Maszynownia mostu Tower Bridge w Londynie - mechanizmy napędowe
Maszynownia mostu Tower Bridge w Londynie - mechanizmy napędowe

Architektura Tower Bridge - słynny most w liczbach

Most Tower Bridge ma długość 240 metrów. Najbardziej charakterystycznymi elementami przeprawy są dwie wysokie na 65 metrów wieże, które połączono ze sobą dwoma kładkami pieszymi umieszczonymi na wysokości ponad 40 metrów nad poziomem wody.

Do kładek prowadziły wiktoriańskie schody (współcześnie istnieje też winda), a same przejścia wykorzystywane były przez mieszkańców, którzy nie musieli czekać aż do opuszczenia mostu. Obecnie przejścia są oszklone i służą za część wystawową.

Pomiędzy wieżami prowadzi główna część mostu: dwa równe przęsła, które podnoszone są pod równym kątem. Most po wzniesieniu zapewnia statkom przestrzeń o szerokości blisko 60 metrów oraz wysokości około 40 metrów.

Kładka mostu Tower Bridge w Londynie
Kładka mostu Tower Bridge w Londynie

Podnoszenie i opuszczanie mostu Tower Bridge w Londynie

Od dnia inauguracji most wznoszony był nawet 20-30 razy dziennie, co wymagało ciągłej pracy ponad 80 osób. W XX wieku zmienił się jednak sposób transportu towarów i ludzi, co wpłynęło na dużo mniejsze wykorzystanie przeprawy.

Obecnie most podnoszony i opuszczany jest mniej niż tysiąc razy w roku, więc szanse na przypadkowe zobaczenie tej operacji nie są wcale duże. Na szczęście nie musimy zdawać się jedynie na ślepy los - wystarczy wejść na oficjalną stronę organizacji zarządzającej zabytkiem i sprawdzić kalendarz, który dostępny jest tutaj.

Co ciekawe, za wzniesienie mostu nie trzeba płacić. Wystarczy jedynie posiadać zarejestrowaną jednostkę z masztem wyższym niż +/- 9 metrów i zgłosić chęć przepłynięcia co najmniej 24 godziny wcześniej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Podczas zwiedzania Tower Bridge w Londynie
Podczas zwiedzania Tower Bridge w Londynie

Zwiedzanie Tower Bridge w Londynie

Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że od lat 80. poprzedniego wieku wnętrze słynnego mostu, w tym górne przejścia, są udostępnione dla odwiedzających. Zwiedzanie podzielone jest na dwie części: sam most razem z górnymi przejściami oraz pomieszczenie z mechanizmem parowym po południowej stronie. Co prawda zwiedzanie Tower Bridge nie należy do najtańszych atrakcji w Londynie, ale miłośnicy historii techniki na pewno nie będą żałować wizyty.

Z wystaw w środku dowiemy się więcej o historii przeprawy, o silnikach parowych wykorzystywanych do podnoszenia środkowych przęseł oraz o ludziach pracujących przy budowie oraz obsłudze mostu.

Maszynownia Tower Bridge w Londynie
Maszynownia Tower Bridge w Londynie

Chociaż od 1976 roku most unoszony jest dzięki napędowi elektrycznemu, w pomieszczeniach pomocniczych mostu zachowały się autentyczne wiktoriańskie silniki parowe oraz piece do spalania węgla. Wystawa ta powinna przypaść do gustu zwłaszcza odwiedzającym zainteresowanym rozwojem techniki oraz chcącym zobaczyć oryginalne mechanizmy.

Górna część mostu służy z kolei jako punkt widokowy oraz miejsce niewielkiej wystawy prezentującej zdjęcia oraz podstawowe informacje o około 40 mostach z całego świata. Panoramiczny widok jest na pewno przyjemny, ale trudno nam jednoznacznie stwierdzić, czy akurat dla widoku na miasto warto odwiedzać Tower Bridge. Tym bardziej, że w okolicy znajdziemy nie gorsze punkty widokowe - w tym darmowy Sky Garden, który ma tą przewagę, że zobaczymy z niego opisywany w tym artykule most Tower Bridge!

Inne miejsca do oglądania miasta z góry znajdziecie w naszym przewodniku Punkty widokowe Londynu
Przejście górną częścią kładki Tower Bridge w Londynie
Przejście górną częścią kładki Tower Bridge w Londynie

Dla części turystów niemałą atrakcją górnej części jest długa na 11 metrów i szeroka na niemal 2 metry szyba, którą umieszczono na podłodze. Na szybie możemy stanąć i spojrzeć na ruch uliczny poniżej.

Nie ma raczej ryzyka, że szyba pęknie pod naszym naporem. Konstrukcja składa się z paneli ważących ponad 500 kilogramów każdy.

Szklana podłoga kładki Tower Bridge w Londynie
Szklana podłoga kładki Tower Bridge w Londynie

Tower Bridge - zwiedzanie i informacje praktyczne

Tower Bridge zwiedzamy samodzielnie. Przy spokojnym tempie wizyty na miejscu spędzimy pomiędzy 60 a 90 minut, ale możemy też obejść całość znacznie szybciej.

Do Tower Bridge możemy wejść zarówno od strony północnej (wejście do pomieszczeń wewnątrz mostu), jak i od strony południowej (start od pomieszczeń z zachowanymi oryginalnymi silnikami parowymi).

Wskazówka: Najlepiej jest dostosować wejście do naszego planu zwiedzania. Jeśli chcielibyśmy od razu po Tower Bridge wybrać się do Twierdzy Tower of London, lepiej zacząć od południa. Jeśli jednak zaczynamy zwiedzanie od twierdzy, najwygodniej wejść od strony północnej.
Mechanizmy napędowe mostu Tower Bridge w Londynie
Mechanizmy napędowe mostu Tower Bridge w Londynie

Bilety do Tower Bridge w Londynie

Niestety, wejście do Tower Bridge nie należy do tanich i kosztuje aż 12,30 £ (61,81 zł) dla dorosłych i 6,20 £ (31,16 zł) dla dzieci od 5 do 15 roku życia.

Atrakcja wchodzi również w skład karty turystycznej London Pass.

Bilety możemy zakupić na miejscu lub online na oficjalnej stronie. Podczas rezerwacji online wybieramy konkretną godzinę wejścia i nie musimy się martwić brak wolnych miejsc.

Godziny otwarcia

Aktualne godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.

Dojazd do Tower Bridge

Najbliższa stacja metra znajduje się na północ od twierdzy Tower of London i kilkaset metrów od samego mostu. Nazwa stacji to Tower Hill i obsługiwana jest przez dwie linie metra: District oraz Circle.

Najszybszy dojazd najprościej sprawdzić korzystając z aplikacji map Google lub z oficjalnego plannera podróży londyńskiego przewoźnika Transport for London.

Więcej o londyńskim transporcie publicznym przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie.
Widok z kładki Tower Bridge w Londynie
Widok z kładki Tower Bridge w Londynie

Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Wszystkie pomieszczenia oraz wejścia dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. W przypadku wzniesień przy wejściach dostępne są rampy, a na górną część mostu wjedziemy windą.

Dokładne informacje o możliwych przeszkodach w trakcie zwiedzania można znaleźć na specjalnej stronie www.accessable.co.uk (w języku angielskim).

Widok z górnych pomostów Tower Bridge w Londynie
Widok z górnych pomostów Tower Bridge w Londynie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama