Podróże po Europie

Jak dojechać z lotniska w Wiedniu do centrum miasta?

Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2024

Dojazd z wiedeńskiego lotniska do centrum nie powinien sprawić nikomu większych kłopotów. To leżące około 18 km na południowy-wschód od centrum miasta lotnisko obsługuje rocznie prawie 30 milionów pasażerów i zalicza się do największych portów lotniczych w Europie. Od jakiegoś czasu korzysta z niego również spora grupa Polaków planujących zwiedzanie Wiednia, ponieważ oprócz regularnych przewoźników lądują na nim także budżetowe linie lotnicze.

W naszym przewodniku w sposób praktyczny odpowiedzieliśmy na pytanie jak dojechać z lotniska w Wiedniu do centrum miasta i opisaliśmy najpopularniejsze opcje transportu.

Jak dojechać z lotniska do centrum Wiednia?

Istnieje kilka różnych opcji transportu z lotniska w Wiedniu do centrum. W przypadku połączeń kolejowych najczęściej dojedziemy do stacji Wien Mitte, która oddalona jest o zaledwie kwadrans pieszo od słynnej katedry w Wiedniu i stanowi ważny węzeł przesiadkowy na inne środki transportu publicznego, takie jak metro czy kolej podmiejska. Alternatywą jest autobus lotniskowy.

Poniżej opisaliśmy najważniejsze opcje dojazdu do centrum Wiednia z lotniska, zaczynając od najtańszej.

Kolej miejska linii S7

Do najwygodniejszych, a przy okazji budżetowych opcji dojazdu do centrum należy szybka kolej miejska (S-Bahn) linii S7. Dowiezie nas ona do jednej z dwóch stacji położonych w centrum Wiednia - wspomnianej już Wien Mitte lub leżącej nieco dalej Wien Praterstern. W obu przypadkach po dojechaniu na miejsce będziemy mogli przesiąść się w metro.

Dojazd z lotniska do centrum Wiednia kolejką linii S7 - informacje praktyczne

Czas przejazdu do stacji Wien Mitte to około 25 minut. Kolejka kursuje z lotniska co około 30 minut - od mniej więcej 05:00 rano do godzin późnowieczornych.

Bilet kosztuje 4,40 (18,96 zł). W jego skład wchodzą dwie taryfy - 2€ za przejazd z lotniska do granic miasta oraz 2,40€ za przejazd w mieście (2,40€ to standardowa cena biletu pojedynczego w komunikacji miejskiej w Wiedniu). Dostępne są także około połowę tańsze bilety dla dzieci w wieku 6-14 lat. Najmłodsi poniżej 6. roku życia podróżują za darmo.

Bilety zakupimy w kasie austriackiego przewoźnika kolejowego ÖBB, w ich automatach, online na na stronie przewoźnika lub w oficjalnej aplikacji.

Wskazówka praktyczna: Jeśli nabyliśmy kartę turystyczną Vienna City Card lub inny bilet wielodniowy na wiedeński transport publiczny, nie musimy płacić pełnej taryfy na transport z lotniska do centrum - wystarczy zakupić bilet na przejazd z lotniska do granic miasta za 2€.

Pociąg Railjet ÖBB

Pociągi Railjet ÖBB są obsługiwane przez narodowego austriackiego przewoźnika kolejowego i kosztują tyle samo co kolejka S-Bahn. W tym przypadku naszą stacją docelową będzie jednak wiedeński dworzec główny (Wien Hauptbahnhof) lub dworzec Wien Meidling.

W przypadku pociągu Railjet ÖBB obowiązują te same zasady odnośnie biletów co w kolejce S7. Opłata za przejazd wynosi 4,40 (18,96 zł), a jeśli kupujemy kartę turystyczną Vienna City Card to dokupujemy tylko bilet na przejazd z lotniska do granic miasta za 2€.

Pociągi kursują co około 30 minut, ale nieco krócej niż w przypadku kolejki S7. Aktualne rozkłady jazdy znajdziecie na oficjalnej stronie firmy ÖBB.

Autobusy Vienna Airport Lines

Ostatnią alternatywą na przejazd z lotniska do centrum Wiednia są autobusy firmy Vienna Airport Lines. Firma ta obsługuje trzy linie:

  • linia VAL 1 jeździ na trasie dworzec zachodni (Wien Westbahnhof) - dworzec główny Wien Hauptbahnhof - lotnisko (czas przejazdu całej relacji to około 40 minut).
  • linia VAL 2 kursuje z lotniska na położony w samym sercu miasta plac Morzinplatz, skąd pieszo dojdziemy do katedry w zaledwie 7 minut (czas przejazdu to nieco ponad 20 minut);
  • linia VAL 3 kursuje wzdłuż i po przeciwnej stronie Dunaju od centrum.

Autobusy są jednak dwukrotnie droższe od kolejki podmiejskiej czy pociągów ÖBB, więc warto wybrać je wyłącznie wtedy, gdy ich przystanki znajdują się blisko naszego miejsca docelowego.

Dojazd z lotniska do centrum Wiednia autobusem Vienna Airport Lines - informacje praktyczne

Koszt biletu normalnego to 10,50 (45,25 zł) (lub 17,50 (75,42 zł) przy zakupie od razu w dwie strony). Za dzieci w wieku 6-14 lat opłata wynosi 6,00 (25,86 zł) lub 10,00 (43,10 zł), a najmłodsi poniżej 6. roku życia za darmo.

Bilety możemy zakupić w automatach na lotnisku, u kierowcy lub online na oficjalnej stronie.

Szczegółowe rozkłady sprawdzimy na oficjalnej stronie oficjalnej stronie.

Posiadacze karty Vienna City Card Transfer mogą skorzystać z autobusów Vienna Airport Lines za darmo, a osoby z kartą Vienna City Card mają prawo do niewielkiej zniżki w wysokości 1 Euro.

Pociąg lotniskowy City Airport Train (CAT)

Znacznie droższą opcją jest bezpośredni pociąg lotniskowy City Airport Train, który dojeżdża do stacji Wien Mitte bez zatrzymywania się na żadnych stacjach pośrednich. Niektórym zależy jednak na czasie, a City Airport Train pokonuje tę trasę w zaledwie 16 minut. Co ciekawe - w przypadku niektórych lotów możliwy jest check-in bezpośrednio na stacji Wien Mitte, ale jak sprawdzaliśmy tę opcję dla LOT-u, to w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu nie była dostępna.

Dojazd z lotniska do centrum Wiednia pociągiem City Airport Train - informacje praktyczne

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych opcji pociągi CAT kursują co około 30 minut. Czas przejazdu to zaledwie 16 minut.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 14,90 (64,22 zł) lub 24,90 (107,32 zł) przy zakupie od razu w dwie strony. W przypadku zakupu biletu w jedną stronę cena wynosi 9,90 (42,67 zł). Dzieci do 14. roku życia podróżują za darmo.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie pociągu CAT.

Wskazówka praktyczna: Jeśli zależy Wam na skorzystaniu z pociągu CAT i planujecie dalsze poruszanie się wiedeńskim transportem publicznym, warto sprawdzić ofertę oficjalnej karty turystycznej Vienna City Card Transfer - w jej cenę wliczony jest przejazd pociągiem lotniskowym City Airport Train.

Port lotniczy Wiedeń - podstawowe informacje

Najważniejsze dane lotniska Wiedeń:

  • pełna nazwa po niemiecku: Flughafen Wien lub Flughafen Wien-Schwechat,
  • pełna nazwa po angielsku: Vienna International Airport,
  • Kod IATA - VIE,
  • liczba terminali - 4 (T1, T1A, T2 oraz T3),
  • Adres: 1300 Schwechat, Austria.

Lotnisko położone jest niedaleko miasta Schwechat.

Terminale T1, T2 i T3 stanowią jeden połączony kompleks. Terminal T1A stanowi oddzielny budynek.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama