Pałac Schönbrunn w Wiedniu - historia, ciekawostki i zwiedzanie

To jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezydencji koronowanych głów Europy. Jest dla Wiednia tym, czym pałac w Wersalu dla Paryża. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rokrocznie przyciąga zwiedzających zafascynowanych historią, architekturą i sztuką.

!Pałac Schönbrunn w Wiedniu
Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Niedaleko Pałacu Schönbrunn znajduje się wiedeński ogród zoologiczny.

Schönbrunn czyli piękna studnia

Początki tej wielkiej rezydencji przypadają na XVI wiek i związane są z osobą cesarza Maksymiliana II. Ów władca przeznaczył tereny zalewowe rzeki Wiedenki na obszary łowieckie dla siebie i swojego dworu. Odnaleziono wówczas studnię artezyjską i to właśnie od niej pochodzi obecna nazwa pałacu. W XVII wieku przebywała tu Eleonora Gonzaga, wdowa po cesarzu Ferdynandzie II. Lubiła polowania więc dla własnej wygody wybudowała tu niewielki pałac, został on jednak poważnie uszkodzony podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku. Plany stworzenia w tym miejscu godnej Habsburgów rezydencji powziął cesarz Leopold I, zlecając je Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Architekt zaprojektował rezydencję tak olbrzymią, że okazała się przerastać możliwości cesarskiego skarbca. Dlatego też pod koniec XVII wieku von Erlach stworzył nowy, mniej widowiskowy projekt. Jednak i to założenie nie doczekało się pełnej realizacji z powodu uwikłania Austrii w wojnę o sukcesję hiszpańską. Pałac ukończono za rządów Józefa I ale efekt był daleki od pierwotnych zamierzeń.

Pałac Marii Teresy

Następca Józefa I, Karol Habsburg nie interesował się budowlą. Dopiero jego córka Maria Teresa (otrzymała posiadłość w prezencie ślubnym) doprowadziła do ziszczenia się planów von Erlacha i zmieniła Schönbrunn w godną siebie rezydencję. W tym celu zleciła swemu nadwornemu architektowi Nicolo Pacassiemu wykonanie projektu przebudowy gmachu. Powstała rokokowa rezydencja, która stała się ośrodkiem życia dla całego dworu.

Tutaj Maria Teresa i kanclerz Kaunitz snuli plany wojen i przymierzy, tutaj też rodziły się kolejne dzieci cesarzowej (urodziła ich szesnaścioro!).

Po śmierci władczyni Schönbrunn opustoszał. Na początku XIX wieku pałac został zajęty przez Napoleona, który w 1809 roku podpisał tu traktat kończący wojny z V koalicją. Po upadku cesarza Francuzów, podczas kongresu wiedeńskiego, pałac był miejscem wielu bali. Ponoć było ich tak dużo, że ten zjazd polityków nazywano "tańczącym kongresem". Nieużywaną przez lata rezydencję trzeba było jednak przygotować do tej rangi uroczystości. W tym celu rozpoczęto restaurację posiadłości. Prace kontynuowano w latach 1817-1819 usuwając rokokowe elementy z fasady. Nadało to posiadłości klasycystycznego charakteru. W 1832 roku w pałacu zmarł jedyny legalny syn Napoleona - Franciszek książę Reichstadt zwany "orlątkiem".

Spacer po kompleksie Pałacu Schönbrunn w Wiedniu

Franciszek Józef i Sissi

W 1830 roku w Schönbrunn rodzi się przyszły władca Austro-Węgier Franciszek Józef. W 1853 roku władca miał pojąć za żonę Helenę Wittelsbach, tyle że… zakochał się w jej siostrze Elżbiecie. Franciszek wbrew woli matki postawił na swoim i to Elżbieta została jego żoną. Małżeństwo nie było szczęśliwe - cesarzowa źle czuła się na dworze, cierpiała z powodu apodyktycznych zachowań teściowej i rodzinnych tragedii (przeżyła śmierć córki i samobójstwo syna). Wprawdzie Franciszek Józef kochał Sissi (w ten sposób pieszczotliwie nazywał swoją żonę), ale nie umiał swych uczuć okazać. Bez reszty pochłonięty obowiązkami spędzał w Schönbrunn wiele czasu, w przeciwieństwie do żony, która gdy tylko mogła opuszczała Wiedeń. Pałac był miejscem narodzin ale też śmierci popularnego cesarza. Władca zmarł 21 listopada 1916 roku. Jego następca, błogosławiony kościoła katolickiego Karol I Habsburg, nie zdołał uratować walącej się w gruzy monarchii. Zagrożony przez republikańskie władze opuścił Schönbrunn i mimo prób odzyskania swej pozycji zmuszony został do emigracji na Maderę, gdzie zmarł. Pałac przeszedł na własność państwa.

Wiek XX

Schönbrunn pełnił różne funkcje publiczne (mieścił szpital psychiatryczny), ale bardzo szybko otwarto tu pierwsze muzeum. Pałac został dość poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Bombardowano pałacową Glorietę, gdzie naziści ulokowali artylerię przeciwlotniczą. Zniszczeniu uległy też niektóre z pomieszczeń pałacowych. Zajęta przez Armię Czerwoną posiadłość szczęśliwie uniknęła grabieży i aktów wandalizmu. Po upadku III Rzeszy Schönbrunn zajęli Brytyjczycy, którzy zabezpieczyli zniszczone komnaty i podjęli pierwsze kroki prowadzące do ich odbudowy. Państwo austriackie po odzyskaniu rezydencji zmieniło ją w muzeum, ale czasem wykorzystywało w wyjątkowych okolicznościach. Tak było na przykład w 1961 roku kiedy to właśnie w dawnej rezydencji cesarzy zorganizowano spotkanie Johna F. Kennedy'ego i Nikity Chruszczowa. W 1996 budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Dziś przez dawne cesarski podwoje przetacza się prawie 2,5 miliona zwiedzających rocznie!

!Fragment ogrodów kompleksu Pałacu Schönbrunn w Wiedniu
Fragment ogrodów kompleksu Pałacu Schönbrunn w Wiedniu

Najciekawsze komnaty

Do najważniejszych i najciekawszych pomieszczeń pałacu Schönbrunn należą:

 • Wielka Galeria - Ma 40 metrów długości i łączy dwa pałacowe skrzydła. To tutaj odbywały się bale podczas kongresu wiedeńskiego. Pomieszczenie zdobią freski Gregoria Guglielmiego. Galeria posiadała ukrytą klatkę schodową, którą Maria Teresa przechodziła do gabinetu swojego kanclerza.

 • Salon lustrzany - Służył Marii Teresie do prywatnych audiencji. Według niektórych źródeł to właśnie tutaj młody Mozart miał koncertować, w obecności cesarzowej.

 • Pokój milionowy - Dawny gabinet cesarzowej, którego ściany wyłożono drewnem sprowadzonym z Afryki oraz azjatyckimi miniaturami. Nazwa pochodzi od niebotycznych sum jakie Maria Teresa wydała na jego ozdoby.

 • Pokoje Franciszka Józefa i Sissi - Gabinety, sypialnia i prywatne apartamenty cesarskiej pary zwiedza się, poznając historię życia tego nieszczęśliwego małżeństwa. Uwagę zwraca manekin z włosami imitującymi fryzurę Sissi. Włosy cesarzowej sięgały do samej ziemi, a ułożenie uczesania zajmowało wykwalifikowanej fryzjerce wiele czasu.

Ogród, Glorieta i Muzeum Powozów

W lewym skrzydle rezydencji możemy zobaczyć Muzeum Powozów, gdzie pośród wielu dawnych pojazdów uderza przepychem karoca cesarza Karola.

Poza pałacem zwiedzać można też cesarskie ogrody. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się labirynt z żywopłotu. Wprawdzie został on wycięty pod koniec XIX wieku (ponieważ był miejscem miłosnych uciech mieszkańców pałacu), ale zachowane plany pozwoliły odtworzyć go pod koniec następnego stulecia. 
Swoistym symbolem Schönbrunn stała się też Glorieta (czyli budowla z pawilonem, z arkadami i kolumnami po bokach), która wzniesiona została przez cesarzową Marię Teresę z łacińską inskrypcją wyrażającą imperialne marzenia pary cesarskiej.

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że na Gloriecie znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać z góry cały kompleks parkowo-pałacowy.

!Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu
Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu

Zwiedzanie pałacu Schönbrunn - informacje praktyczne

Dojazd do pałacu nie powinien nam sprawić problemu. Wystarczyć wsiąść w metro U4 i wysiąść na stacji Schönbrunn. Pałac znajduje się w pobliżu.

Ceny biletów wstępu [aktualizacja kwiecień 2018]

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa biletów. Zostały one podzielone na trasy. Mamy więc do wyboru:

 • Imperial Tour – zwiedzający oglądają apartamenty z czasów Franciszka Józefa - 14,20€
 • Grand Tour – poza powyższym oglądamy też sale z czasów Marii Teresy - 17,50€
 • Sisi Ticket – bilet łączony na kilka atrakcji umożliwia wejście do: Schönbrunn, Hofburga, Muzeum Powozów, Muzeum Sisi i Zbiorów Sreber w Hofburgu - 29,90€
 • Classic Pass – bilet łączy zwiedzanie pałacu oraz umożliwia wejście do ogrodu, Labiryntu, Oranżerii i Gloriety - 24,00€.

Osobno biletowane atrakcje Schönbrunn to:

 • Ogród - 3,80€,
 • Oranżeria - 3,80€,
 • Labirynt - 5,50€,
 • Glorieta - 3,80€.

Pałac jest wyposażony w audio-przewodniki, które są dostępne również w języku polskim! Co więcej aby nie czekać w kolejce na otrzymanie tego urządzenia możemy ściągnąć ze strony pliki dźwiękowe i odsłuchać je z własnego telefonu - LINK.

!Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn
Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn

Reklama