Podróże po Europie

Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024

Londyn to miasto o wyjątkowym charakterze, gdzie trudno jest znaleźć pojedynczy punkt widokowy, który oferowałby panoramę całej stolicy Anglii. Mając to na uwadze, warto spróbować odwiedzić więcej niż jeden z nich, aby zobaczyć Londyn z różnych perspektyw.

Jednym z najbardziej charakterystycznych i oferujących najlepsze widoki punktów widokowych w Londynie jest zlokalizowany na 35. piętrze taras Sky Garden. Jest on tym bardziej wart polecenia, że można go odwiedzić całkowicie za darmo.

Więcej miejsc do oglądania angielskiej stolicy z góry znajdziecie w naszym zestawieniu najlepszych punktów widokowych w Londynie. Nie przegapcie też naszego rozbudowanego przewodnika po największych atrakcjach Londynu.
Sky Garden w Londynie
Sky Garden w Londynie

Sky Garden w Londynie i jego architektura

Budynek, na szczycie którego stworzono Sky Garden, należy do najbardziej rozpoznawalnych w okolicy i wielu turystów przechadzających się po finansowej dzielnicy City z pewnością zwróciło na niego uwagę. Ze względu na swój unikatowy kształt, budowla otrzymała wśród mieszkańców żartobliwy przydomek walkie-talkie - i trudno oprzeć się wrażeniu, że trochę przypomina ten znany z dzieciństwa odbiornik. Wysokość budynku to 160 metrów, choć początkowo architekt chciał wznieść budowlę nawet o 25% wyższą. Budowę wieżowca zakończono w 2014 roku.

Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

Nazwę Sky Garden możemy przetłumaczyć jako Podniebny Ogród - i faktycznie na kilku ostatnich poziomach wysokiego wieżowca powstał kryty ogród wraz z otwartym tarasem widokowym, pozwalającym na podziwianie bliższej i dalszej okolicy. Nie jest to jednak typowy ogród, a bardziej obszar restauracyjno-wypoczynkowy ozdobiony różnorodnymi roślinami.

Ponieważ Sky Garden pokryty jest w całości szklaną kopułą, oferuje gościom panoramiczny widok oraz może być dobrym miejscem do obserwacji zachodu słońca.
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge ze Sky Garden w Londynie
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge ze Sky Garden w Londynie

Co zobaczymy z tarasu widokowego Sky Garden?

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu - stolica Anglii przez swoją topografię i wijącą się Tamizę jest bardzo rozproszona. Z tego względu nie powinniśmy zakładać, że z tarasu Sky Garden zobaczymy wszystkie największe atrakcje Londynu, ale widok i tak wart jest polecenia!

Z tarasu zobaczymy m.in. położoną tuż obok twierdzę Tower of London, most Tower Bridge, a także drugi brzeg Tamizy ze statkiem HMS Belfast, szpiczastym wieżowcem The Shard oraz charakterystycznym miejskim ratuszem.

Widok na wieżowiec 30 St Mary Axe ze Sky Garden w Londynie
Widok na wieżowiec 30 St Mary Axe ze Sky Garden w Londynie

Niewielką wadą jest to, że taras chroniony jest szybą, więc w przypadku dużego słońca będzie się ono odbijać i może nam utrudnić zrobienie dobrych zdjęć.

Podczas pobytu na miejscu, nie zapomnijcie wejść schodami na wyższy poziom ogrodu, skąd możemy przez szybę spojrzeć na drugą stronę miasta - w tym m.in. na katedrę św. Pawła czy wieżowiec 30 St Mary Axe (znany również jako Gherkin).

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Jak odwiedzić Sky Garden?

Wizyta w Sky Garden jest darmowa. Rekomendowana jest jednak bezpłatna rezerwacja wejściówki na konkretny dzień i godzinę. W celu dokonania rezerwacji musimy udać się na oficjalną stronę - cały proces należy do prostych.

W formularzu rejestracji podajemy: dzień, godzinę oraz swoje dane osobowe (imię i nazwisko). Po zakończeniu rezerwacji otrzymamy voucher, który najlepiej wydrukować. Następnie musimy zjawić się chwilę przed godziną rezerwacji koło recepcji, gdzie będzie czekać nas kontrola bezpieczeństwa zbliżona do tej na lotnisku. Podczas wejścia możemy zostać poproszeni o ukazanie dokumentu ze zdjęciem na dane, na które zarezerwowaliśmy wejściówkę. Po przejściu kontroli czekamy w kolejce do windy, która zabierze nas na górę.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

W środku, zgodnie z regulaminem, można spędzić godzinę, ale nawet w lipcu nie było to w żaden sposób weryfikowane. Przy wyjściu po prostu czekamy w kolejce do windy i zjeżdżamy na dół.

Wejście znajduje się w północno-zachodniej części budynku, pod adresem 20 Fenchurch Street.

Uwaga!

Liczba miejsc na każde okno czasowe jest ograniczona, więc nie zostawiajmy rezerwacji na ostatnią chwilę i obserwujmy kalendarz. W sezonie letnim miejsca potrafią szybko znikać. Rezerwacji można dokonać z maksymalnie trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Z drugiej jednak strony, zawsze istnieje szansa na dostanie się na ostatnią chwilę, bez wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza w mniej obleganych miesiącach. Sami rekomendujemy Wam zarezerwowanie wejściówki z wyprzedzeniem, ale jeśli z jakiegoś powodu się to nie udało, można spróbować szczęścia i podejść do pracowników Sky Garden z prośbą o wejście. Ważna uwaga - wejście "z ulicy" nie jest możliwe w tygodniu po godzinie 17:00.

Wstęp dla osób z ograniczoną mobilnością: Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub z innymi ograniczeniami ruchowymi mogą odwiedzić Sky Garden. Wejście do wieżowca z poziomu ulicy znajduje się od strony Fenchurch Street. Następnie na górę wjeżdżamy windą.
Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Sky Garden - godziny otwarcia

Dokładne godziny otwarcia najłatwiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.

Na stronie podane są godziny wizyt dla turystów oraz godziny otwarcia barów i restauracji.

Uwaga! Dzieci poniżej 16. roku życia nie mogą wchodzić do Sky Garden po godzinie 18:00 w tygodniu oraz po 21:00 w weekendy.
Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

Bary i restauracje w Sky Garden w Londynie

W Sky Garden działają bary oraz restauracje. W przypadku barów do wyboru mamy międzynarodowe drinki oraz w większości importowane markowe piwo. Niestety, fani typowo brytyjskich trunków będą mieć problem ze znalezieniem czegoś dla siebie. Ceny są również wysokie jak na kieszeń polskiego turysty, ale trzeba brać pod uwagę, że sam wjazd jest darmowy. No i jesteśmy w jednej z najdroższych części stolicy Anglii.

W Sky Garden znajdziemy też bar przekąskowy Darwin Brasserie z winami oraz prostszymi daniami i restaurację Fenchurch, w której obowiązują jednak bardziej rygorystyczne zasady odnośnie ubioru (nie wejdziemy tam w stroju typowo wakacyjnym).

Wizyta w Sky Garden w Londynie
Wizyta w Sky Garden w Londynie

We wszystkich miejscach istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji. Bez rezerwacji możemy nie dostać stolika, więc jeśli zależy nam na wizycie, warto od razu zarezerwować miejsce. Plusem rezerwacji jest to, że możemy odwiedzić Sky Garden poza godzinami dostępnymi dla turystów i nie musimy już rezerwować darmowej wejściówki do samej atrakcji.

Więcej informacji o barach i restauracjach można znaleźć na oficjalnej stronie. Po kliknięciu na nazwę wybranego miejsca będziemy mogli zapoznać się z kartą dań i napojów.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama