Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Wiedniu - bilety, metro, środki transportu.

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2024

Austria znana jest z wysokiej klasy usług publicznych. Nie inaczej jest w stolicy, gdzie komunikacja miejska działa bardzo dobrze i pozwala na przemieszczanie się w rozsądnych, jak na ten dość drogi kraj, cenach.

Z naszego przewodnika dowiecie się między innymi:

  • Jak działa komunikacja miejska w Wiedniu.
  • Jakie są godziny kursowania metra i autobusów.
  • Ile kosztują bilety komunikacji miejskiej i gdzie je kupić.
  • Czym jest karta turystyczna Vienna City Card.

Dojazd z i na lotnisko w Wiedniu

Wiedeńskie lotnisko położone jest poza granicami miasta i w środkach transportu łączących je z centrum obowiązują inne taryfy niż w komunikacji miejskiej. Więcej o różnych opcjach dojazdowych przeczytacie w naszym artykule Jak dojechać z lotniska do centrum Wiednia?

Jak działa komunikacja miejska w Wiedniu?

Cały wiedeński transport publiczny jest zintegrowany i obsługiwany przez jednego przewoźnika: Wiener Linien (pol. Wiedeńskie Linie Komunikacyjne). Po Wiedniu możemy podróżować metrem (U-Bahn), autobusem, tramwajem bądź kolejką podmiejską (S-Bahn).

W Wiedniu nie ma też stref biletowych - całe miasto jest jedną strefą nazwaną Kernzone. Wszystkie środki transportu są więc równorzędne i możemy je swobodnie łączyć w trakcie podróży.

Przystanków i stacji jest w mieście na tyle duże, że bez problemu zaplanujemy wygodne zwiedzanie Wiednia i jego atrakcji.

Bilety komunikacji miejskiej w Wiedniu - ceny i rodzaje

W Wiedniu dostępne są trzy rodzaje biletów komunikacji miejskiej. Są to:

  • Bilety jednorazowe pozwalające na jedną podróż z dowolną liczbą przesiadek.
  • Bilety czasowe umożliwiające podróżowanie bez ograniczeń przez określony czas (np. 24, 48 lub 72 godziny).
  • Karty turystyczne jakie Vienna City Card bądź EASY CityPass Vienna, które są rozszerzeniem biletów czasowych i oferują trochę dodatkowych bonusów, w tym zniżki do wybranych atrakcji i restauracji.

Bilety jednorazowe (Einzelfahrschein)

Bilety jednorazowe w Wiedniu kosztują 2,40 (10,34 zł) lub 1,20 (5,17 zł) w wersji ulgowej. Pozwalają one na przejazd z miejsca początkowego do miejsca końcowego z dowolną liczbą przesiadek w ciągu 80 minut. Jedyny warunek - nie możecie robić przerwy w trakcie swojej podróży.

Ciekawym rozwiązaniem jest bilet podwójny 2 Fahrten w cenie 4,80 (20,69 zł). Pozwala on na dwie podróże lub jedną podróż dla dwóch osób. Taki bilet można skasować z dwóch stron.

Bilety ulgowe i zniżki w Wiedniu

Dzieci poniżej 6. roku życia mogą podróżować za darmo. Dzieci w wieku 6-14 lat upoważnione są do 50% zniżki.

W niedzielę, święta oraz w czasie austriackich ferii dzieci poniżej 15. roku życia mogą podróżować bezpłatnie.

Ponadto, osoby od 65. roku życia w górę mogą zakupić ulgowy w cenie 1,50 (6,46 zł). W razie kontroli wystarczy okazać dowód tożsamości.

W przypadku zakupu bezpośrednio w automacie w tramwaju cena jest wyższa i wynosi 2,60 (11,21 zł).

Bilety czasowe

Bilety czasowe są idealną opcją dla turystów planujących często i aktywnie korzystać z komunikacji miejskiej. Są one ważne przez określony czas od momentu pierwszego użycia i umożliwiają podróżowanie bez limitów w granicach miasta.

Dostępne bilety czasowe w Wiedniu:

  • bilet 24-godzinny w cenie 8,00 (34,48 zł),
  • bilet 48-godzinny w cenie 14,10 (60,77 zł),
  • bilet 72 godzinny w cenie 17,10 (73,70 zł).

Dodatkowo dostępne są również bilety tygodniowe w cenie 17,10 (73,70 zł), ale powinniśmy wiedzieć, że w wersji podstawowej są one ważne od poniedziałku do poniedziałku do godziny 9:00! Istnieje również wersja elastyczna z dowolnymi datami początku i końca ważności, ale możemy nabyć ją wyłącznie online - na oficjalnej stronie lub aplikacji WienMobil.

Karta turystyczna Vienna City Card

Ostatnią opcją są karty turystyczne Vienna City Card. Są one de facto rozszerzeniem biletów czasowych o dodatkowe bonusy, takie jak zniżki do wybranych atrakcji. Przed ich zakupem warto jednak policzyć, czy faktycznie się nam one opłacą.

Od jakiegoś czasu dostępna jest również karta Vienna City Card w droższym wariancie TRANSFER, z którą możemy bez opłat skorzystać z droższych opcji dojazdowych z lotniska (więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Lotnisko Wiedeń - dojazd do centrum miasta).

Dostępne warianty karty turystycznej Vienna City Card w wersji podstawowej.

  • wersja 24-godzinna - 17,00 (73,27 zł),
  • wersja 48-godzinna - 25,00 (107,75 zł),
  • wersja 72-godzinna - 29,00 (124,99 zł),

Warto w tym miejscu wspomnieć, że z każdym posiadaczem karty Vienna City Card może podróżować jedno dziecko do 15. roku życia.

Dostępne warianty karty turystycznej Vienna City Card w wersji Transfer.

  • wersja 24-godzinna - 39,00 (168,09 zł),
  • wersja 48-godzinna - 47,00 (202,57 zł),
  • wersja 72-godzinna - 51,00 (219,81 zł),

W przypadku karty w wariancie Transfer, z każdym posiadaczek katy może podróżować dwójka dzieci do 15. roku życia.

W podobny sposób działa karta EASY CityPass Vienna, ale w naszych oczach jest ona mniej atrakcyjna.

Gdzie kupimy bilety komunikacji miejskiej w Wiedniu?

Bilety wiedeńskiej komunikacji miejskiej zakupimy w:

  • automatach na stacjach metra,
  • w wybranych kioskach ruchu,
  • w oficjalnej aplikacji WienMobil - z naszej perspektywy to najwygodniejsza opcja, ale warto wcześniej zapoznać się z interfejsem,
  • na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika,
  • w punktach informacji miejskiego przewoźnika - informacje o nich znajdziecie tutaj.

Biletów nie kupimy bezpośrednio w autobusie. Taka opcja dostępna jest tylko w wybranych tramwajach, gdzie za bilet jednorazowy zapłacimy 2,60 (11,21 zł), czyli nieco więcej niz normalnie.

Godziny kursowania transportu miejskiego w Wiedniu

  • metro w Wiedniu kursuje codziennie od godziny 5:00 do prawie północy,
  • w piątki, soboty i w noce poprzedzające austriackie święta narodowe metro kursuje przez całą dobę,
  • autobusy i tramwaje kursują krócej - najlepiej dokładnie sprawdzić godziny kursowania naszych połączeń;
  • autobusy nocne kursują od 0:30 do 5:00 regularnie co 30 minut.

Komunikacja miejska w Wiedniu - najważniejsze środki transportu

Metro

Najwygodniejszym środkiem transportu jest kolejka podziemno-nadziemna U-Bahn. W Wiedniu funkcjonuje w sumie aż 5 linii - U1, U2, U3, U4 i U6. W sumie cała sieć posiada 109 przystanków i ma długość niemal 90 km.

Część linii metra się przecina, co pozwala na wygodne przesiadki. Mapę wiedeńskiego metra pobierzecie z oficjalnej strony miejskiego przewoźnika.

Jak dojechać metrem do popularnych atrakcji Wiednia i innych ważnych miejsc?

Autobusy

Autobusy pozwalają na szybkie przemieszczanie się po różnych rejonach miasta, w tym po historycznej starówce. W sumie w Wiedniu działa ponad 130 linii.

Tramwaje

Kolejnym środkiem transportu w wiedeńskiej komunikacji miejskiej są tramwaje - w sumie w mieście kursuje 28 linii tramwajowych. Z perspektywy turysty najciekawsza wydaje się być linia numer 1 objeżdżająca stare miasto i przejeżdżającą tuż obok ratusza.

Kolejka podmiejska S-Bahn

Kolejka podmiejska raczej nie przydaje się do odkrywania Wiednia, choć czasem może być wygodnym środkiem transportu z dalszych rejonów miasta do centrum, jeśli znaleźliśmy tańszy nocleg poza centralnym obszarem.

Wyjeżdżając poza strefę miasta, musimy dokupić suplement do biletu. Kolejką S-Bahn dojedziemy na lotnisko, ale musimy kupić specjalny bilet.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama