Podróże po Europie

Stamford Bridge - zwiedzanie stadionu Chelsea Londyn

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022

Stadion Stamford Bridge w Londynie, na którym swoje mecze rozgrywa Chelsea F.C., to miejsce warte zobaczenia przez każdego fana futbolu planującego zwiedzanie Londynu.

Kilka słów o historii stadionu

Pierwszy stadion w tym miejscu powstał już w 1877 roku, i co ciekawe przez pierwszych 27 lat wykorzystywany był do organizacji zawodów lekkoatletycznych. W momencie powstania Chelsea w 1905 roku obiekt ten został ich główną siedzibą i od tego czasu odbywają się na nim przede wszystkim mecze "Niebieskich".

Fasada Stamford Bridge
Fasada Stamford Bridge

Przez kolejnych ponad sto lat stadion stopniowo się zmieniał aż otrzymał widoczną dziś formę. Ostatni etap przebudowy miał miejsce w 2011 roku, kiedy powstała trybuna West Stand.

Trybuny stadionu Stamford Bridge - już na pierwszy rzut oka widać, że nie do końca do siebie pasują
Trybuny stadionu Stamford Bridge - już na pierwszy rzut oka widać, że nie do końca do siebie pasują

Architektura stadionu

Poszczególne trybuny stadionu Stamford Bridge powstawały etapami, przez co przypominają nieco złączone ze sobą klocki, z których nie każdy idealnie do siebie pasuje.

Stadion ma charakterystyczny prostokątny kształt, jakże typowy dla starszych obiektów angielskich. Jego wygląd jest miksem zmian na przestrzeni lat - na przykład w środku znajdziemy kasy oraz budki, które początkowo znajdowały się na zewnątrz.

Ile osób może pomieścić Stamford Bridge?

Stadion Stamford Bridge może pomieścić nieco ponad 40 000 widzów. Z polskiej perspektywy może wydawać się to dużo, ale obiekty lokalnych rywali Chelsea - Arsenalu i Tottenhamu - mają pojemność o połowę większą. Więcej o zwiedzaniu areny Kanonierów przeczytacie w artykule zwiedzanie stadionu Arsenalu.

Od kilku lat istnieją plany budowy nowego, bardziej nowoczesnego obiektu. W pewnym momencie wydawało się nawet, że budowa ruszy z kopyta, ale ostatecznie w 2020 roku pozwolenie na budowę wygasło.

Murawa na Stamford Bridge
Murawa na Stamford Bridge

Zwiedzanie Stamford Bridge - co powinniśmy wiedzieć?

Stadion Stamford Bridge możemy zwiedzić w trakcie jednej z wycieczek z przewodnikiem. Po stadionie oprowadzają pracownicy, którzy są kibicami Chelsea, więc opowiadają z pasją i potrafią przemycić kilka ciekawostek o których zwykły kibic mógłby nie wiedzieć.

Oprócz wycieczki na kibiców czeka dodatkowo klubowe muzeum, które powinno zadowolić najbardziej oddanych sympatyków londyńskiego klubu.

Trybuny stadionu Chelsea
Trybuny stadionu Chelsea

Ile kosztuje zwiedzanie Stamford Bridge?

Cena zwiedzania stadionu Stamford Bridge zależy do wybranej opcji. Do wyboru mamy:

The Stadium Tour & Museum

Wariant podstawowy, na który składa się około godzinna wycieczka z przewodnikiem po stadionie oraz możliwość samodzielnej wizyty w muzeum. Cena dla dorosłych wynosi 28,00 £ (140,70 zł), dostępne są również nieco tańsze bilety dla dzieci. Wycieczki te organizowane są kilka razy dziennie.

The Classic Tour & Museum

Przedłużona opcja przeznaczona dla bardziej zagorzałych kibiców Chelsea - oprócz godzinnej wycieczki po stadionie czekać nas jeszcze będzie 30 minut z przewodnikiem w muzeum. Cena dla dorosłych wynosi 40,00 £ (201,00 zł), dostępne są również nieco tańsze bilety dla dzieci. Wycieczki te odbywają się rzadziej i często bilety wyprzedane na nie są z dużym wyprzedzeniem!

The Legends Tour & Museum

90 minutowa wycieczka po stadionie, którą prowadzi... jeden z dawnych piłkarzy Chelsea! Z reguły są to jednak zawodnicy starszej daty, a nie gwiazdy z ostatnich lat. Cena dla wszystkich wynosi 90,00 £ (452,25 zł)

Więcej informacji o każdym z wariantów, w tym dni i godziny wycieczek, znajdziecie na oficjalnej stronie. Na stronie tej możemy zarezerwować bilety.

Sala konferencyjna
Sala konferencyjna

Największe atrakcje zwiedzania Stamford Bridge

  • odwiedzenie szatni Chelsea (przewodnik opowiada trochę mniej znanych ciekawostek z szatni) oraz gości. Miejsca w szatni pogrupowane są językami, którymi porozumiewają się zawodnicy. Tradycją tej drużyny jest już to, że niemal zawsze najmniejsza jest grupka mówiąca po angielsku.
  • odwiedzenie salki konferencyjnej, możliwość zrobienia zdjęć
  • tunel prowadzący na boisko - w tle słychać doping kibiców, takiej samej głośności jak podczas prawdziwych spotkań Chelsea
  • wejście na trybuny z trzech stron
  • wyjście na poziomie boiska.
Szatnia Chelsea Londyn
Szatnia Chelsea Londyn

Muzeum klubowe Chelsea

Muzeum, co chyba typowe dla stadionów w Anglii, a na pewno w Londynie, nie należy do największych i można je zwiedzić stosunkowo szybko. Znajduje się w nim jednak atrakcja, która powinna zadowolić zwiedzających w każdym wieku.

Gra w muzeum Chelsea
Gra w muzeum Chelsea

Wewnątrz muzeum przygotowano specjalny tunel, w którym możemy postrzelać do celu i w kółka umieszczone na ścianie - czym trudniejsze miejsce, tym zdobywamy więcej punktów. Można tam się spocić i dobrze bawić. My w samym tunelu spędziliśmy prawdopodobnie więcej czasu, niż eksplorując eksponaty muzealne

Koszulki w muzeum klubowym przy Stamford Bridge
Koszulki w muzeum klubowym przy Stamford Bridge

Muzeum oraz sklep kibica mieszczą się w budynku obok stadionu.

Jak dojechać na stadion Stamford Bridge?

Stadion Stamford Bridge leży na terenie dzielnicy Fulham, obok stacji metra Fulham Broadway linii District Line. Stacja ta znajduje się w drugiej strefie taryfowej.

Więcej informacji o korzystaniu z transportu publicznego znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie: metro, bilety, autobusy

Dni i godziny zwiedzania

Zwiedzać stadion można codziennie z wyłączeniem dni meczowych. Aktualne godziny wycieczek sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Stadion Stamford Bride - ciekawostki

  • rekord frekwencji ustanowiono w 1935 roku podczas meczu Chelsea - Arsenal, na trybunach zasiadło wtedy 82 905 fanów! Jest to rekord całej ligi angielskiej.
  • stadion wraz z dobudowaniami jest naprawdę okazałym kompleksem, znajdziemy w nim 2 hotele, bary, restauracje, a nawet mieszkania i .. klub nocny!
  • pierwszy właściciel klubu, Gus Mears, najpierw zakupił stadion w 1904 roku, a dopiero później zdecydował się zamienić go na obiekt piłkarski i założył klub. Z reguły proces był odwrotny!
  • maskotką klubu jest lew, można go zaobserwować w herbie oraz różnych miejscach na stadionie.
Okolice stadionu Chelsea
Okolice stadionu Chelsea

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama