Podróże po Europie

Zoo w Wiedniu (Tiergarten Schönbrunn) - zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia 2022

Zoo w Wiedniu (znane wśród miejscowych jako Tiergarten Schönbrunn) należy do najbardziej cenionych i uwielbianych przez odwiedzających ogrodów zoologicznych świata. Do jego mieszkańców zalicza się słynna panda wielka, a historia ogrodu sięga połowy XVIII wieku.

Historia wiedeńskiego ogrodu zoologicznego

Pomysłodawcą założenia menażerii był Franciszek I, mąż cesarzowej Marii Teresy. Powstała ona nieopodal Pałacu Schönbrunn, który pełnił funkcję letniej rezydencji władców. Zadanie przygotowania projektu parku otrzymał francuski architekt Jean Nicolas Jadot de Ville-Issey. Oficjalna inauguracja ogrodu nastąpiła w 1752 roku, co czyni wiedeńskie zoo najstarszym działającym ogrodem zoologicznym świata!.

W sąsiedztwie zoo odnajdziemy Pałac Schönbrunn.

Świadectwem tamtych czasów jest barokowy pawilon Kaiserpavillon, w którym organizowano dawniej cesarskie śniadania, a dziś mieści się w nim kawiarnia oraz restauracja - odnajdziemy go w okolicy głównego wejścia, w południowej części ogrodu.

Co ciekawe, zoo w Wiedniu trafiło na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Należy także do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA).

Jak dojechać do zoo w Wiedniu?

Zoo w Wiedniu położone jest na terenie kompleksu parkowo-pałacowego Schönbrunn. Planując odwiedziny ogrodu zoologicznego powinniśmy skorzystać z bramy wejściowej do parku o nazwie Hietzinger Tor.

Na miejsce możemy łatwo dojechać komunikacją miejską:

  • metrem linii U4 (stacja Hietzing),
  • tramwajem (linie 10, 52 i 60),
  • autobusem.

W okolicy znajdziemy też parkingi, ale warto wcześniej zapoznać się z zasadami korzystania z publicznych miejsc postojowych w Wiedniu.

Zwiedzanie zoo w Wiedniu

Na spokojną wizytę w zoo w Wiedniu warto zaplanować pomiędzy 2 a 3 godziny. Na terenie ogrodu powstały wybiegi zbliżone jak najbardziej możliwie do warunków naturalnych i niektóre z nich potrafią być prawdziwym zjadaczem czasu. Do najciekawszych zakątków parku należy otworzone w 2004 roku Polarium, w którym swój dom znalazły zwierzęta z obszaru arktycznego (m.in. pingwiny i foki).

Innym wartymi uwagi obiektami są pawilon deszczowych lasów tropikalnych, jaskinia z nietoperzami oraz wybieg niedźwiedzi polarnych.

Przed odwiedzinami warto zapoznać się z godzinami karmienia (m.in. koali!) oraz treningu zwierząt. Aktualne godziny najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie

Zwierzęta oraz atrakcje w wiedeńskim zoo

Ogród zoologiczny w Wiedniu jest domem dla ponad 700 gatunków zwierząt - do najbardziej znanych mieszkańców należy panda wielka, która występuje tylko w kilku miejscach w Europie. Co ciekawe, w tutejszym zoo jako pierwszy w Europie przyszedł na świat słoń indyjski. Podczas wizyty zobaczymy też pandę małą, niedźwiedzie polarne, tygrysy, wydry, kozy, żyrafy i wiele, wiele innych gatunków.

Panda wielka

Słynny biało-czarny niedźwiedź należy do najbardziej uwielbianych zwierząt świata i jednocześnie występuje niezmiernie rzadko w ogrodach zoologicznych. Na szczęście od jakiegoś czasu nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ale jeśli poznamy bliżej sposoby jego rozmnażania, to uświadomimy sobie, jak karkołomnym zadaniem jest utrzymanie tego gatunku.

Wiedeńskie zoo znalazło się na ustach całego świata po tym, jak po raz pierwszy na świecie w zamknięciu urodziła się tu "mała" panda wielka. Zaskakującym był przede wszystkim fakt, że było to poczęcie metodą naturalną. A młoda panda otrzymała imię Fu Long.

panda wielka w zoo w Wiedniu w swojej 'naturalnej pozycji'
panda wielka w zoo w Wiedniu w swojej 'naturalnej pozycji'

Warto zdawać sobie sprawę, że panda wielka nie należy do zbyt ruchliwych i najczęściej zobaczymy ją śpiącą, ewentualnie leżącą lub jedzącą tyłem do nas. Na miejscu warto podpytać pracowników o godziny podawania jedzenia, wtedy możemy zobaczyć ją bardziej aktywną.

Najlepiej jednak tak zaplanować naszą wizytę, żeby móc znaleźć się koło wybiegu pand więcej niż jeden raz, dzięki czemu nasze szanse na zobaczenie jej w ruchu wzrosną. Nam przy pandach zdarzało się spędzać nawet godzinę, i nie zawsze zobaczyliśmy ruch inny niż przesunięcie o kilka centymetrów nogi lub łapy... ;)

Więcej informacji o pandzie wielkiej w europejskich ogrodach zoologicznych znajdziecie w naszym artykule Panda Wielka w zoo w Europie.

Niedźwiedź popularny

Zoo w Wiedniu bierze udział w utrzymaniu i ratowaniu gatunku niedźwiedzia polarnego. Na terenie ogrodu dla tych białych miśków przygotowano nowoczesny wybieg z pagórkami, skałami, sztucznymi zbiornikami wodnymi, strumieniami wody oraz wodospadami. Utworzenie tak szczegółowo odwzorowanego środowiska naturalnego ma pomóc w rozmnażaniu zwierzaków.

Panda mała

Panda mała (inaczej pandka ruda) jest oczywiście mniej rozpoznawalna niż panda wielka, ale naszym zdaniem jest równie urocza. Należy do rodziny pandkowatych, jednak kiedyś zaliczana była do szopowatych. Może to przez ten ogon? W żaden sposób nie przypomina pandy, którą znają wszyscy - nasza gwiazda jest ruda, malutka i ma długi ogon.

panda mała w ZOO w Wiedniu
panda mała w ZOO w Wiedniu

Pingwiny

Zoo w Wiedniu słynie jako miejsce przebywania licznych gatunków pingwinów. Ich wybieg składa się z części otwartej na świeżym powietrzu oraz pawilonu zamkniętego, wewnątrz którego odwzorowano surowe arktyczne warunki. W ogrodzie spotkamy chociażby pingwiny królewskie oraz pingwiny skalne.

Pingwiny w Zoo w Wiedniu
Pingwiny w Zoo w Wiedniu

Tunel z morskimi stworzeniami

Kolejną atrakcją wiedeńskiego zoo jest oszklony tunel, w którym zobaczymy ryby oraz inne morskie stworzenia. Doświadczenie jest naprawdę warte polecenia!

Tunel z morskimi zwierzętami w wiedeńskim zoo
Tunel z morskimi zwierzętami w wiedeńskim zoo

Nietoperze

W ogrodzie powstało specjalne pomieszczenie, w którym śpią i od czasu do czasu (jeśli akurat się obudziły) fruwają nad głowami odwiedzających nietoperze. Początkowo można poczuć się trochę niespokojnie, jednak po chwili przyzwyczajamy się i można już tylko rozglądać się obserwując te ciekawe ssaki. Dodamy, że nie należą one do najmniejszych, więc podczas pierwszego spotkania możemy zostać zaskoczonym ich rozmiarem.

Ogromne nietoperze zwisająca nad głowami zwiedzających Zoo w Wiedniu
Ogromne nietoperze zwisająca nad głowami zwiedzających Zoo w Wiedniu

Koala

Ten uroczy miś również nie należy do najczęściej spotykanych w ogrodach zoologicznych. Pamiętajmy jednak, że koala to zwierzę jeszcze mniej ruchliwe niż panda wielka i może się okazać, że podczas naszej wizyty nie poruszy się nawet o milimetr! My zaglądaliśmy do niej kilkukrotnie, ale za każdym razem bezruchu wisiała na jednej gałęzi!

Koala w wiedeńskim zoo
Koala w wiedeńskim zoo

Zoo w Wiedniu - informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu

Ceny biletów wstępu do zoo w Wiedniu w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu kształtowały się następująco:

  • dorośli - 24,00 (103,44 zł),
  • dzieci i młodzież od 6. do 18. roku życia - 14,00 (60,34 zł),
  • bilet ulgowy dla osób z niepełnosprawnościami - 14,00 (60,34 zł),
  • dzieci do lat 6 - wejście bezpłatne.

Bilety możemy zakupić w kasach lub online. W przypadku zakupu online ominiemy kolejkę. Link do zakupu online znajdziecie tutaj

Dni i godziny otwarcia

Zoo w Wiedniu otwarte jest przez cały rok, wliczając w to dni świąteczne. Ogród otwierany jest o 9:00, a zamykany, w zależności od sezonu, pomiędzy 16:30 a 18:30.

Aktualne godziny otwarcia w konkretnym miesiącu najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie

Galeria zdjęć z zoo w Wiedniu

foka w ZOO w Wiedniu
foka w ZOO w Wiedniu
hipopotam - ZOO Wiedeń
hipopotam - ZOO Wiedeń
pingwiny w zoo w Wiedniu
pingwiny w zoo w Wiedniu
Pingwiny w zoo w Wiedniu na świeżym powietrzu
Pingwiny w zoo w Wiedniu na świeżym powietrzu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama