Podróże po Europie

The London Pass - recenzja karty turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2024

Zwiedzanie Londynu, pomijając darmowe muzea, nie należy do najtańszych. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie kilku funtów jest karta turystyczna The London Pass, która zapewnia darmowy wstęp do wielu popularnych atrakcji.

W naszym artykule opisujemy, jak działa karta i sprawdzamy, kiedy jej zakup jest opłacalny. My korzystaliśmy z niej dotychczas dwukrotnie i poznaliśmy jej wady oraz zalety.

Rodzaje i ceny kart The London Pass

Karta The London Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) oraz dla dzieci (5 - 15 lat). Dzieci poniżej 5. roku życia korzystają z atrakcji za darmo, pod opieką rodzica.

Karta dostępna jest w ośmiu wariantach czasowych. Poniżej przedstawiliśmy ceny standardowe dla dorosłych. Wersje karty dla dzieci są tańsze o około 40 procent.

  • 1-dniowym za 90,00 £ (452,25 zł) (dzieci 55,00 £ (276,38 zł)),
  • 2-dniowym za 125,00 £ (628,13 zł) (dzieci 70,00 £ (351,75 zł)),
  • 3-dniowym za 138,00 £ (693,45 zł) (dzieci 80,00 £ (402,00 zł)),
  • 4-dniowym za 151,00 £ (758,78 zł) (dzieci 96,00 £ (482,40 zł)),
  • 5-dniowym za 166,00 £ (834,15 zł) (dzieci 101,00 £ (507,53 zł)),
  • 6-dniowym za 171,00 £ (859,28 zł) (dzieci 106,00 £ (532,65 zł)),
  • 7-dniowym za 182,00 £ (914,55 zł) (dzieci 111,00 £ (557,78 zł)),
  • 10-dniowym za 202,00 £ (1015,05 zł) (dzieci 116,00 £ (582,90 zł)).

Jak widzicie, wraz ze wzrostem liczby dni cena karty rośnie coraz wolniej.

Warto jednak monitorować oficjalną stronę karty, ponieważ zdarzają się promocje, ale najczęściej organizowane są one w sezonie zimowym (choć ostatnio interesująca obniżka pojawiła się nawet w czerwcu).

Jak działa karta The London Pass?

Karta jest ważna przez 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 lub 10 następujących po sobie dni kalendarzowych. To oznacza, że jeśli kupimy kartę ważną przez 3 dni i skorzystamy z niej po raz pierwszy w środę o 16:00, to będzie ona aktywna tylko do końca tej środy oraz w czwartek i piątek. Dlatego w przypadku kart o krótszym terminie ważności zalecamy zakupienie karty tylko na te dni, podczas których planujemy rozpocząć nasze zwiedzanie jak najwcześniej. Karta zostaje aktywowana przy odwiedzeniu pierwszej atrakcji.

Karta umożliwia darmowe korzystanie z ponad 90 atrakcji w Londynie i okolicy. Pamiętajmy jednak, aby zawsze sprawdzić, czy wybrana przez nas atrakcja nie wymaga wcześniejszej rezerwacji - zweryfikujemy to na tej stronie. Dotyczy to przede wszystkim punktu widokowego The View from The Shard.

Każdą atrakcję możemy odwiedzić jeden raz. Karta jest produktem cyfrowym i działa w aplikacji Go City.

Ważne! Karta nie umożliwia darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w Londynie. Dostępną alternatywą są autobusy typu Hop-on, Hop-off Bus.
Go City London
Go City London

Atrakcje wchodzące w skład The London Pass

Do najciekawszych atrakcji w Londynie, które znalazły się w ofercie karty, zaliczają się między innymi (po nazwie cena biletu normalnego):

Wszystkie one należą do kategorii drogich. Niestety, z kartą The London Pass nie skorzystamy z London Eye - diabelskiego młyna.

Aktualne atrakcje wchodzące w skład karty znajdziecie tutaj

Wskazówka: Strona internetowa The London Pass wyświetla najwyższe możliwe ceny, ale w przypadku niektórych atrakcji możliwy jest zakup nieco tańszego biletu z wyprzedzeniem online. Bardziej przydatne zestawienie cen znajdziecie w naszym artykule Ceny w Londynie.

Gdzie zakupimy kartę The London Pass?

Karta The London Pass jest dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej i możemy zakupić ją na oficjalnej stronie.

Po zakupie karty otrzymamy informację, w jaki sposób zainstalować ją na naszym telefonie.

Limity karty London Pass

Karta The London Pass posiada limity, tzw. kredyty. Każdy typ karty posiada przypisaną liczbę kredytów, które możemy wykorzystać na wybrane atrakcje. Jeden kredyt odpowiada jednemu funtowi. Po każdym odwiedzeniu atrakcji, z naszego konta odejmowana jest odpowiednia liczba kredytów, odpowiadającą cenie biletu regularnego do odwiedzanego miejsca, kupowanego w kasie..

Wartości kredytów dla kart:

  • karta 1-dniowa - dorośli 180 kredytów / dzieci 145 kredytów,
  • karta 2-dniowa - dorośli 290 kredytów / dzieci 230 kredytów,
  • karta 3-dniowa - dorośli 385 kredytów / dzieci 290 kredytów,
  • karta 4-dniowa - dorośli 475 kredytów / dzieci 345 kredytów,
  • karta 5-dniowa - dorośli 585 kredytów / dzieci 410 kredytów,
  • karta 6-dniowa - dorośli 670 kredytów / dzieci 465 kredytów,
  • karta 7-dniowa - dorośli 785 kredytów / dzieci 515 kredytów,
  • karta 10-dniowa - dorośli 865 kredytów / dzieci 555 kredytów.

Jak widzicie limity są na tyle duże, że naprawdę niełatwo je przekroczyć.

Czy karta The London Pass się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - zależy to od naszych zainteresowań oraz tempa zwiedzania. Jeżeli planujecie odwiedzić Tower of London, wjechać na punkt widokowy The View from The Shard, odwiedzić katedre św. Pawła, wybrać się na wycieczki po stadionach piłkarskich oraz zajść do Opactwa Westminsterskiego, to powinniście być w stanie tak zaplanować dni, aby cena zakupu karty była niższa od sumy biletów wstępu do tych miejsc.

Z drugiej strony, publiczna muzea w Londynie są darmowe, więc jeśli planujecie odwiedzić kilka z nich, możecie mieć problem z dobraniem odpowiedniej liczby płatnych atrakcji, aby karta okazała się dla Was korzystna.

Najbardziej opłacalne karty to te ważne przez pięć lub więcej dni, ponieważ z każdym kolejnym wariantem cena wzrasta tylko nieznacznie. Mając do dyspozycji tyle czasu, możemy zwiedzić atrakcje dzielnicy Greenwich, podjechać do zamku Windsor i odwiedzić pałac Hampton Court - w rezultacie na pewno uda nam się zaoszczędzić. Sami korzystaliśmy z karty London Pass dwukrotnie - za pierwszym razem wtedy, kiedy była jeszcze w wersji plastikowej, i podczas tamtego wyjazdu udało nam się zwiedzić stadion Stamford Bridge, stadion Wembley, stadion Arsenalu, Opactwo Westminsterskie, Windsor, Hampton Court Palace, Tower of London i wiele innych, więc dużo na niej zaoszczędziliśmy. Do tego jednak potrzebny był dobry plan, ponieważ część z tych miejsc wymaga dojazdu z centrum. Za drugim razem skupiliśmy się na drogich atrakcjach w centrum, których nie mieliśmy okazji odwiedzić wcześniej, no i skusiliśmy się na kolejne odwiedziny twierdzy Tower ;-)

Wskazówki

Jeśli planujecie zakupić kartę i odwiedzać również muzea publiczne, warto tak rozplanować dni, aby w jednym dniu skupić się wyłącznie na muzeach, a w innym na atrakcjach objętych kartą. Przy tym warto sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych miejsc - na przykład w piątki darmowa National Gallery (Galeria Narodowa) w Londynie jest otwarta nieco dłużej, więc możemy tam zajrzeć po odwiedzeniu płatnych atrakcji z karty.

W sezonie zimowym zdarzają się również promocje, dzięki którym karta jest tańsza o kilka, a czasem nawet kilkanaście funtów, co może dodatkowo zwiększyć jej opłacalność.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama