Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Luton. Sprawdź jak dojechać do centrum Londynu!

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2024

Lotnisko Londyn Luton, które leży na obrzeżach miasta Luton, oddalone jest od centrum Londynu o około 50 km.

Wybór tego lotniska jako miejsca lądowania to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do największego miasta Wielkiej Brytanii, gdyż obaj popularni budżetowi przewoźnicy (Wizzair i Ryanair) obsługują tam połączenia z wielu polskich portów lotniczych.

Z naszego artykułu dowiecie się, jak dojechać z lotniska Luton do centrum Londynu. Po dotarciu na miejsce będziemy mogli przesiąść się w londyński transport publiczny, o którym piszemy więcej w przewodniku poświęconym komunikacji miejskiej w Londynie.

Lotnisko Londyn Luton - podstawowe informacje o porcie lotniczym

Najważniejsze dane lotniska Londyn Luton:

  • pełna nazwa po angielsku: London Luton Airport
  • Kod IATA - LTN
  • Adres: Airport Way, Luton LU2 9LY, Wielka Brytania
  • godziny otwarcia: 24 godziny

Lotnisko Luton posiada jeden terminal i jest czwartym największym portem lotniczym Londynu (po lotnisku Londyn Heathrow, lotnisku Londyn Stansted i Gatwick). W 2022 roku obsłużyło ponad 13 milionów pasażerów.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie portu.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Londyn Luton a centrum Londynu można pokonać zarówno autobusem lotniskowym, jak i pociągiem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyboru transportu kolejowego, czeka nas podróż łączona - szybką kolejką DART do dworca kolejowego, a następnie pociągiem. Przewozy autobusowe oferowane są przez więcej niż jednego przewoźnika.

Autobusy lotniskowe

National Express

Najtańszym sposobem na transport z lotniska Luton do centrum Londynu są autobusy firmy National Express, , które kursują przez większą część doby.

National Express obsługuje dwie linie o nazwach A1 i A2. Linia A1 dociera na dworzec autobusowy London Victoria Coach Station. Po drodze autobus zatrzymuje się na kilku przystankach pośrednich, w tym na: Baker Street, Golden Green, Finchley Road, St. John’s Wood, Portman Square i Marble Arch. Linia A2 kończy bieg przy Marble Arch, wcześniej zatrzymując się na dworcu Paddington. Środkowa część trasy jest podobna, co w przypadku linii A1.

Więcej informacji o trasach autobusu znajdziecie tutaj.

Na części przystanków możemy przesiąść się dalej na metro. Więcej informacji o działaniu londyńskiego transportu publicznego znajdziecie w naszym artykule o komunikacji miejskiej w Londynie.

Czas trwania podróży linią A1 na trasie London Luton Airport - London Victoria Coach Station zależy od godziny odjazdu i wynosi pomiędzy 90 a 120 min.

Bilety najlepiej zakupić z dużym wyprzedzeniem na stronie przewoźnika. Jeśli zarezerwujemy je odpowiednio wcześnie, mamy szansę załapać się na najtańszą taryfę i zapłacić za przejazd w jedną stronę tylko 5,00 £ (25,13 zł). Im później kupimy bilet, tym więcej zapłacimy - dzień przed wyjazdem koszt biletu wynosi już 12,00 £ (60,30 zł). Dzieci w wieku od 3 do 15 lat płacą połowę ceny, natomiast dzieci poniżej 3 roku życia podróżują za darmo.

Uwaga! Najtańsze bilety są dostępne w taryfie Standard, która nie pozwala na skorzystanie z innego autobusu niż wybrany podczas rezerwacji (np. w przypadku opóźnionego lotu). Przewoźnik sugeruje, aby nasza podróż z lotniska Luton do Londynu rozpoczynała się przynajmniej 90 minut po planowanej godzinie lądowania.

Do każdej rezerwacji online doliczana jest opłata w wysokości . Można jej ominąć, zakładając konto na oficjalnej stronie National Express. Bilety zakupimy też u kierowcy za gotówkę, ale wtedy powinniśmy mieć ze sobą odliczoną kwotę.

Jeśli planujemy przejazd w dwie strony, warto zakupić oba bilety podczas jednej rezerwacji, ponieważ będą one wtedy tańsze.

Inne przydatne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika National Express.

Terravision (we współpracy z National Express)

Alternatywą do zakupu biletu bezpośrednio na stronie National Express jest skorzystanie z oferty firmy Terravison. Cena ich biletów jest stała i wynosi 11,50 £ (57,79 zł), więc kupując bilet na ostatnią chwilę, zapłacimy nieco mniej niż na stronie National Express. Jeśli jednak planujemy zakup biletu z wyprzedzeniem, korzystniej jest skorzystać z oferty na oficjalnej stronie National Express.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PPE5TERRIT o wartości 5% na transfer z lotniska Londyn Luton. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Oficjalna strona przewoźnika Terravision.

Green Line - linia 757

Kolejnym przewoźnikiem obsługującym transfery pomiędzy lotniskiem Luton a centrum Londynu jest Arriva. Ich autobus, Green Line nr 757, kursuje na trasie lotnisko - dworzec Victoria, zatrzymując się po drodze na przystankach takich jak: Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, Hyde Park Corner i Oxford Street.

Pełną listę przystanków wraz z ich lokalizacją oraz możliwościami przesiadki na metro znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arriva.

Na lotnisku autobus zatrzymuje się tuż przed terminalem. Cena biletu w jedną stronę wynosi 11,50 £ (57,79 zł), natomiast bilet powrotny kosztuje 17,50 £ (87,94 zł).

Pociąg

Alternatywnym sposobem dojazdu z lotniska Luton do centrum Londynu jest skorzystanie z pociągu. Warto jednak pamiętać, że lotnisko i dworzec kolejowy są od siebie oddalone o kilka kilometrów, więc do czasu podróży pociągiem musimy doliczyć także od kilku do kilkunastu minut na przejazd szybką kolejką DART lub autobusem z lotniska na dworzec.

Dojazd z lotniska na dworzec kolejowy Luton Airport Parkway

Pociągi DART kursują przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co około 5 minut w godzinach szczytu, a poza nim co 8 lub 15 minut. Czas przejazdu zajmuje około 4 minuty (pamiętajmy o uwzględnieniu tego czasu podczas planowania podróży). Koszt biletu w jedną stronę to 4,90 £ (24,62 zł). Za przejazd możemy zapłacić kartą zbliżeniową (contactless), na stacji lub na oficjalnej stronie DART.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Alternatywą, która jest o ponad połowę tańsza, są autobusy lokalne obsługiwane przez przewoźnika Arriva. Aktualny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika. Pamiętajmy jednak, że w zależności od linii, przystanek może być oddalony od 6 do nawet 10 minut spacerem od dworca.

Po dotarciu na dworzec Luton Airport Parkway, przesiadamy się na pociąg. Do wyboru mamy dwóch przewoźników: Thameslink oraz East Midlands Trains. W Londynie pociągi zatrzymują się m.in. na stacjach Blackfriars, City Thameslink, Farringdon oraz na dworcu międzynarodowym St Pancras International.

Czas przejazdu wyniesie od 23 do 50 minut, w zależności od wybranego połączenia.

Cena biletu na pociąg zależy od momentu zakupu oraz dostępności, ale najniższa cena bez dodatkowych promocji to między 15,50 £ (77,89 zł) a 16,50 £ (82,91 zł). Przy zakupie biletu na oficjalnej stronie przewoźnika możemy nabyć od razu bilet łączony na przejazd kolejką DART oraz pociągiem.

Dojazd na inne lotniska

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton na lotnisko Heathrow i Gatwick?

Bezpośrednio z lotniska Luton możemy również dojechać do innych londyńskich lotnisk. Przewoźnik National Express obsługuje połączenia z lotniskiem Heathrow (czas przejazdu pomiędzy 75 a 115 minut), Stansted (czas przejazdu pomiędzy 90 a 120 minut) oraz Gatwick (ok. 3 godziny). Linie te nie kursują jednak tak często jak do centrum Londynu, więc jeśli mamy ograniczoną ilość czasu na przesiadkę, warto dokładnie zaplanować swoją podróż.

Alternatywą dla dojazdu z lotniska w Luton na lotnisko Gatwick jest pociąg. Opcja ta jest znacznie szybsza (czas przejazdu to pomiędzy 80 a 100 minut), ale też droższa.

Jak dojechać z lotniska Luton do innych miast w Anglii?

Lotnisko Luton jest również dobrym punktem na rozpoczęcie podróży do innych miast w Anglii. Autobusy National Express kursują m.in. do: Birmingham, Cambridge, Coventry, Northampton i Oxfordu. Listę wszystkich tras znajdziecie tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama