Podróże po Europie

Muzea w Londynie - kulturalny przewodnik po stolicy Anglii

Trudno jest znaleźć drugie miasto z tak dużą ilością oraz różnorodnością muzeów jak Londyn. Znajdziemy tu galerie sztuki, muzea historyczne oraz placówki związane z nauką oraz kulturą. Prawdopodobnie każdy wybierze coś dla siebie.

Londyn, widok na Galerię Narodową - The National Gallery
Londyn, widok na Galerię Narodową - The National Gallery

Muzea w Londynie - informacje praktyczne

Najważniejszą informacją dla turystów jest to, że wszystkie muzea publiczne w Wielkiej Brytanii są darmowe. Dotyczy to również większości muzeów w Londynie. Co warte odnotowania - najważniejsze londyńskie muzea dostępne były za darmo od początku ich założenia i nie jest to wcale koncept z ostatnich dekad.

Warto w tym miejscu podkreślić, że darmowe wejście dotyczy tylko kolekcji stałej. Wystawy tymczasowe są już z reguły płatne. Ceny biletów wstępu na wystawy czasowe potrafią kosztować nawet do 20£.

Dla placówek kulturalnych zasada darmowego wejścia sprawia, że muszą w inny sposób szukać finansowania swojej działalności. Przy wejściu do najważniejszych muzeów zobaczymy więc kwestujących pracowników, którzy zachęcają odwiedzających do wrzucenia donacji. Najcześciej płatne będą również papierowe mapy (1 do 2£), ale te możemy ściągnąć z oficjalnych stron za darmo. W kilku przypadkach spotkaliśmy się też z płatnymi szatniami (mniej więcej od 1 do 3£).

W wielu londyńskich muzeach organizowane są darmowe wykłady tematyczne w normalnych godzinach pracy muzeum. Na przykład w Muzeum Brytyjskim odbywają są prelekcje na temat starożytnego Rzymu i Grecji.

Niektóre z muzeów otwarte są dłużej przez jeden dzień w tygodniu (głównie w piątki, stąd nazwa Friday Lates). Muzeum Brytyjskie w piątki czynne jest do 20:30, a Galeria Narodowa do 21:00. Czasami w trakcie dłuższych godzin otwarcia organizowane są dodatkowe prelekcje czy inne wydarzenia kulturalne. Muzeum Historii Naturalnej czynne jest z kolei do 22:00 w każdy ostatni piątek miesiąca (oprócz grudnia). [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Niektóre z muzeów znajdują się stosunkowo blisko siebie. Na przykład przy ulicy Exhibition Road znajdują się trzy obiekty - Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. Narodowa Galeria Portretów znajduje się z kolei w budynku na tyłach Galerii Narodowej. Dzięki temu, że muzea są darmowe, warto zajrzeć do niektórych placówek nawet na chwilę, żeby zobaczyć najważniejsze z dzieł.

Uwaga! Do brytyjskich muzeów nie wejdziemy z dużymi bagażami ani plecakami, a mniejsze plecaki oraz torby mogą być przeszukane podczas wejścia do muzeum.

Muzeum Brytyjskie - British Museum

British Museum uznawane jest za najważniejsze muzeum w całej Wielkiej Brytanii. Nie skupia się na jednej dziedzinie, lecz na całej historii ludzkości, sztuki oraz kultury. Liczba eksponatów w posiadaniu muzeum sięga 8 milionów.

Muzeum założone zostało w 1753 roku i duża część kolekcji trafiła do Londynu w czasach potęgi kolonialnej Imperium Brytyjskiego.

Jedna z sal w Muzeum Brytyjskiem (British Museum) w Londynie
Jedna z sal w Muzeum Brytyjskiem (British Museum) w Londynie

Muzeum podzielone jest na kilka różnych sekcji, w tym m.in.

 • starożytny Egipt;
 • starożytna Grecja oraz Rzym - w tym m.in. rzeźby z Parthenonu z ateńskiego Akropolu czy rzymskie mozaiki;
 • druk i rysunki - zobaczymy tu m.in. słynny rysunek morsa Albrechta Dürera oraz szkice Rafaela, Leonarda da Vinci czy Michała Anioła;
 • numizmatyka - na wystawach znajduje się blisko 9 tysięcy monet oraz banknotów z całego świata ze wszystkich znanych wieków;
 • oddzielne sekcja poświęcone Bliskiemu Wschodowi, Afryce czy Azji;
 • oraz wiele, wiele więcej…

Na wizytę możemy spokojnie zarezerwować kilka godzin.

Więcej: British Museum (Muzeum Brytyjskie) w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Sir John Soane’s Museum

Kilka minut spacerem od Muzeum Brytyjskiego, w ozdobionym charakterystyczną fasadą z wapienia portlandzkiego rzędzie trzech budynków, znajdziemy jedną z londyńskich perełek: Sir John Soane’s Museum. Jest to jedno z tych miejsc, które rzadko pojawia się w planach turystów odwiedzających Londyn po raz pierwszy, lecz jeśli ktoś już zdecyduje się tu zajrzeć, to rzadko kiedy nie będzie tym miejscem zauroczony.

Sir John Soane był specjalizującym się w stylu neoklasycznym XIX-wiecznym architektem brytyjskim, który znaczną część swojego życia poświęcił na odkrywanie klasycznej kultury i sztuki. Kilka lat spędził we Włoszech, gdzie mógł naocznie studiować dzieła największych mistrzów.

W 1792 roku Sloane zakupił jeden z domów przy ulicy Lincoln’s Inn Fields, gdzie zamieszkał z żoną oraz dziećmi i gdzie urządził swoją pracownię. Kilkanaście lat później architekt dokupił również sąsiadujący budynek i połączył oba domy ze sobą, tworząc przy okazji prywatne muzeum. W kolejnych latach architekt nabył także trzecią sąsiednią nieruchomość, dzięki czemu mógł powiększyć swoje muzeum i stworzyć wewnętrzny dziedziniec. W 1833 roku Sloane decyzją parlamentu przekazał prawo do domu narodowi brytyjskiego. Korona miała nabyć go po jego śmierci. Głównym warunkiem przekazania było jednak to, że dom pozostanie w stanie nienaruszonym i będzie otwarty dla publiczności.

Po wejściu do dawnego domu, a dziś muzeum, od razu uderzymy w nas różnorodność dekoracji, zbiorów oraz pozornie niepasujących do siebie elementów, które wspólnie tworzą spójną całość. Harmonia tego miejsca będzie dla nas tym bardziej godna podziwu, gdy uświadomimy sobie, że od śmierci architekta w 1837 roku nikt nigdy wprowadzał w domu większych modyfikacji. Dotyczy to również tak błahych spraw jak przestawienie stołów czy rozmieszczenie obrazów. Takie było życzenie architekta, i na szczęście udało się je uhonorować.

W środku do zwiedzenia jest zaledwie około 10 pomieszczeń. W każdym z nich natrafimy jednak na dzieła sztuki i dekoracje warte uwagi. Warto zatrzymać się chwilę i posłuchać opowieści pracowników muzeum. Jeśli będziemy mieć szczęście, to dowiemy się o kilku tajemnicach - np. o rozsuwanej ścianie w galerii obrazów.

Podczas zwiedzania zobaczymy m.in.:

 • Jadalnię połączoną z biblioteką, z zachowanymi meblami oraz półką na książki, wypełniony antycznymi znaleziskami pokój do studiowania, z którego rzucimy okiem na monumentalny dziedziniec; w pomieszczeniu tym wystawione są rzymskie artefakty, które Sloane odkupił od architekta Henry’ego Hollanda.

 • Galerię obrazów z wieloma pięknymi pejzażami, z których wiele przedstawia starożytne (rzymskie i greckie) ruiny oraz zabytki. Wśród prac wyróżniają się migawki z Wenecji autorstwa Canaletto, w tym uważany za jedno z jego arcydzieł obraz pt Riva degli Schiavoni, oraz malowidła przedstawiające leżące w Kampanii Paestum pędzla Giovanniego Battisty Piranesiego (Uwaga! będąc w galerii obrazów spróbujmy zaczekać na prezentacje otwierania jednej ze ścian).

 • Wzorowaną na starożytnym Rzymie kryptę, którą utworzona w miejscu dawnych piwnic służących do przechowywania wina. Znajdujących się w tym miejscu artefaktów nie powstydziło by się żadne antyczne muzeum. Najbardziej znanym eksponatem w krypcie jest odnaleziony w Dolinie Królów sarkofag egipskiego króla Setiego I, który wśród wielu uważany jest za jeden z najwartościowszych odkrytych kiedykolwiek egipskich artefaktów. Nie wszystkie obiekty w tym pomieszczeniu są oryginalne. Część z nich to odlewy oraz modele.

 • Pomieszczenie nazywane Kolumnadą (ang. The Colonnade), gdzie zobaczymy m.in. damski tors, który był częścią zdobień świątyni Erechtejon na ateńskim Akropolu.

 • Skromny pokój śniadaniowy i jadalnie z końca XVIII wieku.

Na wizytę w muzeum warto zaplanować około 45-60 minut.

Wejście do muzeum jest darmowe. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie.

Uwaga! W środku nie można wykonywać zdjęć. Przed wejściem do domu będziemy musieli pozostawić wszystkie rzeczy w schowku. Będąc na miejscu nie powinniśmy niczego dotykać. Wszystkie meble oraz dekoracje są oryginalne i w żaden sposób nie były zmieniane od śmierci architekta. Pracownicy muzeum pilnują, żeby turyści przypadkiem nie oparli się lub nie dotknęli żadnego z dzieł sztuki.

Wystawa skarbów Biblioteki Brytyjskiej

Turyści zainteresowani historycznymi księgami, manuskryptami czy pismami, które wpłynęły na bieg historii, mogą udać się do Biblioteki Brytyjskiej (ang. British Library), gdzie przygotowano wyselekcjonowaną wystawę ponad 200 bezcennych obiektów będących w rękach tej instytucji (ang. British Library Treasures).

Wystawa podzielona jest na kilka sekcji tematycznych (m.in.: nauka, religia, skład książek).

Wśród eksponatów zobaczymy m.in.

 • antyczne i średniowieczne księgi różnych religii, w tym jedna z czterech najstarszych kopii Nowego Testamentu (łac. Codex sinaiticus) oraz historyczne wydania Koranu czy biblii hebrajskiej,
 • mapy,
 • kopię Biblii Gutenberga,
 • historyczne dokumenty brytyjskiej monarchii, w tym dokument Charter of The Forest z 1225 roku, w którym król Henryk III oznajmił nowe prawo lasów królewskich,
 • globus niebieski (ang. celestial globe) wyprodukowany w Norymberdze,
 • rysunki z Indii z początku XVII wieku,
 • manuskrypty z wzorami matematycznymi z X wieku,
 • list Ady Lovelace, w którym brytyjska hrabina i matematyczka opisuje jak według niej powinien działać komputer,
 • listy oraz książki napisane przez Karola oraz Eleonorę Marksów, w tym kopię książki Kapitał w języku angielskim i rosyjskim,
 • odręczne szkice Leonardo da Vinci,
 • listy Michała Anioła do siostrzeńca,
 • kopie prac Szekszpira,
 • najstarsza zachowana ilustracja okładkowa niemieckiego malarza Albrechta Dürera,
 • obiekty związane z Beatlesami,
 • kokardka jakobitów z bitwy o Culloden (1746 rok),
 • odręczne zapiski Jana Sebastiana Bacha (z kantatą pt. Wo soll ich fliehen hin),
 • i wiele, wiele więcej.

Oddzielna sala poświęcona jest angielskiej Wielkiej Karcie Swobód (Magna Carta). Wśród eksponatów zobaczyć możemy m.in. kopię Wielkiej Karty Swobód oraz oryginał bulli papieskiej Innocentego III, który anuluje nią postawienia karty twierdząc, że król został zmuszony do jej podpisania.

Bardziej szczegółową listę eksponatów możemy sprawdzić na tej stronie

Na wystawie spokojnie możemy spędzić nawet 45-60 minut.

Chcąc obejrzeć wystawę musimy wejść do biblioteki głównym wejściem. Warto pamiętać, że do nie wejdziemy do środka z dużymi bagażami. Na wejściu czeka na nas kontrola podobna do tej lotniskowej. Po wejściu do środka skręcamy w lewo i kierujemy się do drzwi prowadzących do galerii im. Sir Johna Ritblata (ang. The Sir John Ritblat Gallery). Wejście jest darmowe. Godziny otwarcia znajdziemy tutaj.

Uwaga! W pomieszczeniach z wystawą obowiązuje kategoryczny zakaz wykonywania zdjęć.

Wiele ważnych manuskryptów będących w zbiorach biblioteki posiada swoją wersję cyfrową. Na tej stronie możemy przejrzeć posiadanie zbiory.

W Bibliotece Brytyjskiej organizowane są również darmowe oraz płatne wystawy czasowe. Ich kalendarz można znaleźć tutaj.

Kolekcja filatelistyczna Biblioteki Brytyjskiej

Nie każdy odwiedzający wystawę skarbów Biblioteki Brytyjskiej zdaje sobie sprawę, że budynek biblioteki skrywa w sobie jeszcze jeden skarb: wystawę filatelistyczną (ang. The Philatelic Exhibition).

W Bibliotece Narodowej przechowywana jest utworzona w 1891 roku Narodowa Kolekcja Filatelistyczna Wielkiej Brytanii. Niewielką część z ośmiu milionów eksponatów możemy obejrzeć na wystawie umiejscowionej na korytarzu, która znajduje się dosłownie kilka kroków od wejścia na wystawę skarbów biblioteki. W kilkudziesięciu wysuwanych gablotach wystawiono znaczki oraz inne obiekty związane z pocztą z całego świata. Wystawa nie wyróżnia się jakoś za specjalnie i sami nie zauważyliśmy, żeby którykolwiek z odwiedzających skarbiec zaszedł również tutaj. Łatwo też ominąć gabloty, tuż obok których działa kawiarnia.

Dla odwiedzających z Polski wystawa ta ma szczególną wartość. Część zaprezentowanych zbiorów to należące do Mirosława Bojanowicza polskie artefakty z lat 1939-1946. Mirosław Artur Bojanowicz był filatelistą, który po wojnie osiadł na stałe w Anglii, a w 1966 roku podarował część swojej kolekcji brytyjskiej bibliotece narodowej.

Wśród eksponatów zobaczymy m.in.: koperty i znaczki z obozów w których przetrzymywano polskich żołnierzy, czasopisma polskich oficerów internowanych na Litwie (zachęcamy do przeczytania ogłoszeń!), znaczki oraz listy Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, znaczki z okresu Powstania Warszawskiego, dokumenty państwa podziemnego, przykłady niemieckiej propagandy, materiały z powojennej Polski pod okupacją rosyjską.

Niektóre z tekstów potrafią wywołać uśmiech, szczególnie gdy zobaczymy w jaki sposób nasi rodacy radzili sobie z trudami obozowego życia. Pozostałe jednak przywołają raczej smutek lub gniew, gdy po raz kolejny zdamy sobie sprawę tragedii tamtych czasów.

Na obejrzenie wystawy znaczków dobrze jest zaplanować przynajmniej 30 minut.

The National Gallery to najważniejsza galeria sztuki w całej Wielkiej Brytanii i jedna z najważniejszych na całym świecie. Zgromadzono tu ponad 2000 obrazów mistrzów z całej Europy.

W muzeum zobaczymy prace wielu znanych mistrzów, wśród nich są:

 • Vincent van Gogh - słynne Słoneczki
 • Claude Monet - kolekcja kilku obrazów, w tym Śnieg w Argenteuil
 • Piotr Rubens - Sąd nad Parysem
 • oraz m.in. Canaletto, Caravaggio, Diego Velázqueza, Leonardo Da Vinci, Rafaela czy El Greco

Na wizytę w galerii możemy zaplanować 2-3 godziny.

Więcej: National Gallery w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Vincent van Gogh - Słoneczniki - Londyn, Galeria Narodowa (The National Gallery)
Vincent van Gogh - Słoneczniki - Londyn, Galeria Narodowa (The National Gallery)

Muzea przy Exhibition Road

Ulicę Exhibition Road można uznać za swoiste londyńskie centrum nauki. Wzdłuż ciągnącej się od popularnego Hyde Parku trasy swoje siedziby mają ważne instytucje naukowe oraz trzy światowej klasy muzea: Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum), Muzeum Wiktorii i Alberta (ang. Victoria and Albert Museum) oraz Muzeum Nauki (ang. Science Museum).

Każde z trzech wymienionych muzeów może pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów i żeby zwiedzić je wszystkie bez pośpiechu potrzeba by całego dnia.

Muzeum Historii Naturalnej - Natural History Museum

Jedno z najciekawszych muzeów tego typu w Europie. Już sam budynek oddany do użytku w 1880 roku jest wart wzmianki, a kolekcja znajdującą się w muzeum każdego fana historii naturalnej powinna wprawić w zachwyt. Szkielety dinozaurów, skamienieliny, kamienie różnego pochodzenia - to tylko niektóre z typów eksponatów które na nas czekają.

Muzeum szczyci się atrakcją, która powinna przypaść do gustu szczególnie młodszym odwiedzającym - olbrzymim ruszającym się modelem Tyranozaura. W pomieszczeniu z dinozaurem co chwilę zmienia się światło, a sam dinozaur rusza się w różny sposób i wydaje głośne dźwięki.

Na spokojną wizytę w muzeum potrzebujemy około 2-3 godzin.

Więcej: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - zwiedzanie, kolekcja oraz informacje praktyczne

Szkielet dinozaura - Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)
Szkielet dinozaura - Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)

Muzeum Wiktorii i Alberta - Victoria and Albert Museum

Victoria and Albert Museum (w skrócie V&A) to największe na świecie muzeum sztuki, dekoracji oraz rzemiosła artystycznego. Mało powiedzieć, że stała kolekcja to ponad 2 miliony najróżniejszych eksponatów.

W środku zobaczymy m.in.:

 • rzeźby (w tym replika rzeźby Dawida przechowywanej we Florencji),
 • kolekcję prac włoskiego mistrza Gian Lorenzo Berniniego, w tym: popiersie Thomasa Bakera, rzeźbę Neptuna oraz Trytona oraz model z terakoty monumentu nagrobnego błogosławionej Ludwiki Albertoni (oryginał znajduje się w kościele św. Franciszka a Ripa w Rzymie),
 • kopię słynnej Kolumny Trajana z Rzymu (podzieloną na dwie części, dzięki czemu łatwiej jest zobaczyć jej górną część),
 • kolorowe malowidła (szkice) Rafaela Santiego, na bazie których miały powstać gobeliny do słynnej Kaplicy Sykstyńskiej - dzieła te powstały na zamówienie papieża Leona X,
 • najróżniejsze elementy wystroju oraz dekoracji wnętrz (w tym całe pokoje),
 • meble, zegary, gobeliny.

Częścią kolekcji są także mniejsze obiekty, takie jak: zastawa stołowa, biżuteria czy inne przedmioty codziennego użytku.

W środku możemy spędzić bez większego problemu nawet pół dnia.

Dla sympatyków architektury już sam budynek muzeum może być bodźcem, który zachęci ich do odwiedzin. Spacerując pomiędzy salami zobaczymy motywy wzorowane na włoskim renesansie czy nawet średniowieczu.

Na wewnętrznym dziedzińcu znajdziemy uroczy ogród imienia Sir Johna Madejskiego, angielskiego biznesmena z polsko brzmiącym nazwiskiem. Przyjął on nazwisko po drugim mężu swojej matki, polskim lotniku.

Kompleks Muzeum Wiktorii i Alberta skrywa w sobie jeszcze jeden sekret, z którego wielu odwiedzających nie zdaje sobie sprawy. To przepiękna XIX-wieczna kawiarnia, do której wejdziemy wprost ze wspomnianego wcześniej ogrodu.

We wnętrzu kawiarni zachwycają pełne przepychu dekoracje oraz wiktoriańska atmosfera. Szczególnie w oczy rzucają się wzory z kolorowych płytek, które imitują znaną z Włoch majolikę, oraz drewniane panele.

Ceny w kawiarni są co prawda typowo londyńskie (czyli wysokie), ale nie powinno nas to zniechęcić do rzucenia okiem do środka. Do odwiedzin może dodatkowo zachęcić nas fakt, że jest to najstarsza na świecie kawiarnia działająca przy muzeum.

Godziny otwarcia muzeum można znaleźć na tej stronie

Londyn Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) - replika rzeźby Dawida Michała Anioła
Londyn Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) - replika rzeźby Dawida Michała Anioła

Muzeum Nauki - Science Museum

Muzeum Nauki założono w 1857 roku i od tego czasu wystawiane są w nim najróżniejsze eksponaty związane z rozwojem oraz postępem technicznym. Podobnie jak w innych brytyjskich muzeach nauki duży nacisk położono na rewolucję przemysłową, ale nie jest to dominująca część wystawy.

Muzeum podzielone jest na dwie części: darmową kolekcję stałą (poziomy 0, 1 i 2) oraz płatne symulatory i pokazy filmowe (poziomy 0 i 3). Kolekcja stała pogrupowana jest w kilka sekcji tematycznych, w tym m.in.: Muzeum Twórców Zegarów, Galeria Wintona: Matematyka, Odkrywanie Kosmosu czy Hala Energii.

Niektóre z eksponatów wartych uwagi w kolekcji stałej:

 • silniki oraz maszyny parowe,
 • Puffing Billy, czyli najstarsza zachowana lokomotywa parowa na świecie. Wyprodukowano ją prawdopodobnie w 1814 roku,
 • pierwszy komputer firmy Apple,
 • samolot Avro 504K biplane z 1918 roku,
 • moduł dowodzenia (górna część statku kosmicznego, powracająca z powrotem na ziemię) misji Apollo 10, w którym w maju 1969 roku okrążono księżyc,
 • skała księżycowa, którą na Ziemię przywieziono podczas misji Apollo 15,
 • niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, którą pomogli złamać polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki,
 • samolot nazwany Jason I, którym Amy Johnson przeleciała samotnie (jako pierwsza kobieta) z Wielkiej Brytanii do Australii, samolot Vickers Vimy, który jako pierwszy przekroczył Atlantyk (w 1919 roku).

Wśród eksponatów szczególnie wartych uwagi należy wspomnieć mechanizm zegarowy z katedry z miasta Wells, który wyprodukowano w 1392 roku. Jest to jeden z najstarszych zegarów świata i świetny przykład średniowiecznego kunsztu. Warto w tym miejscu podkreślić, że pierwsze mechaniczne zegary pojawiły się dopiero w XIII wieku, więc eksponat ten powstał, gdy technologia ta była względnie nowa. Mechanizm wciąż działa i możemy go obserwować w działaniu o każdej ćwiartce lub o każdej pełnej godzinie.

Galeria Wintona (Mathematics: The Winton Gallery) przyciągnie zwłaszcza odwiedzających zainteresowanych wpływem matematyki na codzienne życie. W tej części muzeum przygotowano 21 historii z ostatnich 400 lat, które przedstawiają realne sytuacje, w których matematyka okazała się nieoceniona w codziennym życiu.

Na poziomie 2 znajdziemy swoiste muzeum w muzeum, czyli Muzeum Twórców Zegarów (ang. The Clockmakers Museum). Kolekcja składa się z blisko 1000 zegarków na rękę, niemal 100 zegarów i kilkudziesięciu chronometrów oraz innych narzędzi używanych do odmierzania czasu. Jest to najstarsza kolekcja tego typu na świecie. Zapoczątkowali ją w 1813 roku członkowie gildii zajmującej się wytwarzaniem zegarów (Worshipful Company of Clockmakers). Kolekcję po raz pierwszy pokazano szerszej publiczności w 1872 roku, kiedy wystawiono ją w budynku Guildhall. Drogocenne czasomierze znajdowały się tam przez niemal 150 lat, aż w 2015 roku znalazły swoje miejsce w Muzeum Nauki.

Wystawa w sposób namacalny prezentuje rozwój technologiczny w produkcji zegarów w Londynie - od XVI-wiecznych fabryk do czasów najnowszych. Osoby zainteresowane historią czasomierzy na pewno spędzą tu trochę czasu.

Na spokojne zwiedzenie kolekcji stałej potrzebujemy około dwóch godzin.

Oprócz kolekcji stałej odwiedzający muzeum mogą skorzystać z jednej z płatnych atrakcji. Do wyboru są pokazy w kinie IMAX oraz różnorodne symulatory. Dokładny kalendarz wyświetlania filmów IMAX można znaleźć na tej podstronie. Bilety na film możemy zakupić online lub na miejscu.

Wśród symulatorów dostępne są m.in. symulatory lotu RED ARROWS 3D oraz FLY 360°. W przypadku symulatorów bilety zakupimy jedynie bezpośrednio w muzeum.

Dokładną listę dostępnych aktualnie symulatorów można znaleźć tutaj.

Dokładne dni i godziny otwarcia Muzeum Nauki można znaleźć tutaj.

Muzeum im. generała Władysława Sikorskiego

Polskich turystów może zainteresować fakt, że dosłownie kilka kroków od południowego końca ulicy Exhibition Road znajduje się Instytut Polski (ang. Polish Institute), w budynku którego działa niewielkie Muzeum im. generała Władysława Sikorskiego.

Na wystawie zobaczymy wiele polskich eksponatów z okresu II wojny światowej, w tym m.in.: proporce, szable czy broń.

Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Niestety, muzeum otwarte jest bardzo krótko . Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie instytutu.

Więcej: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Muzeum Londynu

Turyści zainteresowani historią Londynu od czasów rzymskiej osady Londinium aż do nowożytnej metropolii mogą udać się do Muzeum Londynu (Museum of London), które zlokalizowane jest w dzielnicy City of London - na końcu ulicy London Wall.

Wybór lokalizacji muzeum nie wygląda zresztą na przypadkowy. Nazwa ulicy London Wall w sposób bezpośredni nawiązuje do przechodzącego tędy i nieistniejącego już muru obronnego, który wznieśli Rzymianie, a wykorzystywali później także średniowieczni mieszkańcy.

Dosłownie kilka kroków od muzeum zachowały się zresztą ruiny rzymskiego fortu. Znajdziemy je w dwóch miejscach: dość rozległy fragment znajduje się po południowej stronie London Wall, a pozostałość po fortowej bramie stoi na wschód od budynku muzeum i poniżej poziomu ulicy. Nie są to co prawda tak imponujące ruiny jak te we włoskich czy francuskich miastach, ale może to być duża gratka dla turystów zainteresowanych antyczną historią Europy.

Eksponaty w Muzeum Londynu rozmieszczone są na dwóch piętrach. Placówka nie może co prawda pochwalić się tak bogatą kolekcją jak Muzeum Brytyjskie czy Muzeum Wiktorii i Alberta, ale nadrabia to dużą ilością materiałów informacyjnych, z których możemy poznać bogatą historię miasta.

Wydaje się nam nawet, że wyjście do Muzeum Londynu dobrze jest traktować właśnie jako możliwość zapoznania się z bogatą historią największej brytyjskiej metropolii, a nie typowe wyjście do muzeum w celu zobaczenia historycznych eksponatów.

Muzeum podzielone jest na kilka sekcji tematycznych. Przykłady niektórych wystaw/sekcji:

 • znaleziska prehistoryczne z czasów przed założeniem miasta przez Rzymian,
 • Londyn w czasach rzymskich - liczba eksponatów nie jest co prawda zbyt imponująca, ale możemy dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o historii założonym przez przybyszów z Italii Londinium. Na wystawie zobaczymy m.in. fragmenty narzędzi czy popiersie boga Mitry,
 • średniowieczny Londyn - zobaczymy tu m.in.: odwzorowaną saksońską chatę, maskę pośmiertną Oliwera Cromwella, fragmenty broni należącej do wikingów czy jeden z najważniejszych skarbów muzeum: udekorowaną złotem i granatem broszkę z VII wieku,
 • Londyn przed i podczas Wielkiego Pożaru, gdzie dowiemy się więcej o tym, jak zmieniło się miasto po swojej największej tragedii. Ciekawostką jest możliwość zobaczenia makiety katedry św. Pawła w wersji przed pożaru,
 • wystawa poświęcona Czarnej Śmierci, czyli zarazie dżumy, która pustoszyła Londyn,
 • oryginalną drewnianą celę z więzienia przy Wellclose Square z 1750 roku, na ścianach której zobaczymy napisy wydrążone przez skazańców, oraz historyczną bramę więzienną,
 • Historia Ludzi Londynu, gdzie zobaczymy m.in. taksówkę z 1908 roku czy odwzorowaną wiktoriańską ulicę z XIX wieku, na której możemy zajrzeć do wnętrza sklepów wyglądających tak jak w epoce. W tej części muzeum dowiemy się też jak Londyńczycy radzili sobie podczas niemieckich bombardowań w trakcie operacji The Blitz.

W środku spokojnie możemy spędzić przynajmniej 2 godziny. Olbrzymią zaletą muzeum jest fakt, że czynne jest codziennie. Dokładne godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Muzeum Londynu jest też placówką przyjazną dzieciom i młodzieży. W środku wiele wystaw stworzono tak, żeby zainteresowały młodzież szkolną.

Muzeum Londyńskich Doków

Muzeum Londynu posiada swój drugi oddział, który w całości poświęcony jest londyńskim dokom oraz Londynowi jako jednemu z najważniejszych miast portowych Imperium Brytyjskiego.

Muzeum Londyńskich Doków (Museum of London Docklands) otworzono w historycznym magazynie z czerwonej cegły, tuż obok którego rozciąga się nowoczesny obszar biurowców oraz drogich apartamentowców Canary Wharf. Pokazuje to olbrzymi kontrast pomiędzy tym, czym Londyn był jeszcze 100 lat temu, a jakim miastem stał się w ostatnich dekadach.

Budynek muzeum służył jako magazyn na cukier. Wzniesiono go w 1802 roku w stylu georgiańskim. Na przystani naprzeciwko muzeum stoi kilka różnych konstrukcji, w tym m.in. żurawie portowe.

Muzeum podzielone jest na kilka różniących się od siebie sekcji tematycznych. Są to m.in.: Londyn jako magazyn świata, Miasto i rzeka, Londyn jako najważniejszy port Imperium czy czasy przed, w trakcie oraz po wojnie. Ilość informacji, eksponatów oraz ciekawostek sprawia, że osoby zainteresowane tą tematyką nie powinny żałować odwiedzin. Wśród eksponatów zobaczymy tak różne artefakty jak: klatka nazywana Gibbet Cage, w której na szubienicy wieszano piratów, kości szczęki wieloryba, obrazy, modele statków, makiety doków, różnorodny sprzęt wykorzystywany w dokach i magazynach (m.in. beczki i wagi) czy mumie kota oraz szczura, które odkryto w 1890 roku przesuwając kilka butelek.

Jedną z najciekawszych atrakcji muzeum jest odwzorowana ciemna i mroczna alejka portowa Sailortown. Wzdłuż ulicy odtworzono kilka przykładowych obiektów, w tym marynarski pub czy zakładów rzemieślniczych.

Duża część kolekcji poświęcona jest zagadnieniu niewolnictwa oraz wykorzystywaniu zniewolonych mieszkańców Afryki na plantacjach oraz na statkach i w portach. Temat jest trudny, a wystawa zmusza do zastanowienia nad człowieczeństwem. Do spokojnego obejrzenia kolekcji potrzebujemy przynajmniej godzinę. Wadą muzeum jest położenie - Canary Wharf nie jest zbyt ciekawym obszarem z perspektywy typowego turysty. Efektywnym pomysłem może być połączenie wizyty w Museum of London Docklands ze zwiedzaniem znajdującego się po drugiej stronie rzeki Greenwich. Do muzeum możemy dojechać automatyczną kolejką DLR, która jest zintegrowana z londyńskim metrem.

Muzeum czynne jest codziennie. Dokładne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie.

Muzea w Greenwich

Leżąca po południowej stronie Tamizy historyczna dzielnica Greenwich wypełniona jest zabytkami oraz muzeami.

Wśród najważniejszych placówek warto wymienić:

 • Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum) z pamiątkami po admirale Horatio Nelsonie (zobaczymy m.in. uniform, w którym zmarł w trakcie bitwy pod Trafalgarem), obrazem J.M.W. Turnera przedstawiającym statek HMS Victory czy galionami (rzeźbami zdobiącymi przód statku). Jest to największe z muzeów poświęconych tematyce morskiej na świecie. (wejście darmowe)

 • Statek muzeum Cutty Sark to jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, który od połowy XX wieku stoi w suchym doku Greenwich i służy jako atrakcja turystyczna. Turyści mogą wejść na pokład i dowiedzieć się więcej o transporcie dalekomorskim w XIX wieku. (wejście płatne)

 • Królewskie Obserwatorium Astronomiczne muzeum w historycznym kompleksie obserwatorium, przez który przechodzi południk zerowy (ang. prime meridian). Podczas wizyty dowiemy się więcej o odkryciach królewskich astronomów, dzięki którym możliwa była dokładna nawigacja, oraz o czasie uniwersalnym, na podstawie którego ustalano godzinę na całym świecie. (wejście płatne)

 • Queen's House galeria sztuki w dawnym pałacu królewskim. Większość prac skupia się na tematyce morskiej oraz relacji Londynu z Tamizą. Wśród obrazów zobaczymy również portrety rodziny królewskiej, w tym słynne malowidło przedstawiające królową Elżbietę I po zwycięstwie nad hiszpańską armadą. Wnętrze rezydencji kryje słynne Schody Tulipanowe (ang. The Tulip Stairs), czyli pierwsze samonośne, spiralne schody w Anglii. (wejście darmowe)

Jeśli chcielibyście zwiedzić Greenwich to warto zaplanować na wizytę przynamniej pół dnia.

Tate Modern

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. W środku zobaczymy sztukę brytyjską od początku XX wieku oraz sztukę nowoczesną z całego świata. Z bardziej znanych artystów w środku odnajdziemy prace Pablo Picasso oraz Salvadora Dalí’ego (Metamorphosis of Narcissus).

Muzeum powstało w historycznym budynku elektrowni, stąd jego industrialny wygląd. W środku duże wrażenie sprawia imponująca hala turbinowa.

Jeśli nie przepadamy za tym rodzajem sztuki nie powinniśmy rezygnować z odwiedzin Tate Modern. Na szczycie wieży górującej nad muzeum znajduje się darmowy punkt obserwacyjny ze wspaniałym widokiem na Tamizę oraz Katedrę św. Pawła.

Dyptyk Marylin (ang. Diptych Marylin) - Andy Warhol - Tate Modern, Londyn
Dyptyk Marylin (ang. Diptych Marylin) - Andy Warhol - Tate Modern, Londyn

Adres: Bankside, London SE1 9TG, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 18:00, piątek, sobota 10:00 - 22:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Więcej: Tate Modern w Londynie - kolekcja, punkt widokowy, zwiedzanie i informacje praktyczne

Narodowa Galeria Portretów jest największą oraz pierwszą placówką tego typu na świecie. W swoich zbiorach posiada niemal 200 tysięcy portretów, choć oczywiście nie wszystkie znajdują się na wystawach. W galerii zobaczymy przede wszystkim portrety znanych i ważnych Brytyjczyków. W środku zobaczymy m.in. obrazy przedstawiające Williama Shakespeare’a czy członków rodzin królewskich. Oprócz obrazów na wystawach zaprezentowane są również popiersia.

Galeria znajduje się na tyłach Galerii Narodowej.

Adres: St. Martin's Pl, London WC2H 0HE, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 18:00, piątek, sobota 10:00 - 21:00 Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Tate Britain

Galeria często mylona jest z Tate Modern. A są to dwie niezależne od siebie placówki. W przeszłości Tate Britain nosiło nazwę Narodowej Galerii Sztuki Brytyjskiej (National Gallery of British Art). Znajdziemy tu prace brytyjskich malarzy zaczynając od 1500 roku aż do dziś. W środku dzieła takich artystów jak William Blake czy J. M. W. Turner (duża kolekcja).

'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)
'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)

Adres: Millbank, Westminster, London SW1P 4RG, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 18:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Więcej: Tate Britain w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Galeria sztuki znajdująca się przy historycznym ratuszu miejskim Guildhall. Galeria została założona w 1886 roku i przechowuje kolekcję od 1670 roku do dziś. Zobaczymy tu m.in. prace prerafaelitów. Ciekawą atrakcją są również odkryte dopiero w 1985 roku ruiny rzymskiego amfiteatru z czasów rzymskiej kolonii Londinium sprzed blisko 2000 lat.

Adres: Guildhall Yard, London EC2V 5AE, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie, 10:00 - 17:00, niedziela 12:00 - 16:00 Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

The Royal Academy of Music Museum

Muzeum Królewskiej Akademii Muzyczne to małe muzeum poświęcone historii muzyki. W środku zobaczymy wystawy instrumentów zaczynając od XVII wieku.

Adres: 1–5 York Gate, Marylebone Road NW1 5HT, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 11:30 - 17:30, sobota 12:00 - 16:00 Zamknięte: niedziela, święta i miesiąc grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Bank of England Museum

Muzeum mieści się w siedzibie Banku Anglii. Opowiada historię banku od jego założenia w 1694 roku aż do dziś. Oprócz eksponatów związanych z funkcjonowaniem organizacji (takich jak banknoty czy monety) na wystawach zobaczymy również rzymskie artefakty znalezione pod budynkiem banku w trakcie przebudowy w 1930 roku czy broń (historyczną) używaną przez strażników do obrony budynku.

Adres: Bartholomew Ln, London EC2R 8AH, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10:00 - 17:00 Zamknięte: weekendy i święta Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Reklama