Zwiedzanie stadionu Stamford Bridge - Chelsea Londyn

Stadion Stamford Bridge, na którym swoje mecze rozgrywa londyńska Chelsea, to miejsce, które powinien odwiedzić każdy fan futbolu odwiedzający Londyn. Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał już w 1877 roku, i przez pierwszych 27 lat wykorzystywany był do zawodów lekkoatletycznych. W momencie powstania klubu w 1905 roku stadion został jego główną siedzibą i od tego czasu odbywają się przede wszystkim mecze "Niebieskich".

Przez kolejnych ponad sto lat stadion zmieniał się etapami, najnowszą częścią wybudowaną w 2011 roku jest West Stand. Jego dzisiejsza forma to połączenie klocków, z których nie każdy do siebie pasuje.

Stadion Stamford Bridge

Stadion jest typowo angielski, ma kształt prostokątny - i jego wygląd jest miksem zmian na przestrzeni lat. Początkowy obiekt przez lata był remontowany, rozbudowywany i nadbudowywany. Na przykład, w środku znajdziemy kasy oraz budki, które początkowo znajdowały się na zewnątrz.

Murawa na Stamford Bridge

Po stadionie oprowadzają pracownicy, którzy są kibicami Chelsea, mówią z pasją i potrafią opowiedzieć kilka ciekawostek o których zwykły kibic mógłby nie wiedzieć. Niestety po zwolnieniu Jose Mourinho część programu będzie musiała ulec zmianie - i ludzie nie będą pozować do zdjęć z groźną miną Portugalczyka.

Warto odwiedzić stadion Chelsea jak najszybciej, już za kilka lat w jego miejsce zostanie wybudowany całkowicie nowy obiekt, bardziej nowoczesny, który jednak nie będzie miał tego klimatu. Niestety, dzisiejsza pojemność to jedynie 41 623 - przez co tysiące kibiców ”Niebieskich” musi obejść się smakiem, a bilety są koszmarnie drogie. Na nowy obiekt wejdzie ponad 60 000 fanów!

Trybuny stadionu Chelsea

Największe atrakcje

  • odwiedzenie szatni domowej Chelsea (przewodnik opowiada trochę mniej znanych ciekawostek z szatni) oraz szatni gości. Miejsca w szatni pogrupowane są językami, którymi porozumiewają się zawodnicy. Tradycją tej drużyny jest już to, że niemal najmniejsza jest grupka mówiąca po angielsku.
  • odwiedzenie salki konferencyjnej, możliwość zrobienia zdjęć
  • tunel prowadzący na boisko - w tle słychać doping kibiców, takiej samej głośności jak podczas prawdziwych spotkań Chelsea
  • wejście na trybuny z trzech stron
  • wyjście na poziomie boiska
  • możliwość pokopania piłki w muzeum

Muzeum Chelsea

Muzeum, co chyba typowe dla stadionów w Anglii, a napewno w Londynie, jest dość małe i można je zwiedzić stosunkowo szybko. Znajduje się w nim jednak atrakcja, która powinna zadowolić zwiedzających w każdym wieku.

Gra w muzeum Chelsea

Wewnątrz muzeum znajdziemy specjalny tunel, w którym możemy postrzelać do celu i w kółka umieszczone na ścianie - czym trudniejsze miejsce, tym zdobywamy więcej punktów. Można tam się spocić i dobrze bawić. Spędziliśmy więcej czasu w tym tunelu, niż w samym muzeum ;)

Praktyczne informacje

Stadion znajduje się w dzielnicy Fulham, obok stacji metra Fulham Broadway linii District Line. Bilety kupuje się w sklepie kibica w budynku obok stadionu, w którym mieści się również muzeum i zaczyna się zwiedzanie.

Sklep otwarty jest od 09:30 do 17:00.

Dni i godziny

Zwiedzać stadion można codziennie od 10:00 do 16:00 (z wyłączeniem dni meczowych), co pół godziny wchodzi kolejna grupa. Muzeum jest otwarte od 9:30 do 17:30 (ostatnie wejście o 16:30).

Ceny biletów wstępu

Koszt biletu to 19£ dla dorosłych podczas rezerwacji online, 22£ kupując na miejscu. Bilet ulgowy, dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat to koszt 13£ - zakup online, a na miejscu 15£.

Więcej na oficjalnej stronie: CHELSEA FC.

Ciekawe fakty

  • rekord frekwencji ustanowiono w 1935 roku podczas meczu Chelsea - Arsenal, na trybunach zasiadło wtedy 82 905 fanów! Jest to rekord całej ligi angielskiej.
  • stadion wraz z dobudowaniami jest tak naprawdę dużym kompleksem, znajdziemy w nim 2 hotele, bary, restauracje, a nawet mieszkania i .. klub nocny!
  • Pierwszy właściciel klubu, Gus Mears, najpierw kupił stadion w 1904, dopiero później zdecydował się zamienić go na obiekt piłkarski i założył klub. Z reguły proces był odwrotny!
  • maskotką klubu jest lew, można go zaobserwować w herbie oraz różnych miejscach na stadionie

Szatnia Chelsea Londyn

Widok z zewnątrz na Stamford Bridge Muzeum na Stamford Bridge Sala konferencyjna Okolice stadionu Chelsea


Reklama