Podróże po Europie

Den Blå Planet - oceanarium w Kopenhadze

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2022

Oceanarum Den Blå Planet (pol. Błękitna Planeta) należy do najpopularniejszych atrakcji Kopenhagi i każdego dnia przyciąga do siebie tłumy młodszych oraz starszych odwiedzających.

Den Blå Planet posiada status duńskiego akwarium narodowego. Nie znajdziemy go jednak w samym mieście, a na jego obrzeżach - w miasteczku Kastrup. Dojazd na miejsce nie powinien nam jednak sprawić większych problemów.

Historia i ciekawostki

Den Blå Planet (lub inaczej Narodowe Akwarium Danii) to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Europie Północnej.

Początkowo kopenhaskie akwarium znajdowało się w innej lokalizacji, a pod obecnym adresem odwiedzać je można od 2013 roku. Co jednak warte podkreślenia - poprzedni obiekt został udostępniony publiczności już w 1939 roku, ale w 2012 został on zamknięty, a wszystkie zwierzęta przeniesiono do nowocześniejszego kompleksu wzniesionego w miasteczku Kastrup, bezpośrednio nad wodami cieśniny Sund.

Tunel w Oceanarium Den Blå Planet w Kopenhadze
Tunel w Oceanarium Den Blå Planet w Kopenhadze

Obecny gmach Oceanarium widoczny jest już z daleka i wypatrzymy go nawet przylatując samolotem, gdyż znajduje się tuż obok lotniska w Kopenhadze. Nowoczesna siedziba oceanarium wyróżnia się na tle innych budynków swoją architekturą, a jej kształt na myśl przywodzi wirujące jacuzzi. Cała powierzchnia obiektu zajmuje ok 10.000 metrów kwadratowych, a we wszystkich basenach oraz akwariach znajduje się nawet 7 milionów litrów wody.

W środku czeka na nas podróż po różnych wodach kuli ziemskiej - oprócz akwarium dla odwiedzających przygotowano również interesujące wystawy tematyczne.

Podczas wizyty w Oceanarium w Kopenhadze
Podczas wizyty w Oceanarium w Kopenhadze

Zwierzęta

Jak na Oceanarium przystało w Den Blå Planet możemy obserwować okazałą ilość gatunków morskich i oceanicznych zwierząt. Od małych rybek, ośmiornic, rekinów, wydr aż po ogromne ryby. Całość podzielona została na różne obszary tematyczne i każdy z nich został odpowiednio dopracowany, dzięki czemu odwzorowuje warunki naturalne.

Do największych atrakcji akwarium zalicza się imponujące akwarium o nazwie "zimna woda" o wysokości 15 metrów, w którym oglądać możemy np. dorsza, halibuta, kraby, ośmiornice oraz w sezonie letnim lwy morskie.

Inne interesujące zbiorniki przybliżą nam świat: "wielkich afrykańskich jezior", "lasu deszczowego" oraz "ciepłego oceanu". W akwariach obejrzymy wspaniały przykład rafy koralowej. Zobaczymy też ukwiały, okonia a nawet żółwie.

Razem może znajdować się tu nawet 20 000 zwierząt, podzielonych pomiędzy ponad 50 zbiorników.

Wizyta w Oceanarium Den Blå Planet w Kopenhadze
Wizyta w Oceanarium Den Blå Planet w Kopenhadze

Rekin młot

Do najpopularniejszych mieszkańców oceanarium należą rekiny młoty (czyli ryby z gatunku głowomłot), które pływają w dużym akwarium, przed którym możemy usiąść i w spokoju je podziwiać. Warto jednak pamiętać, że choć mają one ciekawy kształt, to nie mogą pochwalić się monumentalnym rozmiarem.

Rekin młot w Oceanarium (Den Blå Planet) w Kopenhadze
Rekin młot w Oceanarium (Den Blå Planet) w Kopenhadze

Tunel

Niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc w Den Blå Planet jest tunel, pod którym można spacerować oglądając przy tym przepływające nad naszymi głowami morskie stworzenia. Podczas przejścia tym dość długim szklanym "korytarzem" możemy na chwilę przenieść się do wodnego świata.

Co prawda na nas tunel w Kopenhadze zrobił mniejsze wrażenie niż te, które widzieliśmy w zoo w Rotterdamie oraz Oceanarium w Lizbonie, ale wciąż przejście pod nim należało do ekscytujących doświadczeń.
Tunel w Oceanarium w Kopenhadze
Tunel w Oceanarium w Kopenhadze

Zwiedzanie Den Blå Planet - informacje praktyczne

Od jakiegoś czasu chcąc odwiedzić kopenhaskie akwarium narodowe musimy zakupić bilet z wyprzedzeniem korzystając z oficjalnej strony internetowej. Dodatkowo w trakcie zakupu wybieramy okno czasowej naszej wizyty.

Aktualne ceny biletów oraz dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji.

Na spokojną wizytę w oceanarium najlepiej zarezerwować przynajmniej dwie godziny.

Czy warto odwiedzić Den Blå Planet?

Dla turystów mających wcześniej okazję zwiedzać Oceanarium w Lizbonie, Akwarium w Geniu czy Oceanarium w Walencji wizyta w Den Blå Planet może być lekkim zawodem, gdyż oferuje ono znacznie mniej atrakcji. Z drugiej jednak strony powinno zadowolić wszystkich pozostałych oraz osoby zainteresowane morskim światem.

Jak dojechać do Den Blå Planet?

Oceanarium Den Blå Planet (adres: Jacob Fortlingsvej 1, 2770 Kastrup, Dania) oddalone jest o około 700 metrów od stacji metra Kastrup, która znajduje się w 4 strefie biletowej linii metra M2 (jest to ostatnia stacja przed lotniskiem).

Jeśli lubisz zwierzęta lub wybierasz się z dziećmi to może zainteresuje Cię również ogród zoologiczny w Kopenhadze.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama