Podróże po Europie

Wiener Prater - park rozrywki w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2022

Park rozrywki Wiener Prater wraz ze swoim zabytkowym diabelskim młynem należy do najpopularniejszych atrakcji Wiednia. Warto wpaść tam na chwilę nawet wtedy, gdy nie planujemy korzystać z żadnych karuzel i kolejek - tym bardziej, że wstęp na teren kompleksu jest darmowy.

Jak właściwie nazywa się wiedeński park rozrywki?

W dużej części materiałów opisujących Wiedeń, jak i w naszym artykule, tutejszy park rozrywki określany jest Wiener Prater lub w skrócie Prater. Tak naprawdę jednak Prater to nazwa rozległego parku miejskiego, a oficjalna nazwa wesołego miasteczka, które zajmuje północną część parku, to Wurstelprater.

Historia Wiener Prater w pigułce

Wesołe miasteczko Prater zajmuje północną część parku miejskiego o tej samej nazwie. Niegdyś znajdowały się tu cesarskie tereny łowieckie. W 1766 roku dekretem cesarza Józefa II przekazano je mieszkańcom Wiednia i przekształcono w obszar wypoczynkowo-rozrywkowy, a już w następnych latach zaczęły powstawać pierwsze obiekty gastronomiczne.

Czy wiesz, że... jako datę założenia Wiener Prater przyjmuje się 1766 rok, co czyni go drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie! Palma pierwszeństwa należy do istniejącego od 1583 roku parku Bakken (okolice Kopenhagi), a trzecie miejsce dzierży Tivoli Gardens w Kopenhadze

W 1873 roku na terenie parku zorganizowano Wystawę Światową, a w 1895 roku powstał słynny diabelski młyn Riesenrad, który należy do największych atrakcji Wiednia. Z czasem wznoszono kolejne kolejki, karuzele i inne aktywności mające dawać rozrywkę mieszkańcom. Znalazło się nawet coś dla najmłodszych - teatr lalek (i co ciekawe, nazwa Wurstelprater wywodzi się od jednej z marionetek).

Wiedeński park rozrywki Prater - widok z diabelskiego młyna Riesenrad
Wiedeński park rozrywki Prater - widok z diabelskiego młyna Riesenrad

W 1938 roku władze miasta zostały właścicielem parku. Podczas II wojny światowej bombardowania doprowadziły do poważnych zniszczeń, a do tego w 1945 roku w parku wybuchł niszczycielski pożar, który strawił większość zabudowy (w tym budowle pamiętające czasy Wystawy Światowej). Zaraz po wojnie w wiedeńskim parku rozpoczęto rekonstrukcję niektórych atrakcji oraz budowę nowych, i do dziś wesołe miasteczko jest rozwijane.

Co znajdziemy na terenie parku?

Prater to nie tylko karuzele, kolejki górskie i inne atrakcje typowe dla wesołego miasteczka. Na odwiedzających czekają również m.in.: park miniatur, kino, muzeum figur woskowych Madame Tussauds czy sala gier. Nie zabraknie też lokali gastronomicznych oraz punktów sprzedaży pamiątek i różnych słodkości.

W okresie świątecznym w parku organizowany jest targ bożonarodzeniowy.

Warto wiedzieć W tym miejscu musimy zmartwić czytelników ze zbyt dużymi wymaganiami - pod względem kolejek górskich wiedeńskiemu Praterowi bardzo daleko do Disneylandu czy polskiej Energylandii. Mimo to kilka aktywności powinno zadowolić poszukujących mocniejszych wrażeń.

Ile kosztują bilety wstępu do Wiener Prater?

Wstęp na teren parku jest darmowy. Oddzielnie płatne są za to wszystkie atrakcje, ponieważ nie mają one jednego właściciela - każda z nich może być zarządzana przez inną firmę. Ceny pojedynczych atrakcji wahają się pomiędzy 3,50 (15,08 zł) do 15,00 (64,65 zł). Do najdroższych należy diabelski młyn w cenie 13,50 (58,18 zł), ale opłata za wiele pozostałych jest zbliżona do 4,00 (17,24 zł)-6,00 (25,86 zł).

Oznacza to niestety, że chcąc skorzystać z wielu z nich musimy szykować się na większy wydatek.

Prater Card - czy warto?

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje karta przedpłacona Prater Card, która umożliwia nieco tańsze korzystanie z wybranych atrakcji. Kluczowe jest słowo wybranych, ponieważ nie wszystkie aktywności są w niej uwzględnione, więc decydując się na zakup dobrze jest być pewnym, z czego chcemy skorzystać. Więcej informacji o karcie znajdziemy na jej oficjalnej stronie. Na kartę "nabijamy" odpowiednie środki i następnie odbijamy ją w honorujących ją miejscach.

W parku dostępne są również bilety łączone do niektórych atrakcji.

Dni i godziny otwarcia

Mimo że Wiener Prater czynny jest przez cały rok, to występują w nim dwa sezony:

  • letni - od 15 marca do 31 października - w tym czasie, o ile pogoda na to pozwala, wszystkie atrakcje są czynne,
  • zimowy - od 1 listopada do 14 marca - tylko niektóre z atrakcji są czynne, i to wyłącznie w przypadku sprzyjającej pogody.

Park nie posiada sztywnych godzin otwarcia dla wszystkich atrakcji, ponieważ są one zarządzane przez niezależne firmy, i każda z nich może ustanowić własne godziny funkcjonowania. Generalnie jednak park czynny jest w sezonie letnim od 11:00 do 24:00, więc przychodząc w tych godzinach na pewno część atrakcji będzie czynna.

W sezonie zimowym godziny otwarcia atrakcji zależą od warunków pogodowych.

Sam teren parku jest ogólnodostępny, więc możemy odwiedzić go przez całą dobę i przez 365 dni w roku.

Największe atrakcje

Pełną listę atrakcji i aktywności wesołego miasteczka znajdziemy na oficjalnej stronie. W sumie jest ich około 250, choć wliczają się w nie również różnego rodzaju stoiska jak strzelnice.

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej - oferta kolejek górskich w parku Prater nie powala. Co prawda jest ich mniej więcej tuzin, ale przypadną one do gustu raczej młodszym odwiedzającym. Dostępnych jest za to kilka innych atrakcji oferujących więcej ekstremalnych wrażeń takich jak wieża typu free fall, karuzele na wysokościach czy ekstremalne huśtawki. Wydaje się nam, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie.

Poniżej przedstawiliśmy kilka wybranych obiektów:

  • Wiener Riesenrad - do legendarnych atrakcji parku Prater należy diabelski młyn, który działa od 1897 roku. Nie zapewni nam on może zbyt dużego dreszczyku emocji, ale pozwoli na krótki odpoczynek z widokiem na miasto.
  • Plattform 9 - to nowa atrakcja diabelskiego młyna - jest to specjalna platforma, na której stoimy w trakcie przejażdżki zamiast siedzieć w wagoniku,
  • Prater Tower (Prater Turm) - to chyba nasz ulubiony rodzaj przejażdżki - karuela łancuchowa, która kręci się na wysokości 117 m! W bonusie otrzymujemy widok na stolicę Austrii,
  • Tornado - najlepszym określeniem na Tornado jest ekstremalna huśtawka, na której oprócz bujania przekręcają się również fotele - lepiej przed skorzystaniem z niej się nie objadać!
  • Aqua Gaudi - wodna kolejka górska,
  • Free Fall Tower (Freifallturm) - wieża swobodnego opadania - jedna z naszych ulubionych atrakcji parku. W trakcie wjazdu na wysoką na 85 m wieżę będziemy mieć okazję spojrzeć na miasto, żey następnie w mgnieniu oka zjechać z całym impetem w dół.

Oprócz nich na odwiedzających czekają m.in.: gokarty, strzelnice, gabinet śmiechów, domu strachów oraz gabinet figur woskowych Madame Tussauds.

Ile czasu spędzimy w Wiener Prater?

Właściwie to wszystko zależy od liczby wybranych atrakcji oraz naszego budżetu - równie dobrze można tu wpaść na 30 minut jak i spędzić połowę dnia. Jeśli wpadamy w weekend lub dzień wolny od pracy warto wziąć pod uwagę kolejki na miejscu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama