London Eye - diabelski młyn w Londynie

Londyn jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Znajdziemy w nim zarówno coś dla miłośników historii, zwierząt czy też zakupów. Odnajdą się tam również osoby szukające dobrej zabawy, lubiące odwiedzać stadiony, bądź szukające nietypowych miejsc. Stolica Anglii to miejsce dla każdego. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jest to miasto nowoczesne, znane z wielu ciekawych budynków i nowatorskiej architektury. Jednym z symboli tego miasta, który wtopił się w miejski krajobraz angielskiej stolicy jest London Eye.

London Eye

Historia i ciekawostki

London Eye czyli Londyńskie Oko to atrakcja typu diabelski młyn, będąca kołem obserwacyjnym. Konstrukcja ta zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem wysokości - 135 metrów niegdyś również plasowało Londyńskie Oko na pierwszym miejscu na świecie. W 2006 roku miano najwyższego przeszło na diabelskie młyn w Singapurze - Singapore Flyer.

!London Eye - Londyńskie Oko
London Eye - Londyńskie Oko

Coca-Cola London Eye jest największym wspornikowym kołem obserwacyjnym w Europie. Coca-Cola w nazwie widnieje od połowy stycznie 2015 roku, na mocy nawiązanej współpracy z września 2014 roku. London Eye znane jest również jako Millennium Wheel czyli Koło Milenijne.

Inauguracja otwarcia odbyła się 31. grudnia 1999 roku, a od marca 2000 roku koło zostało udostępnione dla odwiedzających.

W międzyczasie nosiło również inne nazwy, m.in.: British Airways London Eye, Merlin Entertainments London Eye czy EDF Energy London Eye.

Punkt widokowy

Londyńskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Londynie. Jest to wyjątkowy obiekt, z którego można oglądać miasto z góry. Podczas przejażdżki Kołem Milenijnym znajdujemy się w przeszklonej kapsule. Pełny obrót, a tym samym czas trwania naszej przygody w diabelskim kole trwa ok 30 minut. Do "wagoników" wchodzi ok 20 osób, kapsuły są duże, a na środku nich znajduje się mała ławeczka, także jeśli nie jest zajęta możemy na niej usiąść i odpocząć.

!widok z London Eye
widok z London Eye

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia

Diabelski młyn czynny jest codziennie, w godzinach od około 10:00-11:00 do 18:00-20:30, a w niektórych miesiącach nawet do 21:30. Wyjątek stanowią dni świąteczne oraz wolne od pracy. Jeśli masz już zaplanowany wyjazd i wiesz kiedy chcesz odwiedzić koło obserwacyjne, to pod tym adresem można sprawdzić: szczegółowe dni i godziny otwarcia London Eye.

Londyn - widoki z London Eye

Ceny biletów wstępu

Bilety do London Eye dzielą się na różne taryfy, w zależności od wieku osoby korzystające z atrakcji, od ilości osób, a także od sposobu zakupu (on-line lub na miejscu). Dodatkowo istnieje możliwość zakupu biletów typu flexi, uprawniających do wejścia o wybranej godzinie w ciągu całego dnia, a w niektórych przypadkach nawet wejście może odbywać się w przeciągu dłuższego okresu czasu (np. 3 miesiące). Dostępne są również wersje fast track. Standardowe bilety zakupowane są na określoną godzinę. Poniżej zestawienie rodzajów biletów wraz z taryfą cenową i sposobem zakupu.

 • "Standard Entry"
  • bilet na konkretną godzinę
 • "Fast track"
  • szybki wstęp przez specjalne, dedykowane wejście
 • "Flexi Fast Track"
  • szybki wstęp przez specjalne, dedykowane wejście
  • w dowolnym momencie w ciągu dnia
 • bilet grupowy (od 10. osób)

UWAGA - niektóre rodzaje biletów zmieniają się lub zostają wycofane. (Przykład: działający jeszcze w 2017 roku (wycofany w 2018 roku) bilet "Ultimate Fast Track" dający możliwość szybkiego wstępępu przez specjalne, dedykowane wejście, w dowolnym momencie w ciągu 3 miesięcy od daty zakupu.).

Oprócz typowych wejść w ofercie London Eye można jeszcze sporo przebierać. Istnieje możliwość wynajęcia prywatnej kapsuły, można również dwa razy wejść na London Eye - w wersji dzień i noc - Day & Night. Wśród szerokiej oferty znalazły się w niej również wersje pobudzające nie tylko zmysł wzroku ale również smaku. Np. "Champagne Experience", "The Gordon's Gin and Schweppes Experience", "Hotel Chocolat Tasting Experience", "Eye Bar Experience" czy też "Wine Tasting Experience".

W przypadku wyboru pakietu Day & Night w cenę wliczone są dwa przejazdy, pierwszy z nich powinien się odbyć w godzinach 10:00 - 16:30, natomiast drugi od 16:30 do zamknięcia. Tutaj najlepiej wybrać nieco późniejszą godzinę niż 16:30, żeby móc zobaczyć Londyn rozświetlony przez uliczne lampy, pozapala światła w domach i mieszkaniach, oraz podświetlone zabytki i monumenty.

Kupując bilety przez internet (on-line) możemy zaoszczędzić ok 15-20% w porównaniu z ceną biletów na miejscu.

!podczas przejażdżki London Eye
podczas przejażdżki London Eye
rodzaj biletu dorośli (bilet normalny 16+)
zakup na miejscu
dorośli (bilet normalny 16+)
zakup on-line
dzieci (4 - 15 lat)
zakup na miejscu
dzieci (4 - 15 lat)
zakup on-line
dzieci (poniżej 4. roku życia)
bilet typu "Standard Entry" 27,00£ 24,30£ 22,00£ 19,80£ bezpłatnie
bilet typu "Fast Track" 37,00£ 33,30£ 32,00£ 28,80£ -
bilet typu "Flexi Fast Track" - 41,00£ - 26,00£ -
bilet grupowy (od 10. osób) 26,00£ 22,10£ 21,00£ 17,85£ -

Większość biletów (bez The Gordon's Gin and Schweppes Experience) zawiera również wejście do 4D Cinema Experience. Gdzie można wstąpić przed przejażdżką, w specjalnie przygotowanym kinie doświadczymy pierwszego stworzonego w Wielkiej Brytanii kina 4D. Trwający ok 4 minuty film jest wstępem do London Eye.

!kapsuła London Eye
kapsuła London Eye

Reklama