Wiedeń - zwiedzanie i informacje praktyczne

„Cesarski Wiedeń” to w oczach wielu polskich turystów symbol luksusu, dobrego smaku i splendoru. Według raportu serwisu Mercer poziom życia w stolicy Austrii jest najwyższy na świecie. Jeśli dodać do tego liczne zabytki to nie powinna dziwić olbrzymia liczba turystów, którzy co roku odwiedzają Wiedeń. Od kiedy miasto zyskało tanie połączenia autokarowe z naszym krajem wzrosła też liczba Polaków podróżujących do stolicy Austrii.

Krótka historia miasta

Historycy wywodzą Wiedeń od celtyckiej osady, jaka miała znajdować się na tym obszarze w V wieku przed naszą erą. Po podbojach rzymskich założono tutaj obóz wojskowy Vindobona, w którym w roku 180 zmarł cesarz Marek Aureliusz. Fabularyzowana (i powiedzmy sobie szczerze zmyślona) wersja tych wydarzeń stała się punktem wyjścia w słynnym filmie „Gladiator” Ridleya Scotta. Obóz został zniszczony przez Germanów i przez kolejne lata tereny te znajdowały się pod panowaniem barbarzyńców. Po bitwie nad rzeką Lech w 955 roku wojska cesarza Ottona I wyparły stąd Węgrów, a ofiarowane rodowi Babenbergów miasto zaczęło się szybko rozwijać.

Już w XII wieku swoją siedzibę przeniósł do Wiednia książę Austrii Henryk Jasomirgott. Potwierdzeniem dobrej kondycji miasta było uzyskanie przezeń praw miejskich. Miasto przeszło pod panowanie Habsburgów (choć rządzili nim też Przemyślidzi i Węgrzy) i rozkwitło pod panowaniem księcia Rudolfa IV Założyciela. Przebudowano wtedy kościół św. Stefana (obecną katedrę) i założono uniwersytet. W 1515 roku w mieście spotkali się król Polski Zygmunt Stary, król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk oraz cesarz Maksymilian Habsburg. Wiek XVII jest dla miasta czasem upadku – wojny z Turcją i zarazy znacznie ograniczyły populację i znaczenie stolicy Austrii. Z kolei wiek XVIII nazywany jest „złotym wiekiem Wiednia” - rozwój handlu, przemysłu, budownictwa sprawia, że miasto wyrasta na prawdziwą metropolię. Nie zmieniły tego ani walki podczas wiosny ludów, ani klęski Austro-Węgier w kolejnych wojnach. Po upadku monarchii Wiedeń zyskał status stolicy republiki austriackiej, a po tzw. anschlussie Austrii miasto weszło w skład III Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej, po początkowym okresie podziału przez aliantów, stał się stolicą Austrii.

Jak zwiedzać Wiedeń?

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Wiednia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mnogość zabytków, kościołów, muzeów czy galerii sprawia, że nawet tydzień spędzony w stolicy Austrii może okazać nie wystarczający do zobaczenia wszystkiego co nas interesuje.

Poruszanie się po Wiedniu

Jeśli zwiedzamy Wiedeń przez kilka dni z całą pewnością pomocne okaże się tutejsze metro. Posiada ono pięć linii (szósta w budowie) i wiele przystanków. Dodatkowo miasto posiada 29 linii tramwajowych i 127 autobusowych. Obowiązują na nie te same bilety (cena biletu jednorazowego 2,20 Euro, bilet dobowy 7,60 Euro).

Zwiedzanie Wiednia

Śródmieście

To historyczne centrum miasta – na jego terenie znajduje się wiele słynnych zabytków Wiednia znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chyba najbardziej charakterystycznym i najczęściej fotografowanym punktem tej dzielnicy jest gotycka katedra świętego Stefana. Turyści odwiedzają też romański kościół św. Ruprechta, barokowy kościół św. Piotra oraz ewangelicki Stadtkirche lub synagogę miejską (Stadttempel).

!Widok z wieży Katedry w Wiedniu
Widok z wieży Katedry w Wiedniu

Z charakterystycznych punktów wiedeńskiego śródmieścia wymienić trzeba też tzw. kolumnę morową wzniesioną z polecenia cesarza Leopolda po ustaniu wielkiej zarazy z 1679 roku. Oznacza ona miejsce gdzie naprędce grzebano zmarłych. Warto też odwiedzić Albertinę czyli galerię gromadzącą grafiki i rysunki, ufundowaną księcia Alberta oraz Muzeum Historii Naturalnej. Po przeciwnej stronie tego ostatniego zlokalizowano Kunsthistorisches Museum czyli Muzeum Historii Sztuki. Jego zbiory należą do największych na świecie.

Wrażenie robi też pałac Hofburg (łączący kilka stylów m.in. barok i klasycyzm), mieszczący rezydencję prezydenta Austrii, muzeum oraz Austriacką Bibliotekę Narodową. Równie imponująco prezentuje się Rathausplatz, którego pierzeje wyznaczają: neogotycki ratusz (Wiener Rathaus), dziewiętnastowieczny budynek parlamentu Austrii, Uniwersytet Wiedeński oraz działający od XVIII wieku Teatr Zamkowy (Burgtheater).

Północno-wschodnią część dzielnicy ogranicza ulica Franciszka Józefa Franz-Josefs Kai oraz kanał Donaukanal gdzie cumują statki turystyczne. Na wschodzie Śródmieścia zlokalizowano Park Miejski (Stadtpark) pierwszy publiczny park wiedeński stworzony po wyburzeniu murów miejskich. Znajdziemy tu kilka pomników (m. in. Schuberta i Straussa) oraz Kursalon czyli XIX-wieczna sala koncertowa. Blisko Albertiny mieści się ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Sacher, słynny z wypiekanego słodkiego torcika Sachera. Przy ulicy Tiefen Graber możemy spróbować znanych kanapek Trześniewskiego – tam właśnie mieści się jedna z siedzib dawnego baru kanapkowego założonego przez Polaka Franciszka Trześniewskiego.

Landstrasse i Wieden

Położona na południowy-wschód od Śródmieścia dzielnica Landstrasse przyciąga turystów kilkoma zabytkami. Miłośnicy architektury współczesnej z pewnością wybiorą się tam, aby zobaczyć domy zaprojektowane przez słynnego austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Słynny Hundertwasserhaus to kompleks mieszkalny pełen barwnych i pozornie niedopasowanych do siebie budowli. Innym przykładem twórczości Hundertwassera jest spalarnia śmieci Spittelau położona na północny-zachód od Śródmieścia. Innym obiektem w tej dzielnicy, przyciągającym rzesze turystów jest słynny Belweder. Dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego mieści dziś muzeum sztuki, gdzie możemy zobaczyć słynny „Pocałunek” Klimta. Kompleks składa się z Górnego i Dolnego Belwederu i dawnego pałacowego ogrodu. A jeśli już o Klimcie i secesji mowa to nie sposób pominąć leżącego niecałe dwa kilometry od Belwederu Budynku Secesji. Ten stworzony na potrzeby młodych secesjonistów pałacyk to dziś malutkie muzeum, w którym zobaczyć możemy namalowany przez Klimta „Fryz Beethovena”.

!Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu

W leżącej pomiędzy Budynkiem Secesji a Belwederem, dzielnicy Wieden warto zwiedzić barokowo-klasycystyczny kościół św. Karola Boromeusza. Wzniesiony został po ustaniu epidemii dżumy, a jego charakterystyczna sylwetka (kopuła i dwie wieże przy fasadzie) stanowi jeden z symboli miasta.

Pałac Schönbrunn

Nieco dalej od centrum miasta (w dzielnicy Hietzing) znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pałac cesarza Leopolda I. Budowla służyła wielu władcom Austro-Węgier, w tym cesarzowi Franciszkowi Józefowi i cesarzowej Sisi. Pałac był miejscem wielu znanych wydarzeń (koncertował tu Mozart, przebywał Napoleon, odbywały się bale podczas kongrresu wiedeńskiego). Jest jedną z największych rezydencji władców Europy (do zwiedzania udostępniono jedynie 30% wszystkich pomieszczeń). Pałac posiada też niezwykły ogród, w którym turyści natkną się na kilka niespodzianek (ogród labirynt Irrgarten, glorietę z której roztacza się piękny widok na cały kompleks, a także kolejkę obwożącą turystów po okolicy).

Inne

Polskich turystów z pewnością zainteresuje wzgórze Kahlenberg, z którego rozpoczęła się słynna szarża husarii na Turków w 1683 roku. Wzniesienie położone jest na północ od miasta, w dzielnicy Heiligenstadt. Obecnie na szczycie mieści się parafia prowadzona przez polskich księży z zakonu Zmartwychwstańców.

UNO City albo też Vienna International Center to zupełnie inna epoka. Nowoczesne, a może nawet futurystyczne budynki wybudowano aby zlokalizować w nich instytucje związane z ONZ. Dzielnica najlepiej prezentuje się oglądana nocą znad brzegu Dunaju.

Tuż za budynkami uniwersytetu wznosi się dumna sylwetka kościoła wotywnego - neogotyckiej świątyni ufundowanej po nieudanym zamachu na cesarza Franciszka Józefa. W środku umieszczono pochodzący z XVI wieku nagrobek Niklasa Salma – dowódcy obrony Wiednia z czasów wojen z Turcją.

Bezpieczeństwo

O ile poruszamy się po dzielnicach centralnych to raczej nie powinno grozić nam żadne niebezpieczeństwo. Jedynie podczas podróży metrem bądź odwiedzania miejsc pełnych turystów warto uważać na torebki lub plecaki.

Jak oszczędzać pieniądze podczas zwiedzania Wiednia?

Co tu dużo mówić - Wiedeń nie należy do najtańszych miast Europy. Raczej nie ma co liczyć na darmową wizytę w wiedeńskich muzealnych gigantach takich jak: Schönbrunn, Hofburg czy Kunsthistorisches Museum, jednak wiele wiedeńskich placówek nie pobiera opłat za bilety w pierwsze niedziele miesiąca. Należą do nich m.in. Pratermuseum, Pasqualatihaus, Haydnhaus czy Museum of Military History. W każdy wtorek od 18 do 22 za darmo możemy obejrzeć Muzeum Sztuki Sotosowanej MAK.

Karta do zwiedzania miasta - Vienna Pass

Jeśli planujemy odwiedzić większość głównych atrakcji powinniśmy zastanowić się nad zakupem specjalnej karty turystycznej Vienna Pass pozwalającej na darmowe wejście do najważniejszych atrakcji w Wiedniu. Karta na pierwszy rzut oka wydaje się droga - po dokładnym sprawdzeniu cen pojedynczych atrakcji to wrażenie jednak może szybko minąć. Najlepiej przeliczyć wartość biletów do interesujących nas atrakcji i porównać z ceną karty.

Karta dostępna jest w różnych wariantach czasowych, dostępne są karty dla dorosłych oraz dla dzieci (w wieku 6 - 18 lat). Karta 1-dniowa dla osoby dorosłej kosztuje 59,00€. 2-dniowa 79,00€, 3-dniowa 99,00€. Dostępna jest również wersja 6-dniowa za 124,00€. Karta dla dzieci jest odpowiednio tańsza, jej ceny kształtują się następująco: 1 dzień - 29,50€, 2 dni - 39,50€, 3 dni - 49,50€, 6 dni - 62,00€.

Kartę Vienna Pass można zakupić na oficjalniej stronie VIENNA PASS.

Okolica

Jeśli znudzi nas lub zmęczy stolica Austrii to nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać się na wycieczkę gdzieś poza Wiedeń. Miasto posiada bardzo dobre połączenia z Bratysławą lub z położonym nieco dalej Brnem. Całkiem blisko znajduje się też wpisane na listę UNESCO jezioro Nezyderskie.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Wiednia

Zobacz nasze inne artykuły z Austrii