Podróże po Europie

Gdzie spać w Londynie? Najlepsze dzielnice i polecane hotele

Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. I jednocześnie posiada jedną z najmniej przyjaznych baz noclegów wśród największych europejskich metropolii, co przyznają nawet sami Anglicy zmuszeni do podróży służbowych czy chcący odwiedzić London dla przyjemności.

Wysokie ceny i kiepskie warunki (duża wilgoć lub zimno) - jest to nierozłączny duet opisujący noclegi w Londynie (o ile oczywiście nie posiadamy budżetu liczonego w setkach funtów na dobę).

Baza noclegowa i popularne typy noclegów

W Londynie odnajdziemy chyba wszystkie możliwe typy noclegów. Apartamenty, zakwaterowanie typu Bed and Breakfast (B&B), domy gościnne (Guest House), hostele i hotele.

Noclegi B&B i domy gościnne są w praktyce tym samym, jedyną różnicą jest zapewniana ilość miejsc noclegowych. W przeciwieństwie do angielskiej prowincji noclegi B&B nie są w Londynie małymi rodzinnymi biznesami w których właściciel pracuje na recepcji i jednocześnie podaje śniadanie. Są to raczej małe hotele prowadzone przez zewnętrze firmy w zamienionych na ten cel wiktoriańskich domach.

Ciekawym wyborem mogą być hostele. Wiele z nich stara się wyróżnić wyglądem i udogodnieniami, i część z nich oferuje pokoje z prywatną łazienką. Warto jednak pamiętać, że większość najlepszych ofert to pokoje ze współdzieloną łazienką, w przypadku prywatnych łazienek ceny w hostelach są zbliżone do tych z gwiazdkowych hoteli.

Warto również pamiętać, że gwiazdki w Wielkiej Brytanii przyznawane są za posiadanie konkretnych udogodnień. Nie mają nic wspólnego z czystością i jakością hotelu. Często hostel czy B&B będzie lepszym wyborem niż hotel.

Za bardzo dobrą cenę za dwuosobowy pokój z prywatną łazienką na obszarze centralnego Londynu można uznać 50-60 funtów. Tańsze mogą być miejsca ze współdzieloną łazienką.

Zasady szukania noclegu w Londynie

Szukając noclegu w Londynie powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że nie istnieje coś takiego jak turystyczne centrum miasta. Główne atrakcje porozrzucane są na odległości nawet kilkunastu kilometrów i jeśli nie interesują nas wielogodzinne spacery będziemy musieli korzystać z londyńskiej komunikacji. Wszystko o komunikacji w Londynie znajdziecie pod tym adresem. Szukając noclegu zawsze sprawdzajmy jakie rodzaje komunikacji (metro, autobus) są w pobliżu. Metro w Londynie różni się trochę od tego znanego z innych miast. Jest o wiele starsze i podczas przesiadek na niektórych stacjach czasem trzeba się nachodzić.

W Londynie nie ma sztywnego podziału na to, w które dni ceny noclegów są wyższe. W weekendy do Londynu przylatują tłumy turystów, a w tygodniu masy osób przyjeżdżają do pracy. Można lekko założyć, że czym dalej na wschód tym więcej miejsc zajmowanych jest przez osoby odwiedzające Londyn w celach biznesowych i ceny w weekendy powinny tam maleć (i odwrotnie). Najtrudniej o nocleg w rozsądnych cenach jest na pewno w okresie od kwietnia do końca września i przez drugą połowę grudnia.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest to na którym lotnisku lądujemy (a tych jest kilka). Jeśli wybieramy się do Londynu na krótko warto poszukać noclegu z łatwym dojazdem z i na lotnisko. Szkoda stracić godziny na przemieszczanie się pomiędzy lotniskiem a hotelem.

Plusem Londynu jest to, że najważniejsze atrakcje kulturalne są darmowe. Czasem warto dopłacić trochę do noclegu i mieć więcej czasu na dłuższe odwiedziny londyńskich muzeów.

Gdzie szukać noclegu w centralnym Londynie?

W Londynie nie znajdziemy typowego centrum tak jak w innych europejskich miastach. Jako punkt odniesienia możemy wziąć umowny Centralny Londyn (Central London), który rozciąga się mniej więcej od mostu Tower Bridge aż do dzielnicy Kensington. Centralny Londyn składa się z większym okręgów (borough), z których każdy podzielony jest na dzielnicę, czasem bardzo małe.

Westminster

Nazwa Westminster kojarzy nam się na pewno z brytyjskim parlamentem i Opactwem Westminsterskim. Westminster jest jednak bardzo dużym okręgiem administracyjny (na prawach miasta) w centrum Londynu. Południowa część dzielnicy to zagłębie zabytków, znajdziemy tam wspomniany wcześniej parlament, Pałac Buckingham czy Hyde Park. Na północy Westminster zamyka The Regent's Park i londyńskie zoo.

Gdzie szukać noclegów w dzielnicy Westminster?

  • Victoria - mały obszar na południu Westminster. Jest to dobry wybór dla każdego kto przyjeżdża do Londynu na krótko. Na terenie Victoria znajduje się główny dworzec autobusowy skąd dojedziemy do londyńskich lotnisk oraz dworzec kolejowy. No i do wielu atrakcji dojdziemy pieszo.
  • Soho - miejsce dla turystów z większym budżetem. Teatry, kuchnia z całego świata, dzielnica żyjąca do późnej nocy - Soho to na pewno jedno z najciekawszych miejsc do zatrzymania się w Londynie.
  • Paddington - okolica otaczającą odnowiony dworzec kolejowy Paddington. W przeciwieństwie do innych dużych metropolii w Londynie okolica dworca nie odstrasza i znajdziemy tam kilka budżetowych hoteli.
  • Bayswater - stosunkowo niewielka dzielnica znajdująca się przy parku Kensington. Warto rozejrzeć się za promocjami, czasem można znaleźć pokój w rozsądnej jak na Londyn cenie blisko stacji metra Bayswater.

Niestety, mimo że na całym obszarze Westminster znajduje się blisko 1400 punktów noclegowych (według serwisu Booking) to bez promocji trudno o dobrze oceniane miejsce w rozsądnej cenie.

Wyszukaj noclegi na całej dzielnicy Westminster

Kensington and Chelsea

Obszar Kensington, a dokładniej Royal Borough of Kensington and Chelsea, jest najmniejszym okręgiem administracyjnym w Londynie (i drugim najmniejszym w całej Anglii) i jednocześnie najgęściej zaludnionym w całej Wielkiej Brytanii. Dzielnica znajduje się na wschód od Hyde Parku i Pałacu Buckingham.

Z perspektywy turysty jest to idealne miejsce jeśli szukamy ciszy i spokoju. Niska wiktoriańska zabudowa, muzea i zabytki (m.in Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Wiktorii i Alberta czy Narodowe Muzeum Armii), przyjemny park Kensington (ten administracyjnie znajduje się poza Kensington) i brak pospiechu znanego z centralnej i zachodniej części Londynu.

Wybór noclegów jest tu również urozmaicony, jednak tańsze noclegi będą bliżej wschodniej granicy dzielnicy. Zdarza się, że dobre ceny pojawiają się w dobrze ocenianym hotelu London Visitors Hotel, chociaż najlepsze oferty dotyczą pokojów z łazienką współdzieloną.

Wyszukaj noclegi w dzielnicy Kensington and Chelsea

Camden, Kings Cross i St Pancras

Dzielnica Camden znajduję się pomiędzy Westminster oraz City of London i ciągnie się daleko na północ. Szukając noclegu w Camden powinniśmy skupić się na graniczących ze sobą obszarach Kings Cross i St Pancras. Popularnym miejscem noclegowym jest tam Clink78 Hostel oferujący pełne spektrum typów noclegowych - miejsca w pokojach wieloosobowych, pokoje prywatne ze współdzieloną łazienką i pokoje prywatne z prywatną łazienką.

W najbliższej okolicy znajdziemy tu stacje metra, Muzeum Brytyjskie (British Museum). Nie powinniśmy mieć również problemów z dojazdami z lotnisk.

Wyszukaj noclegi w obrębie dzielnic Kings Cross i St Pancras Wyszukaj noclegi na całym obszarze Camden

City of London

City of London to biznesowe serce Londynu. Mimo, że obszar popularnego City to więcej niż zagłębie drapaczy chmur, to ciężko w granicach całej dzielnicy znaleźć rozsądny nocleg poniżej 100 funtów za dobę. Nie jest to również najlepsze miejsce z perspektywy turysty. W dzień panuje tu wszechobecny gwar i harmider, a wieczorem i w nocy obszar niemal zamiera. Zdecydowanie lepszym wyborem dla turystów z większym budżetem będzie Soho i inne modne obszary Westminster.

Wyszukaj noclegi na całym obszarze City

Southwark - Południowy brzeg (South Bank)

Jeśli nie zależy nam na najbliższej odległości do głównych zabytków możemy rozważyć nocleg w okręgu Southwark znajdującym się po południowej stronie Tamizy. Southwark rozciąga się na dość długim obszarze, dlatego warto najpierw rozejrzeć się za noclegami bliżej brzegu rzeki.

Na obszarze dzielnicy Southwark znajdziemy trochę atrakcji, w tym Imperial War Museum, budynek The Shard czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z darmowym punktem widokowym.

Często oferty promocyjne udostępnia sieciowy hotel Best Western London Peckham Hotel. Niestety, znajduje się on dalej na południe i dojazd do głównych atrakcji możliwy jest jedynie autobusem.

Jeśli zdecydujemy się na nocleg w dalszej południowej części Southwark powinniśmy wcześniej sprawdzić komentarze odnośnie okolicy i bezpieczeństwa oraz możliwe opcje dojazdowe.

Wyszukaj inne noclegi w dzielnicy Southwark

Dalsze dzielnice

Jeśli istotnym czynnikiem jest dla nas niższa cena możemy rozważyć nocleg w jednej z dalszych dzielnicy - np. oddalonej na południe Crystal Palace. W przypadku takiego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę dwie sprawy. Po pierwsze - w londyńskim metrze obowiązują strefy, więc dojazd dla większej ilości osób może podnieść kwotę noclegu. Z tego względu najlepiej szukać noclegów niedaleko przystanków autobusowych (w autobusach nie obowiązują strefy). Możemy bez problemu sprawdzić dojazdy korzystając z map Google.

Po drugie, jeśli nasze miejsce noclegowe znajduje się dalej od stacji kolejki lub przystanku autobusowego czeka nas spacer przedłużający czas dotarcia i powrotu z centrum Londynu.

Szukać tańszych noclegów możemy również bardziej na północ, w tym na obszarze dużego okręgu Islington na środku którego znajduje się stadion Arsenalu i łatwo dojechać tam komunikacją. Pokój B&B lub apartament znajdziemy tam już od 50 funtów. Minusem jest to, że jest to bardzo różnorodny obszar - biedne i mniej przyjemne dzielnice poprzeplatane są z dzielnicami pełnymi domów wartych nawet miliony funtów. Przed wyborem noclegu warto rozeznać się w okolicy i w możliwościach dojazdu do centralnego Londynu.

Wyszukaj noclegi w Islington

Tani nocleg poza centrum Londynu

Za jeden z najtańszych hoteli w Londynie uchodzi Queens Hotel. Cena za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką zaczyna się często od 35-40 funtów. Warunki nie są idealne, ale biorąc pod uwagę ceny i ogólne warunki w Londynie jest przyzwoicie. W okolicę Opactwa Westminsterskiego lub Placu Trafalgar dojedziemy z hotelu w około godzinę autobusem numer 3 (wersja tańsza) lub z przesiadkami metrem (wersja droższa i trzeba podejść kawałek do stacji).

Na jakie dzielnice uważać w Londynie?

Londyn jak każda duża metropolia narażona jest na przestępczość. W szeroko rozumianym centralnym Londynie nie ma jednak miejsc, w które powinniśmy bać się iść w biały dzień.

Jeśli szukamy noclegów trochę dalej od głównych atrakcji możemy wejść na stronę brytyjskiej policji działającą pod tym adresem. Następnie możemy kliknąć guzik FIND YOUR NEIGHBOURHOOD i wpisać kod pocztowy hotelu/miejsce noclegowego. System wyświetli nam wszystkie zgłoszone przestępstwa w ostatnim miesiącu rozmieszczone na mapie. Jeśli w okolicy naszego hotelu zgłoszono napady lub inne problemy warto rozważyć nocleg w innym miejscu.

Reklama