Podróże po Europie

Punkty widokowe w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2022

Wiedeń to stolica i zarazem największe miasto w Austrii. Zachwyca swoją historią, bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową oraz wieloma atrakcjami. Nie powinni się w nim również nudzić turyści lubiący podziwiać miasta z góry - austriacka stolica posiada kilka wartych uwagi punktów obserwacyjnych.

Są to nie tylko wieże i tarasy, ale również położone w pobliżu miasta wzgórza, pomniki, a nawet... akwarium! W naszym przewodniku przedstawiliśmy w sposób subiektywny najlepsze punkty widokowe Wiednia.

Panorama Wiednia widziana z wieży Katedry św. Szczepana w Wiedniu
Panorama Wiednia widziana z wieży Katedry św. Szczepana w Wiedniu

Najlepsze punkty widokowe w Wiedniu

Wieże Katedry św. Szczepana

Katedra św. Szczepana (Stephansdom) w Wiedniu to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście, do którego każdego dnia przybywają tłumnie turyści. Wnętrze świątyni jest oczywiście warte polecenia, ale pozostając przy tematyce naszego artykułu śpieszymy z informacją, że, co nietypowe, aż dwie wieże wiedeńskiej katedry (z czterech) służą jako punkty widokowe! Są to wieża południowa oraz północna.

Wiedeń - widok z wieży Katedry św. Szczepana
Wiedeń - widok z wieży Katedry św. Szczepana

Ich zaletą jest fakt, że katedra znajduje się w samym sercu miasta, więc najbardziej znane zabytki historycznego centrum znajdują się dość blisko. Poniżej przedstawiliśmy ceny pojedynczych biletów wstępu, ale jeśli planujecie zwiedzić również katedrę oraz jej krypty, to warto zakupić bilet łączony All-Inclusive.

Wieża Południowa - Steffl

Wieża Południowa (Turmbesteigung - Südturm), potocznie przez mieszkańców nazywana Steffl (jest to zdrobnienie imienia patrona), mierzy ponad 136 metrów, choć taras widokowy znajduje się mniej więcej w połowie tej wysokości.

Aby dostać się na taras widokowy musimy pokonać aż 343 schody (!) wdrapując się wąskim przejściem (typowym dla zabytkowych wież). Nie ma tu windy, więc pozostaje nam naszykować się na większy wysiłek - naszą nagrodą będzie lepszy widok niż z wieży północnej!

Bilet na wieżę kosztuje 5,50 (23,70 zł). Dostępne są też nieco tańsze bilety ulgowe. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy tutaj (pod pozycją South Tower).

Wejście na Wieżę Południową odnajdziemy od strony Stephansplatz.

Wieża Północna z dzwonem Pummerin

Wieża Północna (Adlerturm - Nordturm) to druga wieża katedralna udostępniona odwiedzającym. Co ciekawe, nie została ona nigdy ukończona i mierzy "zaledwie" 68,3 m.

Wieża Północna przyciąga nie tylko widokami, które są naszym zdaniem gorsze niż w przypadku Wieży Południowej (z której obejmiemy wzrokiem większy teren), ale również szansą spojrzenia na najsłynniejszy dzwon w katedrze zwany Pummerin. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie! Na Wieży Północnej znajdziemy się też nieco bliżej dachu.

Widok na dach Katedry św. Szczepana w Wiedniu
Widok na dach Katedry św. Szczepana w Wiedniu

Na taras widokowy na wieży wjeżdżamy windą.

Bilet na wieżę kosztuje 6,00 (25,86 zł). Dostępne są też nieco tańsze bilety ulgowe. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy tutaj (pod pozycją North Tower).

Uwaga! Wieża Północna jest otwarta znacznie dłużej niż Południowa, więc możemy wybrać się na nią nieco później i zaoszczędzić czas w trakcie godzin otwarcia miejskich muzeów.

Haas-Haus - restauracja z widokiem na katedrę

Haas-Haus to modernistyczny budynek wzniesiony na Placu św. Szczepana w sąsiedztwie katedry. Nowoczesny gmach podąża za wyglądem kształtem budowli, ale jego oszklona fasada w zabytkowym sercu miasta nie każdemu przypada do gustu.

Budynek pełni funkcję centrum handlowo-usługowego i hotelu. Na wyższym poziomie budynku działa restauracja oraz kawiarnia oferująca widok na placu oraz najważniejszą miejską świątynię.

Glorieta - taras widokowy w Parku Schönbrunn

Glorieta to nazwa pawilonu wzniesionego na niewielkim wzgórzu mierzącym 60 metrów wysokości, które znajduje się na tyłach słynnego Pałacu Schönbrunn. Sam obiekt ma formę pomnika. Centralna część gloriety przypomina kształtem łuk triumfalny, a boczne skrzydła mają wygląd arkad z półokrągłymi łukami.

Na dachu Gloriety powstał rozległy taras udostępniany zwiedzającym.

Więcej o Pałac Schönbrunn przeczytacie w naszym artykule Pałac Schönbrunn w Wiedniu - zwiedzanie, historia, ciekawostki
Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn
Widok na Wiedeń z Gloriety w Parku Schönbrunn

Taras widokowy, na który wchodzimy schodami, pozwala cieszyć się pięknymi widokami całego kompleksu parkowo-pałacowego. W budynku działa również kawiarnia.

Glorieta czynna jest wyłącznie w sezonie letnim - w 2022 roku od 1 kwietnia do 2 listopada. Cena biletu wynosi 4,50 (19,39 zł).

Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu
Widok na Glorietę w Parku Schönbrunn w Wiedniu

Wiedeński Diabelski Młyn - Wiener Riesenrad

Jednym ze znaków rozpoznawczych stolicy Austrii jest Wiener Prater, czyli położony w centrum rozległy park miejski, na terenie którego, pośród parkowych alei i ścieżek, odnajdziemy historyczny park rozrywki.

Do największych atrakcji wesołego miasteczka należy jeden z najstarszych diabelskich młynów świata - Riesenrad, który powstał już w 1897 roku! Karuzela ta, choć nie gwarantuje ekstremalnych przeżyć, każdego dnia przyciąga wielu turystów. Diabelski Młyn w najwyższym punkcie osiąga wysokość około 60 m i oferuje przyjemny widok na miasto.

Widok z diabelskiego młyna w Wiedniu
Widok z diabelskiego młyna w Wiedniu

Atrakcja czynna jest przez większość roku. Cena nie należy jednak do najniższych, bo wynosi aż 13,50 (58,18 zł) dla dorosłych i 6,50 (28,01 zł) dla dzieci.

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji.

Widoki na Wiedeń z diabelskiego młyna - Wienner Riesenrad
Widoki na Wiedeń z diabelskiego młyna - Wienner Riesenrad

Wieża widokowa Donauturm

Położona w Parku nad Dunajem (Donaupark) wysoka na 252 m wieża Donaturn (pol. Wieża Dunaju) należy do najpopularniejszych atrakcji Wiednia.

Na wysokości około 150 m posiada ona panoramiczny taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Wiednia oraz naprawdę daleką okolicę (podobno przy dobrej widoczności da się sięgnąć wzrokiem aż po Bratysławę). Warto jednak pamiętać, że konstrukcja znajduje się po przeciwnej stronie rzeki, około 2 km od historycznego centrum - więc nie zobaczymy z niej z bliska żadnego z najbardziej znanych zabytków.

Niestety, bilety wjazdu na wieżę należą do bardzo drogich - wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje aż 16,00 (68,96 zł) (dostępne są jednak różne zniżki.) Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Uwaga! W przypadku złych warunków pogodowych zewnętrzny taras widokowy może być zamknięty! W takim przypadku będziemy mogli podziwiać widoki wyłącznie zza szyby.

W budynku działa również kawiarnia oraz restauracja.

Kopuła Karlskirche - mniej oczywisty punkt widokowy Wiednia

Wzniesiony przez tego samego architekta co Pałac Schönbrunn kościół św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche) należy do najsłynniejszych barokowych realizacji w Europie.

Odwiedzających świątynię zachwyca zwłaszcza jej ozdobiona freskami kopuła. Co istotne - w środku dla turystów przygotowano nie lada atrakcję - windę, którą możemy wjechać pod poziom kopuły i zobaczyć słynne malowidła z bliska.

Po wjechaniu na górę będziemy mogli również wyjrzeć za okno, z którego spojrzymy na miasto w kierunku Opery. Nie jest to może typowy punkt widokowy, bo i widoczność jest ograniczona, ale na pewno jest to atrakcja z kategorii tych nietypowych.

Punkty widokowe Wiednia poza utartym szlakiem

Wzgórze Kahlenberg i wieża widokowa Stephaniewarte

Kahlenberg (pol. Łysa Góra) to wzgórze o wysokości 484 m n.p.m. znajdujące się nieopodal miasta, które jest silnie związane z historią naszego kraju, gdyż to właśnie stamtąd król Jan III Sobieski dowodził szarżą wojsk katolickich przeciw nawałnicy tureckiej.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć panoramę Wiednia z oddali i interesuje nas historia polskiego oręża, to warto wybrać się na wzgórze Kahlenberg. Na miejscu czeka na nas ufundowana przez księżniczkę Stefanię pod koniec XIX wieku wieża widokowa jej imienia - Stefaniewarte auf dem Kahlenberg.

Wieża widokowa znajduje się na wysokości około 300 m. Na miejsce możemy dojechać autobusem numer 38A spod stacji metra Heiligenstadt linii U4. Wysiadamy na ostatnim przystanku, skąd czekać nas będzie jeszcze dosłownie kilkuminutowy spacer.

Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu taras widokowy czynny był wyłącznie w weekendy i to nie przez cały sezon. Aktualne informacje o godzinach otwarcia znajdziemy tutaj (musimy użyć translatora lub znać niemiecki)

Haus des Meeres (Dom Morza) - taras na dawnej wieży przeciwlotniczej

Jeśli wybieracie się do Domu Morza (Haus des Meeres) w Wiedniu, czyli akwarium, to nie zapomnijcie skorzystać z okazji, aby wejść na taras z widokiem na miasto. Co nietypowe - akwarium mieści się w przebudowanej wieży przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej.

Do górnej części budynku przylegają schody z około 200 stopniami, na szczycie których znajduje się taras widokowy. Niestety, samo akwarium należy do drogich przyjemności, więc na górę warto wybrać się wyłącznie przy okazji.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama