Podróże po Europie

Gdzie spać w Londynie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2023

Londyn należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. I jednocześnie posiada jedną z najmniej przyjaznych baz noclegów wśród największych europejskich metropolii, co przyznają nawet sami Anglicy zmuszeni do podróży służbowych czy chcący odwiedzić London dla przyjemności.

Wysokie ceny, kiepskie warunki (duża wilgoć lub zimno) oraz stare budynki z niewygodnymi schodami - jest to nierozłączne trio opisujące noclegi w Londynie dla większości odwiedzających (inaczej sytuacja wygląda oczywiście jeśli posiadamy budżet liczony w setkach funtów na dobę). W naszym przewodniku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie gdzie nocować w Londynie i podzielimy się garścią wskazówek praktycznych. W Londynie nocowaliśmy już ponad 10 razy i za każdym razem największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego zakwaterowania.

Na co zwrócić uwagę szukając noclegu w Londynie

Szukając noclegu w Londynie powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że nie istnieje coś takiego jak zbite turystyczne centrum miasta. Główne atrakcje porozrzucane są na odległości nawet kilkunastu kilometrów i jeśli nie interesują nas wielogodzinne spacery będziemy musieli korzystać z londyńskiego transportu publicznego.

Jako punkt odniesienia możemy wziąć umowny Centralny Londyn (Central London), który rozciąga się mniej więcej od mostu Tower Bridge aż do dzielnicy Kensington. Centralny Londyn składa się z większym okręgów (borough), z których każdy podzielony jest na dzielnicę, czasem bardzo małe.

Więcej informacji o poruszanie się po mieście znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Londynie

Szukając noclegu zawsze sprawdzajmy jakie rodzaje komunikacji (metro, autobus) są w pobliżu. Metro w Londynie różni się trochę od tego znanego z innych miast. Jest o wiele starsze i podczas przesiadek na niektórych stacjach czasem trzeba się nachodzić.

Wskazówka praktyczna Najbardziej opłacalnym środkiem transportu w Londynie są autobusy. Nie posiadają one stref, a bilet dzienny (czy też dzienny limit wydatków) należy do niedrogich. Dlatego jedną z lepszych odpowiedzi na pytanie gdzie spać w Londynie przy niższym budżecie będzie "tuż obok przystanku autobusowego mającego dobre połączenie z centrum".

Kolejnym istotnym czynnikiem jest to na którym lotnisku lądujemy (a tych jest kilka). Jeśli wybieramy się do Londynu na krótko warto poszukać noclegu z łatwym dojazdem z i na lotnisko. Szkoda stracić godziny na przemieszczanie się pomiędzy lotniskiem a hotelem.

Gdzie spać w Londynie? Przewodnik po dzielnicach

Westminster - idealny dla turystów z dużym budżetem

Nazwa Westminster kojarzy nam się na pewno z brytyjskim parlamentem i Opactwem Westminsterskim. Westminster jest jednak bardzo dużym okręgiem administracyjny (na prawach miasta) w centrum Londynu. Południowa część dzielnicy to zagłębie zabytków i znajdziemy tam wspomniany wcześniej parlament, Pałac Buckingham czy Hyde Park. Na północy Westminster zamyka The Regent's Park i londyńskie zoo.

Niestety, ceny zakwaterowania w tej okolicy należą do bardzo wysokich z perspektywy polskiego turysty. Do tego najtańsze opcje mogą "pochwalić" się dyskusyjnymi warunkami. Z drugiej jednak strony możemy znaleźć tu bardziej budżetowy pokój ze współdzieloną łazienką czy łóżko w pokoju wieloosobowym.

Gdzie szukać noclegów w dzielnicy Westminster? Najciekawsze obszary (po kliknięciu na nazwę przejdziecie na stronę z ofertami dostępnymi na danym obszarze).

 • Victoria - mały obszar na południu Westminster. Jest to dobry wybór dla każdego kto przyjeżdża do Londynu na krótko. Na terenie Victoria znajduje się główny dworzec autobusowy skąd dojedziemy do londyńskich lotnisk oraz dworzec kolejowy. No i do wielu atrakcji dojdziemy pieszo.
 • Soho - miejsce dla turystów z naprawdę sporym budżetem. Teatry, kuchnia z całego świata, dzielnica żyjąca do późnej nocy - Soho to na pewno jedno z najciekawszych miejsc do zatrzymania się w Londynie.
 • Paddington - okolica otaczającą odnowiony dworzec kolejowy Paddington. W przeciwieństwie do innych dużych metropolii w Londynie okolica dworca nie odstrasza i znajdziemy tam kilka budżetowych hoteli.

Niestety, mimo że na całym obszarze Westminster znajduje się blisko 1400 punktów noclegowych (według serwisu Booking) to bez promocji trudno o dobrze oceniane miejsce w rozsądnej cenie.

Gdzie spać w Londynie? Popularne noclegi na terenie Westminster.

 • Z Hotel Trafalgar - świetnie położony i bardzo dobrze oceniany obiekt blisko największych atrakcji. Jeśli się na niego zdecydujecie sprawdźcie dobrze informacje o wybranym pokoju - najtańsze z nich nie mają dostępu do okien! (Jakby określenie pokój bez okien nie brzmiało dziwne, to kilka opcji z najniższymi cenami na terenie Westminster ma ten feler! Warto zwracać na to uwagę!)
 • Pembridge Palace - niewielkie pokoje z małą łazienką w typowym jak Londyn budżetowym hotelu położonym na północ od Hyde Parku. Plusy? Spokojna okolica i kilka minut pieszo do stacji metra Bayswater z liniami Circle i District.
 • Blakemore Hotel - hotel w podobnej okolicy jak poprzedni, ale droższy, lepiej oceniany i oferujący lepsze warunki.
Wyszukaj noclegi na całej dzielnicy Westminster
Wskazówka praktyczna Plusem Londynu jest to, że najważniejsze muzea są darmowe. Czasem warto dopłacić trochę do noclegu i mieć więcej czasu na dłuższe odwiedziny londyńskich muzeów.

Southwark i południowy brzeg - szansa na tańszy nocleg blisko centrum

Jeśli nie zależy nam na najbliższej odległości do głównych zabytków możemy rozważyć nocleg na obszarze Southwark leżącym po przeciwnej stronie Tamizy. Southwark rozciąga się na dość długim obszarze, dlatego warto najpierw rozejrzeć się za noclegami bliżej brzegu rzeki.

Na obszarze dzielnicy Southwark znajdziemy trochę atrakcji, w tym Imperial War Museum, budynek The Shard czy Tate Modern.

Sami chętnie nocujemy w Southwark, bo trafialiśmy tam często na najlepszą relację ceny do lokalizacji. Dawniej zawsze zaczynaliśmy poszukiwania od sprawdzenia oferty hotelu LSE Bankside House, który znajduje się dosłownie na tyłach Tate Modern i praktycznie wszędzie dojdziemy z niego pieszo. Obiekt należy do uniwersytetu London School of Economics i warunki są w nim podobne jak w akademikach, ale dla nas były wystarczające. W ostatnich latach ich ceny jednak mocno podrosły i często udawało się znaleźć nocleg w lepszych warunkach za niższą cenę.

Gdzie spać w Londynie? Więcej popularnych noclegów na obszarze Southwark

 • The Ship Rooms - bardzo dobrze oceniany obiekt położony niedaleko przystanków autobusowych, którymi dojedziemy do centralnej części miasta. Nieco dalej znajduje się też stacja metra (około 10 minut pieszo). Jest to jednak stary budynek z typowymi wąskimi schodami, więc co może być problemem przy większej ilości bagażu.
 • Kennington B&B - droższa opcja niż poprzednio, ale jeszcze lepiej oceniany i praktycznie tuż obok stacji metra linii Northern Line.
Więcej noclegów w dzielnicy Southwark znajdziecie na stronie booking.com
Wskazówka praktyczna Jeśli zdecydujemy się na nocleg w dalszej południowej części Southwark powinniśmy wcześniej sprawdzić komentarze odnośnie okolicy i bezpieczeństwa oraz możliwe opcje dojazdowe.

Kensington and Chelsea

Obszar Kensington, a dokładniej Royal Borough of Kensington and Chelsea, jest najmniejszym okręgiem administracyjnym (gminą) w Londynie (i drugim najmniejszym w całej Anglii) i jednocześnie najgęściej zaludnionym w całej Wielkiej Brytanii. Znajduje się ona na wschód od Hyde Parku i możemy podzielić ją na część północną oraz południową.

Z perspektywy turysty część południowa jest idealnym miejscem dla osób preferujących ciszę i spokój. Niska wiktoriańska zabudowa, muzea i zabytki (m.in Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Wiktorii i Alberta czy Narodowe Muzeum Armii), przyjemny park Kensington (ten administracyjnie znajduje się poza Kensington) i brak pospiechu znanego z centralnej i zachodniej części Londynu.

Sami mieliśmy tylko raz okazję zatrzymać się w tej okolicy raz i atmosfera przypadła nam do gustu, ale z racji małego jak na Londyn budżetu trafiliśmy na hotel w starym wiktoriańskim domu oraz atak zimy (z rzadko spotykaną w Londynie śnieżycą), więc w pokoju było nieznośnie zimno!

Północ jest już bardziej różnorodna, a większość turystów kojarzy ją z dzielnicy Nothing Hill oraz słynnego ulicznego targu staroci przy Portobello Road.

Niestety, ceny najlepiej ocenianych obiektów w tej okolicy są zbliżone do Westminster. Jeśli jednak nie zależy nam na bardzo dobrych warunkach, to znajdziemy tu też kilka nieco tańszych opcji (oczywiście jak na Londyn, a nie naszą polską kieszeń...). Praktycznie wszystkie budżetowe obiekty położone są po północnej stronie Hyde Parku, bliżej słynnej Nothing Hill.

Sprawdź ofertę noclegów na terenie Kensington and Chelsea
Wskazówka praktyczna Nie ma w tym oczywiście sztywnej reguły, ale jeśli w nazwie obiektu pojawia się słowo Palace, to do warunków arystokratycznych może być bardzo daleko!

Camden - okolice dworców King’s Cross i St Pancras

Dzielnica Camden znajduję się pomiędzy Westminster oraz City of London i ciągnie się daleko na północ. Szukając budżetowego noclegu w Camden najlepiej skupić się na graniczących ze sobą obszarach King’s Cross i St Pancras, położonych obok stacji kolejowych o tej samej nazwie. Dworce te na pewno są znane fanom książek o Harrym Potterze, ale obszar ten leży dość blisko największych atrakcji i należy do bezpiecznych. Sami nocowaliśmy w tej okolicy i względem lokalizacji nie mieliśmy większych zastrzeżeń, choć nastawialiśmy się oczywiście na korzystanie z transportu publicznego.

W najbliższej okolicy znajdziemy tu stacje metra, Muzeum Brytyjskie. Nie powinniśmy mieć również problemów z dojazdami z lotnisk ani nawet ze spacerami do ważnych atrakcji Londynu.

Gdzie nocować w Londynie w dzielnicy Camden? Wybrane noclegi

City of London

City of London to biznesowe serce Londynu. Mimo że obszar popularnego City to więcej niż zagłębie drapaczy chmur, to ciężko w granicach całej dzielnicy znaleźć nocleg w cenie akceptowalnej dla osób, które nie przyjechały tu w celach biznesowych. Nie jest to również najlepsze miejsce z perspektywy turysty. W dzień panuje tu wszechobecny gwar i harmider, a wieczorem i w nocy obszar niemal zamiera. Zdecydowanie lepszym wyborem dla turystów z większym budżetem będzie Soho i inne modne obszary Westminster.

Wyszukaj noclegi na całym obszarze City

Dalsze dzielnice - gdzie szukać noclegu w Londynie przy małym budżecie?

Jeśli istotnym czynnikiem jest dla nas niższa cena możemy rozważyć nocleg w jednej z dalszych dzielnicy - np. oddalonej na południe Crystal Palace. My sami nocowaliśmy tam już dwukrotnie i oprócz dłuższych dojazdów niewiele mieliśmy zastrzeżeń. Szukać tańszych noclegów możemy również bardziej na północ, w tym na obszarze dużego okręgu Islington na środku którego znajduje się stadion Arsenalu i łatwo dojechać tam komunikacją. Minusem jest to, że jest to bardzo różnorodny obszar - biedne i mniej przyjemne dzielnice poprzeplatane są z dzielnicami pełnymi domów wartych nawet miliony funtów. Przed wyborem noclegu warto rozeznać się w okolicy i w możliwościach dojazdu do centralnego Londynu.

Gdzie spać w Londynie dalej od centrum? Przykładowe obiekty

 • Crystal Palace Suites - świetnie urządzony obiekt w Crystal Palace. Do centrum dojedziemy pociągiem lub metrem z przesiadką w około 40 minut (w tym czas dojścia na stację do 10 minut). Niestety, stacja Penge East znajduje się w czwartej strefie taryfowej. Alternatywą jest ponad godzinna podróż autobusem z przesiadką.
 • Argyle Apartments - obiekt położony na północ od stadionu Arsenalu z bliskim dostępem do metra. Do większości największych atrakcji Londynu dojedziemy stąd metrem z jedną przesiadką w około 35-40 minut.
 • Wyszukaj noclegi w Islington

W przypadku poszukiwania noclegu dalej od centrum warto wziąć pod uwagę trzy sprawy.

 • w londyńskim metrze obowiązują strefy, więc dojazd dla większej ilości osób może podnieść kwotę noclegu. Z tego względu chcąc zapłacić jak najmniej powinniśmy szukać noclegów niedaleko przystanków autobusowych (jak już wspomnieliśmy w autobusach nie obowiązują strefy). Oficjalny planer podróży Transport for London pozwala nam sprawdzić dojazdy z wykorzystaniem wyłącznie wybranego konkretnego środka transportu (w naszym przypadku autobusów);
 • jeśli nasze miejsce noclegowe znajduje się dalej od stacji kolejki lub przystanku autobusowego, to czeka nas spacer przedłużający czas dotarcia i powrotu z centrum Londynu;
 • a do tego dojazd w jedną stronę do centrum może zając nam do godziny, choć nie zawsze!

Plusem może być jednak fakt, że często właściciele obiektów położonych dalej muszą bardziej walczyć o klienta, więc warunki potrafią być naprawdę dobre lub przynajmniej znośne.

Baza noclegowa i popularne typy noclegów

W Londynie odnajdziemy chyba wszystkie możliwe typy noclegów. Apartamenty, zakwaterowanie typu Bed and Breakfast (B&B), domy gościnne (Guest House), hostele i hotele.

Noclegi B&B i domy gościnne są właściwie tym samym, a jedyną różnicą jest zapewniana ilość miejsc noclegowych. W przeciwieństwie do angielskiej prowincji noclegi B&B nie są w Londynie małymi rodzinnymi biznesami w których właściciel pracuje na recepcji i jednocześnie podaje śniadanie. Są to raczej małe hotele prowadzone przez zewnętrze firmy w zamienionych na ten cel wiktoriańskich domach.

Ciekawym wyborem mogą być hostele. Wiele z nich stara się wyróżnić wyglądem i udogodnieniami, a część oferuje pokoje z prywatną łazienką. Warto jednak pamiętać, że większość najlepszych ofert to pokoje ze współdzieloną łazienką, a w przypadku prywatnych łazienek ceny w hostelach są zbliżone do tych z gwiazdkowych hoteli.

Wskazówka praktyczna Warto również pamiętać, że gwiazdki w Wielkiej Brytanii przyznawane są za posiadanie konkretnych udogodnień. Nie mają nic wspólnego z czystością czy ciepłem w środku. Nierzadko hostel czy B&B będzie lepszym wyborem niż słabo oceniany hotel.

Na jakie dzielnice uważać w Londynie?

Londyn jak każda duża metropolia narażona jest na przestępczość. W szeroko rozumianym centralnym Londynie nie ma jednak miejsc, w które powinniśmy bać się iść w biały dzień.

Jeśli szukamy noclegów trochę dalej od głównych atrakcji możemy wejść na stronę brytyjskiej policji działającą pod tym adresem. Następnie możemy kliknąć guzik YOUR AREA i wpisać kod pocztowy hotelu/miejsce noclegowego. System wyświetli nam wszystkie zgłoszone przestępstwa w ostatnim miesiącu rozmieszczone na mapie. Jeśli w okolicy naszego hotelu zgłoszono napady lub inne problemy warto rozważyć nocleg w innym miejscu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama