Podróże po Europie

Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu

Położony dość daleko od centrum Cmentarz św. Marka (Biedermeierfriedhof St.Marx) nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów. Tymczasem to właśnie na tej nekropolii spoczął jeden z największych kompozytorów wszechczasów.

Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu

Geniusz umiera

Okoliczności śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta do dziś nie zostały wyjaśnione. Mimo opublikowania kilku rozpraw naukowych na temat przyczyn zgonu kompozytora nadal nie poznaliśmy pełni prawdy. Z całą pewnością wiemy, że Mozart był człowiekiem chorowitym, a styl życia jakie prowadził mógł znacząco odbić się na jego wątłym zdrowiu. Relacje najbliższych jakie przetrwały do naszych czasów raczej zaciemniają sprawę niż rzucają na nią światło. Na przestrzeni lat pojawiły się teorie o: zatruciu antymonem, wylewie krwi do mózgu, śmierci z powodu upuszczeniu krwi, zakażeniu paciorkowcem, a nawet… otruciu mistrza. Jakby jednak nie było jednego możemy być pewni: Mozart zmarł w Wiedniu 5 grudnia 1791 roku.

Cmentarz św. Marka w Wiedniu
Cmentarz św. Marka w Wiedniu

Cmentarz św. Marka

Ostatnim miejscem spoczynku stał się wiedeński Biedermeierfriedhof St.Marx. Przez wiele lat utrzymywano, że z powodu problemów finansowych Mozarta pochowano go w zbiorowej mogile. Teza ta nie wytrzymuje konfrontacji z faktami - w ówczesnej Austrii obowiązywało dość restrykcyjne prawo (tzw. reformy józefińskie), które drobiazgowo określało jak należy przeprowadzać pogrzeby. W przypadku zmarłych spoza kręgów arystokratycznych ograniczano się do niewielkich mogił z drewnianym krzyżem. Tak więc kiedy świat znowu przypomniał sobie o Mozarcie, ustalenie w której z mogił spoczywa kompozytor nie było już możliwe.

Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu

Dalsze dzieje

Jeszcze na początku XIX wieku z prawdopodobnego grobu muzyka wyjęto czaszkę. Badania przeprowadzone współcześnie potwierdzają, że mogła ona należeć do genialnego kompozytora.

W 1859 roku na cmentarzu św. Marka wybudowano pomnik upamiętniający Mozarta. Jednak już w 1891 roku monument został przeniesiony na bardziej reprezentacyjny Cmentarz Centralny (Wiener Zentralfriedhof). Decyzja ta wzbudza kontrowersje bo przecież ciało artysty pozostało na dawnym miejscu spoczynku.

Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu

Cmentarz św. Marka i grób Mozarta (Biedermeierfriedhof St.Marx) - informacje praktyczne

(Leberstraße 6-8)

Do nekropolii najlepiej dojechać metrem i wysiąść na stacji Zippererstraße. Następnie powinniśmy przejść pod torami kolejowymi i udać się na północ ulicą Leberstraße. Po kilkuset metrach dojdziemy do wejścia na cmentarz.

Poza metrem dojedziemy tu jeszcze tramwajem 71 (przystanek Litfaßstraße), autobusem 74A (przystanek Grasbergergasse) lub koleją miejską (stacja Vienna Bio Center St.Marx).

Odnalezienie grobu Mozarta nie powinno nastręczać problemów. Po przejściu przez bramę idziemy główną aleją pod górę. Po około 100 metrach po lewej stronie zobaczymy kawałek pustej przestrzeni i odnowiony nagrobek w postaci pękniętej kolumny i lamentującego putta. W ten właśnie sposób oznaczono część cmentarza na jakim spoczął kompozytor (dokładne usytuowanie mogiły nie jest znane).

Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu
Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu

Wstęp na cmentarz jest bezpłatny. Nekropolia otwarta jest w sezonie (od kwietnia do września): od 06:30 do 20, poza sezonem od 6:30 do 18:30. Zarządcy cmentarza zaznaczają jednak, że może on zostać zamknięty pół godziny przed określonym czasem. [aktualizacja lipiec 2018]

Reklama