Podróże po Europie

Tower of London - zwiedzanie, bilety, historia i ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 1 września 2022

Niewiele jest miejsc bardziej kojarzonych z Londynem niż wzniesiona nad Tamizą twierdza Tower of London. W przeszłości w jej ponurych murach więziono najważniejszych więźniów Korony, a dziś pełni ona funkcję atrakcji turystycznej - w przekształconych na sale muzealne pomieszczeniach prezentowane są m.in.: klejnoty królewskie, regalia władzy oraz zabytkowe zbroje.

Tower of London znajduje się na Liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO i każdego dnia odwiedzana jest przez tłumy turystów.

W pierwszej części naszego artykułu opisaliśmy pokrótce historię i architekturę twierdzy, a w drugiej przedstawiliśmy w sposób praktyczny zwiedzanie Tower of London.

Tower of London - historia, legendy i ciekawostki

Historia twierdzy Tower of London sięga XI wieku. Decyzję o jej budowie podjął około 1080 roku normandzki książę Wilhelm Zdobywca, który po podbiciu Anglii potrzebował sposobu na "utemperowanie" Londynu. Wzniósł on więc Białą Wieżę (mieszkano-obronny zamek wieżowy) tuż przy granicy ówczesnego miasta, z której mógł stłumić ewentualną rebelię oraz gdzie mógł przebywać z dala od knowań swoich wrogów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że XI-wieczny London zajmował niewielki obszar odpowiadający dzisiejszemu City, które współcześnie kojarzone jest raczej jako centrum biznesowe niż miejsce związane w jakikolwiek sposób z historią. Jeśli jednak dobrze poszukamy, to na terenie dzielnicy odnajdziemy nie tylko relikty wieków średnich, ale również antyczne pozostałości, gdyż średniowieczny Londyn powstał w miejscu rzymskiego Londinium. Resztki muru z czasów rzymskich odnajdziemy zarówno na terenie Tower of London, jak i po przeciwnej stronie ulicy Tower Hill.

Zabudowania Tower of London
Zabudowania Tower of London

Wokół White Tower przez kolejne stulecia powstawały kolejne wieże oraz zabudowania, a cały teren kilkukrotnie powiększano. Pod koniec XIII wieku powstał zewnętrzny pierścień murów, całość otoczono też fosą, tworząc fortecę niemal nie do zdobycia.

Wewnątrz murów twierdzy znajdowały się nie tylko apartamenty władcy, ale również: królewska zbrojownia, mennica oraz więzienie. Obecnie Tower of London jest zamieszkiwana przez strażników, kapelana, lekarza, naczelnika twierdzy oraz kilka innych osób.

Pałac królewski czy więzienie?

Mimo że w Tower of London mieściły się luksusowe apartamenty, jadalnie czy sala bankietowa, to kompleks najbardziej zapisał się w powszechnej świadomości ze swojego bardziej ponurego przeznaczenia - więzienia dla najważniejszych wrogów Korony oraz miejsca ich egzekucji.

Pierwszym uwiezionym w wieży był biskup Durham Ranulf Flambard, który zapisał się w historii również jako pierwszy uciekinier - udało mu się wydostać przez okno dzięki linie przemyconej mu w... winie. W kolejnych stuleciach w Tower of London straciło wolność lub życie wielu - byli to m.in.: politycy, członkowie rodziny królewskiej, francuscy książęta, katolicy, spiskowcy, obywatele oskarżeni o zdradę czy po prostu zwykli złodzieje. Ostatnia egzekucja miała miejsce 15 sierpnia 1941 roku, kiedy stracono oskarżonego o zdradę na rzecz Niemców Josefa Jakobsa.

Kruki - najważniejsi mieszkańcy Tower of London

Do najważniejszych mieszkańców Tower of London od wieków należą... zamieszkujące je kruki. O ich dobrostan dba "krukowy mistrz", a każdy z ptaków otrzymał własne imię i władze twierdzy robią wszystko, żeby nie stała im się krzywda.

Wszystko to z powodu popularnej legendy, według której Tower of London oraz całe królestwo upadną, jeśli ptaki te kiedykolwiek na stałe opuszczą twierdzę.

Nie do końca wiadomo od kiedy przesąd ten żyje. Wiadomo, że bardzo mocno wierzył w niego król Karol II, którego do przegonienia kruków namawiał John Flamsteed, królewski astronom, który przed wzniesieniem Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich prowadził swoje obserwacje z Białej Wieży. Władca jednak kategorycznie odmawiał.

Tower of London - architektura i zabytki

Tower of London składa się z kilku różnych konstrukcji. Jej najstarsza, centralna część to romańska Biała Wieża, będąca typowym normandzkim zamkiem wieżowym (ang. keep), który pełnił zarówno funkcje mieszkalne, jak i obronne. Jest to budowla kilkupiętrowa - na drugiej kondygnacji znajduje się kaplica - o wysokość nieco ponad 27 m. Jej grube na około 4 m mury gwarantowały bezpieczeństwo, stąd też budowla tak dobrze spełniała funkcję więzienia.

Obecnie Biała Wieża stoi na dziedzińcu kompleksu, który otoczony jest podwójnym pierścieniem murów oraz fosą.

White Tower - Tower of London
White Tower - Tower of London

Inne zabytki Tower of London:

 • Krwawa Wieża (Bloody Tower), która powstała za panowania Henryka III (około 1220 roku) jako wieża bramna mająca stanowić główne wejście na teren twierdzy od strony Tamizy. Początkowo nosiła ona nazwę Garden Tower. Po wzniesieniu zewnętrznego pierścienia murów obronnych budowla znalazła się jednak wewnątrz kompleksu i straciła swoje pierwotne przeznaczenie. Obecna nazwa wieży jest pokłosiem tajemniczego morderstwa dwóch książąt - Edwarda V oraz Ryszarda z Yorku, których prawdopodobnie zgładzono właśnie w jej murach.
 • Brama Zdrajców (Traitors' Gate) - jest to zabytkowa brama wodna z czasów Edwarda I (XIII w.). W czasach Tudorów właśnie tędy wwożono więźniów do Tower of London - celem było wcześniejsze przepłynięcie pod Mostem Londyńskim, gdzie na pikach wystawiano głowy zgładzonych skazańców.
 • Zielona Wieżą (Tower Green) - budowla ta ma również mroczną historię, gdyż w jej wnętrzu odbywały się egzekucje najwyżej urodzonych skazańców. W Zielonej Wieży zgładzono dwie żony Henryka VIII - Anne Boleyn (matkę Elżbiety I) oraz Catherine Howard.
 • średniowieczny pałac - wzniesiony w XIII wieku przez Henryka III oraz jego syna Edwarda I kompleks składa się z trzech wież: Wakefield, Lanthorn oraz św. Tomasza. To właśnie tu przez stulecia nocowali angielscy królowie oraz królowe.

Zwiedzanie Tower of London

Tower of London należy do najpopularniejszych londyńskich atrakcji, więc w sezonie letnim możemy spodziewać się kolejek do wejścia oraz tłumów na miejscu. Na terenie kompleksu udostępniono do zwiedzania kilka zabytkowych budynków, w których przygotowano sale muzealne oraz wystawy tematyczne związane z historią twierdzy. Oprócz tego możemy swobodnie pospacerować po terenie zabytku, pozaglądać w wiele różnych zakamarków, a także wypatrywać wspomnianych wcześniej kruków.

Podczas zwiedzania twierdzy Tower of London
Podczas zwiedzania twierdzy Tower of London

Najważniejsze atrakcje Tower of London to:

 • Biała Wieża wraz z kaplicą św. Jana oraz królewską zbrojownią - w sumie do zwiedzania udostępniono cztery poziomy wypełnione uzbrojeniem - do największych perełek kolekcji należą historyczne zbroje angielskich władców: Henryka VIII, Karola I oraz Jakuba II.
 • skarbiec z regaliami władzy królewskiej, insygniami koronacyjnymi (korona, berło) oraz wspaniałymi klejnotami,
 • Krwawa Wieża, w której znajduje się wystawa przybliżająca historię morderstwa 12-letniego księcia Edwarda V oraz jego młodszego brata,
 • "średniowieczny pałac" przybliżający warunki mieszkalne angielskich władców (w wieży Wakefield zobaczymy rekonstrukcję tronu Henryka III),
 • możliwość spaceru po przebiegu wewnętrznych murów obronnych,
 • wystawa poświęcona królewskiej mennicy,
 • wystawy poświęcone torturom oraz więzionym w Tower of London.
Zwiedzanie pomieszczeń Tower of London
Zwiedzanie pomieszczeń Tower of London

Oprócz wymienionych wyżej atrakcji odwiedzającym udostępniono jeszcze kilka wież oraz pomieszczeń. Zwiedzanie Tower of London może zając nam nawet 2 do 3 godzin (choć przy szybkim tempie i braku zainteresowania tematyką wystaw czas ten będzie krótszy).

Zbroja Króla Henryka VIII - Tower of London
Zbroja Króla Henryka VIII - Tower of London

Tower of London - bilety

Niestety, Tower of London należy do najdroższych atrakcji Londynu.

Ceny biletów to Tower of London

 • bilet normalny - 29,90 £ (158,20 zł),
 • bilet ulgowy - 14,90 £ (78,84 zł).

Dostępne są również bilety rodzinne. Aktualne ceny oraz wszystkie rodzaje wejściówek znajdziemy tutaj

Tower of London
Tower of London

Dni i godziny zwiedzanie Tower of London

Tower of London można zwiedzać codziennie. Aktualne godziny otwarcia zależą od sezonu i najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie zabytku.

Tower of London
Tower of London

Jak dojechać do Tower of London?

Do Tower of London dojedziemy:

 • metrem - stacja Tower Hill - linie: żółta Circle oraz zielona District,
 • autobusem wodnym (bezpośrednio przy twierdzy znajduje się przystań Tower Pier),
 • kolejką podmiejską (kilka minut spacerem znajduje się stacja London Bridge),
 • autobusem (kilka linii).
Nowsze zabudowania na terenieTower of London
Nowsze zabudowania na terenieTower of London

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama