Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Luton - dojazd do centrum Londynu oraz do innych lotnisk oraz miast

Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2022

Lotnisko Londyn Luton oddalone jest o około 50 km od centrum Londynu i leży na obrzeżach miasta Luton.

Wybór tego lotniska jako miejsce lądowanie jest doskonałą propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do największego miasta Wielkiej Brytanii, gdyż obaj tani przewoźnicy (Wizzair i Ryanair) latają tam z wielu polskich lotnisk.

Port lotniczy Londyn-Luton

Najważniejsze dane lotniska Londyn Luton:

  • pełna nazwa po angielsku: London Luton Airport
  • Kod IATA - LTN
  • Adres: Airport Way, Luton LU2 9LY, Wielka Brytania
  • godziny otwarcia: 24 godziny

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Londyn Luton a centrum Londynu można pokonać zarówno autobusem, jak i pociągiem, choć w przypadku kolei czeka nas podróż łączona (autobus wahadłowy plus pociąg). Przejazdy autobusowe oferuje więcej niż jeden przewoźnik

Jak najtaniej dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu?

Jeszcze do niedawna najtańszym sposobem na przejazd z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu były autobusy sygnowane przez markę easyBus. Dawniej ceny zaczynały się już od 1,99£ przy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, ale ostatnio trasa ta jest w zawieszeniu.

Warto jednak obserwować ich oficjalną stronę, bo może kursy zostaną wznowione - więcej tutaj.

Autobusy lotniskowe

National Express

Autobusy firmy National Express kursują przez całą dobę. Przed pandemią kursy odbywały się nawet co około 20-30 min, ale chwilowo ich ilość jest nieco skromniejsza.

National Express obsługuje dwie linie: A1 oraz A2 (obecnie zawieszona).

Linia A1 dojeżdża na dworzec autobusowy London Victoria Coach Station, ale po drodze autobus zatrzymuje się na kilku przystankach pośrednich, w tym na: Baker Street, Golden Green, Finchley Road, St. John’s Wood, Portman Square, Marble Arch i Victoria Rail Station. Więcej informacji o trasie autobusu znajdziecie tutaj. W przypadku części przystanków możemy przesiąść się dalej na metro (wszystkiego o działaniu londyńskiego transportu publicznego dowiecie się z naszego artykułu komunikacji miejskiej w Londynie).

Czas trwania podróży linią A1 na trasie London Luton Airport - London Victoria Coach Station wynosi około 70-80 min.

Linia A2 ma skróconą trasę, ale obecnie jest zawieszona.

Bilety najlepiej zakupić z dużym wyprzedzeniem na stronie przewoźnika. Jeśli zarezerwujemy je odpowiednio wcześnie, to mamy szansę załapać się na najtańszą taryfę i zapłacić za przejazd w jedną stronę tylko . Czym jednak później kupimy bilet, tym będzie drożej - dzień przed wyjazdem koszt biletu wynosi już 12£. Dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia płacą połowę ceny. Dzieci poniżej 3. roku życia podróżują za darmo.

Do każdej rezerwacji online doliczana jest kwota . Możemy ją ominąć zakładając konto na oficjalnej stronie National Express.

Jeśli planujemy przejazd w dwie strony, to warto zakupić oba bilety podczas jednej rezerwacji, gdyż będą one tańsze.

Oficjalna strona przewoźnika National Express.

Terravision (we współpracy z National Express)

Alternatywą do zakupu biletu bezpośrednio na stronie National Express jest skorzystanie z oferty firmy Terravison. Ich cena jest stała (11,50£), więc kupując bilet na ostatnią chwilę zapłacimy troszeczkę mniej niż na stronie National Express. W przypadku zakupu biletu z wyprzedzeniem lepszym wyjściem jest skorzystanie z oficjalnej strony.

Oficjalna strona przewoźnika Terravision.

Green Line - linia 757

Kolejnym przewoźnikiem obsługującym transfery pomiędzy lotniskiem Luton a centrum Londynu jest Arriva. Ich linia Green Line nr 757 kursuje na trasie lotnisko - dworzec Victoria, po drodze zatrzymując się m.in. na: Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, Hyde Park Corner i Oxford Street.

Dokładną listę przystanków wraz z ich lokalizacją oraz możliwymi przesiadkami na metro znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arriva.

Na lotnisku autobus zatrzymuje się tuż przed terminalem. Cena biletu w jedną stronę wynosi 11,50£, a w dwie 17,50£.

Pociąg

Alternatywnym sposobem na dojazd z lotniska Luton do Londynu jest pociąg. Warto jednak pamiętać, że lotnisko i dworzec oddalone są od siebie o około 4 km, więc do czasu podróży koleją musimy doliczyć jeszcze czas przejazdu autobusem wahadłowym z lotniska na dworzec.

Autobusy wahadłowe Shuttle Bus kursują regularnie co około 10 minut spod lotniska od 5:00 do północy, a czas przejazdu nie powinien zając nam więcej niż 10 minut. Koszt biletu w jedną stronę to 2,40£. Bilet powrotny kosztuje 3,80£. Za przejazd zapłacimy zbliżeniowo (contactless) kartą, telefonem lub zegarkiem).

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Po dojechaniu na dworzec Luton Airport Parkway przesiadamy się w pociąg. Do wyboru mamy dwóch przewoźników: Thameslink oraz East Midlands Trains. W Londynie pociągi zatrzymują się m.in. na stacjach: Blackfriars, City Thameslink, Farringdon oraz na dworcu międzynarodowym St Pancras International.

Czas przejazdu wyniesie od 23 do 50 minut, w zależności od wybranego połączenia.

Cena biletu na pociąg zależy od momentu zakupu oraz dostępności, ale najniższa cena bez dodatkowej promocji to pomiędzy 15,50 a 16,50£. Przy zakupie biletu na oficjalnej stronie przewoźnika możemy nabyć od razu bilet łączony na przejazd autobusem wahadłowym oraz pociągiem.

Dojazd na inne lotniska

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton na lotnisko Heathrow i Gatwick?

Bezpośrednio z lotniska Luton możemy dojechać również do innych londyńskich lotnisk. Przewoźnik National Express obsługuje połączenia z lotniskiem Heathrow (od 75 do 115 minut), Stansted (czas przejazdu pomiędzy 90 a 120 minut) oraz Gatwick (3 godziny). Linie te nie kursują jednak tak często jak do centrum Londynu, więc jeśli mamy mamy czasu na przesiadkę, to warto wszystko dobrze oszacować.

Oficjalna strona przewoźnika National Express.

Alternatywą na przejazd z lotniska w Luton na lotnisko w Gatwick jest pociąg. Opcja ta jest znacznie szybsza (czas przejazdu to pomiędzy 80 a 100 minut), ale też droższa.

Jak dojechać z lotniska Luton do innych miast w Anglii?

Lotnisko Luton jest również dobrym punktem do rozpoczęcia podróży do innych miast w Anglii. Autobusy National Express kursują m.in. do: Birmingham, Cambridge, Coventry, Northampton i Oxfordu. Listę wszystkich tras znajdziecie tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama