Punkty widokowe w Londynie - najlepsze darmowe i płatne propozycje
Najważniejsze atrakcje Londynu oraz popularne punkty orientacyjne porozrzucane są nierównomiernie po całym mieście. Wystarczy zresztą spojrzeć na przebieg Tamizy żeby zauważyć, jak bardzo największa metropolia Wielkiej Brytanii jest pozawijana.
Z powodu tej specyfiki trudno będzie nam wybrać jeden najlepszy punkt widokowy w Londynie - zwyczajnie nie znajdziemy miejsca, skąd w pełni będziemy mogli podziwiać wszystkie najważniejsze zabytki.
Na szczęście Londyn może pochwalić się wieloma punktami widokowymi, które oferują panoramę różnych części miasta. W naszym zestawieniu przedstawiliśmy kilkanaście różnych miejsc (darmowych i płatnych) wraz z ich krótką charakterystyką. Wierzymy, że każdy z Was znajdzie na tej liście coś dla siebie!
- Najlepsze punkty widokowe w Londynie
- Sky Garden - darmowe punkty widokowe Londynu
- The View from the Shard - najwyżej położony punkt widokowy w Londynie.
- Wzgórze Greenwich
- London Eye - diabelski młyn w Londynie
- Taras widokowy na kopule Katedry św. Pawła
- Punkty widokowe w Londynie z dobrym widokiem na katedrę św. Pawła
- Widok na katedrę św. Pawła z dachu centrum handlowego One New Change
- Most Milenijny (Millennium Bridge)
- Punkt widokowy na ostatnim piętrze Tate Modern
- Punkty widokowe Londynu - pozostałe propozycje
- Wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth
- Tower Bridge - najsłynniejszy z londyńskich mostów
- Kolejka linowa London Cable Car
- ArcelorMittal Orbit - punkt widokowy oraz zjeżdżalnia
- Promise Hill - naturalny punkt widokowy
- Platforma widokowa na kolumnie Monument
- Spacer nad dachem The O2 - propozycja dla fanów mocniejszych wrażeń
- Punkty widokowe w Londynie - restauracje w budynku Heron Tower
- Restauracja Duck and Waffle
- Sushi Samba
Najlepsze punkty widokowe w Londynie
Sky Garden - darmowe punkty widokowe Londynu
Sky Garden to podniebne ogrody w Londynie położone na terenie biznesowej dzielnicy City. Utworzono je na ostatnich poziomach (na 35. piętrze) nowoczesnego drapacza chmur, który nazywany jest przez złośliwców walkie-talkie. Budowla ta na pewno wyróżnia się pośród innych zabudowań pełnego wieżowców City of London.
Właściwie określenie podniebne ogrody jest trochę na wyrost - to po prostu przestrzeń z lokalami gastronomicznymi ozdobiona licznymi roślinami. Nie ma się jednak co tym przejmować, gdyż i tak największą atrakcję tego miejsca jest taras widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę, w tym m.in. na twierdzę Tower of London oraz przeciwny brzeg Tamizy.
Sky Garden dostępny jest za darmo, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja darmowej wejściówki. Dokonujemy jej na stronie internetowej wybierając godzinę odwiedzin. Nie powinniśmy jednak odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż liczba miejsc jest ograniczona!
Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City

The View from the Shard - najwyżej położony punkt widokowy w Londynie.
The View from the Shard to wyjątkowy punkt widokowy utworzony na górnym poziomie The Shard - najwyższego z londyńskich wieżowców. Tarasy widokowe położone są na 69. oraz 72. piętrze, i od momentu otwarcia dzierżą tytuł najwyżej położonego punktu widokowego w Londynie.
W przeciwieństwie do Sky Garden The Shard położony jest po południowej stronie Tamizy, więc oferuje panoramę znacznie ciekawszej strony północnej.
Po wjechaniu na górę nie jesteśmy ograniczeni żadnym limitem czasowym. Na miejscu możemy zakupić coś do jedzenia oraz picia. The View from the Shard mimo wysokiej ceny jest często oblegany i należy do najpopularniejszych atrakcji w Londynie.
Chcąc wybrać się na taras widokowy powinniśmy zakupić bilet i zarezerwować godzinę wizyty na oficjalnej stronie. Najlepiej zrobić to przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż w dniu wizyty może już nie być wolnych miejsc.
Mimo rezerwacji godziny wejścia musimy liczyć się ze spędzeniem kilku chwil w kolejce do kontroli bezpieczeństwa.
Cena biletu w najtańszej wersji wynosi 32,00 £ (169,31 zł). Atrakcja ta jednak jest często dostępna w ofercie kart turystycznych (np. The London Pass), ale pamiętajmy żeby sprawdzić dokładnie zasady rezerwacji miejsca.
Wzgórze Greenwich
Do naszych ulubionych punktów widokowych w Londynie należy wzgórze Greenwich, a dokładniej ogólnodostępny taras przed słynnym Królewskim Obserwatorium Astronomicznym. Rozpościerająca się stamtąd panorama pokazuje dwa oblicza Londynu - na pierwszym planie znajduje się zabytkowy Old Royal Naval College, a bezpośrednio za nim, po przeciwnej stronie Tamizy, w górę pną się nowoczesne drapacze chmur.

Jeśli macie więcej czasu warto przespacerować się tunelem pieszym prowadzącym pod Tamizą (Greenwich Foot Tunnel), który doprowadzi nas w okolice parku Island Gardens, skąd rozpościera się panorama drugiej strony Old Royal Naval College.
London Eye - diabelski młyn w Londynie
Trudno o inny londyński punkt widokowy budzący tak skrajne emocje. Z jednej strony "Oko Londynu" należy do najpopularniejszych i najbardziej obleganych atrakcji w mieście, a z drugiej możemy spotkać się z wieloma opiniami, że przejażdżka w przeszklonej kapsule to strata pieniędzy i czasu.
My na London Eye patrzymy dwojako. Oczywiście diabelski młyn ma swoje wady - wysoka cena, widok przez szybę, ponad 20 osób w kapsule i kolejka do wejścia, ale jednocześnie oferuje unikalną perspektywę na Pałac Westminsterski oraz Opactwo Westminsterskie. Reasumując - jeśli lubicie tego typu przejażdżki, to raczej nie będziecie żałować wydanych pieniędzy, ale w przeciwnym wypadku lepiej jest przeznaczyć swój budżet na inne atrakcje.
Cena biletu dla osoby dorosłej rozpoczyna się od 32,50 £ (171,96 zł) przy zakupie online z wyprzedzeniem.
Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęć znajdziecie w naszym artykule: London Eye - diabelski młyn w Londynie.
Taras widokowy na kopule Katedry św. Pawła
Katedra św. Pawła (St Paul's Cathedral) należy do z najważniejszych symboli Londynu. Obecny kształt świątyni jest efektem przebudowy po Wielkim Pożarze z 1666 roku, podczas którego wcześniejszy budynek kościoła doszczętnie spłonął.
Katedra cieszy się wśród turystów ogromną popularnością. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że kupując bilet umożliwiający zwiedzanie świątyni oraz krypty będziemy mieć również możliwość wejścia na taras widokowy na słynnej kopule.
Kopuła Katedry św. Pawła inspirowana była watykańską Bazyliką św. Piotra. Po dostaniu się na górę czeka na nas taras widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę.
Cena najtańszego biletu wstępu przy zakupie online rozpoczyna się od 18,00 £ (95,24 zł). Aktualne godziny otwarcia oraz inne warianty cenowe najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie
Punkty widokowe w Londynie z dobrym widokiem na katedrę św. Pawła
Widok z katedry św. Pawła ma jeden oczywisty mankament - nie widać stamtąd samej kopuły, na której się znajdujemy! Dla czytelników pragnących spojrzeć na panoramę Londynu uwzględniającą słynne dzieło Christophera Wrena (projektanta katedry) przygotowaliśmy trzy warte uwagi propozycje.
Widok na katedrę św. Pawła z dachu centrum handlowego One New Change
Jeden z naszych ulubionych widoków na katedrę znajduje się na darmowym tarasie utworzonym na dachu centrum handlowego One New Change, które zlokalizowane jest na tyłach świątyni.
Dostając się na górę znajdziemy się niemal na wyciągnięcie ręki od apsydy (tylnej części) katedry. Niestety, taras znajduje się zaledwie na 6. piętrze i oprócz przyjemnego widoku na katedrę nie zobaczymy zbyt wielu innych wartych uwagi budynków.
Aby dostać się na taras należy wejść do centrum handlowego i podejść do windy. Zanim zostaniemy wpuszczeni musimy poddać się kontroli osobistej. Taras na dachu podzielony jest na dwie części: na obszar zajmowany przez drogą restaurację oraz na część otwartą, na której wystawione są stanowiska z piwem (mały wybór) oraz jedzeniem.
Dach otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Dokładne godziny otwarcia znajdziecie tutaj

Most Milenijny (Millennium Bridge)
Most Milenijny (ang. Millennium Bridge), to jeden z najnowszych symboli Londynu. Codziennie przeprawę tę pokonują tysiące mieszkańców oraz turystów, którzy chcą w szybki sposób przedostać się na drugą stronę Tamizy.
Warto pamiętać, że z tego przerzuconego nad Tamizą pieszego mostu rozpościera się przyjemny (i darmowy) widok na Katedrę św. Pawła w Londynie. Wykorzystują to zresztą namiętnie twórcy reklam, często wykorzystując most jako lokację filmową/zdjęciową.

Punkt widokowy na ostatnim piętrze Tate Modern
Wspomniane wcześniej dwa punkty widokowe (dach centrum handlowego One New Change oraz Most Millenijny) pozwalają spojrzeć na fragment katedry św. Pawła, ale nie odnajdziemy tam widoku na całą świątynię. Nie powinno nas to jednak martwić - tuż obok znajdziemy jeszcze jeden punkt obserwacyjny: taras na ostatnim piętrze muzeum Tate Modern.
Miejsce to oferuje świetny (jeden z naszych ulubionych) i darmowy widok na katedrę św. Pawła oraz całą okolicę. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyż budynek muzeum oraz kościół położone są wobec siebie praktycznie w linii prostej. Na górę możemy wjechać windą, ale w godzinach szczytu może być nam ciężko się do niej wcisnąć. Jeśli jednak spacer po schodach nas nie przeraża, to w sytuacji zatorów w windzie lepiej będzie po prostu wejść na górę pieszo.
Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu taras widokowy Tate Modern był zamknięty - aktualne informacje o ponownym otwarciu najlepiej śledzić tutaj
Punkty widokowe Londynu - pozostałe propozycje
Wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth
Jednym z mniej znanych londyńskich punktów widokowych jest oddalona kawałek od ścisłego centrum miasta XIV-wieczna kamienna wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth, który obecnie pełni funkcję muzeum. Budowla leży po południowej stronie Tamizy, kawałek na wschód od Pałacu Westminsterskiego, tuż przy Pałacu Lambeth (ang. Lambeth Palace).
Na szczyt wieży prowadzą niewygodne, wąskie schody, a do przejścia mamy 131 stopni. Sama konstrukcja nie jest jednak bardzo wysoka. Z góry zobaczymy przede wszystkim Pałac Westminsterski z trochę innej perspektywy oraz panoramę słynnego City z oddali. Stojąc na tarasie będziemy mogli zobaczyć z bliska kompleks Pałacu Lambeth.
Nie jest to co prawda najlepszy z londyńskich punktów widokowych, ale turyści lubujący się w oglądaniu miasta z góry mogą być zadowoleni z widoku przez Tamizę w stronę Westminster. Nawet jeśli nie planujemy wdrapywać się na taras widokowy, to warto podejść w okolicę Pałacu Lambeth i zobaczyć na własne oczy XV-wieczną bramę mieszkalną (Morton's Tower) z czasów Tudorów, która sąsiaduje z dawnym kościołem - jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów architektury z tamtego okresu.
Wejście na wieżę jest biletowane i kosztuje 4,00 £ (21,16 zł). Aktualne ceny i godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie. W dawnym kościele, w którym znajduje się wieża, działa obecnie Muzeum Ogrodu (ang. Garden Museum), gdzie wystawione są m.in. pejzaże oraz narzędzia ogrodowe.
Tower Bridge - najsłynniejszy z londyńskich mostów
Tower Bridge to jeden z najbardziej znanych mostów świata, którego dwie charakterystyczne wieże i łączące je górne kładki kojarzy niemal każdy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że wewnątrz tego słynnego zabytku funkcjonuje muzeum. W środku zobaczymy zabytkowe mechanizmy podnoszące most, obejrzymy wystawę poświęconą historii obiektu oraz przejrzymy galerię zdjęć wraz krótkimi opisami innych ciekawych mostów świata.
Spacerując po górnej części konstrukcji będziemy mogli również spojrzeć na okolicę, w tym na położoną tuż obok twierdzę Tower. Mimo wszystko widok z górnych poziomów konstrukcji nie zachwyca (w podziwianiu miasta przeszkadza nam szyba) i ma jeden oczywisty feler - nie zobaczymy stamtąd samego mostu Tower Bridge. Jeśli jednak interesuje nas mechanizm działania mostu, to wejście na punkt widokowy może być ciekawym suplementem do naszego zwiedzania zabytku. Dla niektórych turystów nie lada gratką może być też możliwość stanięcia na oszklonej podłodze i spojrzenia w dół na przejeżdżające poniżej samochody.
Kolejka linowa London Cable Car
IFS Cloud Cable Car to kolejka linowa (ang.cable car) powstała we wschodniej części Londynu, w okolicy historycznej dzielnicy Greenwich oraz nowoczesnego obszaru Canary Wharf. Cała trasa kolejki ma długość trochę ponad kilometra i przechodzi bezpośrednio nad Tamizą łącząc ze sobą dwa brzegi rzeki. Stacja kolejki po stronie południowej zlokalizowana jest kawałek od nowoczesnej hali O2 Arena (współrzędne: 51.499720, 0.008385), a po stronie północnej tuż przy Doku Królowej Wiktorii (ang. Royal Victoria Dock, współrzędne: 51.507686, 0.017998).
Atrakcja ufundowana została przez linie lotnicze Emirates. Jej otwarcie nastąpiło w czerwcu 2012 roku. Obecnie kolejka obsługiwana jest przez Transport of London, czyli oficjalnego miejskie operatora transportu publicznego. Dzięki temu możemy skorzystać z systemu Pay as you go i zapłacić za przejazd korzystając z karty Oyster card lub zbliżeniowej karty płatniczej (alternatywnie z telefonu). Istnieje również możliwość zakupu normalnego biletu w kasie, ale w takim przypadku cena będzie około 20% wyższa. Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj.
Co prawda trwająca około 10 minut przejażdżka może być ciekawą przygodą (zwłaszcza, gdy z powodu wiatru trochę trzęsie wagonikiem), ale nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych widoków. Kolejka powstała daleko od głównych atrakcji i pozwala przede wszystkim na rzucenie okiem na najbliższą okolicę (lotnisko London City Airport, halę O2 Arena czy wysokie wieżowce przy Canary Wharf). Mimo bliskości Greenwich nie zobaczymy niestety żadnego z zabytków dawnej Królewskiej Szkoły Morskiej (ang. Old Royal Naval College).
Kolejka ma różne godziny kursowania w zależności od dnia i okresu roku. Pierwsze wagoniki ruszają rano (o 7:00, 8:00 bądź 9:00), a kolejka kończy kursowanie o 21:00, 22:00 lub 23:00. Dokładne godziny możemy sprawdzić na tej stronie
ArcelorMittal Orbit - punkt widokowy oraz zjeżdżalnia
Wieża widokowa ArcelorMittal Orbit (znana również jako Orbit Tower lub po prostu Orbit) to kolejna z nowoczesnych budowli w Londynie. Konstrukcja jest swoistym dziełem sztuki, gdyż jej projektanci od początku zakładali, że ich projekt ma jednocześnie być hołdem dla nowoczesnej architektury oraz spełniać funkcje praktyczne. Orbit Tower mierzy prawie 115 metrów i zlokalizowana jest w Queen Elizabeth Olympic Park in Stratford (Park Olimpijski). Głównym sponsorem jest ArcelorMittal, od którego pochodzi pierwszy człon pełnej nazwy.
Nie jest to jednak wyłącznie wieża widokowa, bowiem możemy z niej zjechać. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby połączyć w sobie dwie atrakcje: taras widokowy oraz 178 metrowy tunel służący jako zjeżdżalnia (ang. The Slide). Podczas 40 sekundowego zjazdu mamy okazję 12 razy okrążyć wieżę!
Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia możemy sprawdzić na oficjalnej stronie.
Pamiętajmy, że zjeżdżalnia (ang. The Slide) należy do bardzo popularnych atrakcji. Jeśli chcemy mieć gwarancję zjechania oraz ominięcia kolejki, to najbezpieczniej będzie zakupić bilet online z wyprzedzeniem.
Promise Hill - naturalny punkt widokowy
Promise Hill to nazwa wzgórza leżącego w północnej części Londynu, kawałek za Regent's Park. Pagórek ten w najwyższym punkcie osiąga wysokość 63 m n.p.m. i oferuje przyjemną panoramę miasta (główny punkt widokowy znajdziecie na mapie wpisując Parliament Hill Viewpoint).
Pamiętajmy jednak, że Promise Hill oddalone jest znacznie od ścisłego centrum, więc panorama Londynu widoczna będzie jedynie z oddali (publikowane przez niektórych turystów zdjęcia często nie oddają realnej odległości, gdyż zostały wykonane z dużym przybliżeniem).
Platforma widokowa na kolumnie Monument
Monument to the Great Fire of London to samodzielnie stojąca kolumna wzniesiona w celu upamiętnienia londyńskiego Wielkiego Pożaru, który w XVII wieku strawił niemałą część miasta. Za jej projekt odpowiadał wspomniany już przez nas Christopher Wren, twórca katedry św. Pawła.
Mijana codziennie przez tłumy turystów i mieszkańców konstrukcja pełni też funkcję punktu widokowego - na wysokości około 50 m znajduje się platforma, z której zobaczymy z jednej strony panoramę nowoczesnej zabudowy City, a z drugiej katedrę św. Pawła w oddali.
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 5,80 £ (30,69 zł). Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie atrakcji.
Na taras widokowy wchodzimy schodami - do pokonania jest aż 311 stopni.
Spacer nad dachem The O2 - propozycja dla fanów mocniejszych wrażeń
The O2 to to hala widowiskowa zbudowana na Półwyspie Greenwich (Greenwich Peninsula) w Londynie. Obiekt ten oferuje nie lada atrakcję dla osób poszukujących mniej oczywistych miejsc do oglądania miasta z góry - wspinaczkę na wysokość ponad 52 m, w trakcie której wejdziemy na specjalny taras podziwiając przy okazji panoramę Londynu.
Dostępnych jest kilka rodzajów wycieczek - wszystkie z nich sprawdzicie na oficjalnej stronie. Przyjemność taka nie należy do tanich, ale na pewno należy do unikatowych doświadczeń.
Punkty widokowe w Londynie - restauracje w budynku Heron Tower
Restauracja Duck and Waffle
Restauracja Duck and Waffle powstała w budynku Heron Tower (mieszczącym się w dzielnicy City) i co rzadko spotykane czynna jest codziennie, przez 24 godziny na dobę. Możemy tam zajść o każdej porze dnia i przy śniadaniu, obiedzie, kolacji lub po prostu wieczornym drinku cieszyć się wspaniałymi widokami tętniącego życiem Londynu.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowa restauracji.
Sushi Samba
Sushi Samba to kolejna miejscówka z widokiem powstała w wieżowcu Heron Tower. Znajduje się ona na 38. oraz 39. piętrze i posiada najwyżej położony taras pośród wszystkich europejskich restauracji. Więcej informacji o rezerwacji miejsc znajdziecie na ich oficjalnej stronie.