Podróże po Europie

Minack Theatre - otwarty teatr w angielskiej Kornwalii

[Minack Theatre - Anglia]
[Minack Theatre - Anglia]

Zastanawialiście się kiedyś, jak powinna wyglądać idealna scena teatralna? Jeśli dziś mielibyśmy taką opisać, odrzucilibyśmy, nawet najwspanialsze, zamknięte sceny teatralne Europy (wliczając w to te w Paryżu czy Sztokholmie), i jako wzór podalibyśmy Minack Theatre, czyli otwarty teatr znajdujący się w angielskiej Kornwalii.

Widok na Minack Theatre

Czym się wyróżnia? Przede wszystkim swoim położeniem. Trybuny zostały wykute w skale na granitowych klifach, a w tle sceny rozpościera się Morze Celtyckie (część Oceanu Atlantyckiego). Widok jest nieprawdopodobny. Mając szczęście i dobrą pogodę, zobaczymy błękitny ocean rozciągający się aż po horyzont. Pod spodem, na dole, znajdują się olbrzymie skały wystające z wody, o które raz po raz odbijają się przypływające fale. Przy dobrej pogodzie zdarza się, że pod niemal same skały podpływają Rekiny Olbrzymie (Długoszpary).

Sama nazwa oznacza "coś wykutego w skale" w języku kornijskim.

Historia

!Zwiedzanie Minack Theatre w Anlgii

Jeśli teatr odwiedzi osoba nie znającą historii tego miejsca, zapewne od razu na myśl przyjdą jej czasy panowania Rzymian w Brytanii i ich zamiłowanie do imponujących aren. Nic bardziej mylnego! Teatr powstał mniej niż 100 lat temu, gdy to jedna z mieszkanek, Rowena Cade, zdecydowała się.. wykorzystać klify pod swoim ogrodem, aby wybudować na nich otwarty teatr. Skąd ten pomysł? Rowena w 1929 roku roku została zauroczona przedstawieniem Snem nocy letniej Wiliama Szekspira, które miejscowe koło teatralne wystawiło na świeżym powietrzu. Gdy zdecydowano, że kolejną sztuką będzie Burza Wiliama Szekspira, kobieta podjęła decyzję o budowie teatru.

Anglia - Minack Theatre

Rowena do pomocy wykorzystała swojego ogrodnika, Billy’ego Rawlingsa, i w ciągu zaledwie dwóch lat ten niesamowity teatr został otwarty. Prace rozpoczęły się w zimę 1931 roku, a 16 sierpnia 1932 roku wystawiona została w nim pierwsza sztuka, oczywiście wspomniana wcześniej Burza. W kolejnych latach, zawsze w okresie zimowym, Rowena rozbudowywała i polepszała swoje dzieło (do zespołu dołączył Charles Angove), dzięki czemu w miesiącach letnich bez zakłóceń mogły być wystawiane spektakle.

Zwiedzanie

Co roku Minack Theatre odwiedza ponad 100 tysięcy turystów, nie licząc widzów odbywających się tam spektakli. Z powodu swojego położenia (miejsce to nie jest łatwo osiągalne), jest rzadziej wybierane przez turystów. Jeśli jednak mamy możliwość się tam wybrać, nie powinniśmy się zastanawiać ani przez chwilę, jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Anglii i Kornwalii.

Warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby na spokojnie pochodzić po obszarze teatru, i zejść na dół na miejscową plażę.

Plaża i zejście w dół

!Widok na klify przy Minack Theatre

Po zakończeniu zwiedzania warto zejść ścieżką w dół na miejscową plażę. Uwaga! Trasa prowadzi po naturalnym, często nierównym, terenie. Jeśli wcześniej padało, warto na siebie uważać i wcześniej założyć dobre buty.

!Widok na Ocean z Minack Theatre

Plaża nie jest specjalnie oblegana w dni robocze i w miesiącach nie wakacyjnych, możemy tam spędzić chwilę i odpocząć przed powrotem. W dni wolne jednak ciężko tam będzie o chwile spokoju.

Teatr

Każdego roku w Minack Theatre w okresie letnim odbywa się kilkadziesiąt spektakli. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, zaczynając od sztuk Wiliama Szekspira, po operę, komedię, na koncertach i musicalach kończąc.

Ceny biletów zależą od konkretnego spektaklu, chociaż większość biletów kupimy w cenie od 5.00 GBP do 11.00 GBP dla przedstawień oraz 15.00 GBP do 20.00 GBP dla koncertów bardziej znanych artystów.

!Romeo i Julia - Minack Theatre w Anglii

Informacje praktyczne

!Anglia - podczas wizyty na Minack Theatre

Pogoda w Kornwalii jest trochę lepsza niż w pozostałych regionach Anglii, Minack Theatre znajduje się jednak nad oceanem, powinniśmy się więc przygotować na różne warianty pogodowe. Rano wyjeżdżając możemy mieć słońce, a na miejscu wiatr i deszcz.

okolice Minack Theatra - Anglia

Dojazd

Najbliższym miastem znajdującym się niedaleko jest Porthcurno, które znajduje się dziesięć minut drogi pieszo od teatru. Najwygodniej dostać się tam własnym samochodem, lub korzystając z autobusu. Niestety, druga opcja nie jest prosta, musimy najpierw dostać się do Penzance, i dopiero stamtąd skorzystać z autobusu 1 lub 1A zatrzymującego się w Porthcurno.

!Widok na Ocean z Minack Theatra - Anglia

Warto sprawdzić, o której odjeżdża ostatni autobus z Porthcurno, w 2015 roku była to godzina 17:45.

Dni i godziny otwarcia

Minack Theatre i Ocean

W okresie letnim, od 19 marca do końca września, teatr dla zwiedzających otwarty jest od 9:30 do 17:30 (ostatnie wejście 17:00). W okresie zimowym, teatr otwarty jest od 10:00 do 15:30 (ostatnie wejście 15:00).

Należy pamiętać, że teatr zamknięty jest w dzień przedstawień, a dzień przed nimi możemy spotkać ekipę przygotowującą scenę.

Anglia - Minack Theatre

Ceny biletów wstępu

  • cena dla dorosłych to 5,00£;
  • cena dla osób powyżej 60 lat to 3,50£;
  • cena dla osób poniżej 15 roku życia to 2,50£;
  • cena dla osób poniżej 11 roku życia to 0,50£
  • dzieci poniżej 2 roku życia wchodzą za darmo.

Anglia - Minack Theatre

Anglia - Minack Theatre

Reklama