Podróże po Europie

Punkty widokowe w Londynie - 17 najlepszych darmowych i płatnych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024

Najważniejsze atrakcje Londynu oraz popularne punkty orientacyjne rozsiane są nierównomiernie po całym mieście. Wystarczy tylko spojrzeć na przebieg Tamizy, aby zauważyć, jak bardzo największa metropolia Wielkiej Brytanii wije się wzdłuż rzeki.

Ze względu na tę specyfikę, ciężko nam wybrać jeden najlepszy punkt widokowy w Londynie - zwyczajnie nie istnieje miejsce, z którego moglibyśmy podziwiać wszystkie najważniejsze zabytki.

Na szczęście Londyn może pochwalić się wieloma punktami widokowymi, które oferują panoramę różnych części miasta. W naszym zestawieniu przedstawiliśmy kilkanaście różnych miejsc - zarówno darmowych, jak i płatnych - wraz z ich krótką charakterystyką. Wierzymy, że każdy z Was znajdzie na tej liście coś dla siebie!

Najlepsze punkty widokowe w Londynie

Sky Garden - darmowe punkty widokowe Londynu

Sky Garden to podniebne ogrody w Londynie, położone na terenie biznesowej dzielnicy City. Utworzono je na ostatnich poziomach (na 35. piętrze) nowoczesnego drapacza chmur, który przez złośliwców nazywany jest walkie-talkie. Ta budowla na pewno wyróżnia się na tle innych wieżowców City of London.

Właściwie określenie "podniebne ogrody" jest trochę na wyrost - to po prostu przestrzeń z lokalami gastronomicznymi, ozdobiona licznymi roślinami. Nie ma się jednak co tym przejmować, gdyż największą atrakcję tego miejsca stanowi taras widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę, w tym m.in. na twierdzę Tower of London oraz przeciwny brzeg Tamizy.

Sky Garden jest dostępny za darmo, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja darmowej wejściówki. Dokonujemy jej na stronie internetowej, wybierając godzinę odwiedzin. Nie powinniśmy jednak odkładać tego na ostatnią chwilę, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona!

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City

Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden

The View from the Shard - najwyżej położony punkt widokowy w Londynie.

The View from the Shard to wyjątkowy punkt widokowy utworzony na górnym poziomie The Shard - najwyższego spośród londyńskich wieżowców. Tarasy widokowe znajdują się na 69. oraz 72. piętrze, i od momentu swojego otwarcia dzierżą tytuł najwyżej położonego punktu widokowego w Londynie.

W przeciwieństwie do Sky Garden, The Shard położony jest po południowej stronie Tamizy, więc oferuje panoramę na znacznie bardziej atrakcyjną północną stronę miasta.

Po wjechaniu na górę nie jesteśmy ograniczeni żadnym limitem czasowym. Na miejscu możemy zakupić coś do jedzenia oraz do picia. Mimo wysokiej ceny, The View from the Shard cieszy się dużym zainteresowaniem i należy do najpopularniejszych atrakcji w Londynie.

Chcąc odwiedzić taras widokowy, powinniśmy zakupić bilet i zarezerwować godzinę wizyty na oficjalnej stronie. Najlepiej zrobić to przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż w dniu wizyty może już nie być wolnych miejsc.

Pomimo rezerwacji godziny wejścia, musimy liczyć się z możliwością spędzenia kilku chwil w kolejce do kontroli bezpieczeństwa.

Cena biletu, przy zakupie z wyprzedzeniem, zaczyna się od 28,50 £ (143,21 zł). Oficjalna cena to jednak aż 37,00 £ (185,93 zł).

Atrakcja ta jednak jest często dostępna w ofercie kart turystycznych (np. The London Pass), ale pamiętajmy, że w takim przypadku wymagana jest wcześniejsza rezerwacja terminu wizyty.

Wzgórze Greenwich

Do naszych ulubionych punktów widokowych w Londynie należy wzgórze Greenwich, a dokładniej ogólnodostępny taras przed słynnym Królewskim Obserwatorium Astronomicznym. Rozpościerająca się stąd panorama ukazuje dwa oblicza Londynu: na pierwszym planie widać zabytkowy Old Royal Naval College, a bezpośrednio za nim, po przeciwnej stronie Tamizy, w górę pną się nowoczesne drapacze chmur.

Widok ze wzgórza Greenwich w Londynie
Widok ze wzgórza Greenwich w Londynie

Jeśli dysponujecie większą ilością czasu, warto przespacerować się tunelem pieszym, który przechodzi pod Tamizą (Greenwich Foot Tunnel). Tunel ten doprowadzi nas w okolice parku Island Gardens, skąd rozpościera się panorama drugiej strony Old Royal Naval College.

Więcej o atrakcjach słynnej dzielnicy przeczytacie w naszym przewodniku Greenwich w Londynie - zwiedzanie historycznej dzielnicy wypełnionej zabytkami z listy UNESCO

London Eye - diabelski młyn w Londynie

Trudno znaleźć inny londyński punkt widokowy, który budziłby tak skrajne emocje. Z jednej strony "Oko Londynu" jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej obleganych atrakcji w mieście, z drugiej zaś, często spotykamy opinie, że przejażdżka w przeszklonej kapsule jest stratą pieniędzy i czasu.

My patrzymy na London Eye dwojako. Oczywiście, ten diabelski młyn ma swoje wady: wysoką cenę, widok przez szybę, ponad 20 osób w kapsule oraz długie kolejki do wejścia. Jednocześnie oferuje jednak on unikalną perspektywę na Pałac Westminsterski oraz Opactwo Westminsterskie. Podsumowując - jeśli lubicie tego typu przejażdżki, to raczej nie będziecie żałować wydanych pieniędzy. W przeciwnym wypadku, lepiej przeznaczyć swój budżet na inne atrakcje.

Widok z London Eye podczas typowej londyńskiej pogody
Widok z London Eye podczas typowej londyńskiej pogody

Cena biletu dla osoby dorosłej rozpoczyna się od 30,00 £ (150,75 zł) przy zakupie online i z wyprzedzeniem, ale tuż przed wizytą wynosi nawet 42,00 £ (211,05 zł).

Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęć znajdziecie w naszym artykule: London Eye - diabelski młyn w Londynie.

Taras widokowy na kopule Katedry św. Pawła

Katedra św. Pawła (St Paul's Cathedral) należy do z najważniejszych symboli Londynu. Obecny kształt świątyni jest efektem przebudowy po Wielkim Pożarze z 1666 roku, który doszczętnie zniszczył poprzedni budynek kościoła.

Katedra cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że kupując bilet umożliwiający zwiedzanie świątyni i krypty, otrzymamy również możliwość wejścia na taras widokowy na słynnej kopule.

Kopuła Katedry św. Pawła inspirowana była watykańską Bazyliką św. Piotra. Po dostaniu się na górę, czeka na nas taras widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę.

Cena biletu wynosi 25,00 £ (125,63 zł). Aktualne godziny otwarcia oraz inne warianty cenowe najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie. Atrakcja ta również wchodzi w skład oferty karty turystycznej The London Pass.

Punkty widokowe w Londynie z dobrym widokiem na katedrę św. Pawła

Widok z katedry św. Pawła ma jeden oczywisty mankament - nie możemy zobaczyć samej kopuły, na której się znajdujemy! Dla czytelników pragnących spojrzeć na panoramę Londynu, która uwzględnia słynne dzieło Christophera Wrena (projektanta katedry), przygotowaliśmy trzy warte uwagi propozycje.

Widok na katedrę św. Pawła z dachu centrum handlowego One New Change

Jeden z naszych ulubionych widoków na katedrę znajduje się na darmowym tarasie, utworzonym na dachu centrum handlowego One New Change, położonym bezpośrednio za świątynią.

Po dostaniu się na górę, znajdziemy się niemal na wyciągnięcie ręki od apsydy (tylnej części) katedry. Niestety, taras znajduje się zaledwie na 6. piętrze i oprócz przyjemnego widoku na katedrę, nie zobaczymy zbyt wielu innych budynków, które mogłyby przyciągnąć naszą uwagę.

Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu taras na dachu był nieczynny z powodu prac budowlanych.

Aby dostać się na taras, należy wejść do centrum handlowego i skierować się do windy. Przed wejściem musimy poddać się kontroli bezpieczeństwa. Taras na dachu podzielony jest na dwie części: obszar zajmowany przez elegancką restaurację oraz część otwartą, gdzie znajdują się stoiska z piwem (choć wybór jest niewielki) oraz jedzeniem.

Dach otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie tutaj

Widok na Katedrę św. Pawła w Londynie z dachu centrum handlowego One New Change
Widok na Katedrę św. Pawła w Londynie z dachu centrum handlowego One New Change

Most Milenijny (Millennium Bridge)

Most Milenijny (ang. Millennium Bridge) to jeden z najnowszych symboli Londynu. Codziennie przeprawę tę pokonują tysiące mieszkańców oraz turystów, którzy chcą szybko przedostać się na drugą stronę Tamizy.

Warto pamiętać, że z tego przerzuconego nad Tamizą mostu pieszego rozpościera się przyjemny (i darmowy) widok na Katedrę św. Pawła w Londynie. Ten urokliwy widok jest często wykorzystywany przez twórców reklam jako tło do ich produkcji filmowych i fotograficznych.

Widok na Londyn i most Millennium Bridge oraz Katedrę św. Pawła
Widok na Londyn i most Millennium Bridge oraz Katedrę św. Pawła

Kawiarnia na ostatnim piętrze Tate Modern

Dwa wcześniej wspomniane punkty widokowe (dach centrum handlowego One New Change oraz Most Millenijny) pozwalają spojrzeć na fragment katedry św. Pawła, ale nie oferują widoku na całą świątynię. Nie powinno nas to jednak martwić - tuż obok znajdziemy jeszcze jeden punkt obserwacyjny: taras na ostatnim piętrze muzeum Tate Modern.

Miejsce to oferuje świetny (jeden z naszych ulubionych) i darmowy widok na katedrę św. Pawła oraz całą okolicę. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyż budynek muzeum oraz kościół położone są naprzeciw siebie, praktycznie w linii prostej. Na górę można wjechać windą, ale w godzinach szczytu może być nam ciężko się do niej wcisnąć. Jeśli jednak nie przeraża nas wspinaczka po schodach, to w przypadku dużej ilości osób oczekujących na windę, lepiej jest wejść na górę pieszo.

Obecnie na ostatnim piętrze Tate Modern mieści się kawiarnia Level 10. Więcej o jej godzinach otwarcia znajdziecie tutaj

Wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth

Do mniej znanych punktów widokowych w Londynie zalicza się oddalona kawałek od ścisłego centrum miasta XIV-wieczna kamienna wieża dawnego kościoła St Mary-at-Lambeth, obecnie pełniącego funkcję muzeum. Budowla położona jest po południowej stronie Tamizy, nieco na wschód od Pałacu Westminsterskiego, tuż przy Pałacu Lambeth (ang. Lambeth Palace).

Na szczyt wieży prowadzą mało wygodne, wąskie schody, a do pokonania mamy 131 stopni. Sama konstrukcja nie jest jednak wyjątkowo wysoka. Z góry zobaczymy przede wszystkim Pałac Westminsterski z nieco innej perspektywy oraz panoramę słynnego City z oddali. Stojąc na tarasie, będziemy mogli z bliska obejrzeć kompleks Pałacu Lambeth.

Choć nie jest to najlepszy z londyńskich punktów widokowych, czytelnicy ceniący sobie oglądanie miasta z góry mogą być zadowoleni z widoku przez Tamizę w stronę Westminster. Nawet jeśli nie planujemy wdrapywać się na taras widokowy, warto podejść w okolicę Pałacu Lambeth i na własne oczy ujrzeć XV-wieczną bramę mieszkalną Morton's Tower z czasów Tudorów, która sąsiaduje z dawnym kościołem. Jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów architektury z tego okresu.

Wejście na wieżę jest biletowane i kosztuje 4,00 £ (20,10 zł). Aktualne ceny i godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie (należy zjechać do sekcji "Tower"). W dawnym kościele, w którym znajduje się wieża, działa obecnie Muzeum Ogrodu (ang. Garden Museum), gdzie wystawione są m.in. pejzaże oraz narzędzia ogrodowe.

Tower Bridge - najsłynniejszy z londyńskich mostów

Tower Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata, a jego dwie charakterystyczne wieże i łączące je górne kładki kojarzy praktycznie każdy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że wewnątrz tego słynnego zabytku mieści się muzeum. W środku można zobaczyć zabytkowe mechanizmy podnoszące most, obejrzeć wystawę poświęconą historii konstrukcji, a także przejrzeć galerię zdjęć innych ciekawych mostów na świecie wraz z krótkimi opisami.

Spacerując po górnej części konstrukcji, będziemy mieli okazję spojrzeć na okolicę, w tym na położoną tuż obok twierdzę Tower. Mimo wszystko, widok z górnych poziomów konstrukcji nie zachwyca - w podziwianiu miasta przeszkadza nam szyba, a oglądana panorama ma jeden oczywisty feler, mianowicie nie zawiera samego mostu Tower Bridge. Jeśli jednak interesuje nas mechanizm działania mostu, to wejście na punkt widokowy może być ciekawym uzupełnieniem naszego zwiedzania zabytku. Dla niektórych turystów nie lada atrakcją może być też możliwość stanięcia na szklanej podłodze i spojrzenia w dół na przejeżdżające poniżej samochody.

Więcej o atrakcjach i zwiedzaniu tego miejsca przeczytacie w naszym artykule: Tower Bridge w Londynie - zwiedzanie i historia jednego z najbardziej znanych mostów świata
Widok z górnego przejścia mostu Tower Bridge w Londyn
Widok z górnego przejścia mostu Tower Bridge w Londyn

Kolejka linowa London Cable Car (IFS Cloud Cable Car)

IFS Cloud Cable Car to kolejka linowa (ang.cable car) zlokalizowana we wschodniej części Londynu, w pobliżu historycznej dzielnicy Greenwich oraz nowoczesnego obszaru Canary Wharf. Trasa kolejki o długości nieco ponad kilometra przebiega bezpośrednio nad Tamizą, łącząc ze sobą dwa brzegi rzeki. Stacja kolejki po stronie południowej znajduje się niedaleko nowoczesnej hali O2 Arena (współrzędne: 51.499720, 0.008385), a po stronie północnej - przy Doku Królowej Wiktorii (ang. Royal Victoria Dock, współrzędne: 51.507686, 0.017998).

Atrakcję sfinansowały linie lotnicze Emirates, a jej otwarcie miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Obecnie kolejka jest obsługiwana przez Transport of London, oficjalnego miejskie operatora transportu publicznego. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z systemu Pay as you go i zapłacenia za przejazd za pomocą karty Oyster card lub zbliżeniowej karty płatniczej (lub też z telefonu). Można również zakupić bilet w kasie. Opłata za przejazd wynosi 6,00 £ (30,15 zł). Aktualne informacje znajdziecie na tutaj.

Więcej praktycznych informacji o zasadach korzystania z londyńskiego transportu publicznego znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie

Chociaż około 10-minutowa przejażdżka może być ciekawą przygodą (szczególnie gdy wiatr nieco chwieje wagonikiem), nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych widoków. Kolejka znajduje się daleko od głównych atrakcji i pozwala przede wszystkim na rzucenie okiem na najbliższą okolicę, w tym lotnisko London City Airport, halę O2 Arena czy wysokie wieżowce przy Canary Wharf. Mimo bliskości Greenwich, nie zobaczymy niestety żadnego z zabytków dawnej Królewskiej Szkoły Morskiej (ang. Old Royal Naval College).

Kolejka ma różne godziny kursowania, w zależności od dnia i okresu roku. Pierwsze wagoniki ruszają rano (o 7:00, 8:00 bądź 9:00), a kolejka kończy kursowanie o 21:00, 22:00 lub 23:00. Dokładne godziny możemy sprawdzić na tej stronie

ArcelorMittal Orbit - punkt widokowy oraz zjeżdżalnia

ArcelorMittal Orbit, znana również jako Orbit Tower lub po prostu Orbit, to kolejna z nowoczesnych budowli w Londynie, która służy za punkt widokowy. Konstrukcja jest swoistym dziełem sztuki, gdyż jej projektanci od początku zakładali, że ich projekt ma jednocześnie być hołdem dla nowoczesnej architektury oraz spełniać funkcje praktyczne. Orbit Tower, której głównym sponsorem jest firma ArcelorMittal (stąd pierwszy człon pełnej nazwy), ma prawie 115 metrów wysokości i jest zlokalizowana w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Stratford.

Nie jest to jednak wyłącznie wieża widokowa, bowiem możemy z niej również zjechać. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby połączyć w sobie dwie atrakcje: taras widokowy oraz 178 metrowy tunel, służący jako zjeżdżalnia (ang. The Slide). Podczas 40 sekundowego zjazdu mamy okazję 12 razy okrążyć wieżę!

Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika punkt widokowy ArcelorMittal Orbit pozostawał zamknięty z powodu remontu. Planowana data ponownego otwarcia to lato 2024.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia możemy sprawdzić na oficjalnej stronie.

Pamiętajmy, że zjeżdżalnia (ang. The Slide) jest bardzo popularną atrakcją. Jeśli chcemy mieć pewność, że skorzystamy z niej oraz unikniemy stania w kolejce, najbezpieczniej będzie zakupić bilet online z wyprzedzeniem.

Promise Hill - naturalny punkt widokowy

Promise Hill to nazwa wzgórza położonego w północnej części Londynu, kawałek za Regent's Park. Ten malowniczy pagórek w swoim najwyższym punkcie osiąga wysokość 63 m n.p.m. i oferuje przyjemną panoramę miasta (główny punkt widokowy znajdziecie wpisując na mapie Parliament Hill Viewpoint).

Pamiętajmy jednak, że Promise Hill jest znacznie oddalone od ścisłego centrum, więc panoramę Londynu będziemy widzieć tylko z pewnej odległości (zdjęcia publikowane przez niektórych turystów często nie oddają rzeczywistej odległości, gdyż są wykonane z dużym przybliżeniem).

Platforma widokowa na kolumnie Monument

Monument to the Great Fire of London to samodzielnie stojąca kolumna, wzniesiona w celu upamiętnienia londyńskiego Wielkiego Pożaru, który w XVII wieku strawił znaczną część miasta. Za jej projekt odpowiadał wspomniany już przez nas wcześniej Christopher Wren, twórca Katedry św. Pawła.

Mijana codziennie przez tłumy turystów i mieszkańców konstrukcja pełni również funkcję punktu widokowego - na wysokości około 50 m znajduje się platforma, z której z jednej strony możemy podziwiać panoramę nowoczesnej zabudowy City, a z drugiej – Katedrę św. Pawła w oddali.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6,00 £ (30,15 zł). Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie atrakcji.

Na taras widokowy wchodzimy schodami - do pokonania jest aż 311 stopni.

Spacer nad dachem The O2 - propozycja dla fanów mocniejszych wrażeń

The O2 to hala widowiskowa zbudowana na Półwyspie Greenwich (Greenwich Peninsula) w Londynie. Obiekt ten oferuje nie lada atrakcję dla osób poszukujących mniej typowych miejsc do oglądania miasta z góry - wspinaczkę na wysokość ponad 52 m, podczas której dostaniemy się na specjalny taras i będziemy mogli podziwiać panoramę Londynu.

Dostępne są różne rodzaje wycieczek - wszystkie z nich sprawdzicie na oficjalnej stronie. Przyjemność taka nie należy do tanich, ale z pewnością dostarczy unikalnych doświadczeń.

Punkty widokowe w Londynie - restauracje w budynku Heron Tower

Restauracja Duck and Waffle

Restauracja Duck and Waffle znajduje się w budynku Heron Tower, położonym w dzielnicy City, i jest otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możemy tam zajść o dowolnej porze dnia i podczas śniadania, obiadu, kolacji lub po prostu wieczornego drinka cieszyć się wspaniałymi widokami na tętniący życiem Londyn.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowa restauracji.

Sushi Samba

Sushi Samba to kolejna restauracja z widokiem, zlokalizowana w wieżowcu Heron Tower. Znajduje się ona na 38. oraz 39. piętrze i może pochwalić się najwyżej położonym tarasem spośród wszystkich restauracji w Europie.. Więcej informacji o rezerwacji miejsc znajdziecie na ich oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama