Punkty widokowe Wiednia

Wiedeń to stolica i zarazem największe miasto w Austrii. Zachwyca swoją historią, bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową i wieloma ciekawymi atrakcjami. Turyści lubiący podziwiać miasto z góry, nie będą się tu nudzić, bowiem z pozoru miasto bez wyróżniających się punktów widokowych, jest ich po prostu pełne.

Znajdziemy to nie tylko wieże i tarasy, a także położone w pobliżu wzgórza i pomniki, wszystkie te miejsca związane są z kawałkiem historii, tej dosyć odległej, jak i tej całkowicie nowej. Jeśli wybieracie się do Wiednia, nie zapomnijcie zobaczyć go chociaż raz z góry.

Najlepsze punkty widokowe Wiednia

 • Wieże Katedry św. Szczepana
  • Wieża Południowa - Steffl
  • Wieża Północna z dzwonem Pummerin
 • Haas-Haus
 • Taras widokowy na Gloriecie w Parku Schönbrunn
 • Wiedeński Diabelski Młyn - Wiener Riesenrad
 • Wieża widokowa Donauturm
 • Wieżowce DC Towers
  • Taras widokowy DC Tower 1
  • Restauracja lub bar w hotelu Melia
 • Inne
  • Haus des Meeres - Dom Morza
  • Wzgórze Kahlenberg i wieża widokowa Stephaniewarte

Wiedeń - widoki z wieży Katedry św. Szczepana w Wiedniu

Wieża Katedry św. Szczepana

Katedra w Wiedniu to jeden z głównych obiektów, odwiedzanych w mieście, to właśnie tutaj od razu po przyjeździe docierają turyści. Chętnie odwiedzana przez wszystkich, zachwyca nie tylko swoim wnętrzem. Innym ważnym aspektem świątyni są jej wieże. Znane, lubiane i podziwiane... dają również nam możliwość podziwiania widoków na miasto.

Wiedeń - widok z wieży Katedry św. Szczepana

Budowla posiada aż cztery wieże, z czego dwie z nich można odwiedzić i z nich oglądać Wiedeń. Do wyboru mamy wieżę południową i północną. Na obu tych wieżach znajduje się ponad dwadzieścia dzwonów, a wśród nich słynny - Pummerin.

Na dachu Katedry św. Szczepana w Wiedniu

Obie można odwiedzać od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 17:00.

Wieża Południowa - Steffl

Wieża Południowa (Turmbesteigung - Südturm) potocznie przez mieszkańców nazywana Steffl (zdrobnienie od imienia patrona) mierzy ponad 136 metrów, aby na nią wejść należy pokonać 343 stopnie.

Cena normalnego biletu wstępu - 4,50€, dzieci (6-14 lat) - 2,50€, dzieci (6-14 lat) - 1,50€.

Wieża Północna z dzwonem Pummerin

Wieża Północna (Adlerturm - Nordturm) to kolejna wieża możliwa do odwiedzenia, interesuje się nią wielu również ze względu na najsłynniejszy dzwon Katedry - Pummerin. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie, znajdziemy go na wysokości ok 68 metrów.

Cena normalnego biletu wstępu - 5,50€, grupy uczniów (15-18 lat) - 2,00€, grupy dzieci w wieku przedszkolnym - 0,50€.

Haas-Haus

Haas-Haus to wzbudzający kontrowersje budynek znajdujący się tuż obok Katedry, na Placu św. Szczepana. Nieporozumienia dotyczące obiektu związane są z jego odmiennym wyglądam, przeciwnym niż historyczna zabudowa centrum miasta.

Jest to niewielkie centrum handlowo-usługowe, połączone z hotelem, kawiarnią oraz restauracją na górze, z jej tarasu możemy podziwiać nieco inne widoki na Wiedeń.

Taras widokowy na Gloriecie w Parku Schönbrunn

Glorieta w Parku Schönbrunn znajdująca się tuż za Pałacem mieści się na niewielkim wzgórzu mierzącym 60-metrów wysokości. Sam obiekt funkcjonuje jako pomnik, a na jego górze znajduje się 20-metrowy taras. Centralna część gloriety przypomina kształtem łuk triumfalny, boczne skrzydła mają wygląd arkad z półokrągłymi łukami. W budynku znajduje się kawiarnia.

!Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn
Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn

Taras widokowy pozwala cieszyć się pięknymi widokami na cały kompleks parkowo-pałacowy.

!Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu
Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu

Cena normalnego biletu wstępu wynosi: 3,80€, bilet ulgowy (studenci (19-25 lat), seniorzy (60+), osoby niepełnosprawne) - 3,20€, bilet dla dzieci (6-18 lat) - 3,00€, bilet dla rodziny (2 dorosłych + 3 dzieci) - 8,90€.

Uwaga: taras widokowy pozostaje tymczasowo zamknięty, ponownie dostępny od 15. marca 2017 roku.

Wiedeński Diabelski Młyn - Wiener Riesenrad

Wiedeń kojarzony jest przez wiele osób z parkiem miejskim znajdującym się w centrum miasta - Wiener Prater, pośród parkowych alei i dróg znajduje się również słynny park rozrywki, a w nim słynne koło Riesenrad (Giant Ferris Wheel). Jest to karuzela w stylu "diabelskiego koła", będąca jedną z najstarszych z tego rodzaju na świecie. Ta znana atrakcja przyciąga wielu turystów. Nie tylko tych, którzy chcą doświadczyć przejazdu tą karuzelą, inni natomiast chcą połączyć przejażdżkę z podziwianiem widoków z wysokości około 65 metrów.

!Widok z diabelskiego młyna w Wiedniu
Widok z diabelskiego młyna w Wiedniu

Atrakcja czynna prawie przez cały rok, z wyjątkiem przerwy w styczniu (w 2017: od 9. do 27. stycznia obiekt nieczynny). Cena normalnego biletu wstępu wynosi: 9,50€. Z ważną kartą Vienna Pass wchodzimy bez dodatkowych opłat, użytkownicy Vienna Card płacą 8,50€.

(Kartę Vienna Pass można zakupić na oficjalniej stronie VIENNA PASS.)

!Widoki na Wiedeń z diabelskiego młyna - Wienner Riesenrad
Widoki na Wiedeń z diabelskiego młyna - Wienner Riesenrad

Wieża widokowa Donauturm

Donaturn (Danube Tower lub Wieża Dunaju) to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych w mieście, odwiedzana przez ok 450 tys osób w ciągu roku. Całkowita wysokość obiektu wynosi 252 metry, niestety tarasy widokowe znajdują się niecałe 100 metrów niżej. Na wysokości 150 - 170 metrów możemy podziwiać panoramiczny widok na miasto. Znajdziemy tam oszklone tarasy widokowe, restaurację oraz kawiarnię. Otwarcie wieży miało miejsce 16. kwietnia 1964 roku, a budowa trwała aż 20 miesięcy.

Cena normalnego biletu wstępu to: 7,90€, posiadacze ważnej karty Vienna Card płacą 20% mniej, natomiast osoby z ważną kartą Vienna Pass wchodzą bez dodatkowych opłat. Bilet dla dzieci (6 - 14 lat) kosztuje 5,70€, dla seniorów i studentów 6,40€.

Kartę Vienna Pass można zakupić na oficjalniej stronie VIENNA PASS.

Wstęp na wieżę odbywa się codziennie - od godziny 10:00 do 23:30 (ostatni wjazd windą), natomiast obiekt otwarty jest aż do północy. Adres obiektu: Donauturmstraße 4, 1220 Wien, Austria. Więcej szczegółowych informacji na oficjalnej stronie.

Uwaga: wieża tymczasowo nieczynna od 9. do 25. stycznia 2017 roku.

Wieżowce DC Towers

DC Towers (Donau City Towers) to zaplanowany zespół dwóch wieżowców (DC Tower 1 i DC Tower 2), z których obecnie powstał jedynie DC TOWER 1. Pierwszy z wieżowców (DC Tower 1) mierzy aż 220 metrów (60 pięter), wysokość drugiego (DC Tower 2) zaplanowano na 168 metrów (44 piętra).

Już dzisiaj cieszyć się możemy z oferującego nam wiele korzyści budynku DC Tower 1, wśród nich znajdują się omawiane widoki na miasto.

Taras widokowy DC Tower 1

Budynek otwarty nie tak dawno temu, bo w 2014 roku obecnie oferuje możliwość spojrzenia na Wiedeń z wysokości 207 metrów. Przyjemność taka jest biletowana, a koszty przedstawiają się następująco: bilet normalny - 9,50€, emeryci - 7,50€, dzieci (0-6 lat) - bezpłatnie, studenci i dzieci (7-16) - 6,50€, bilet rodzinny (2 dorosłych + od 2 do 4 dzieci) - 30,00€.

Wstęp możliwy jest codziennie - od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30).

Więcej informacji pod tym linkiem.

Restauracja lub bar w hotelu Melia

Hotel Melia mieści się w DC Tower w dolnej partii obiektu, posiada on jednak jeszcze restaurację oraz bar, znajdujące się na 57. i 58. piętrze wieżowca. Jeśli jesteśmy głodni lub spragnieni to idealna okazja na połączenie odpoczynku z podziwianiem widoków na Wiedeń. Restauracja czynna do ok 23:00, bar otwarty od 19:00 do północy.

Chcesz wiedzieć więcej, sprawdź na oficjalnej stronie hotelu Melia w Wiedniu.

Inne

Inne, mniej znane i nietypowe punkty widokowe, z których można zobaczyć cały Wiedeń.

Haus des Meeres - Dom Morza

Jeśli wybieracie się do Domu Morza w Wiedniu Haus des Meeres to nie zapomnijcie skorzystać z okazji, aby wejść na taras z widokiem na miasto. Koszt normalnego biletu wstępu do atrakcji to 17,60€, nie zawiera on wejścia na taras - Tower Stairs, na które bilet trzeba dokupić osobno na miejscu za 5,00€ (+ 10,00€ depozytu).

Do budynku przylegają 192 schody, na szczycie których znajduje się ów taras widokowy.

Wzgórze Kahlenberg i wieża widokowa Stephaniewarte

Kahlenberg w przełożeniu na polski to Łysa Góra. Jest to wzgórze znajdujące się nieopodal miasta. Jego wysokość wynosi ok 484 m n.p.m. Co ciekawe nie jest to "zwykłe" wzgórze, silnie jest związane z historią Polski.

Jeśli chcemy zobaczyć z daleka panoramę miasta, jest to doskonałe miejsce na wycieczkę. Na wzgórzu mieści się wieża widokowa imienia Stefanii - Stefaniewarte auf dem Kahlenberg, bilet wstępu kosztuje 1,00€. Obok położony jest barkowy kościół pod wezwaniem śwJózefa na Kahlenbergu - Kahlenbergkirche (St. Josef auf dem Kahlenberg), również związany z polską historią.

Na wzgórze Kahlenberg możliwy jest dojazd autobusem numer 38A (U4 Heiligenstadt). Z ostatniego przystanka autobusowego Kahlenberg należy przebyć jeszcze odrobinę drogi, ok 5 minut pieszo, by dojść do punktu widokowego imienia Stefanii.

Na wzgórzu znajdziemy również kawiarnię i restaurację, które mogą dodatkowo umilić nam wyprawę.


Reklama