Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Luton - jak dojechać do centrum Londynu?

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2023

Lotnisko Londyn Luton leży na obrzeżach miasta Luton i oddalone jest o około 50 km od centrum Londynu.

Wybór tego lotniska jako miejsce lądowanie to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy szukają tanich lotów do największego miasta Wielkiej Brytanii, gdyż obaj tani przewoźnicy (Wizzair i Ryanair) latają tam z wielu polskich lotnisk.

Z naszego artykułu dowiecie się jak dojechać z lotniska Luton do centrum Londynu. Po dotarciu na miejsce będziemy mogli przesiąść się w londyński transport publiczny, o którym napisaliśmy więcej w przewodniku Komunikacja miejska w Londynie.

Port lotniczy Londyn Luton - podstawowe informacje

Najważniejsze dane lotniska Londyn Luton:

  • pełna nazwa po angielsku: London Luton Airport
  • Kod IATA - LTN
  • Adres: Airport Way, Luton LU2 9LY, Wielka Brytania
  • godziny otwarcia: 24 godziny

Lotnisko Luton posiada jeden terminal i ma status czwartego największego londyńskiego portu lotniczego (po lotnisku Londyn Heathrow, lotnisku Londyn Stansted i Gatwick). W 2022 roku obsłużyło ono ponad 13 milionów pasażerów.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Londyn Luton a centrum Londynu można pokonać autobusem lotniskowym lub pociągiem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kolei czeka nas podróż łączona (autobus wahadłowy do dworca kolejowego plus pociąg). Przejazdy autobusowe oferuje więcej niż jeden przewoźnik

Autobusy lotniskowe

National Express

Najtańszym sposobem na transport z lotniska Luton do centrum Londynu są autobusy firmy National Express kursujące przez dużą część doby.

National Express obsługuje jedną linię o nazwie A1, która dojeżdża na dworzec autobusowy London Victoria Coach Station i po drodze zatrzymuje się na kilku przystankach pośrednich, w tym na: Baker Street, Golden Green, Finchley Road, St. John’s Wood, Portman Square, Marble Arch i Victoria Rail Station. Więcej informacji o trasie autobusu znajdziecie tutaj.

W przypadku części przystanków możemy przesiąść się dalej na metro (więcej informacji o działaniu londyńskiego transportu publicznego znajdziecie w naszym opisie komunikacji miejskiej w Londynie).

Czas trwania podróży linią A1 na trasie London Luton Airport - London Victoria Coach Station w zależności od godziny odjazdu wynosi pomiędzy 90-120 min.

Bilety najlepiej zakupić z dużym wyprzedzeniem na stronie przewoźnika. Jeśli zarezerwujemy je odpowiednio wcześnie, to mamy szansę załapać się na najtańszą taryfę i zapłacić za przejazd w jedną stronę tylko 5,00 £ (26,46 zł). Czym jednak później kupimy bilet, tym będzie drożej - dzień przed wyjazdem koszt biletu wynosi już 12,00 £ (63,49 zł). Dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia płacą połowę ceny. Dzieci poniżej 3. roku życia podróżują za darmo.

Uwaga! Najtańsze bilety są w taryfie Standard, która nie pozwala na skorzystanie z innego autobusu niż wybrany podczas rezerwacji (np. w przypadku opóźnionego lotu). Przewoźnik w takim przypadku sugeruje, aby nasza podróż z lotniska Luton do Londynu rozpoczynała się przynajmniej 90 minut po planowanej godzinie lądowania.

Do każdej rezerwacji online doliczana jest kwota . Możemy ją ominąć zakładając konto na oficjalnej stronie National Express. Bilety zakupimy też u kierowcy za gotówkę, powinniśmy jednak mieć odliczoną kwotę.

Jeśli planujemy przejazd w dwie strony, to warto zakupić oba bilety podczas jednej rezerwacji, gdyż będą one tańsze.

Oficjalna strona przewoźnika National Express.

Terravision (we współpracy z National Express)

Alternatywą do zakupu biletu bezpośrednio na stronie National Express jest skorzystanie z oferty firmy Terravison. Ich cena jest stała i wynosi 11,50 £ (60,85 zł), więc kupując bilet na ostatnią chwilę zapłacimy troszeczkę mniej niż na stronie National Express. W przypadku zakupu biletu z wyprzedzeniem lepszym wyjściem jest skorzystanie z oficjalnej strony.

Oficjalna strona przewoźnika Terravision.

Green Line - linia 757

Kolejnym przewoźnikiem obsługującym transfery pomiędzy lotniskiem Luton a centrum Londynu jest Arriva. Ich linia Green Line nr 757 kursuje na trasie lotnisko - dworzec Victoria, po drodze zatrzymując się m.in. na: Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, Hyde Park Corner i Oxford Street.

Dokładną listę przystanków wraz z ich lokalizacją oraz możliwymi przesiadkami na metro znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arriva.

Na lotnisku autobus zatrzymuje się tuż przed terminalem. Cena biletu w jedną stronę wynosi 11,50 £ (60,85 zł), a w dwie 17,50 £ (92,59 zł).

Pociąg

Alternatywnym sposobem na dojazd z lotniska Luton do centrum Londynu jest pociąg. Warto jednak pamiętać, że lotnisko i dworzec oddalone są od siebie o około 4 km, więc do czasu podróży koleją musimy doliczyć jeszcze czas przejazdu autobusem wahadłowym z lotniska na dworzec.

Autobusy wahadłowe Shuttle Bus kursują regularnie co około 10 minut spod lotniska od 5:00 do północy, a czas przejazdu nie powinien zając nam więcej niż 10 minut (pamiętajmy o wzięciu tego pod uwagę podczas przygotowywania harmonogramu podróży). Koszt biletu w jedną stronę to 2,40 £ (12,70 zł). Bilet powrotny kosztuje 3,80 £ (20,11 zł). Za przejazd zapłacimy zbliżeniowo (contactless) kartą, telefonem lub zegarkiem).

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Po dojechaniu na dworzec Luton Airport Parkway przesiadamy się w pociąg. Do wyboru mamy dwóch przewoźników: Thameslink oraz East Midlands Trains. W Londynie pociągi zatrzymują się m.in. na stacjach: Blackfriars, City Thameslink, Farringdon oraz na dworcu międzynarodowym St Pancras International.

Czas przejazdu wyniesie od 23 do 50 minut, w zależności od wybranego połączenia.

Cena biletu na pociąg zależy od momentu zakupu oraz dostępności, ale najniższa cena bez dodatkowej promocji to pomiędzy 15,50 £ (82,01 zł) a 16,50 £ (87,30 zł). Przy zakupie biletu na oficjalnej stronie przewoźnika możemy nabyć od razu bilet łączony na przejazd autobusem wahadłowym oraz pociągiem.

Dojazd na inne lotniska

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton na lotnisko Heathrow i Gatwick?

Bezpośrednio z lotniska Luton możemy dojechać również do innych londyńskich lotnisk. Przewoźnik National Express obsługuje połączenia z lotniskiem Heathrow (od 75 do 115 minut), Stansted (czas przejazdu pomiędzy 90 a 120 minut) oraz Gatwick (3 godziny). Linie te nie kursują jednak tak często jak do centrum Londynu, więc jeśli mamy mamy czasu na przesiadkę, to warto wszystko dobrze oszacować.

Oficjalna strona przewoźnika National Express.

Alternatywą na przejazd z lotniska w Luton na lotnisko w Gatwick jest pociąg. Opcja ta jest znacznie szybsza (czas przejazdu to pomiędzy 80 a 100 minut), ale też droższa.

Jak dojechać z lotniska Luton do innych miast w Anglii?

Lotnisko Luton jest również dobrym punktem do rozpoczęcia podróży do innych miast w Anglii. Autobusy National Express kursują m.in. do: Birmingham, Cambridge, Coventry, Northampton i Oxfordu. Listę wszystkich tras znajdziecie tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama