Opactwo Westminsterskie - historia, ciekawostki i informacje praktyczne

Można powiedzieć, że opactwo westminsterskie jest dla Anglików tym czym Wawel dla Polaków. Tutaj koronowano królów, a wielu z nich znalazło w tych gotyckich murach ostatni spoczynek. Co więcej, po rozbracie Henryka VIII z katolicyzmem Westminster stało się jednym z centrów nowego wyznania (powstały tu niektóre części tłumaczenia Biblii Króla Jakuba).

!Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Historia

Legenda mówi, że pierwszy kościół w tym miejscu powstał we wczesnym średniowieczu kiedy miejscowemu rybakowi objawił się święty Piotr. Stąd miało się wziąć obecne wezwanie. Historycy są jednak podzieleni w próbach datowania początków najstarszej świątyni - mówi się o VII, VIII lub nawet X wieku. Z całą pewnością stosunkowo wcześnie pojawił się tu zakon benedyktynów, z którym Westminster było związane aż do powstania anglikanizmu.

!Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Początek świetności klasztoru to panowanie Edwarda Wyznawcy - bogobojny król (zaliczony w poczet świętych) ślubował pielgrzymkę do Rzymu. Nie mogąc jednak swego przyrzeczenia wypełnić postanowił przysłużyć się chrześcijaństwu powiększając opactwo i kościół. Całość konsekrowano na kilka dni przed śmiercią monarchy, który został tu pochowany. 
Romańskie mury przeszły gruntowną przebudowę w XIII wieku. Ówczesny władca Anglii Henryk III Plantagenet odbył kilka kampanii we Francji starając się obronić zagrożone posiadłości. Duże wrażenie zrobiły na nim francuskie katedry. Sprowadził więc budowniczego Henryka z Rheims, który w Westminster rozpoczął wznoszenie unikalnej budowli łączącej cechy gotyku angielskiego i francuskiego. Śmierć władcy i problemy finansowe królestwa doprowadziły do wstrzymania robót. Wznowiono je w XIV wieku – kierował nimi Henryk Yevele, trzymając się jednak koncepcji swego poprzednika.

Świątynia była oczkiem w głowie kolejnych władców, którzy łożyli na jej rozbudowę spore sumy lub dokonywali przebudów. Tak stało się między innymi za panowania Henryka VII, który ufundował słynną kaplicę poświęconą Dziewicy Maryi.

!Wnętrze Opactwa Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Wnętrze Opactwa Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Opactwo benedyktynów zostało zlikwidowane przez Henryka VIII, który po sporze z papieżem ogłosił się głową nowego kościoła. Wprawdzie benedyktyni powrócili tutaj po śmierci Edwarda VI (za czasów panowania Marii I Tudor), ale królowa Elżbieta z powrotem oddała Westminster protestantom. W XVI wieku kościół świętego Piotra pełnił funkcję katedry, szybko jednak został uzależniony od katedry świętego Pawła w Londynie. Powstało wtedy powiedzenie “okraść Piotra aby zapłacić Pawłowi”, które dobrze oddawało relacje między gospodarzami obu świątyń.

Ostatniej znaczącej przebudowy dokonano w latach 1722-1745 kiedy to opactwo zyskało dwie nowe wieże. W czasie drugiej wojny światowej stało się jednym z celów niemieckich nalotów. Kilka bomb sięgnęło celu, wybuchł pożar, ale udało się ocalić zabytkowego wyposażenie.

Opactwo westminsterskie to kawał historii Anglii. Spoczywa tutaj większość jej władców od czasów Wilhelma Zdobywcy. Wyjątki to Edward VIII (który abdykował ze względu na związek z rozwódką) i Edward V. Pochówek tego drugiego nie jest pewny - młodociany władca został najprawdopodobniej zamordowany. W XVII wieku odkryto szkielet, który zidentyfikowano jako szczątki Edwarda. W 1933 kości zbadali naukowcy, ale nie udało się im ustalić czy faktycznie mamy do czynienia z przedstawicielem rodu Yorków.

!Wysoki Ołtarz - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Wysoki Ołtarz - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Ciekawostki

 • W 2011 roku w świątyni odbyło się ślub księcia Williama i Kate Middleton;
 • Obecnie panująca królowa Elżbieta II została koronowana na tronie króla Edwarda;
 • W Opactwie znajduje się 450 grobowców i pomników;
 • W świątyni znajdują się groby wielu słynnych osób np. Karola Dickensa;
 • Wśród tablic pamiątkowych opactwa znajdziemy także tablicę poświęconą Williamowi Szekspirowi;

!Pomnik Shakespearea - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Pomnik Shakespearea - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Zwiedzanie

Opactwo Westminsterskie czyli Westminster Abbey jest jedną z popularniejszych atrakcji w całym Londynie, warto pamiętać, że w sezonie przed wejściem tworzą się długie kolejki do wejścia, niestety może okazać się, że nie wszyscy oczekujący zostaną wpuszczeni, dlatego jeśli nam zależy na odwiedzeniu świątyni powinniśmy zaplanować dzień tak, aby postarać się odwiedzić ją w miarę wcześnie.

Zapamiętać należy również to, iż ostatnie wejście odbywa się godzinę przed zamknięciem obiektu, a w przypadku dużego zainteresowania (długich kolejek na zewnątrz), już ok 75 min przed zamknięciem powinniśmy zostać poinformowani czy mamy szansę na wejście do środka.

Na zwiedzanie na pewno warto zaplanować godzinę lub dłużej (w zależności od naszych zainteresowań), ponieważ wewnątrz zobaczymy wiele szczegółów, grobowców, rzeźb, pamiątkowych tablic i innych detali.

!Tron koronacyjny - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Tron koronacyjny - Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Na wejściu możemy bezpłatnie wypożyczyć audio-przewodnik dostępny również w języku polskim lub wcześniej pobrać na swój telefon aplikację - z tej strony (również w języku polskim).

W świątyni jest całkowity zakaz robienia zdjęć.

Dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie - LINK.

Przed wizytą upewnijmy się czy w wybranym przez nas dniu opactwo możliwe jest do zwiedzanie i czy odbywają się wtedy specjalne wydarzenia.

Ceny biletów wstępu

[stan na 3 marca 2020]

Ceny do 31.03.2020:

 • dorośli (od 17. lat) - 21£ (on-line) / 23£ (na miejscu);
 • seniorzy 60+ / studenci - 18£ (on-line) / 20£ (na miejscu);
 • dzieci w wieku 6 - 16 lat - 9£ (on-line) / 10£ (na miejscu);
 • dzieci poniżej 6. roku życia - bezpłatnie;
 • osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich - bezpłatnie;

 • dostępne są również bilety dla rodzinne.

Ceny od 01.04.2020:

 • dorośli (od 17. lat) - 22£ (on-line) / 24£ (na miejscu);
 • seniorzy 60+ / studenci - 19£ (on-line) / 21£ (na miejscu);
 • dzieci w wieku 6 - 16 lat - 9£ (on-line) / 10£ (na miejscu);
 • dzieci poniżej 6. roku życia - bezpłatnie;
 • osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich - bezpłatnie;

Bilety można zakupić na stronie - pod tym adresem.

!Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Lokalizacja

Adres:

20 Deans Yd, Westminster, Londyn SW1P 3PA, Wielka Brytania

Dojazd:

Opactwo Westminster jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, w najbliższej okolicy znajdują się dwie stacje metra: Westminster (linie: Jubilee, District, Circle Lines) i St James's Park (linie: District, Circle Lines) oraz dwie stacje kolejowe (w odległości ok 1,20 km): London Victoria i London Waterloo.


Reklama