Podróże po Europie

Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2022

Londyn jest specyficznym miastem, w którym ciężko o znalezienie jednego konkretnego punktu widokowego, z którego będziemy w stanie zobaczyć panoramę całej stolicy Anglii. Mając to na uwadze warto spróbować odwiedzić więcej niż jeden z nich i zobaczyć Londyn z różnych perspektyw.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Londynie (i oferujących najlepszy widok) jest zlokalizowany na 35. piętrze taras Sky Garden. Jest on tym bardziej wart polecenia, że można go odwiedzić całkowicie za darmo.

Więcej miejsc do oglądania angielskiej stolicy z góry znajdziecie w naszym przewodniku Punkty widokowe Londynu
Sky Garden w Londynie
Sky Garden w Londynie

Sky Garden w Londynie i jego architektura

Budynek, na szczycie którego stworzono Sky Garden, należy do najbardziej charakterystycznych w okolicy i wielu turystów spacerując po City na pewno zwróciło na niego uwagę. Dzięki swojemu kształtowi budowla otrzymała wśród mieszkańców złośliwy przydomek walkie-talkie, i trudno nie odnieść wrażenia, że trochę przypomina ten znany z dzieciństwa odbiornik. Wysokość budynku to 160 metrów, choć początkowo architekt chciał wznieść budowlę nawet o 25% wyższą. Budowę wieżowca zakończono w 2014 roku.

Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

Nazwę Sky Garden możemy przetłumaczyć jako Podniebny Ogród - i faktycznie na kilku ostatnich poziomach wysokiego wieżowca zlokalizowanego w dzielnicy finansowej City powstał kryty ogród wraz z otwartym tarasem widokowym, z którego zobaczymy bliższą i dalszą okolicę. Nie jest to jednak typowy ogród, a bardziej obszar restauracyjno-wypoczynkowy ozdobiony różnorodnymi roślinami.

Sky Garden pokryty jest w całości szklaną kopułą, dzięki czemu oferuje panoramiczny widok oraz może być dobrym miejscem do obserwacji zachodu słońca.

Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge ze Sky Garden w Londynie
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge ze Sky Garden w Londynie

Co zobaczymy z tarasu widokowego Sky Garden?

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu - stolica Anglii przez swoją topografię i wijącą się Tamizę jest bardzo rozproszona. Z tego względu nie powinniśmy zakładać, że z tarasu Sky Garden zobaczymy wszystkie największe atrakcje Londynu, ale widok i tak jest wart polecenia!

Z tarasu zobaczymy m.in. położoną tuż obok twierdzę Tower of London, most Tower Bridge, a także drugi brzeg Tamizy ze statkiem HMS Belfast, szpiczastym wieżowcem The Shard oraz charakterystycznym miejskim ratuszem.

Widok na wieżowiec 30 St Mary Axe ze Sky Garden w Londynie
Widok na wieżowiec 30 St Mary Axe ze Sky Garden w Londynie

Niewielką wadą jest to, że taras chroniony jest szybą, więc w przypadku dużego słońca będzie się ono odbijać i może nam utrudnić zrobienie dobrych zdjęć.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy wejść schodami na wyższy poziom ogrodu, skąd możemy przez szybę spojrzeć na drugą stronę miasta - w tym m.in. na katedrę św. Pawła czy wieżowiec 30 St Mary Axe (znany również jako Gherkin).

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Jak odwiedzić Sky Garden?

Wizyta w Sky Garden jest darmowa. Wymagana jest jednak bezpłatna rezerwacja wejściówki na konkretny dzień i godzinę. W celu dokonania rezerwacji musimy udać się na oficjalną stronę - cały proces należy do prostych.

Uwaga! Liczba miejsc na każde okno czasowe jest ograniczona, więc nie zostawiajmy rezerwacji na ostatnią chwilę i obserwujmy kalendarz. W sezonie letnim miejsca potrafią szybko znikać. Rezerwacji można dokonać z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Rezerwacji dokonujemy na konkretny dzień i godzinę. W formularzu podajemy własne dane (imię i nazwisko), które mogą być sprawdzone na miejscu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymamy voucher, który najlepiej wydrukować. Następnie musimy zjawić się chwilę przed godziną rezerwacji koło recepcji, gdzie będzie czekać nas kontrola bezpieczeństwa zbliżona do tej na lotnisku. Po przejściu kontroli czekamy w kolejce do windy, która zabierze nas na górę.

W środku zgodnie z regulaminem można spędzić godzinę, ale nawet w lipcu nie było to w żaden sposób weryfikowane. Przy wyjściu po prostu czekamy w kolejce do windy i zjeżdżamy na dół.

Wejście znajduje się w północno-zachodniej części budynku pod adresem 20 Fenchurch Street.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Sky Garden - godziny otwarcia

Dokładne godziny otwarcia najłatwiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.

Na stronie podane są godziny wizyt dla turystów oraz godziny otwarcia barów i restauracji.

Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

Bary i restauracje w Sky Garden w Londynie

W Sky Garden działają bary oraz restauracje. W przypadku barów wybór jest typowy: międzynarodowe drinki oraz w większości importowane markowe piwo. Niestety, fani typowo brytyjskich trunków będą mieć problem ze znalezieniem czegoś dla siebie. Ceny są również wysokie jak na kieszeń polskiego turysty, ale trzeba brać pod uwagę, że sam wjazd jest darmowy. No i jesteśmy w jednej z najdroższych części stolicy Anglii.

W Sky Garden znajdziemy też bar przekąskowy Darwin Brasserie z winami oraz prostszymi daniami i restauracje Fenchurch, w której obowiązują jednak bardziej rygorystyczne zasady odnośnie ubiory (nie wejdziemy tam w stroju typowo wakacyjnym).

Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

We wszystkich miejscach istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji. Bez rezerwacji możemy nie dostać stolika, więc jeśli zależy nam na wizycie, to warto od razu zarezerwować miejsce. Plusem rezerwacji jest to, że możemy odwiedzić Sky Garden poza godzinami dostępnymi dla turystów i nie musimy już rezerwować darmowej wejściówki do samej atrakcji.

Więcej informacji o barach i restauracjach można znaleźć na oficjalnej stronie. Po kliknięciu na nazwę wybranego miejsca będziemy mogli zapoznać się z kartą dań i napojów.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama