Podróże po Europie

Tower of London - zwiedzanie, bilety, historia i ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2023

Niewiele jest miejsc bardziej kojarzonych z Londynem niż wzniesiona nad Tamizą twierdza Tower of London. W przeszłości w jej ponurych murach więziono najważniejszych więźniów Korony, a dziś zalicza się do największych atrakcji Londynu. W przekształconych na sale muzealne pomieszczeniach prezentowane są m.in.: klejnoty królewskie, regalia władzy oraz zabytkowe zbroje.

Tower of London znajduje się na Liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO i każdego dnia odwiedzana jest przez tłumy turystów.

W pierwszej części naszego artykułu opisaliśmy pokrótce historię i architekturę twierdzy, a w drugiej przedstawiliśmy w sposób praktyczny zwiedzanie Tower of London.

Tower of London - historia, legendy i ciekawostki

Historia twierdzy Tower of London sięga XI wieku. Decyzję o jej budowie podjął około 1080 roku normandzki książę Wilhelm Zdobywca, który po podbiciu Anglii szukał sposobu na "utemperowanie" Londynu. Postanowił więc wznieść tuż przy granicy ówczesnego miasta zamek mieszkalno-obronny typu wieżowego, który otrzymał przydomek Biała Wieża. Twierdza ta pozwalała na stłumienie ewentualnej rebelii, a jednocześnie stanowiła miejsce, w którym mógł przebywać z dala od knowań swoich wrogów.

W tym kontekście warto przypomnieć, że XI-wieczny London zajmował niewielki obszar, który odpowiadał kształtowi dzisiejszej dzielnicy City of London. Współcześnie kojarzy się ona raczej jako centrum biznesowe, niż miejsce w jakikolwiek sposób związane z historią. Jeżeli jednak uważnie poszukamy, na jej terenie odnajdziemy nie tylko relikty wieków średnich, ale również antyczne pozostałości, gdyż średniowieczny Londyn powstał w miejscu rzymskiego Londinium. Resztki muru z czasów rzymskich możemy znaleźć zarówno na terenie Tower of London, jak i po przeciwnej stronie ulicy Tower Hill.

Zabudowania Tower of London
Zabudowania Tower of London

Wokół White Tower w ciągu następnych stuleci wznoszono kolejne wieże oraz zabudowania, regularnie powiększając powierzchnię kompleksu. Pod koniec XIII wieku wybudowano zewnętrzny pierścień murów i otoczono całość fosą, tworząc twierdzę praktycznie nie do zdobycia.

Wewnątrz murów twierdzy znajdowały się nie tylko apartamenty władcy, ale również: królewska zbrojownia, mennica oraz więzienie. Obecnie Tower of London jest zamieszkiwana przez strażników, kapelana, lekarza, naczelnika twierdzy oraz kilka innych osób.

Pałac królewski czy więzienie?

Choć twierdza Tower of London kryła w swoich murach luksusowe apartamenty, eleganckie jadalnie czy imponującą salę bankietową, to przede wszystkim wyryła się w powszechnej świadomości jako miejsce, w którym przetrzymywano najważniejszych wrogów Korony, a jej dziedzińce nierzadko stawały się areną ich egzekucji.

Pierwszym więźniem w wieży był biskup Durham, Ranulf Flambard, który zapisał się w historii również jako pierwszy uciekinier - udało mu się wydostać przez okno dzięki linie przemyconej mu... wraz z winem! W kolejnych stuleciach wiele osób straciło w Tower of London wolność lub życie. Byli to m.in.: politycy, członkowie rodziny królewskiej, francuscy książęta, katolicy, spiskowcy, obywatele oskarżeni o zdradę lub po prostu pospolici złodzieje. Ostatnia egzekucja miała miejsce 15 sierpnia 1941 roku, kiedy stracono Josefa Jakobsa, oskarżonego o zdradę na rzecz Niemiec.

Kruki - najważniejsi mieszkańcy Tower of London

Do najważniejszych mieszkańców Tower of London od wieków należą... zamieszkujące je kruki. O ich dobrostan dba "krukowy mistrz". Każdy z ptaków otrzymał własne imię, a władze twierdzy robią co w ich mocy, aby nie stała im się krzywda.

Jest to spowodowane popularną legendą, według której Tower of London i całe królestwo upadną, jeśli ptaki te kiedykolwiek na stałe opuszczą twierdzę.

Nie jest do końca pewne, od kiedy przesąd ten jest obecny. Wiadomo jednak, że bardzo mocno wierzył w niego król Karol II, którego do przegonienia kruków namawiał John Flamsteed, królewski astronom, który przed wzniesieniem Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich swoje obserwacje prowadził z Białej Wieży. Władca jednak kategorycznie odmawiał.

Tower of London - architektura i zabytki

W skład Tower of London wchodzi kilka różnych konstrukcji. Najstarszą, centralną częścią jest romańska Biała Wieża, będąca typowym dla architektury normandzkiej zamkiem wieżowym (ang. keep). Pełniła ona zarówno funkcje mieszkalne, jak i obronne. Jest to kilkupiętrowa budowla o wysokość nieco ponad 27 m. Na jej drugiej kondygnacji znajduje się kaplica. Jej mury, mające około 4 metry grubości, gwarantowały bezpieczeństwo, co sprawiało, że budowla ta doskonale spełniała funkcję więzienia.

Obecnie Biała Wieża znajduje się na dziedzińcu kompleksu, który jest otoczony podwójnym pierścieniem murów oraz fosą.

White Tower - Tower of London
White Tower - Tower of London

Poniżej opisaliśmy pozostałe największe zabytki Tower of London.

Krwawa Wieża (Bloody Tower)

Powstała za panowania Henryka III, około 1220 roku, jako wieża bramna mająca stanowić główne wejście na teren twierdzy od strony Tamizy. Jednak po wzniesieniu zewnętrznego pierścienia murów obronnych, budowla znalazła się wewnątrz kompleksu i straciła swoje pierwotne przeznaczenie.

Początkowo nazywano ją Garden Tower, a jej obecna nazwa jest pokłosiem tajemniczego morderstwa dwóch książąt: Edwarda V oraz Ryszarda z Yorku, których prawdopodobnie zgładzono właśnie w jej murach.

Brama Zdrajców (Traitors' Gate)

Zabytkowa brama wodna z czasów Edwarda I (XIII w.). W czasach dynastii Tudorów, to właśnie tędy wwożono więźniów do Tower of London. Celem tego zabiegu było wcześniejsze przepłynięcie pod Mostem Londyńskim, gdzie na pikach wystawiano głowy straconych skazańców.

Zielona Wieża (Tower Green)

Budowla ta również ma swoją mroczną historię, gdyż w jej wnętrzu odbywały się egzekucje najwyżej urodzonych skazańców. W Zielonej Wieży zgładzono dwie żony Henryka VIII - Anne Boleyn (matkę Elżbiety I) oraz Catherine Howard.

Średniowieczny pałac

Ten wzniesiony w XIII wieku przez Henryka III oraz jego syna Edwarda I kompleks składa się z trzech wież: Wakefield, Lanthorn oraz św. Tomasza. To właśnie tu przez stulecia nocowali angielscy monarchowie.

Zwiedzanie Tower of London

Twierdza Tower of London jest jedną z z najpopularniejszych atrakcji Londynu, więc podczas sezonu letniego na miejscu możemy spodziewać się kolejek do wejścia oraz tłumów. Na terenie kompleksu udostępniono do zwiedzania kilka zabytkowych budynków, w których przygotowano sale muzealne oraz wystawy tematyczne związane z historią twierdzy. Dodatkowo, zwiedzający mogą swobodnie spacerować po terenie zabytku, odkrywać różne zakamarki, a także wypatrywać wspomnianych wcześniej kruków.

Podczas zwiedzania twierdzy Tower of London
Podczas zwiedzania twierdzy Tower of London

Najważniejsze atrakcje Tower of London to:

 • Biała Wieża wraz z kaplicą św. Jana i królewską zbrojownią - do zwiedzania udostępniono cztery poziomy wypełnione historycznym uzbrojeniem. Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą historyczne zbroje angielskich władców: Henryka VIII, Karola I oraz Jakuba II.
 • skarbiec z regaliami władzy królewskiej, insygniami koronacyjnymi (korona, berło) oraz wspaniałymi klejnotami,
 • Krwawa Wieża, w której przygotowano wystawę o historii morderstwa 12-letniego księcia Edwarda V oraz jego młodszego brata,
 • "średniowieczny pałac", który prezentuje warunki mieszkalne angielskich władców (w wieży Wakefield zobaczymy rekonstrukcję tronu Henryka III),
 • możliwość spaceru wzdłuż wewnętrznych murów obronnych,
 • wystawa poświęcona królewskiej mennicy,
 • wystawy związane z torturami oraz więźniami w Tower of London.
Zwiedzanie pomieszczeń Tower of London
Zwiedzanie pomieszczeń Tower of London

Poza wymienionymi powyżej atrakcjami, odwiedzający mają dostęp do kilku innych wież i pomieszczeń. Zwiedzanie Tower of London powinno zająć nam od 2 do 3 godzin, choć ten czas może ulec skróceniu, jeśli poruszamy się w szybkim tempie lub nie jesteśmy szczególnie zainteresowani tematyką wystaw.

Tower of London - bilety

Niestety, Tower of London należy do najdroższych atrakcji Londynu.

Ceny biletów do Tower of London

 • bilet normalny - 33,60 £ (168,84 zł),
 • bilet ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 5-15) - 16,80 £ (84,42 zł).

Dostępne są również bilety rodzinne. Aktualne ceny oraz wszystkie rodzaje wejściówek znajdziemy tutaj.

Tower of London wchodzi w skład karty turystycznej The London Pass, o której napisaliśmy więcej w artykule The London Pass - recenzja karty turystycznej.

Tower of London
Tower of London

Dni i godziny zwiedzanie Tower of London

Tower of London można zwiedzać codziennie. Aktualne godziny otwarcia zależą od sezonu i najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie zabytku.

Tower of London
Tower of London

Jak dojechać do Tower of London?

Do Tower of London dojedziemy:

 • metrem - stacja Tower Hill - linie: żółta Circle oraz zielona District,
 • autobusem wodnym (bezpośrednio przy twierdzy znajduje się przystań Tower Pier),
 • kolejką podmiejską (kilka minut spacerem znajduje się stacja London Bridge),
 • autobusem (kilka linii).
Nowsze zabudowania na terenie Tower of London
Nowsze zabudowania na terenie Tower of London
Zbroja Króla Henryka VIII - Tower of London
Zbroja Króla Henryka VIII - Tower of London

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama