Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Wiedniu - bilety, metro, środki transportu.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2023

Austria znana jest z usług publicznych wysokiej klasy. Nie inaczej jest w stolicy, gdzie komunikacja miejska działa bardzo dobrze i pozwala na przemieszczanie się w rozsądnych (jak na ten drogi kraj) cenach.

Z naszego przewodnika dowiecie się:

 • jak działa komunikacja miejska w Wiedniu,
 • jakie są godziny kursowania metra i autobusów.
 • ile kosztują bilety komunikacji miejskiej i gdzie je kupić,
 • czym jest karta turystyczna Vienna City Card.

Dojazd z i na lotnisko w Wiedniu

Wiedeńskie lotnisko położone jest poza granicami miasta i w środkach transportu łączących je z centrum obowiązuje inne taryfy niż w komunikacji miejskiej. Więcej o różnych opcjach dojazdowych przeczytacie w naszym artykule Jak dojechać z lotniska do centrum Wiednia?

Jak działa komunikacja miejska w Wiedniu?

Cały wiedeński transport publiczny jest zintegrowany i obsługiwany przez jednego przewoźnika: Wiener Linien (pol. Wiedeńskie Linie Komunikacyjne). Po Wiedniu możemy podróżować metrem (U-Bahn), autobusem, tramwajem bądź kolejką podmiejską (S-Bahn).

W Wiedniu nie ma też stref biletowych - całe miasto jest jedną strefą. Wszystkie środki transportu są więc równorzędne i możemy je swobodnie łączyć w trakcie podróży.

Przystanków i stacji jest w mieście na tyle duże, że bez problemu zaplanujemy wygodne zwiedzanie Wiednia i jego atrakcji.

Bilety komunikacji miejskiej w Wiedniu

W Wiedniu dostępne są trzy rodzaje biletów komunikacji miejskiej. Są to:

 • bilety jednorazowe pozwalające na jedną podróż z dowolną liczbą przesiadek;
 • bilety czasowe umożliwiające podróżowanie bez ograniczeń przez określony czas;
 • karty turystyczne Vienna City Card, które są rozszerzeniem biletów czasowych i oferują trochę dodatkowych bonusów jak zniżki do atrakcji.

Bilety jednorazowe (Einzelfahrschein)

Bilety jednorazowe w Wiedniu kosztują 2,40 (11,21 zł) lub 1,20 (5,61 zł) w wersji ulgowej. Pozwalają one na przejazd z miejsca początkowego do miejsca końcowego z dowolną liczbą przesiadek i bez limitu czasowego.

Bilety ulgowe w Wiedniu

Dzieci poniżej 6. roku życia mogą podróżować za darmo. Dzieci w wieku 6-14 lat upoważnione są do 50% zniżki.

W niedzielę, święta oraz w czasie austriackich ferii dzieci poniżej 15. roku życia mogą podróżować bezpłatnie.

Bilety czasowe

Bilety czasowe są idealną opcją dla turystów planujących często i aktywnie korzystać z komunikacji miejskiej. Są one ważne przez określony czas od momentu pierwszego użycia i umożliwiają podróżowanie bez limitów w granicach miasta.

Dostępne bilety czasowe w Wiedniu:

 • bilet 24-godzinny w cenie 8,00 (37,37 zł),
 • bilet 48-godzinny w cenie 14,10 (65,86 zł),
 • bilet 72 godzinny w cenie 17,10 (79,87 zł),

Dodatkowo dostępne są również bilety tygodniowe w cenie 17,10 (79,87 zł), ale powinniśmy wiedzieć, że w wersji podstawowej są one ważne od poniedziałku do poniedziałku do godziny 9:00! Istnieje również wersja elastyczna z dowolnymi datami początku i końca ważności, ale możemy nabyć ją wyłącznie online - na oficjalnej stronie lub aplikacji WienMobil.

Karta turystyczna Vienna City Card

Ostatnią opcją są karty turystyczne Vienna City Card. Są one de facto rozszerzeniem biletów czasowych o dodatkowe bonusy jak zniżki do wybranych atrakcji. Przed ich zakupem warto jednak policzyć, czy faktycznie się nam one opłacą.

Od jakiegoś czasu dostępna jest również karta Vienna City Card w droższym wariancie *TRANSFER, z którą możemy bez opłat skorzystać z droższych opcji dojazdowych z lotniska (więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Lotnisko Wiedeń - dojazd do centrum miasta).

Dostępne warianty karty turystycznej Vienna City Card w wersji podstawowej.

 • wersja 24-godzinna - 17,00 (79,41 zł),
 • wersja 48-godzinna - 25,00 (116,77 zł),
 • wersja 72-godzinna - 29,00 (135,46 zł),

Dostępne warianty karty turystycznej Vienna City Card w wersji Transfer.

 • wersja 24-godzinna - 34,00 (158,81 zł),
 • wersja 48-godzinna - 42,00 (196,18 zł),
 • wersja 72-godzinna - 46,00 (214,86 zł),

Warto w tym miejscu wspomnieć, że z każdym posiadaczem karty Vienna City Card może podróżować jedno dziecko do 15. roku życia.

Gdzie kupimy bilety komunikacji miejskiej w Wiedniu?

Bilety wiedeńskiej komunikacji miejskiej zakupimy w:

Biletów nie kupimy bezpośrednio w autobusie. Taka opcja dostępna jest tylko w tramwajach, gdzie za bilet jednorazowy zapłacimy 2,60 (12,14 zł), czyli nieco więcej niz normalnie.

Godziny kursowania transportu miejskiego w Wiedniu

 • metro w Wiedniu kursuje codziennie od godziny 5:00 do prawie północy,
 • w piątki, soboty i w noce poprzedzające austriackie święta narodowe metro kursuje przez całą dobę,
 • autobusy i tramwaje kursują krócej - najlepiej dokładnie sprawdzić godziny kursowania naszych połączeń;
 • autobusy nocne kursują od 0:30 do 5:00 regularnie co 30 minut.

Komunikacja miejska w Wiedniu - najważniejsze środki transportu

Metro

Najwygodniejszym środkiem transportu jest kolejka podziemno-nadziemna U-Bahn. W Wiedniu funkcjonuje w sumie aż 5 linii - U1, U2, U3, U4 i U6. W sumie cała sieć posiada 109 przystanków i ma długość niemal 90 km.

Część linii metra się przecina, co pozwala na wygodne przesiadki. Mapę wiedeńskiego metra pobierzecie z oficjalnej strony miejskiego przewoźnika.

Autobusy

Autobusy pozwalają na szybkie przemieszczanie się po różnych rejonach miasta, w tym po historycznej starówce. W sumie w Wiedniu działa ponad 130 linii.

Tramwaje

Kolejnym środkiem transportu w wiedeńskiej komunikacji miejskiej są tramwaje - w sumie w mieście kursuje 28 linii tramwajowych. Z perspektywy turysty najciekawsza wydaje się być linia numer 1 objeżdżająca stare miasto i przejeżdżającą tuż obok ratusza.

Kolejka podmiejska S-Bahn

Kolejka podmiejska raczej nie przydaje się do odkrywania Wiednia, choć czasem może być wygodnym środkiem transportu z dalszych rejonów miasta do centrum, jeśli znaleźliśmy tańszy nocleg poza centralnym obszarem.

Kolejką S-Bahn dojedziemy na lotnisko, ale musimy kupić specjalny bilet.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama