Podróże po Europie

London Eye - bilety, cena, ciekawostki. Wszystko o londyńskim diabelskim młynie.

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2024

London Eye (pol. Oko Londynu) to imponujący diabelski młyn, który stał się nieodłącznym elementem londyńskiego krajobrazu. Mimo że cena tej atrakcji może przyprawić o zawrót głowy, wielu turystów nie wyobraża sobie zwiedzania Londynu bez przejażdżki w oszklonej kabinie i spojrzenia z wysokości na brytyjski parlament, Big Bena oraz okoliczne zabytki.

Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda przejażdżka London Eye, czy warto z niej skorzystać, a także w jaki sposób zakupić bilety.

Inne warte uwagi miejsca do podziwiania angielskiej stolicy z góry opisaliśmy w zestawieniu Najlepsze punkty widokowe w Londynie
London Eye
London Eye

London Eye - historia i ciekawostki

London Eye to jedno z największych kół widokowych na świecie (w momencie oddania go do użytku żaden inny nie mógł mu dorównać!). Kiedyś był to również najwyższy punkt widokowy w całym Londynie, ale stracił palmę pierwszeństwa na rzecz tarasu widokowego wieżowca The Shard.

London Eye w liczbach

Wysokość London Eye to imponujące 135 m.

Średnica koła wynosi 120 m. Na konstrukcji zamontowano 32 owalne kapsuły o wadze 10 ton każda, które mogą pomieścić do 25 osób. Pełen obrót koła trwa około 30 minut, a całość przemieszcza się z prędkością około 26 cm na sekundę.

Oficjalna inauguracja konstrukcji miała miejsce 31 grudnia 1999 roku, a ceremonię swoją obecnością uświetnił nawet ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Pierwsi odwiedzający mogli zacząć korzystać z atrakcji w marcu kolejnego roku.

London Eye - Londyńskie Oko
London Eye - Londyńskie Oko

London Eye jest znane również jako Millennium Wheel (Koło Milenijne). W swojej historii konstrukcja nosiła także kilka innych nazw, które były powiązane z jej oficjalnymi sponsorami. Były to m.in.: Coca-Cola London Eye, British Airways London Eye, Merlin Entertainments London Eye czy EDF Energy London Eye.

London Eye jako punkt widokowy - co powinniśmy wiedzieć

London Eye to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu. Trudno znaleźć lepsze miejsce, z którego można by podziwiać Pałac Westminsterski, Big Bena oraz panoramę stolicy z takiej perspektywy.

Należy jednak pamiętać, że podczas przejażdżki London Eye jesteśmy zamknięci w przeszklonej kapsule, co psuje nieco odbiór. Pełny obrót koła, a tym samym czas trwania naszej przygody w diabelskim młynie, wynosi około 30 minut. Każda z kapsuł może pomieścić ponad 20 osób - są one przestronne i wyposażone w małą ławkę w centralnej części. Jeśli jednak będziemy jednymi z ostatnich gości wchodzących do kapsuły, możemy nie mieć okazji zająć miejsca siedzącego.

Uwaga! Do kapsuł London Eye nie wolno wnosić żadnych większych bagaży. Dozwolone są wózki dziecięce, ale wyłącznie po wcześniejszym złożeniu..
kapsuła London Eye
kapsuła London Eye

London Eye - cena i bilety

Bilety do London Eye kupujemy na konkretny dzień oraz godzinę. Cena standardowego biletu na London Eye, przy zakupie z wyprzedzeniem, zaczyna się od 30,00 £ (150,75 zł), ale tuż przed wizytą wynosi nawet 42,00 £ (211,05 zł). Dzieci w wieku 3-15 lat mogą skorzystać z niewielkiej zniżki o wartości kilku funtów, natomiast dzieci do 3. roku życia wchodzą za darmo (pamiętajmy jednak o zarezerwowaniu dla nich bezpłatnej wejściówki).

Bilety na London Eye najwygodniej jest kupić online na oficjalnej stronie. Planując zakup biletów na miejscu, powinniśmy liczyć się z potrzebą odczekania w dłuższej kolejce, a do tego zapłacimy więcej.

Zakup biletu przez osoby z ograniczoną mobilnością

London Eye jest atrakcją w pełni przystosowaną do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich powinny skorzystać z tej strony, aby zarezerwować odpowiednie miejsca. Osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają odpowiednie dokumenty, muszą co prawda zakupić normalny bilet, ale osoba im towarzysząca jest upoważniona do darmowego wejścia.

Kolejki do London Eye oraz bilety Fast Track

Chociaż kupując standardowy bilet wybieramy okno czasowe, musimy liczyć się z tym, że w zależności od ilości chętnych, czas oczekiwania w kolejce do wejścia może wynosić średnio 40 minut, a nawet więcej. Najszybciej wejdziemy w dni powszednie rano lub późnym popołudniem. Najdłużej poczekamy w sezonie, w ciągu dnia oraz w weekendy i święta.

Dostępne są również droższe o ponad 10 funtów bilety Fast Track, które gwarantują szybsze wejście. Jednak nawet z nimi nie omijamy całkowicie kolejek - po prostu skracamy czas oczekiwania do średnio 20 minut.

Londyn - widoki z London Eye
Londyn - widoki z London Eye

Czy London Eye to atrakcja warta zakupu biletu?

Biorąc pod uwagę widok przez szybę, cenę biletu oraz obecność wielu innych osób, nie każdemu taka przejażdżka przypadnie do gustu. My jednak byliśmy zadowoleni, ponieważ widoki na tę część Londynu są naprawdę unikatowe. Jeżeli jednak uważacie, że cena biletu na London Eye jest dla Was za wysoka, warto rozważyć skorzystanie z darmowego tarasu widokowego Sky Garden, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne londyńskie atrakcje.

widok z London Eye
widok z London Eye

Gdzie znajduje się London Eye?

London Eye usytuowane jest na południowym brzegu Tamizy, pomiędzy mostem Westminster a mostem Hungerford. Naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki, znajduje się Pałac Westminsterski.

Najbliższa stacja metra, Waterloo, oddalona jest o około pięć minut spacerem. Opuszczając stację powinniśmy kierować się w stronę South Bank, podążając za znakami. Inne stacje metra w okolicy to Embankment, Charing Cross oraz Westminster - wszystkie oddalone są o mniej niż kwadrans spacerem. Więcej o poruszaniu się po mieście przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie.

London Eye - dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzać w kalendarzu udostępnionym na oficjalnej stronie

podczas przejażdżki London Eye
podczas przejażdżki London Eye

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama