Gdzie spać w Wiedniu? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Wiedeń, podobnie jak i inne popularne miasta w Austrii, nie należy do tanich. Jeśli szukamy noclegu w sezonie i na ostatnią chwilę możemy zostać niemile zaskoczeni. Z drugiej jednak strony przy wcześniejszym rozpoczęciu poszukiwania i odrobinie szczęścia możemy znaleźć zakwaterowanie w cenach zbliżonych do innych dużych europejskich metropolii.

Baza noclegowa w Wiedniu

Wiedeń to wiele drogich i często ekskluzywnych gwiazdkowych hoteli, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście stolica Austrii oferuje też wiele innych opcji noclegowych: tanie sieci hoteli lub hosteli (jak Ibis budget czy MEININGER), pensjonaty czy mieszkania na wynajem (nazywane też apartamentami).

Wybierając hostel lub pensjonat powinnismy sprawdzić dwie rzeczy: czy wybraliśmy samodzielny pokój oraz czy łazienka jest współdzielona czy prywatna. Wariant z łazienką współdzieloną będzie oczywiście tańszy. W przypadku apartamentów (mieszkań) upewnijmy się, że nie ma dodatkowych opłat za sprzątanie. Czasami opłaty tego typu nie są wliczone do ceny całkowitej podanej na stronie.

Biorąc pod uwagę wysokość cen w Wiedniu dużym plusem danego miejsca może być dobre śniadanie wliczone w cenę.

Gdzie najlepiej spać w Wiedniu?

Historyczne centrum

Stolica Austrii dzieli się na 23 dzielnice (nazwa austriacka Besirk), z których każda posiada własny numer oraz nazwę. Najważniejszą dzielnicą jest Innere Stadt (dzielnica wewnętrzna) o numerze 1, która pokrywa ścisłe historyczne centrum. Pozostałe dzielnice okrążają Innere Stadt w sposób dość równomierny w formie zbliżonej do spirali. Dzielnice bezpośrednio przylegające do Innere Stadt mają niskie jednocyfrowe numery.

Nie powinno nas dziwić, że noclegi w dzielnicy 1 są najdroższe i mogą przerosnąć budżet wielu polskich turystów. Ceny za dobę mogą się tu zaczynać od 70€ za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką. Plusem jest to, że mamy wszędzie blisko i jesteśmy w najciekawszej (historycznie) części miasta.

Zdarza się, że dobre ceny znajdziemy w popularnym pensjonacie Pension Dr. Geissler. Niestety, ale najlepsze ceny dotyczą pokojów ze współdzieloną łazienką. Zaletą tego miejsca są śniadania wliczone w cenę - w przypadku dwóch osób pozwoli to oszczędzić na produktach spożywczych.

Nie warto jednak aż tak mocno nastawiać się konkretnie na dzielnicę pierwszą. Równie dobrze możemy wyszukać nocleg w dzielnicy 2 (Leopoldstadt) czy 3 (Landstrasse), które znajdują się na wschód i południe od Innere Stadt. W wielu przypadkach do centrum dojdziemy stamtąd dłuższym spacerem lub bezproblemowo dojedziemy dobrze rozwiniętą komunikacją publiczną.

W przypadku Landstrasse zawsze warto sprawdzić hotel sieci Ibis budget - Ibis budget Wien Sankt Marx. Zdarzało nam się trafić na ceny poniżej 50€ za noc za pokój dwuosobowy. Co prawda hotel znajduje się blisko 4 kilometry od centrum, ale niedaleko znajduje się stacja linii U3 (Erdberg), skąd w 7 minut dojedziemy do stacji Stephansplatz - czyli w sam środek historycznego centrum.

Dzielnica Leopoldstadt znajduje się po drugiej stronie kanału Donaukanal (nie mylmy z samym Dunajem). Ciekawym przykładem niedrogiego (jak na warunki Wiednia) noclegu jest tu MEININGER Hotel Wien Downtown Franz, który znajduje się w dość przyjemnej okolicy mieszkalnej, a do centrum dojdziemy w trochę ponad 20 minut.

Innym przykładem w granicach Leopoldstadt jest kolejny hotel sieci Ibis budget - Ibis budget Wien Messe. Znajduje się on na północ od parku rozrywki Prater. Niedaleko hotelu znajdziemy przystanek metra U1 (Vorgartenstraße).

Znajdź noclegi na obszarze Leopoldstadt

Znajdź inne noclegi w obrębie całego centrum miasta

Neubau - mniej oficjalna część miasta

Przez ostatnie lata znajdująca się na zachód od historycznego starego miasta dzielnica Neubau (numer 7) stała się popularnym miejscem wśród wiedeńskiej młodzieży i zwykłych mieszkańców. Wschodnia część dzielnicy to przede wszystkim Museumsquartier (Dzielnica Muzeów), ale czym dalej na zachód tym więcej knajpek, sztuki ulicznej i mniej oficjalnej atmosfery tak często spotykanej w centrum Wiednia.

Ceny będą tu trochę niższe niż w przypadku ścisłego historycznego centrum, ale nie powinniśmy spodziewać się też drastycznych różnic - Neubau jest dziś po prostu modnym miejscem.

Znajdź noclegi w dzielnicy Neubau

Poza centrum

Jeśli nie zależy nam bardzo na bliskości centrum możemy poszukać też noclegu w dalszych dzielnicach. W takim wypadku warto sprawdzić, czy w okolicy noclegu (w obrębie spaceru) znajduje się metro, które jest najwygodniejszym ze środków transportu. Wszystkie linie z wyjątkiem U6 dojeżdżają do centrum, ale w przypadku linii U6 potrzebujemy zaledwie jednej przesiadki na U3 lub U4.

Dobrym przykładem takiego obszaru może być dzielnica Brigittenau (numer 20), przez którą przejeżdża wspomniana wcześmniej linia U6. Nie znajdziemy tam hoteli, raczej apartamenty. Przykładem jest JR City Apartments Vienna, który oferuje w pełni wyposażone mieszkania i czasami dobre promocje.

Sprawdź noclegi w dzielnicy Brigittenau

Bratysława

Jeśli spojrzymy na mapę możemy od razu zauważyć, że stolica Słowacji znajduje się bardzo blisko Wiednia - jest to około 60 kilometrów i przejazd autobusem trwa trochę ponad godzinę. Niektórzy turyści decydują się nawet na nocleg w stolicy Słowacji, chociaż trzeba to dobrze przekalkulować. Jeśli jesteśmy własnym samochodem to taka opcja może nam się bardzo opłacić.

Patrząc jedynie z perspektywy cen to nocleg w Bratysławie znajdziemy już za 40-50€ niedaleko centrum i nawet za 30€ poza centrum. Różnica zauważalna!

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej za przejazd zapłacimy około 5€ w jedną stronę (przejazdy oferuje m.in. znany z Polski FlixBus). Dla dwóch osób daje to 20€ plus całkowitą zależność od godzin odjazdów autobusu. Biorąc pod uwagę promocje, które oferuje np. Ibis budget w Wiedniu to może to być gra niewarta świeczki.

Sprawdź noclegi w Bratysławie


Reklama