Punkty widokowe Londynu

Londyn to jedna z najciekawszych europejskich metropolii, której atrakcje oraz punkty orientacyjne porozrzucane są nierównomiernie po całym mieście. Wystarczy zresztą spojrzeć na przebieg Tamizy, żeby zauważyć jak bardzo największe miasto Wielkiej Brytanii jest pozawijane.

Najlepsze punkty widokowe w Londynie

Z powodu wspomnianej wcześniej specyfiki miasta trudno wybrać jeden najlepszy punkt widokowy w Londynie. Na pewno nie uda nam się znaleźć miejsca, skąd zobaczymy wszystkie najważniejsze zabytki oraz atrakcje.

Na szczęście Londyn może pochwalić się wieloma punktami widokowymi, które oferują spojrzenie na różne części miasta. Poniżej opisaliśmy kilkanaście różnych miejsc wraz z ich krótką charakterystyką. Wierzymy, że każdy z czytelników znajdzie na naszej liście coś dla siebie!

Sky Garden

Sky Garden to podniebne ogrody w Londynie, które możemy odwiedzić za darmo (rezerwując wcześniej bilety online). Największą tego miejsca nie są jednak same ogrody, a taras widokowy, z którego zobaczymy m.in. twierdzę Tower of London oraz drugi brzeg Tamizy.

Ogrody Sky Garden zlokalizowane są na 35. piętrze nowoczesnego budynku, który nazywany jest czasem przez złośliwców Walkie-talkie. Budowla ta na pewno wyróżnia się pośród innych zabudowań pełnego wieżowców City of London.

!Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden

Więcej: Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City.

The View from the Shard

The View from the Shard to wyjątkowy punkt obserwacyjny, który zlokalizowany jest na najwyższym z londyńskich wieżowców (i jednym z wyższych w Europie): na The Shard.

Dostępne na 69. oraz 72. piętrze tarasy widokowe oferują świetny widok. W przeciwieństwie do opisanego wcześniej Sky Garden, The Shard znajduje się po drugiej stronie rzeki i oferuje widok na północną panoramę miasta.

Na miejscu nie jesteśmy ograniczeni żadnym limitem czasowym. Na miejscu możemy zakupić coś do jedzenia oraz picia. Atrakcja ta mimo wysokiej ceny jest często oblegana i przychodząc na miejsce w późniejszych godzinach musimy być zmuszeni do poczekania w kolejce.

Dokładne ceny biletów znajdziemy na oficjalnej stronie. Dokładne dni i godziny otwarcia znajdziemy tutaj.

Londyńskie Oko (London Eye)

Londyńskie Oko, czyli London Eye, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Anglii. Ten diabelski młyn zdobi wiele pocztówek, okładek czy materiałów reklamowych. No i oczywiście jest też tłem tysięcy pamiątkowych fotografii publikowanych przez turystów z całego świata.

Diabelski młyn - London Eye w Londynie

Jest to jednocześnie atrakcja, która łączy w sobie podziwianie miasta z góry z przejażdżką w nietypowych przeszklonych wagonikach diabelskiego młyna, i to w samym sercu Londynu - naprzeciwko Pałacu Westminsterskiego.

Cena standardowego biletu waha się pomiędzy 24,30 a 27,00£. Nie jest to oczywiście tania atrakcja, ale dla osób lubiących tego typu atrakcje warta polecenia. Pamiętajmy, że będąc w Londynie krótko warto zakupić bilet online, dzięki czemu ominiemy kolejkę.

Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęć znajdziecie we wpisie: London Eye - diabelski młyn w Londynie.

Taras widokowy na kopule Katedry św. Pawła

Katedra św. Pawła (St Paul's Cathedral) to jeden z najważniejszych symboli Londynu. Obecny kształt świątyni jest efektem przebudowy po Wielkim Pożarze z 1666 roku, podczas którego wcześniejszy budynek kościoła doszczętnie spłonął.

Kościół cieszy się wśród turystów ogromną popularnością. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że kupując bilet umożliwiający zwiedzanie świątyni oraz krypty mamy rownież możliwość wejścia na taras widokowy na słynnej kopule.

Kopuła Katedry św. Pawła inspirowana była watykańską Bazyliką św. Piotra. Na kopule znajdziemy balkon widokowy zwany Stone Gallery, z którego rozpościerają się widoki na okolicę.

Ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia można znaleźć tutaj

Widok na katedrę św. Pawła z dachu centrum handlowego One New Change

Widok z katedry św. Pawła ma jeden oczywisty mankament - nie widać stamtąd samej kopuły, na której się znajdujemy! Rozwiązaniem tego problemu może być wjechanie na darmowy taras na dachu centrum handlowego One New Change, które zlokalizowane jest na tyłach katedry św. Pawła.

Będąc u góry znajdziemy się niemal na wyciągnięcie ręki od apsydy (tylnej części) katedry. Niestety, taras znajduje się zaledwie na 6. piętrze i oprócz przyjemnego widoku na katedrę nie zobaczymy zbyt wielu innych wartych uwagi budynków.

Aby wjechać na taras musimy wejść do środka centrum handlowego i podejść do windy. Zanim zostaniemy wpuszczeni musimy poddać się kontroli osobistej. Taras na dachu podzielony jest na dwie części: na drogą restaurację oraz część otwartą, na której wystawione są stanowiska z piwem (mały wybór) oraz jedzeniem.

Dach otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Dokładne godziny otwarcia znajdziecie tutaj

!Widok na Katedrę św. Pawła w Londynie z dachu centrum handlowego One New Change
Widok na Katedrę św. Pawła w Londynie z dachu centrum handlowego One New Change

Most Milenijny (Millennium Bridge)

Most Milenijny, czyli słynny Millennium Bridge, to jeden z najnowszych symboli największego miasta Wielkiej Brytanii. Codziennie przejście to pokonują tysiące mieszkańców oraz turystów, którzy chcą w szybki sposób przedostać się na drugą stronę Tamizy.

Warto pamiętać, że z tego wiszącego nad Tamizą pieszego mostu rozpościera się przyjemny (i darmowy) widok na Katedrę św. Pawła w Londynie.

!Widok na Londyn i most Millennium Bridge oraz Katedrę św. Pawła
Widok na Londyn i most Millennium Bridge oraz Katedrę św. Pawła

Punkt widokowy na ostatnim piętrze Tate Modern

Wspomniane wcześniej dwa punkty widokowe (dach centrum handlowego One New Change oraz Most Millenijny) pozwalają spojrzeć na fragment katedry św. Pawła, ale nie odnajdziemy tam idealnego widoku na słynną świątynię. Nie powinno nas to jednak martwić - tuż obok znajdziemy jeszcze jeden punkt obserwacyjny: taras na ostatnim piętrze muzeum Tate Modern.

Miejsce to oferuje świetny (jeden z naszych ulubionych) i darmowy widok na katedrę św. Pawła oraz całą okolicę. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyż budynek muzeum oraz kościół położone są wobec siebie praktycznie w linii w prostej. Na górę możemy wjechać windą, ale w godzinach szczytu może być nam ciężko się do niej wcisnąć. Jeśli jednak spacer po schodach nas nie przeraża, to w sytuacji zatorów w windzie możemy po prostu wejść na górę pieszo.

Więcej: Punkt widokowy na ostatnim piętrze Tate Modern

Wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth

Jednym z mniej znanych londyńskich punktów widokowych jest oddalona kawałek od ścisłego centrum miasta XIV-wieczna kamienna wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth, który obecnie pełni funkcje muzeum. Budowla zlokalizowana jest po południowej stronie Tamizy, kawałek na wschód od Pałacu Westminsterskiego, tuż przy Pałacu Lambeth (ang. Lambeth Palace).

Na szczyt wieży prowadzą niewygodne wąskie schody, a do przejścia mamy 131 stopni. Sama konstrukcja nie jest jednak bardzo wysoka. Z góry zobaczymy przede wszystkim Pałac Westminsterski z trochę innej perspektywy oraz panoramę słynnego City z oddali. Stojąc na tarasie będziemy mogli zobaczyć też kompleks Pałacu Lambeth.

Nie jest to co prawda najlepszy z londyńskich punktów widokowych, ale turyści lubujący się w oglądaniu miasta z góry mogą być zadowoleni z widoku przez Tamizę w stronę Westminster. Nawet jeśli nie planujemy wdrapywać się na taras widokowy, to warto podejść w okolicę Pałacu Lambeth i zobaczyć na własne oczy XV-wieczną bramę mieszkalną (Morton's Tower) z czasów Tudorów, która sąsiaduje z dawnym kościołem.

Wejście na wieże jest biletowane i kosztuje . [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019] Aktualne ceny i godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie. W dawnym kościele, w którym znajduje się wieża, działa obecnie Muzeum Ogrodu (ang. Garden Museum), gdzie wystawione są m.in. pejzaże oraz narzędzia ogrodowe.

Tower Bridge

Tower Bridge to jeden z najbardziej znanych mostów świata, którego dwie charakterystyczne wieże i łączące je górne kładki powinien kojarzyć niemal każdy, kto choć raz zobaczył kilka zdjęć z największego miasta Wielkiej Brytanii.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wewnątrz tego słynnego zabytku funkcjonuje muzeum. W środku zobaczymy mechanizmy podnoszące most, obejrzymy wystawę poświęconą historii obiektu oraz przejrzymy galerię zdjęć wraz krótkimi informacjami o innych ciekawych mostach na świecie.

London Bridge Exhibition to również oryginalny punkt widokowy na okolicę. Z górnych kładek możemy spojrzeć m.in. na twierdzę Tower of London. Czeka tam na nas również unikalny widok przejeżdżających pod nami samochodów, gdyż będziemy mieli szansę przejść się po szklanej podłodze.

Widok z punktu widokowego jednak nie zachwyca i ma jeden oczywisty feler - nie zobaczymy stamtąd samego mostu Tower Bridge. Jeśli jednak interesuje nas mechanizm działania mostu, to wejście na punkt widokowy może być ciekawym suplementem do naszej wizyty w samym muzeum.

Więcej: Tower Bridge w Londynie - zwiedzanie i historia jednego z najbardziej znanych mostów świata

!Widok (przez przeszkloną podłogę) z kładki Tower Bridge na jezdnie mostu
Widok (przez przeszkloną podłogę) z kładki Tower Bridge na jezdnie mostu

!Widok z górnych pomostów mostu Tower Bridge w Lodnynie
Widok z górnych pomostów mostu Tower Bridge w Lodnynie

Kolejka linowa Emirates Air Line

Emirates Air Line to kolejka linowa (ang.cable car), która zlokalizowana jest we wschodniej części Londynu, w okolicy historycznej dzielnicy Greenwich oraz nowoczesnego obszaru Canary Wharf. Cała trasa kolejki ma długość trochę ponad kilometra i przechodzi bezpośrednio nad Tamizą łącząc ze sobą dwa brzegi rzeki. Stacja kolejki po stronie południowej zlokalizowana jest kawałek od nowoczesnej hali O2 Arena (współrzędne: 51.499720, 0.008385), a po stronie północnej tuż przy Doku Królowej Wiktorii (ang. Royal Victoria Dock, współrzędne: 51.507686, 0.017998).

Atrakcja ufundowana została przez linie lotnicze Emirates. Jej otwarcie nastąpiło w czerwcu 2012 roku. Obecnie kolejka obsługiwana jest przez Transport of London, czyli oficjalnego miejskie operatora transportu publicznego. Dzięki temu możemy skorzystać z systemu Pay as you go i zapłacić za przejazd korzystając z karty Oyster card lub bezdotykowej karty płatniczej (alternatywnie z telefonu). Istnieje również możliwość zakupu normalnego biletu w kasie, ale w takim przypadku cena będzie około 25% wyższa. Dokładne informacje o cenach można znaleźć tutaj.

Sama około 10 minutowa przejażdżka może być ciekawą przygodą (zwłaszcza, gdy z powodu wiatru trochę trzęsie wagonikiem), ale nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych widoków. Kolejka zlokalizowana jest daleko od głównych atrakcji i pozwala przede wszystkim na rzucenie okiem na najbliższą okolicę (lotnisko London City Airport, halę O2 Arena czy wysokie wieżowce przy Canary Wharf). Mimo bliskości Greenwich nie zobaczymy niestety żadnego z zabytków dawnej Królewskiej Szkoły Morskiej (ang. Old Royal Naval College).

Kolejka ma różne godziny kursowania w zależności od dnia i okresu roku. Pierwsze wagoniki ruszają rano (o 7:00, 8:00 bądź 9:00), a kolejka kończy kursowanie o 21:00, 22:00 lub 23:00. Dokładne godziny możemy sprawdzić na tej stronie

ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych w Londynie. Jest to wieża widokowa znana również jako Orbit Tower lub po prostu Orbit. Ta budowla jest swoistym dziełem sztuki publicznej. Projektanci od początku zakładali, że wieża ma być jednocześnie hołdem dla nowoczesnej architektury oraz pełnić funkcje praktyczne. Budowla mierzy prawie 115 metrów. Orbit Tower zlokalizowana jest w Queen Elizabeth Olympic Park in Stratford (Park Olimpijski). Głównym sponsorem jest ArcelorMittal, od którego pochodzi pierwszy człon pełnej nazwy.

Nie jest to jednak jedynie typowa wieża widokowa, bowiem możemy z niej zjechać. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby połączyć ciekawe kształty: taras widokowy oraz 178 metrowy tunel służący jako zjeżdżalnia (ang. The Slide). Podczas 40 sekundowego zjazdu mamy okazję 12 razy okrążyć wieże Orbit. Brzmi oryginalnie, prawda? ;)

Dokładne ceny biletów oraz godziny otwarcia możemy sprawdzić na oficjalnej stronie. Pamiętajmy, że zjeżdżalnia (ang. The Slide) otwierana jest 30 minut po oficjalnym otwarciu całej atrakcji. Jeśli interesuje nas niewielka oszczędność możemy zakupić bilety online na podanej wcześniej stronie internetowej.

Adres: Queen Elizabeth Olympic Park, 3 Thornton St, London E20 2AD, Wielka Brytania

Platforma widokowa na kolumnie "Monument"

Monument czyli Monument to the Great Fire of London to wieża wolnostojąca, upamiętniająca wielki pożar z XVII wieku w Londynie.

Cena normalnego biletu wstępu wynosi 4,50£. Jeśli planujemy odwiedzić również Tower Bridge możemy odrobinę zaoszczędzić, kupując bilet łączony do obu atrakcji. Niewielka platforma widokowa znajduje się na wysokości ok 50 metrów.

Adres: Fish St Hill, London EC3R 8AH, Wielka Brytania

Spacer nad dachem The O2

The O2 to to hala służąca jako centrum rozrywkowe, znajdująca się na Półwyspie Gteenwich (Greenwich Peninsula) w Londynie. Obiekt ten to ciekawa atrakcje dla osób poszukujących oryginalnych miejsc do oglądania miasta z góry. Z wysokości ponad 52 metrów, nad dachem budynku możemy przespacerować się po specjalnie skonstruowanym tarasie.

Podczas takiej, trwającej razem ok 90 minut atrakcji (Up at the O2) jesteśmy zabezpieczeni specjalnymi pasami, żeby móc w towarzystwie przewodnika zwiedzać Londyn wodząc po nim wzrokiem z góry.

Tak oryginalna atrakcja nie jest dostępna przez cały rok, więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie. Ceny biletów rozpoczynają się od ok 30-35£.

Adres: Peninsula Square, London SE10 0DX, Wielka Brytania

Wzgórze - Promise Hill

Promise Hill to wzgórze znajdujące się obok Regent's Park to naturalny punkt widokowy w tym mieście. W najwyższym punkcie osiąga wysokość nawet 63 m n.p.m.

Ciekawostką jest posadzone na zboczach wzgórza drzewo, z okazji 300. rocznicy urodzin Szekspira.

Inne punkty widokowe w Londynie

Londyn to ogromne miasto, w którym znajdziemy wiele miejsc, z których będziemy mogli podziwiać miejski krajobraz tej stolicy. Jest to miasto nie tylko zabytków i różnorodnych atrakcji ale również wieżowców i innowacyjnych konstrukcji architektonicznych a także kuchni z całego świata. W Londynie znajdziemy prawdopodobnie knajpki i restauracje oferujące kuchnię z każdego regionu na Ziemi. Połączenie wieżowców i dobrych restauracji często daje niesamowite efekty nie tylko dla zmysłu smaku. Wiele barów i restauracji znajdziemy właśnie na wysokich piętrach nowoczesnych budynków i wieżowców. Nic tylko korzystać. :)

Restauracja Duck and Waffle

Restauracja Duck and Waffle znajdująca się w budynku Heron Tower czynna jest codziennie, przez 24 godziny. Możemy zajść tam o każdej porze dnia i przy śniadaniu, obiedzie, kolacji czy po prostu przy wieczornym drinku możemy się cieszyć wspaniałymi widokami tętniącego życiem Londynu.

Adres: 110 Bishopsgate (Heron Tower), Heron Tower, 110 Bishopsgate, 38th Floor, London EC2N 4AY, Wielka Brytania, oficjalna strona internetowa restauracji Duck and Waffle.

Najbliższe stacje metra: Liverpool Street Station lub Aldgate Station.

Sushi Samba

Jeśli lubicie kucnie świata i chcielibyście zjeść sushi w miejscu z pięknymi widokami to wartym polecenia jest lokal Sushi Samba znajdującego się pod adresem: 110 Bishopsgate, London, EC2N 4AY, więcej informacji można znaleźć na oficjalna strona Sushi Samba London.


Reklama