Podróże po Europie

Tivoli Gardens - park rozrywki w Kopenhadze

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2022

Tivoli Gardens (pol. Ogrody Tivoli) to trzeci najstarszy park rozrywki na świecie. Odnajdziemy go w samym sercu duńskiej stolicy i bez większej przesady można zaliczyć go do listy największych atrakcji Kopenhagi.

Wejście na teren parku jest biletowane, a na całym jego terenie czekają liczne rozrywki dla całej rodziny. Więcej o atrakcjach Tivoli Gardens oraz sposobie działania biletów przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

Historia Tivoli Gardens w pigułce

Bramy Ogrodów Tivoli zostały po raz pierwszy otwarte 15 sierpnia 1843 roku, a zaledwie dwa lata później wprowadzono karty roczne dla umożliwiające nieograniczony wstęp.

Czy wiesz, że... tylko dwa parki rozrywki mogą pochwalić się historią dłuższą niż Tivoli Gardens. Najstarszym miejscem tego typu jest park Bakken, który... znajduje się w okolicy Kopenhagi i działa od 1583 roku! Drugie miejsce zajmuje wiedeński Wiener Prater
Zabytkowy 'diabelski młyn' - The Ferris Wheel - Tivoli Gardens w Kopenhadze
Zabytkowy 'diabelski młyn' - The Ferris Wheel - Tivoli Gardens w Kopenhadze

W 1909 roku rodzina Nimb postanowiła otworzyć restaurację na terenie parku - w tym celu wybudowano okazały pawilon, który istnieje do dziś. Budynek o bardzo charakterystycznej architekturze został odrestaurowany i ponownie otworzony w 2008 roku. Jest to pałac Maurów - Nimb (od nazwiska właściciela), mieszczący hotel i restauracje.

Nimb - pałac Maurów - Tivoli Gardens - Kopenhaga
Nimb - pałac Maurów - Tivoli Gardens - Kopenhaga

W 1914 roku uruchomiono istniejącą do dziś pierwszą kolejkę górską (jej nazwa to po prostu "Roller Coaster") - jest to jeden z najstarszych drewnianych rollercoasterów na świecie. Ciekawostką jest fakt, że wciąż obsługiwana jest ona manualnie przez pracownika parku.

Wizyta w Tivoli Gardens - co czeka na nas w środku?

Ogrody Tivoli to nie tylko atrakcje typowe dla wesołego miasteczka jak kolejki górskie, dom strachów i różnorakie karuzele, ale także m.in. liczne restauracje, sklepy, akwarium, ogrody (w których organizowane są koncerty na żywo), oranżeria, teatr mimów czy sala koncertowa.

Na miejscu przygotowano atrakcje przeznaczone dla młodszych jak i starszych odwiedzających - ci drudzy nierzadko przybywają tu na koncerty lub chcąc skorzystać z oferty gastronomicznej.

Z racji swojej specyfiki park otwarty jest również wieczorami - po zmroku mogą oczarować nas nie tylko atrakcje oraz muzyka, ale również pięknie podświetlone budynki oraz ścieżki. Całość wygląda wtedy magicznie.
The Galley Ships - Tivoli Gardens w Kopenhadze - atrakcja dla małych i dużych
The Galley Ships - Tivoli Gardens w Kopenhadze - atrakcja dla małych i dużych

Bilety wstępu do Tivoli Gardens

Najważniejsza informacja dla turysty jest taka, że zwykły bilet wstępu do parku nie upoważnia do darmowego korzystania z jego atrakcji. Cena wejściówki na teren Tivoli Gardens zależy od sezonu i wynosi około 155,00 kr (91,06 zł).

Chcąc korzystać z atrakcji Ogrodów Tivoli możemy:

  • płacić oddzielnie za każdą przejażdżkę - ceny pojedynczych atrakcji wahają się od 50,00 kr (29,38 zł) do 90,00 kr (52,88 zł),
  • dokupić karnet Ride Pass umożliwiający nieograniczone korzystanie z konkretnych aktywności.

Karnet Ride Passe występuje w trzech wariantach.

  • Ride Pass Mini w cenie 165,00 kr (96,94 zł), który umożliwia korzystanie z mniejszych atrakcji,
  • Ride Pass w cenie 245,00 kr (143,94 zł), który umożliwia korzystanie ze wszystkich karuzel oraz wizytę w akwarium,
  • Ride Pass Plus w cenie 295,00 kr (173,31 zł), który oprócz powyższych zapewnia możliwość wejścia do domów strachów oraz gwarantuje kilka innych bonusów.

Pojedyncze bilety czy Ride Pass?

Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej jeszcze przed wizytą wybrać listę atrakcji, która nas interesuje, a potem zsumować ich ceny - dopiero wtedy będziemy wiedzieć, czy karnet Ride Pass nam się opłaci (choć zapewne tak będzie!).

Pełna lista atrakcji wraz z cenami dostępna jest na oficjalnej stronie parku.

Sezony w Ogrodach Tivoli - dni i godziny otwarcia

Z racji klimatu panującego w Kopenhadze oraz faktu, że większość atrakcji jest na świeżym powietrzu - Tivoli Gardens nie są otwarte przez cały rok. Główny sezon, zwany letnim, trwa od końca marca lub początku kwietnia do końcówki września - to właśnie wtedy wszystkie atrakcje są dostępne.

Oprócz okresu letniego park czynny jest jeszcze w trzech okresach. Są to:

  • Halloween (mniej więcej od 12 października do 6 listopada),
  • okres świąteczny - Christmas (od 19 listopada do 31 grudnia),
  • okres wielkanocny - Easter (od 8 do 18 kwietnia).

Podczas wymienionych wyżej trzech okresów część atrakcji pozostaje nieczynna, ale za to cały park jest udekorowany tematycznie, co może być nie lada gratką dla najmłodszych.

Aktualny kalendarz dla każdego z sezonów znajdziemy na oficjalnej stronie

Najciekawsze atrakcje

Mimo że pod względem kolejek górskich oraz innych ekstremalnych atrakcji Tivoli Gardens bardzo daleko do Disneylandu czy nawet polskiej Energylandii, to każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Uwaga! Przed zakupem biletu do parku warto zdawać sobie sprawę, że odnajdziemy tu więcej atrakcji dla dzieci niż dorosłych. Nie oznacza to jednak, że brak tu atrakcji z większym dreszczykiem emocji - najciekawsze z nich opisaliśmy poniżej.

Ograniczenia

Jeśli planujemy wybrać się z dziećmi to warto wcześniej sprawdzić ograniczenia konkretnych atrakcji odnoszące się do wzrostu. Niektóre z przejażdżek nie są też polecane osobom z problemami kardiologicznymi lub ortopedycznymi. Ograniczenia dla każdej atrakcji sprawdzimy na tej stronie

Vertigo

Vertigo to najszybsza i najbardziej emocjonująca atrakcja w Tivoli. Ta pozornie niewinna konstrukcja przyciąga wielu chętnych, ale część z nich rezygnuje na chwilę przed wejściem... widząc miny schodzących z niej osób.

Jeśli chcecie poczuć się niczym pilot i sunąć około 100 kilometrów na godzinę oraz obracać się o 360 stopni, to jest to miejsce dla Was!

Vertigo to atrakcja przeznaczona dla osób cieszących się dobrym zdrowiem. Obowiązujące dla niej obostrzenia nie są przesadzone, ponieważ podczas trwania "przejażdżki" występuje przeciążenie 5G. Jest to naprawdę szalona atrakcja, która "wciska w fotel"!
Veritgo - Tivoli Gardens w Kopenhadze
Veritgo - Tivoli Gardens w Kopenhadze

The Star Flyer

Określenie karuzela "łańcuchowa" brzmi niewinnie do czasu, aż zdamy sobie sprawę, że kręcić się będziemy około 80 metrów nad ziemią!

Oprócz ekstremalnych wrażeń atrakcja ta oferuje nam dodatkowo przyjemny widok na miasto oraz szansę poczucia wiatru we włosach. Zdecydowanie warto się na nią wybrać, gdyż należy do najwyższych atrakcji w Europie.

The Star Flyer - Tivoli Gardens w Kopenhadze
The Star Flyer - Tivoli Gardens w Kopenhadze

Aquila

To kolejna atrakcja oferująca dreszczyk emocji. Może i jest mniej "dzika" niż Vertigo, ale jednocześnie bardziej przewrotna. Maksymalna wysokość na jakiej się znajdziemy to około 11 metrów, a przeciążenie osiąga wartość 4G.

W trakcie przejażdżki ramiona atrakcji wymachują na wszystkie strony, obracając naszymi siedzeniami tak, że może nam się zakręcić w głowie!

The Golden Tower

Jeśli masz lęk wysokości, to lepiej nie wchodź na tę atrakcję. No chyba, że nie przeraża Cię 63 metrowa wieża, na którą najpierw wjedziesz, a potem "spadniesz" z ogromną prędkością. Szybkość, wysokość, widoki na ogród i okolicę - to wszystko na "The Golden Tower", wieży z kategorii free fall.

The Golden Tower - Tivoli Kopenhaga
The Golden Tower - Tivoli Kopenhaga

The Demon

Rollercoaster "z prawdziwego zdarzenia". Na tej kolejce ponownie znajdziecie się do góry nogami, i to aż trzykrotnie. Trzy pętle i maksymalna wysokość wynosząca 28 metrów przyciągają wielu chętnych, więc należy się spodziewać dłuższych kolejek.

The Demon - Tivoli Gardens - Kopenhaga
The Demon - Tivoli Gardens - Kopenhaga
Podczas trwania przejażdżki "The Demon" automatycznie robione jest zdjęcie, które można później zakupić, więc nie zapomnijcie się uśmiechnąć. Opcja taka jest dostępna jeszcze w kilku innych atrakcjach.

The Roller Coaster

Ta drewniana kolejka górska nie oferuje aż tylu doznań co wcześniejsze atrakcje, ale co ważne jest ona dostosowana do odwiedzających w każdym wieku. Nam dodatkowo dużą frajdę sprawiła świadomość, że funkcjonuje ona od 1914 roku.

Akwarium

Akwarium to ostatnia z opisywanych przez nas atrakcji Ogrodów Tivoli, Wejście do obiektu jest dodatkowo płatne, a zobaczyć w nim możemy najdłuższy akwarium morskie w Europie Północnej.

Zbiornik o długości 30 metrów oraz żyjące w nim ponad 100 gatunków stworzeń morskich może być przyjemnym zakończeniem dnia pełnego wrażeń w parku.

Akwarium w Ogrodzie Tivoli w Kopenhadze
Akwarium w Ogrodzie Tivoli w Kopenhadze

W akwarium wypatrzymy m.in. rekiny, płaszczki, mureny i mnóstwo kolorowych ryb rafowych. Można zobaczyć też trzy dodatkowe, mniejsze akwaria z piraniami oraz ośmiornicami.

Jeśli chcielibyście wybrać się do akwarium z prawdziwego zdarzenia,, to pod Kopenhagą czeka na Was Oceanarium Den Blå Planet

Galeria zdjęć

Vertigo w akcji - Tivoli Gardens Kopenhaga
Vertigo w akcji - Tivoli Gardens Kopenhaga
Wieża Japońska w Tivoli - Kopenhaga
Wieża Japońska w Tivoli - Kopenhaga
Widok na Tivoli z jednej z atrakcji
Widok na Tivoli z jednej z atrakcji
Spacer po Tivoli Gardens w Kopenhadze
Spacer po Tivoli Gardens w Kopenhadze

Dziękujemy zespołowi Tivoli za udostępnienie dwóch wejściówek do parku

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama