Wiedeń - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

„Cesarski Wiedeń” to w oczach wielu polskich turystów symbol luksusu, dobrego smaku i splendoru. Według raportu serwisu Mercer poziom życia w stolicy Austrii jest najwyższy na świecie. Jeśli dodać do tego liczne zabytki to nie powinna dziwić olbrzymia liczba turystów, którzy co roku odwiedzają Wiedeń. Od kiedy miasto zyskało tanie połączenia autokarowe z naszym krajem wzrosła też liczba Polaków podróżujących do stolicy Austrii.

Wybierasz się do Wiednia?

Wiedeń

Gdzie spać w Wiedniu?

Zobacz nasz przewodnik oraz sprawdź garść praktycznych informacji i przykładowe hotele po dzielnicach Wiedniu. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Austrii.

Krótka historia miasta

Historycy wywodzą Wiedeń od celtyckiej osady, jaka miała znajdować się na tym obszarze w V wieku przed naszą erą. Po podbojach rzymskich założono tutaj obóz wojskowy Vindobona, w którym w roku 180 zmarł cesarz Marek Aureliusz. Fabularyzowana (i powiedzmy sobie szczerze zmyślona) wersja tych wydarzeń stała się punktem wyjścia w słynnym filmie „Gladiator” Ridleya Scotta. Obóz został zniszczony przez Germanów i przez kolejne lata tereny te znajdowały się pod panowaniem barbarzyńców. Po bitwie nad rzeką Lech w 955 roku wojska cesarza Ottona I wyparły stąd Węgrów, a ofiarowane rodowi Babenbergów miasto zaczęło się szybko rozwijać.

Już w XII wieku swoją siedzibę przeniósł do Wiednia książę Austrii Henryk Jasomirgott. Potwierdzeniem dobrej kondycji miasta było uzyskanie przezeń praw miejskich. Miasto przeszło pod panowanie Habsburgów (choć rządzili nim też Przemyślidzi i Węgrzy) i rozkwitło pod panowaniem księcia Rudolfa IV Założyciela. Przebudowano wtedy kościół św. Szczepana (obecną katedrę) i założono uniwersytet. W 1515 roku w mieście spotkali się król Polski Zygmunt Stary, król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk oraz cesarz Maksymilian Habsburg. Wiek XVII jest dla miasta czasem upadku – wojny z Turcją i zarazy znacznie ograniczyły populację i znaczenie stolicy Austrii. Z kolei wiek XVIII nazywany jest „złotym wiekiem Wiednia” - rozwój handlu, przemysłu, budownictwa sprawia, że miasto wyrasta na prawdziwą metropolię. Nie zmieniły tego ani walki podczas wiosny ludów, ani klęski Austro-Węgier w kolejnych wojnach. Po upadku monarchii Wiedeń zyskał status stolicy republiki austriackiej, a po tzw. anschlussie Austrii miasto weszło w skład III Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej, po początkowym okresie podziału przez aliantów, stał się stolicą Austrii.

Jak zwiedzać Wiedeń?

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Wiednia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mnogość zabytków, kościołów, muzeów czy galerii sprawia, że nawet tydzień spędzony w stolicy Austrii może okazać nie wystarczający do zobaczenia wszystkiego co nas interesuje.

Poruszanie się po Wiedniu

Jeśli zwiedzamy Wiedeń przez kilka dni z całą pewnością pomocne okaże się tutejsze metro. Posiada ono pięć linii (szósta w budowie) i wiele przystanków. Dodatkowo miasto posiada 29 linii tramwajowych i 127 autobusowych. Obowiązują na nie te same bilety (cena biletu jednorazowego 2,20€, bilet dobowy 7,60€). [aktualizacja 2017]

Zwiedzanie Wiednia

Śródmieście

To historyczne centrum miasta – na jego terenie znajduje się wiele słynnych zabytków Wiednia znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chyba najbardziej charakterystycznym i najczęściej fotografowanym punktem tej dzielnicy jest gotycka katedra świętego Szczepana. Turyści odwiedzają też romański kościół św. Ruprechta, barokowy kościół św. Piotra oraz ewangelicki Stadtkirche lub synagogę miejską (Stadttempel).

!Widok z wieży Katedry w Wiedniu
Widok z wieży Katedry w Wiedniu

Sprawdź też: Katedra św. Szczepana w Wiedniu - historia i informacje praktyczne.

Z charakterystycznych punktów wiedeńskiego śródmieścia wymienić trzeba też tzw. kolumnę morową wzniesioną z polecenia cesarza Leopolda po ustaniu wielkiej zarazy z 1679 roku. Oznacza ona miejsce gdzie naprędce grzebano zmarłych. Warto też odwiedzić Albertinę czyli galerię gromadzącą grafiki i rysunki, ufundowaną księcia Alberta oraz Muzeum Historii Naturalnej. Po przeciwnej stronie tego ostatniego zlokalizowano Kunsthistorisches Museum czyli Muzeum Historii Sztuki. Jego zbiory należą do największych na świecie.

Hofburg i okolice

Wrażenie robi też pałac Hofburg (łączący kilka stylów m.in. barok i klasycyzm), mieszczący rezydencję prezydenta Austrii, muzeum oraz Austriacką Bibliotekę Narodową. Równie imponująco prezentuje się Rathausplatz, którego pierzeje wyznaczają: neogotycki ratusz (Wiener Rathaus), dziewiętnastowieczny budynek parlamentu Austrii, Uniwersytet Wiedeński oraz działający od XVIII wieku Teatr Zamkowy (Burgtheater).

Wrażenie robi też pałac Hofburg (łączący kilka stylów m.in. barok i klasycyzm), który mieści rezydencję prezydenta Austrii, muzea oraz Austriacką Bibliotekę Narodową. Co ciekawe zabytkowa biblioteka została udostępniona do zwiedzania (Österreichische Nationalbibliothek, Josefsplatz 1; godziny otwarcia uzależnione są od miesiąca, można je sprawdzić na oficjalnej stronie placówki: link).

W pałacu obejrzymy skarbiec cesarski (Kaiserliche Schatzkammer Wien, Schweizerhof; wstępy płatne codziennie oprócz wtorków od 9 do 17:30), a kilkaset metrów dalej słynną Kryptę Kapucyńską (Kaisergruft, Tegetthoffstraße 2; czynna codziennie od 10 do 18, w czwartki od godziny 9 [aktualizacja sierpień 2018]) gdzie spoczywają przedstawiciele rodu Habsburgów. Wewnątrz znajduje się ponad 140 sarkofagów (będących często prawdziwymi dziełami sztuki), pierwszym władcą którego ciało tu złożono był Maciej Habsburg. Krypta jest nadal używana, ostatni pochówek odbył się w 2011 roku. Zachowano obowiązujący od dawna rytuał pogrzebowy: kondukt zatrzymuje się u bram, a trumna zostaje wniesiona do środka dopiero kiedy mistrz ceremonii porzuca długą cesarską tytulaturę na trzykrotne wezwanie zakonnika. W trumnach Krypty Kapucyńskiej spoczywają jedynie ciała Haburgów, serca złożone są w specjalnych urnach w kaplicy loretańskiej Kościoła Augustianów (Augustinerstraße 3, wstęp do kaplicy płatny: 2,50€ [aktualizacja sierpień 2018]), a wnętrzności w Krypcie Książęcej wiedeńskiej katedry (Zobacz też nasz artykuł: Katedra św. Szczepana w Wiedniu - historia i informacje praktyczne).

Warto przejść się również po Michaelerplatz, w centrum którego wyeksponowano fundamenty z czasów rzymskich. Wysoka wieża kościelna widoczna na placu, należy do Michaelskirche - świątyni łączącej gotycką architekturę z przepięknie rzeźbionym barokowym prezbiterium.

Hofburg słynie również z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy (Spanische Hofreitschule ; Michaelerplatz 1). Jest to jeden z najstarszych na świecie ośrodków kultywujących tradycje jeździeckie. Powstał w XVI wieku jako szkoła jeździecka dla szlachetnie urodzonych. Powiązany był ze stadniną rodziny cesarskiej gdzie wyhodowano słynne konie lipicańskie o siwej maści. Dziś hołdując tym tradycjom (placówka znajduje się na Liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO) organizuje się specjalne pokazy jeździeckie, które oglądać mogą turyści (zwiedzający są wpuszczani także na codzienne ćwiczenia koni). Z racji tego, że pokazy odbywają się o różnych porach najlepiej zarezerwować wejściówki na oficjalnej stronie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy: link.

Od południowego-wschodu do Hofburga przylega Nowy Zamek (Neu Burg, Heldenplatz), wybudowany w XIX wieku z rozkazu Franciszka Józefa. Dziś mieści się tam kilka placówek muzealnych m. in. Muzeum Papirusów czy Muzeum Etnograficzne (Weltmuseum; wstęp codziennie od 10 do 18 oprócz środy [aktualizacja sierpień 2018]). Z tyłu do zabudowań Nowego Pałacu przylega wzniesiona ze szkła i metalu Motylarnia i Palmiarnia (Schmetterlinghaus und Palmenhauses) - zabytkowy budynek powstał na początku XX wieku i zdradza wpływy stylu secesyjnego. W pobliskim parku, w którym latem opalają się wiedeńczycy, zobaczyć można pomnik Wolfganaga Amadeusza Mozarta.

Północno-wschodnią część dzielnicy ogranicza ulica Franciszka Józefa Franz-Josefs Kai oraz kanał Donaukanal gdzie cumują statki turystyczne. Na wschodzie Śródmieścia zlokalizowano Park Miejski (Stadtpark) pierwszy publiczny park wiedeński stworzony po wyburzeniu murów miejskich. Znajdziemy tu kilka pomników (m. in. Schuberta i Straussa) oraz Kursalon czyli XIX-wieczna sala koncertowa. Blisko Albertiny mieści się ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Sacher, słynny z wypiekanego słodkiego torcika Sachera. Przy ulicy Tiefen Graber możemy spróbować znanych kanapek Trześniewskiego – tam właśnie mieści się jedna z siedzib dawnego baru kanapkowego założonego przez Polaka Franciszka Trześniewskiego.

Nie sposób policzyć wszystkich wiedeńskich świątyń wartych zobaczenia. Wiele z nich wybudowano w ścisłym centrum miasta i na trwałe wpisały się one w jego historyczny krajobraz. Poza wymienionymi kościołami warto wejść do środka Kościoła Jezuitów zwanego także Kościołem Uniwersyteckim (dawniej w pobliżu działa najważniejsza z wiedeńskich uczelni). Wnętrza tej świątyni, zaprojektowane przez Andrea Pozzo, olśniewają przepychem i bogactwem barw (Jesuitenkirche, Doktor-Ignaz-Seipel-Platz 1). Nie ustępuje mu pobliski Kościół Dominikanów (Katholisches Pfarramt Maria Rotunda; Postgasse 4) z sufitem ozdobionym malowidłami Mathiasa Rauchmillera. Niedaleko warto zobaczyć cerkiew Greckiego Kościoła Prawosławnego (Griechenkirche zur heiligen Dreifaltigkeit, Fleischmarkt 13) z fasadą w stylu neobizantyjskim i obszernym narteksem. Ciekawą elewacją i barokowym, bogato wyposażonym wnętrzem (m. in. relikwiarz św. Hiernonima) wyróżnia się Kościół Franciszkanów (Franziskanerkirche, Franziskanerpl. 4).

Landstrasse i Wieden

Położona na południowy-wschód od Śródmieścia dzielnica Landstrasse przyciąga turystów kilkoma zabytkami. Miłośnicy architektury współczesnej z pewnością wybiorą się tam, aby zobaczyć domy zaprojektowane przez słynnego austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Słynny Hundertwasserhaus to kompleks mieszkalny pełen barwnych i pozornie niedopasowanych do siebie budowli. Innym przykładem twórczości Hundertwassera jest spalarnia śmieci Spittelau położona na północny-zachód od Śródmieścia. Innym obiektem w tej dzielnicy, przyciągającym rzesze turystów jest słynny Belweder. Dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego mieści dziś muzeum sztuki, gdzie możemy zobaczyć słynny „Pocałunek” Klimta. Kompleks składa się z Górnego i Dolnego Belwederu i dawnego pałacowego ogrodu. A jeśli już o Klimcie i secesji mowa to nie sposób pominąć leżącego niecałe dwa kilometry od Belwederu Budynku Secesji. Ten stworzony na potrzeby młodych secesjonistów pałacyk to dziś malutkie muzeum, w którym zobaczyć możemy namalowany przez Klimta „Fryz Beethovena”.

!Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu

W leżącej pomiędzy Budynkiem Secesji a Belwederem, dzielnicy Wieden warto zwiedzić barokowo-klasycystyczny kościół św. Karola Boromeusza. Wzniesiony został po ustaniu epidemii dżumy, a jego charakterystyczna sylwetka (kopuła i dwie wieże przy fasadzie) stanowi jeden z symboli miasta.

Pałac Schönbrunn

Nieco dalej od centrum miasta (w dzielnicy Hietzing) znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pałac cesarza Leopolda I. Budowla służyła wielu władcom Austro-Węgier, w tym cesarzowi Franciszkowi Józefowi i cesarzowej Sissi. Pałac był miejscem wielu znanych wydarzeń (koncertował tu Mozart, przebywał Napoleon, odbywały się bale podczas kongresu wiedeńskiego). Jest jedną z największych rezydencji władców Europy (do zwiedzania udostępniono jedynie 30% wszystkich pomieszczeń). Pałac posiada też niezwykły ogród, w którym turyści natkną się na kilka niespodzianek (ogród labirynt Irrgarten, glorietę z której roztacza się piękny widok na cały kompleks, a także kolejkę obwożącą turystów po okolicy).

Więcej informacji: Pałac Schönbrunn w Wiedniu - historia, ciekawostki i zwiedzanie.

!Pałac Schönbrunn w Wiedniu
Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Wiener Christkindlmarkt czyli Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

Wiedeński jarmark adwentowy uznawany jest za jeden z najstarszych w Europie. Tradycja specjalnych przywilejów handlowych na okres przedświąteczny sięga XIV wieku (według niektórych źródeł nawet końca XIII wieku). Z całą pewnością w 1382 roku książę Albrecht III Habsburg wydał zgodę na organizację grudniowego targu. Poważnym problemem dla kupców była lokalizacja - pojawienie się konkurencji nie pasowało tym, którzy handlowali w danej dzielnicy regularnie. Do lat 60 XVIII wieku impreza odbywała się przed katedrą św. Szczepana (mniej więcej od połowy grudnia do pierwszego tygodnia stycznia). Od tamtego czasu jarmark kilkakrotnie zmieniał swoje położenie - dziś najważniejsza tego rodzaju impreza odbywa się na Rathauspark. Właśnie tam 14 listopada ustawia się choinkę i oficjalnie ogłasza (robi to burmistrz miasta) rozpoczęcie targu. Całość trwa do drugiego dnia świąt.

Niezwykła popularność jarmarku sprawiła, że kramy ustawiane są też w innych dzielnicach. Szacuje się, że Christkindlmarkt bywa organizowany w kilkunastu lokalizacjach. Do najpopularniejszych należą: Maria-Theresien-Platz, plac przed Karlskirche, ogrody Belwederu, Am Hof, kampus Universität Wien, okolice Opery czy pałacu Schonbrunn. Prawdziwą atrakcją jest jarmark w klimatach Austro-Węgier organizowany na Michaelerplatz.

Większość imprez trwa do świąt, niektóre do okresu noworocznego (jarmark przed Schonbrunn). Nie istnieje jedna strona gromadząca informacje o wszystkich targowiskach (te największe posiadają własne witryny). Oficjalne wiadomości na temat imprezy na Am Hof znajdziemy tu: LINK zaś w przypadku tej przez pałacem tutaj: LINK.

Inne

Polskich turystów z pewnością zainteresuje wzgórze Kahlenberg, z którego rozpoczęła się słynna szarża husarii na Turków w 1683 roku. Wzniesienie położone jest na północ od miasta, w dzielnicy Heiligenstadt. Obecnie na szczycie mieści się parafia prowadzona przez polskich księży z zakonu Zmartwychwstańców.

UNO City albo też Vienna International Center to zupełnie inna epoka. Nowoczesne, a może nawet futurystyczne budynki wybudowano aby zlokalizować w nich instytucje związane z ONZ. Dzielnica najlepiej prezentuje się oglądana nocą znad brzegu Dunaju.

Tuż za budynkami uniwersytetu wznosi się dumna sylwetka kościoła wotywnego - neogotyckiej świątyni ufundowanej po nieudanym zamachu na cesarza Franciszka Józefa. W środku umieszczono pochodzący z XVI wieku nagrobek Niklasa Salma – dowódcy obrony Wiednia z czasów wojen z Turcją.

Najważniejsza z wiedeńskich nekropolii to Cmentarz Centralny (Wiener Zentralfriedhof, Simmeringer Hauptstraße 234) - powstał w 1874 roku. Jego otwarcie wywołało sporo kontrowersji: miasto nie chciało się zgodzić na oficjalne poświęcenie ziemi przez katolickiego kapłana, dodatkowo przekazało sporo pieniędzy na rozbudowę części żydowskiej. Wreszcie, dzięki kilku kompromisom, udało się pogodzić zwaśnione strony. Wkrótce zaczęto chować tutaj zasłużone dla miasta osobistości. Na Zentralfriedhof spoczywają sławni wiedeńscy kompozytorzy: Ludwik van Beethoven i Franciszek Schubert. Nie znajdziemy tu jednak Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego mogiłę można zobaczyć na Cmentarzu św. Marka (St. Marx Cemetery, Leberstraße 6-8). Więcej informacji w osobnym artykule: Grób Wolfganga Amadeusza Mozarta w Wiedniu.

!Grób Mozarta na Cmentarzu św. Marka w Wiedniu
Grób Mozarta na Cmentarzu św. Marka w Wiedniu

Bezpieczeństwo

O ile poruszamy się po dzielnicach centralnych to raczej nie powinno grozić nam żadne niebezpieczeństwo. Jedynie podczas podróży metrem bądź odwiedzania miejsc pełnych turystów warto uważać na torebki lub plecaki.

Jak oszczędzać pieniądze podczas zwiedzania Wiednia?

Co tu dużo mówić - Wiedeń nie należy do najtańszych miast Europy. Raczej nie ma co liczyć na darmową wizytę w wiedeńskich muzealnych gigantach takich jak: Schönbrunn, Hofburg czy Kunsthistorisches Museum, jednak wiele wiedeńskich placówek nie pobiera opłat za bilety w pierwsze niedziele miesiąca. Należą do nich m.in. Pratermuseum, Pasqualatihaus, Haydnhaus czy Museum of Military History. W każdy wtorek od 18 do 22 za darmo możemy obejrzeć Muzeum Sztuki Sotosowanej MAK. [aktualizacja 2017]

Karta do zwiedzania miasta - Vienna Pass [aktualizacja 2017]

Jeśli planujemy odwiedzić większość głównych atrakcji powinniśmy zastanowić się nad zakupem specjalnej karty turystycznej Vienna Pass pozwalającej na darmowe wejście do najważniejszych atrakcji w Wiedniu. Karta na pierwszy rzut oka wydaje się droga - po dokładnym sprawdzeniu cen pojedynczych atrakcji to wrażenie jednak może szybko minąć. Najlepiej przeliczyć wartość biletów do interesujących nas atrakcji i porównać z ceną karty.

Karta dostępna jest w różnych wariantach czasowych, dostępne są karty dla dorosłych oraz dla dzieci (w wieku 6 - 18 lat). Karta 1-dniowa dla osoby dorosłej kosztuje 59,00€. 2-dniowa 79,00€, 3-dniowa 99,00€. Dostępna jest również wersja 6-dniowa za 124,00€. Karta dla dzieci jest odpowiednio tańsza, jej ceny kształtują się następująco: 1 dzień - 29,50€, 2 dni - 39,50€, 3 dni - 49,50€, 6 dni - 62,00€.

Kartę Vienna Pass można zakupić na oficjalniej stronie VIENNA PASS.

Okolica

Jeśli znudzi nas lub zmęczy stolica Austrii to nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać się na wycieczkę gdzieś poza Wiedeń. Miasto posiada bardzo dobre połączenia z Bratysławą lub z położonym nieco dalej Brnem. Całkiem blisko znajduje się też wpisane na listę UNESCO jezioro Nezyderskie.


Reklama