Podróże po Europie

Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum) w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2024

Narodowe Muzeum Morskie (ang. National Maritime Museum) w Greenwich w Londynie należy do największych muzeów świata poświęconych tematyce morskiej. Bez wątpienia mało która placówka może poszczycić się tak obszerną kolekcją (dziesiątki tysięcy ksiąg, map, obrazów), choć oczywiście tylko małą cząstkę zbiorów udostępniono zwiedzającym, a reszta przechowywana jest w archiwach i w zbiorach biblioteki.

Muzeum zajmuje kilka pięter i podzielone zostało na sekcje tematyczne, z których dowiemy się więcej o potędze morskiej Imperium Brytyjskiego.

Narodowe Muzeum Morskie należy do darmowych atrakcji Londynu i powinno znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia u każdego sympatyka tej tematyki.

Więcej o atrakcjach słynnej dzielnicy przeczytacie w naszym przewodniku Greenwich - atrakcje i zwiedzanie historycznej dzielnicy, a więcej placówek kulturalnych odnajdziecie w naszym zestawieniu Muzea w Londynie - kulturalny przewodnik po stolicy Anglii
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie - wystawy oraz eksponaty

Niestety, nigdy nie ma gwarancji, że podczas naszej wizyty wszystkie eksponaty z kolekcji stałej będą dostępne. Czasami niektóre z obiektów lub sal poddawane są renowacji, a innym razem zastępuje je wystawa tymczasowa. Jeśli interesuje nas konkretny eksponat warto sprawdzić wcześniej komunikaty na oficjalnej stronie lub zapytać na miejscu w punkcie informacyjnym.

Jednym z największych skarbów kolekcji jest obraz przedstawiające scenę bitwy pod Trafalgarem (z 21 października 1805 roku) pędzla słynnego J.M.W. Turnera. Malowidło to powstało w latach 1822-1824, kilka lat po ostatecznym pokonaniu Napoleona, i przedstawia okręt flagowy admirała Horatio Nelsona HMS Victory. Statek zaprezentowany został z profilu, przez co w stronę oglądającego skierowane są dziesiątki armat (okręt miał ich w dniu bitwy 80). W dolnej części obrazu artysta uwiecznił postacie marynarzy próbujących wyciągnąć z wypełnionego krwią morza swoich współtowarzyszy.

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Imponujący rozmiar obrazu oraz jego walory artystyczne sprawiły, że wystawiono go w specjalnie przygotowanej do tego sali.

Na drugim piętrze muzeum, w części poświęconej admirałowi Horatio Nelsonowi oraz bitwie pod Trafalgarem, przechowywany jest mundur z jego ostatniej bitwy, na którym widoczny jest otwór po kuli oraz zaschnięta krew.

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

W muzeum (a dokładniej na dziedzińcu przed muzeum) zobaczymy też sporawy model okrętu HMS Victory umieszczony w butelce. Co warte odnotowania, jest to największy statek w butelce na świecie. Autorem tej oryginalnej instalacji jest pochodzący z Londynu artysta Yinki Shonibare.

Zwiedzanie HMS Victory

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że okręt HMS Victory przetrwał do dziś i został zamieniony na statek-muzeum. Znajdziemy go na południu Anglii w mieście Portsmouth, w Narodowym Muzeum Marynarki (National Museum of the Royal Navy)

Największy na świecie statek w butelce - Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Największy na świecie statek w butelce - Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Niektóre z pozostałych eksponatów wartych uwagi:

  • Kolekcja galionów, czyli rzeźb zdobiących dzioby statków.
  • Modele okrętów od czasów Tudorów do późnych Stuartów, na których angielska flota odkrywała nowe lądy.
  • Przyrządy nawigacyjne, obiekty codziennego użytku oraz inne eksponaty wykorzystywane w codziennym życiu na morzu.
  • Luksusowa barka z 1732 roku, używana przez najstarszego syna króla Jerzego II, księcia Walii Fryderyka. Ta bogato zdobiona łódź ma 20 metrów długości i do jej obsługi potrzebnych było 21 wioślarzy (do dziś zachowały się oryginalne wiosła).
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Część wystawy poświęcona jest Londynowi i jego portowej historii. Spacerując dziś po tej nowoczesnej metropolii, wliczając w to wypełnioną drapaczami chmur dzielnicę Canary Wharf, aż trudno uwierzyć, że niecałe sto lat temu było to miasto typowo portowe - z dziesiątkami doków, magazynów, stoczniami, a także z setkami statków zacumowanych na Tamizie. Na wystawie tej oprócz tablic informacyjnych zobaczymy również obrazy przedstawiające Londyn w czasie, gdy miasto to było największym portem świata.

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

W muzeum dowiemy się też więcej o:

  • Angielskiej flocie z przełomu XVI i XVII wieku oraz o angielskiej kolonizacji i podbiciu Nowego Świata.
  • Brytyjskiej Kompani Wschodnioindyjskiej (ang. British East India Company), która od 1600 roku aż do początku XIX wieku miała monopol na handel z Indiami.
  • Kapitanie Jamesie Cooku, który przez ponad dekadę podróżował po Pacyfiku i tworzył mapy tego regionu.
  • Brytyjskich bohaterach wojen światowych.
  • Powstaniu brytyjskiej potęgi handlowej w XIX wieku.
  • Niewolnictwie - ta część wystawy potrafi zapaść najbardziej w pamięć; w brytyjskich muzeach morskich to niechlubne dziedzictwo przedstawiane jest nad wyraz uczciwie i bez prób relatywizacji.

Listę wszystkich najważniejszych wystaw oraz atrakcji muzeum znajdziecie na tej stronie.

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego

Różnorodność eksponatów sprawia, że w Narodowym Muzeum Morskim niemal każdy znajdzie coś dla siebie.

Na wizytę w muzeum warto poświęcić przynajmniej 2 godziny, niemniej jednak osoby zainteresowane tematyką morską mogą spędzić tu nawet dwa razy więcej czasu. Jeśli mamy tylko godzinę, to uda nam się spokojnie obejrzeć galerię na parterze oraz przelecieć szybkim krokiem po pozostałych wystawach.

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Godziny otwarcia

Muzeum czynne jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Bilety do Narodowego Muzeum Morskiego

Wejście do muzeum jest darmowe.

Narodowe Muzeum Morskie w Londynie
Narodowe Muzeum Morskie w Londynie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama