Podróże po Europie

London Eye - bilety, cena, ciekawostki. Wszystko o londyńskim diabelskim młynie.

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2022

London Eye (pol. Oko Londynu) to okazały diabelski młyn, który już na stałe wpisał się do londyńskiego krajobrazu. Mimo że cena przejażdżki nim może przyprawić o zawrót głowy, to wielu turystów nie wyobraża sobie zwiedzania Londynu bez wejścia do w oszklonej kabiny i spojrzenia z góry na brytyjski parlament oraz inne zabytki.

Inne miejsca do podziwiania miasta z góry znajdziecie w naszym przewodniku Punkty widokowe Londynu
London Eye
London Eye

London Eye - historia i ciekawostki

London Eye to jeden z największych diabelskim młynów na świecie (w momencie oddania go do użytku żaden inny nie mógł mu dorównać!). Dawniej był też najwyższym punktem widokowym w całym Londynie, ale stracił palmę pierwszeństwa na rzecz tarasu widokowego wieżowca The Shard.

London Eye w liczbach

Wysokość London Eye to aż 135 m.

Średnica koła wynosi 120 m. Razem zainstalowano na nim 32 owalne kapsuły o wadze 10 ton każda, które mogą pomieścić do 25 osób. Pełen obrót koła trwa około 30 minut, a całość przemieszcza się o około 26 cm na sekundę.

Oficjalna inauguracja konstrukcji miała miejsce 31 grudnia 1999 roku - ceremonię swoją obecnością uświetnił nawet ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Pierwsi odwiedzający mogli jednak skorzystać z atrakcji dopiero w marcu kolejnego roku.

London Eye - Londyńskie Oko
London Eye - Londyńskie Oko

London Eye znane jest również jako Millennium Wheel (Koło Milenijne). W swojej historii konstrukcja nosiła także kilka innych nazw, które związane były z jej oficjalnymi sponsorami. Były to m.in.: Coca-Cola London Eye, British Airways London Eye, Merlin Entertainments London Eye czy EDF Energy London Eye.

London Eye jako punkt widokowy - czy warto kupować bilet?

London Eye to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu. Właściwie nie znajdziemy lepszego miejsca, z którego będziemy mogli z takiej perspektywy zobaczyć Pałac Westminsterski, Big Bena oraz panoramę stolicy.

Warto jednak pamiętać, że podczas przejażdżki London Eye znajdujemy się w przeszklonej kapsule, co psuje nieco odczucia. Pełny obrót, a tym samym czas trwania naszej przygody w diabelskim młynie, zajmuje około 30 minut. Do "wagoników" wchodzi ponad 20 osób - są one dość obszerne, a w ich centralnej części znajduje się mała ławeczka. Jeśli jednak wchodzimy jako jedni z ostatnich, to możemy nie mieć szansy z niej skorzystać.

kapsuła London Eye
kapsuła London Eye

Biorąc pod uwagę widok przez szybę, cenę oraz obecność wielu osób - nie każdemu taka przejażdżka przypadnie do gustu. My jednak byliśmy zadowoleni, bo widoki jak na tę część Londynu są unikatowe, ale jeśli cena London Eye wydaje się dla Was za wysoka, to może lepiej skorzystać z darmowego tarasu widokowego Sky Garden, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne londyńskie atrakcje.

widok z London Eye
widok z London Eye

Uwaga! Do kapsuły London Eye nie wniesiemy żadnych większych bagaży. Dozwolone są wózki dziecięce, ale wyłącznie po wcześniejszym złożeniu..

London Eye - cena i bilety

Cena zwykłego biletu na London Eye (przy zakupie z wyprzedzeniem) zaczyna się od 32,50 £ (171,96 zł), ale na niedługo przed wizytą wynosi ona już 36,00 £ (190,48 zł). Dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia upoważnione są do niewielkiej zniżki, a najmłodsi do 3. roku życia wchodzą za darmo (musimy jednak zarezerwować dla nich bezpłatną wejściówkę).

Dostępne są również bilety rodzinne (dla przynajmniej jednego rodzica i dwójki dzieci) w cenie 26,00 £ (137,57 zł) od osoby.

Bilety na London Eye najwygodniej jest kupić online na oficjalnej stronie. Planując zakup biletów na miejscu powinniśmy liczyć się z kolejkami.

London Eye to atrakcja w pełni przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich powinny skorzystać z tej strony, żeby zarezerwować odpowiednie miejsca.

Kolejki do London Eye oraz bilety Fast Track

Co prawda kupując zwykły bilet wybieramy okno czasowe, ale w zależności od ilości chętnych musimy liczyć się z potrzebą spędzenia w kolejce do wejścia średnio 40 (lub nawet więcej) minut. Najszybciej wejdziemy w dni powszednie rano lub bliżej końca dnia. Najdłużej poczekamy w sezonie w ciągu dnia oraz w weekendy/święta.

Dostępne są również droższe o ponad 10 funtów bilety Fast Track gwarantujące szybsze wejście, ale nawet z nimi nie omijamy całkowicie kolejek - po prostu skracamy czas oczekiwania do średnio 20 minut.

Londyn - widoki z London Eye
Londyn - widoki z London Eye

Gdzie znajduje się London Eye?

London Eye położone jest na południowym brzegu Tamizy, pomiędzy mostami Westminster oraz mostem Hungerford. Po drugiej stronie rzeki stoi Pałac Westminsterski.

London Eye - dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić w kalendarzu udostępnionym na oficjalnej stronie

podczas przejażdżki London Eye
podczas przejażdżki London Eye

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama