The London Pass - recenzja karty turystycznej
Zwiedzanie Londynu, pomijając darmowe muzea, nie jest niestety tanie. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie kilku funtów jest karta turystyczna The London Pass, która zapewnia darmowy wstęp do wielu popularnych atrakcji.
W naszym artykule opisujemy, jak działa karta i sprawdzamy, kiedy jej zakup jest opłacalny.
Rodzaje i ceny kart The London Pass
Karta The London Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) oraz dla dzieci (5 - 15 lat). Dzieci poniżej 5. roku życia korzystają z atrakcji za darmo, pod opieką rodzica.
Karta dostępna jest w ośmiu wariantach czasowych. Poniżej przedstawiliśmy ceny standardowe dla dorosłych. Wersje karty dla dzieci są tańsze o kilkadziesiąt procent.
- 1-dniowym za 99,00 £ (523,81 zł),
- 2-dniowym za 134,00 £ (708,99 zł),
- 3-dniowym za 146,00 £ (772,49 zł),
- 4-dniowym za 165,00 £ (873,02 zł),
- 5-dniowym za 179,00 £ (947,09 zł),
- 6-dniowym za 194,00 £ (1026,45 zł),
- 7-dniowym za 204,00 £ (1079,36 zł),
- 10-dniowym za 219,00 £ (1158,73 zł).
Warto jednak monitorować oficjalną stronę karty, ponieważ zdarzają się promocje, ale najczęściej organizowane są one w sezonie zimowym (choć na początku czerwca 2023 roku obowiązywała interesująca promocja).
Jak działa karta The London Pass?
Karta jest ważna przez 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 lub 10 następujących po sobie dni kalendarzowych.. To oznacza, że jeśli kupimy kartę ważną przez 3 dni i skorzystamy z niej po raz pierwszy w środę o 16:00, to będzie ona aktywna tylko do końca tej środy oraz w czwartek i piątek. Dlatego zalecamy zakupienie karty tylko na te dni, podczas których planujemy rozpocząć nasze zwiedzanie stosunkowo wcześnie.
Karta umożliwia darmowe korzystanie z ponad 90 atrakcji w Londynie i okolicy. Pamiętajmy jednak, aby zawsze sprawdzić, czy wybrana przez nas atrakcja nie wymaga wcześniejszej rezerwacji - zweryfikujemy to na tej stronie.
![[Go City London]](https://www.podrozepoeuropie.pl/system/gallery/images/images/000/021/685/medium/GoCity22_RGB_Pass-Illo-Basic_London-kopia_2.png?1670775708)
Atrakcje wchodzące w skład The London Pass
Do najciekawszych atrakcji w Londynie, które znalazły się w ofercie karty, zaliczają się między innymi: Tower of London, punkt widokowy The Shard, Opactwo Westminsterskie, Hampton Court Palace, ogrody botaniczne Kew Gardens, zoo w Londynie oraz zamek Windsor. Wszystkie one należą do kategorii drogich. Niestety, z kartą The London Pass nie skorzystamy z London Eye - diabelskiego młyna.
Aktualne atrakcje wchodzące w skład karty znajdziecie tutaj
Gdzie zakupimy kartę The London Pass?
Karta The London Pass jest dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej i działa na zasadzie kodu QR w naszym telefonie. Dawniej istniała również wersja fizyczna, ale dostawca usługi zdecydował się na jej wycofanie po rebrandingu.
Kartę można zakupić na oficjalnej stronie.
Czy karta The London Pass się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - zależy to od naszych zainteresowań oraz tempa zwiedzania. Jeżeli planujemy odwiedzić Tower of London, wybrać się na wycieczki po stadionach piłkarskich oraz zajść do Opactwa Westminsterskiego, to powinniśmy być w stanie tak zaplanować dni, aby cena zakupu nam się przynajmniej zwróciła.
Z drugiej strony, publiczna muzea w Londynie są darmowe, więc jeśli planujemy odwiedzić kilka z nich, możemy mieć problem z dobraniem odpowiedniej liczby płatnych atrakcji, aby karta okazała się dla nas korzystna.
Najbardziej opłacalne są karty ważne przez pięć lub więcej dni, ponieważ z każdym kolejnym wariantem cena wzrasta tylko nieznacznie. Mając do dyspozycji tyle czasu, możemy zwiedzić atrakcje dzielnicy Greenwich, podjechać do zamku Windsor i odwiedzić pałac Hampton Court - w rezultacie na pewno uda nam się zaoszczędzić. Sami korzystaliśmy z karty London Pass, kiedy była jeszcze w wersji plastikowej, i podczas jednego wyjazdu udało nam się zwiedzić stadion Stamford Bridge, stadion Wembley, stadion Arsenalu, Opactwo Westminsterskie, Windsor, Hampton Court Palace, Tower of London i wiele innych, więc dużo na niej zaoszczędziliśmy. Do tego jednak potrzebny był dobry plan, ponieważ część z tych miejsc wymaga dojazdu z centrum.
Wskazówki
Jeśli planujecie zakupić kartę i odwiedzać również muzea publiczne, warto tak rozplanować dni, aby w jednym dniu skupić się wyłącznie na muzeach, a w innym na atrakcjach objętych kartą. Przy tym warto sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych miejsc - na przykład w piątki darmowa National Gallery (Galeria Narodowa) w Londynie jest otwarta nieco dłużej, więc możemy tam zajrzeć po odwiedzeniu płatnych atrakcji z karty.
W sezonie zimowym zdarzają się również promocje, dzięki którym karta jest tańsza o kilka, a czasem nawet kilkanaście funtów, co może dodatkowo zwiększyć jej opłacalność.