Tiergarten Schönbrunn - ZOO w Wiedniu

Historia i ciekawostki

Tiergarten Schönbrunn czy Zoo Vienna to nic innego jak wiedeński ogród zoologiczny.

Zwierzyniec położony jest na terenie Parku Schönbrunn, w pobliżu Palmiarni. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Należy także do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA).

Oprócz niesamowitej kolekcji zwierząt, ZOO może poszczycić się także kawałkiem historii. Niesamowite zdaje się być to, że jest on najstarszym działającym ogrodem zoologicznym na świecie. Już w 1752 roku zostało otwarte dla gości jako cesarska menażeria. Nie same zwierzęta możemy tam podziwiać, ponieważ zachował się tam także zabytkowy pawilon, w stylu barokowym, który ma kształt ośmioboku, jest to Kaiserpavillon - odbywały się w nim cesarskie śniadania. Dzisiaj służy jako restauracja i kawiarnia.

zoo w Wiedniu

Zoo w Wiedniu chwalić się może (jako jedne z nielicznych) posiadaniem pandy wielkiej, która w europejskich ogrodach zoologicznych (i nie tylko) należy do rzadkości. Także tutaj jako pierwszy w Europie przyszedł na świat słoń indyjski. Zobaczyć tam możemy także pandę małą, niedźwiedzie polarne, tygrysy, wydry, kozy, żyrafy i wiele innych gatunków.

Niedaleko ogrodu zoologicznego znajduje się Pałac Schönbrunn.

Najciekawsze wybiegi i ich mieszkańcy:

Panda wielka

Jedno z najrzadziej spotykanych zwierząt w ogrodach zoologicznych. Gatunek zagrożony jest wyginięciem. Na świecie głośno zrobiło się na wieść, że po raz pierwszy (na świecie!) w zamknięciu (nie na wolności) urodziła się panda wielka ("mała" panda wielka). Cały rozgłos dotyczył tego, że było to poczęcie metodą naturalną. A młoda panda nazwana została Fu Long.

leżąca panda wielka w zoo w Wiedniu

Panda wielka nie należy do zbyt ruchliwych, najczęściej zobaczymy ją śpiącą / leżącą lub jedzącą. Najlepiej sprawdzić czy nie ma informacji o godzinach karmienia i poczekać na ten moment. :)

Zapraszam na więcej o pandzie wielkiej w Europie: Panda Wielka - ZOO w Europie.

Panda mała

Mniej rozpoznawalna niż panda wielka, jednak bez wątpienie równie urocza. Należy do rodziny pandkowatych, jednak kiedyś zaliczana była do szopowatych. Może to przez ten ogon? W żaden sposób nie przypomina pandy, którą znają wszyscy, nasza gwiazda (panda mała) jest ruda, dużo mniejsza i ma długi ogon.

panda mała w ZOO w Wiedniu

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć pandy małej i zobaczyć, gdzie jeszcze się spotkaliśmy? Zapraszamy tutaj: Panda mała - spotkanie w europejskich ogrodach zoologicznych

Pingwiny

Trzeba poświęcić im kilka chwil. Ich wybieg to według mnie jedno z ciekawszych miejsc w tym ZOO. Pingwiny można oglądać na zewnątrz na świeżym powietrzu, gdzie zobaczymy je bez żadnej szyby, a także trochę niżej za szybą. Jednak nadal widać je doskonale. Do zobaczenie jest nie jeden gatunek pingwinów. Nigdy nie widzieliśmy jeszcze tyle gatunków pingwinów w jednym miejscu.

Pingwiny w Zoo w Wiedniu

Dłuższy opis i więcej zdjęć o tym wybiegu: Pingwiny w wiedeńskim ZOO

Tunel z morskimi zwierzętami

Wchodzimy i jesteśmy pod wrażeniem, pierwszy raz znajdujemy się w takim miejscu. Szklany tunel, pod którym przechodzimy a nad nami pływają ryby. Coś niesamowitego.

Tunel z morskimi zwierzętami w wiedeńskim zoo

Nietoperze

Niby nic nadzwyczajnego i zachwycającego a jednak nas zaskoczyło bardzo! Specjalne pomieszczenie, w którym śpią i od czasu do czasu (jeśli akurat się obudziły) fruwają koło nas nietoperze. Początkowo można czuć się trochę niespokojnie, jednak po chwili przyzwyczajamy się i można już tylko rozglądać się obserwując te ciekawe ssaki. Dodam, że nie należą one do najmniejszych, więc jak ktoś kiedyś miał okazję spotkać na swojej drodze nietoperza, zapewne tak samo jak ja będzie zaskoczony jego rozmiarem.

Ogromne nietoperze zwisająca nad głowami zwiedzających Zoo w Wiedniu

inne zwierzęta na zdjęciach:

koala

To zwierzę również nie należy do często spotykanych w europejskich ogrodach. Niestety nawet jak w jakimś zoo możemy je zobaczyć nie oznacza to, że będziemy zadowoleni z widoku. Tutaj koala cały czas siedziała na jednej gałęzi i była odwrócona. Nawet kilkukrotne powroty z nadzieją, że się może odwróci nie pomogły. Pokazuję na zdjęciu jak to wyglądało:

koala w wiedeńskim zoo

Gatunek ten od 1927 roku jest objęty całkowita ochroną.

hipopotam

hipopotam - ZOO Wiedeń

foki

foka w ZOO w Wiedniu Zwierząt w wiedeńskim zoo jest naprawdę dużo, nie sposób wymienić wszystkie. Warto jednak zobaczyć tygrysy na ich wybiegu, ogromne żółwie lądowe, wokół których fruwają przepiękne motyle, niedźwiedzie, kozy, a także meduzy, których szukać należy w pawilonie z tunelem morskim.

Informacje praktyczne [aktualizacja sierpień 2018]

Ceny biletów wstępu

dla kogo cena
dorośli 20,00€
dzieci i młodzież
(od 6 do 18 roku życia)
10,00€
osoby niepełnosprawne 10,00€
dzieci poniżej 6 lat bezpłatnie

Dni i godziny otwarcia

Ogród jest otwarty codziennie, jednak każdy miesiąc ma inne godziny zamknięcia:

miesiąc godziny
styczeń 9:00 - 16:30
luty 9:00 - 17:00
marzec 9:00 - 17:30
kwiecień - wrzesień 9:00 - 18:30
październik (do końca czasu letniego) 9:00 - 17:30
listopad - grudzień 9:00 - 16:30

Uwaga: większość pawilonów jest zamykana pół godziny lub godzinę przed końcem pracy zoo. Desert House to miejsce na terenie tego zwierzyńca, w którym obowiązują jeszcze inne godziny otwarcia: styczeń - kwiecień i październik - grudzień - 9:00-17:00, natomiast od maja do września w godzinach 9:00-18:00.

Ile czasu przeznaczyć? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie większości dnia. Zwierzyniec jest bardzo duży i ciekawy. Oferuje on mnóstwo atrakcji i widoków na zwierzęta.

Kilka słów na koniec:

Warto pamiętać, że wiedeński ogród uznany jest za najlepszy i najnowocześniejszy na świecie (w dalszym ciągu jednak zachowany zostaje historyczny charakter tego miejsca). Wybiegi dla zwierząt są starannie dopracowywane, są również bardzo duże i ich ukształtowanie jest w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone do naturalnego, w którym żyją dane gatunki.

Obiekt cały czas jest ulepszany. Podczas naszej wizyty niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć niedźwiedzi polarnych, które zostały tymczasowo przewiezione do innego ogrodu. Wszystko za sprawą ogromnej inwestycji, jaka jest całkowita przebudowa ich wybiegu. Będzie to prawdopodobnie najnowocześniejszy tego typu wybieg, ze sztucznym lodem. Uwielbiam niedźwiedzie polarne, dlatego tylko czekam na najbliższą okazję wyjazdu do Wiednia (oczywiście po zakończonych pracach remontowych w niedźwiedzim domu).

Oficjalna wiedeńskiego ZOO.


Reklama